Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Gdzie nabyć dobrą szablę

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 24 paź 2010, o 21:04

nie widać fotek...no i przydała by się waga....skoro narzekasz na ciężar zapewne masz powody:) Jednakże ja jestem ciekaw ile faktycznie ważą owe szable.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez myta2 » 24 paź 2010, o 21:05

obrazki nie chodzą.... :(
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 24 paź 2010, o 21:17

Udało mi się podejrzeć zdjęcia.
Kliając prawym klawiszem na polu fotki wchodzi się w "Properties" i tam znajduje się adres zdjęcia ( to bardzo długi link). Dobrze jest postawić kursor po czym kliknkąc Ctrl+A i skopiować. Potem wkleja się w nowym oknie przeglądarki i klika Enter. Powinno zadziałać.

No moje oko tym szablom nie brakuje wiele...no ale to tylko zdjęcia:) Nie wiem czego sie spodziewaleś i bardzo mnie to ciekawi:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Kowalinho » 24 paź 2010, o 21:41

Albo po prostu prawym przyciskiem myszy i 'Pokaż obrazek'. U mnie tak działa.

Wz21 rozpoznaję, ale ta druga to cóż to jest? Chyba nie wariacja na temat francuskiej wz1822? :)
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Prawie jak ułan » 24 paź 2010, o 22:22

Hehe prawie taka samą "wz.21" kupiłem ze dwa miesiące temu na Allegro za chyba 290zł. Ale moja chociaż krzywiznę ma dobrze wyprofilowaną bo Twoja to jakby na kolanie gięta. U mnie 2 godziny zabawy na szlifierce taśmowej i wymiana rękojeści (plastik obciągnięty skajem) na bukową i od parady może być. Ale nie odważyłbym się zastawić nią przed szablą pana Sobuckiego :D
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 paź 2010, o 22:26

Ani ja. Zwłaszcza że posiadam szablę wz 21 mistrza Sobuckiegi i wiem na co ją stać :D
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 25 paź 2010, o 11:02

kocikuk napisał(a):oto to coś???
wz.21 wym:Dł całkowita w pochwie 98cm
Dł głowni 80cm
Szer u nasady głowni 3,4cm
wz.17 wym:Dł całkowita w pochwie 109cm
Dł głowni 84cm
Szer u nasady głowni 3,2cm


To drugie to siedemnastką na pewno nie jest. Tak jak patrzę to właściwie to ja nie wiem co to jest! :wink:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Prawie jak ułan » 25 paź 2010, o 11:58

jak się na nie patrzy to mnie aż oczy bolą :wink:
Dla dopełnienia efektu kocikuk przypomnij nam ceny tych arcydziel chińskiego przemysłu kowalskiego
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez kocikuk » 25 paź 2010, o 12:03

2000zł za trzy znalazłem to jest francuska wz 1880 za 200zł w cepeli.
Avatar użytkownika
kocikuk
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 91
Dołączył(a): 23 mar 2010, o 00:40
Lokalizacja: San Lazzaro Di Savena ITALIA

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 25 paź 2010, o 15:31

Prawie jak ułan napisał(a):jak się na nie patrzy to mnie aż oczy bolą :wink:



Mnie nie bolą, bo się słabo znam na szablach:) jednakowoż lubie miec porównanie, zatem badź tak dobry drogi kolego i pokaż swój egzemplaż....w celach edukacyjnych, zebym juz raz na zawsze wiedział od czego mają mnie oczy boleć.
A propos oficerskiej szabli wz.21/22...nie podeprę sie konkretnym cytatem, bo nie pamiętam gdzie to widziałem, nie mniej coś mi świta, ze w przypadku tych szabel, krzywizna była dośc umowną sprawą. I że oficerowie - kawalerzyści zamawiali szable o znacznej krzywiźnie, natomiast oficerowie innych broni preferowali szable bardziej zblizone do pałasza. I nie wiadomo do końca z jakiego wzoru korzystał ( o ile korzystał) wytwórca owej nieszczęsnej szabli.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Prawie jak ułan » 25 paź 2010, o 18:13

Obrazek

Lookas napisał(a):Mnie nie bolą, bo się słabo znam na szablach:)


Oj Lookas nie bądź taki skromny :oops:
Żaden ze mnie znawca białej broni. Pisałem w kontekście całej historii kocikuka z tymi szablami.
Jeśli zaś chodzi o krzywizny rzeczonych szabelek miałem na myśli, to że nie ma tam widocznego promienia krzywizny płynnie zaznaczonego na całej długości głowni a tylko ostre zagięcie jej w połowie, bardziej widoczne na szabli francuskiej. Nawet mało doświadczony kowal zrobiłby to ładniej. A przypomnijmy sobie jak zachwalał swoje produkty ich sprzedawca i jak oburzony był po delikatnie mówiąc słabej wstępnej ocenie na naszym Forum.

Poza tym jakieś wytyczne jednak były:
http://www.weu1918-1939.pl/kawaleria/sz ... _1921.html

A co do mojej szabli to proszę ograniczyć krytykę, ja wiedziałem co kupuję :wink:
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Lookas » 25 paź 2010, o 19:51

Ale ja na prawdę mam niewielką wiedzę na ten temat....:)

Wracając zas do różnorodności....w cytowanym przez Ciebie artykule znajdują się zdjęcia, na których widac szable niemal bez krzywizny wyznaczonej w wytycznych. Co więcej, mozna wyczytać:
"(...)Oprócz szabel przepisowych, wiele było prywatnych szable tego wzoru, w które oficerowie zaopatrywali się na własny koszt. Różniły się one od przepisowych parametrami rękojeści i głowni - głownie miały więcej bruzd lub strudzin, większa krzywiznę itp."

Warto mieć tego świadomość przy zamawianiu szabli u płatnerza, bo w lata dwudzieste to apogeum wszelkich wojskowych fasonów, mód itd, (ktore ukrócono dopiero w drugiej połowie lat trzydziestych) i nigdy nie ma pewności na jakim wzorze swoje produkcje ów płatnerz (lepiej lub gorzej) opierał:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez elmijakke » 25 paź 2010, o 21:03

Prawie jak ułan dobrze mówi - szable na zdjęciach zakrzywiają się nagle w połowie jak kindżał Sindbada, chyba nie tak to powinno wyglądać.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez myta2 » 25 paź 2010, o 22:51

Powiem tak 21 jako taka nie jest zła (za wyjątkiem pochwy która powinna mieć .... i tu dam ciała bo nie pamiętam jak się nazywają kółka do rapci... a nie chce mi się sprawdzać) powinny być DWA!!! a tak poza tym ze zdjęć wygląda ok...

ale ta 17 to raczej nie ma nic wspólnego z 17 bardziej to francuska 1822....ale.... ja się nie znam :wink:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Gdzie nabyć dobrą szablę

Postprzez Łuki » 26 paź 2010, o 08:49

myta2 napisał(a):i tu dam ciała bo nie pamiętam jak się nazywają kółka do rapci... a nie chce mi się sprawdzać) powinny być DWA!!! a tak poza tym ze zdjęć wygląda ok...


I tu Ciebie Marcinku zaskoczę bo rozkaz r 280 (Dziennik Rozkazów nr 14 z 12 kwietnia 1921 roku) wprowadzający szablę mówi co innego:

"Pochwa blaszana, przy oficerskich niklowana, przy szablach szeregowych polerowana z JEDNYM pierścieniem i ogniwkiem. Dolny koniec pochwy opatrzony występującą piętką".
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron