Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Konserwacja szabli

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Konserwacja szabli

Postprzez Łuki » 5 lip 2010, o 17:39

Na początek proponowałbym polerowanie włókniną. Nie jest to drastyczna metoda, ale trochę potrwa zanim doczyścisz głownię. No i nie ma to jak ręczna robota a nie jakimiś wiertarkami. Jest większa kontrola nad tym co ścierasz.

Kiedyś ktoś mi radził aby potraktować jeszcze rdzę Cifem w mleczku albo jakimś odkamieniaczem typu Cillit (nasmarować, odczekać trochę a potem zetrzeć). Nie próbowałem więc trudno mi powiedzieć jak to da efekt. Nie są to ekstremalne chemikalia więc myślę, że nie powinny zaszkodzić.

No a na głębokie czarne wżery to pasta PKB. Zawinąć w szmatę nasączoną pastą, poczekać trochę a potem zetrzeć.

Tyle ludowe mądrości. Jak znajdę wieczorem chwilę czasu to zweryfikuję jeszcze w książce o konserwacji zabytków i dam znać...
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Konserwacja szabli

Postprzez Prawie jak ułan » 5 lip 2010, o 19:25

Cif i cilit to dobre metody ale potem dobrze przetrzyj metal jakimś rozpuszczalnikiem bo zacznie szybko czernieć. Ale fakt, że Cif ładnie poleruje ja często używam do staroci i jako końcową pastę polerską.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Konserwacja szabli

Postprzez elmijakke » 5 lip 2010, o 22:27

Sobucki polecił mi kiedyś bardzo dobrą pastę do szabli - nazywa się Dursol! Czyści, konserwuje, poleruje metal. Jest bardzo dobra.
Nanieść i poczekać aż wyschnie, wtedy czyścić.
http://www.moto.allegro.pl/item10741107 ... ml_fv.html
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Konserwacja szabli

Postprzez Piotrek » 6 lip 2010, o 12:12

Szablę trzeba przetrzeć białym denaturatem. Występuje on pod róznymi nazwami, ja miałem zdaje się Denaturan czy Denatural. Chodzi o to, że zwykła fioletowa "dykta" pozostawia ślady na metalu, a biały nie. Do usuwania tłustego brudu, pozostałości smarów, olejów, itd. dobra jest benzyna ekstrakcyjna.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Konserwacja szabli

Postprzez dragon » 19 lis 2010, o 18:22

Witam! Mam problem z odkształconą głownią w PRUSKIEJ M-1852. Odkształcenie jest w miejscu gdzie przebiega ość. Czy ktoś mógłby poradzić jak to odprostować w miarę prostym sposobem?
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Poprzednia strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron