Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Obce szable w kawalerii polskiej

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 15:39

ten kwiatek z allegro ma tzw palucha (ochrona kciuka) - jak polskie szable husarskie zw. szablą czarną. Ale tak na pierwszy rzut oka ni pies ni wydra. Facet kit wciska i szuka głupiego.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lach » 4 sty 2008, o 16:07

Gosc troche sie osmiesza, widac ewidentnie slady po szlifierce na zblizonych zdjeciach.
Rekojesc to jest szabla wegierska z XVIII w. z paluchem obraczkowym na niej wzrowano typ Id szabel polskich husarskich.
Jezeli jak pisze jelec jest od Borowskiego to gdzie jakies punce? Borowski by srobki bez punca nie wypuscil. Szlifowany zreszta pilniczkiem i szlifierka, widac ze w paru miejscach przesadzil z naciskiem i mu przygrzalo.
Glowania.... jakis wymysl wlasny cos w stylu wz 21, ostrzona od samego poczatku czego nigdy nie robiono.
Nawet dla jelca bym tego nie kupil.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 17:21

Lach pomyłka. Szable węgierskie nie miały palucha i to przełom i początek XVII.

„ Rekojesc to jest szabla wegierska z XVIII w. z paluchem obraczkowym na niej wzrowano typ Id szabel polskich husarskich”

Szabla husarska to połowa XVII w. Rzeczywiście była kształtowana na szabli węgierskiej jednak dużo lepsza od niej. Mawia się, że to najlepsza szabla jaka powstała w dziejach człowieka. Husaria używała jej do końca swojej bytności.
Natomiast to co gość pokazuje to klinga grom wie z czego a rękojeść jak w husarce.
Nie ma o czym gadać „byleco”.

No i ciekawostka. Nie jeden miał „palucha” w żebrach, jest on od wewnętrznej strony. Mam takie szable i sam nie raz cierpiałem.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lach » 4 sty 2008, o 17:35

pulkownik napisał(a):Lach pomyłka. Szable węgierskie nie miały palucha i to przełom i początek XVII.

„ Rekojesc to jest szabla wegierska z XVIII w. z paluchem obraczkowym na niej wzrowano typ Id szabel polskich husarskich”



Pulkowniku, nie zwyklem sie z ksiazkami klucic w tej materi.
Na marginesie szable wegierskie juz w XII wieku mialy paluchy.

Na drugim marginesie, ojciec jak skonczy 76 i 21 to ma dwie husarki do wykonania, rezultaty zamieszcze w temacie "gdzie nabyc dobra szable", acz troche czasu na wykonanie potrzeba.
Ostatnio edytowano 4 sty 2008, o 17:40 przez Lach, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 17:39

Lach ! szabla husarska to XVII wiek i kwita !
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lach » 4 sty 2008, o 17:41

Alez ja nie mowie o husarskiej ze w XVIII w tylko, ze to cos na allegro jest identyczne z wzorem w ksiazce do wegierskiej z XVIII.
Ah... zauwazylem... napisalem, ze na niej husarskie wzorowano, a mialo byc ze wzorowano na niej polskie typy Id.


W ksiazce "Ciecia prawdziwa szabla" Wojciech Zablocki.
Wiem co to polsko-wegierskie i gdyby pisalo tak to bym nie napisal wegierskie.
Ostatnio edytowano 4 sty 2008, o 17:49 przez Lach, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 17:46

Lach. Podeślij mi gdzie jest węgierka z paluchem ( nie polsko-węgierska ) a węgierska.

np
http://www.pkszerm.ktech.forall.pl/main ... te=weapons

http://husaria1.webpark.pl/szabla.htm

cytat Tekst z książki: Husaria ; J. Cichowski, A. Szuczyński
.
W XVII wieku na wzorze szabli węgierki powstała doskonała polska szabla wojskowa, będąca niedoścignionym wzorem w dziedzinie broni siecznej.

Polska szabla wojskowa o rękojeści zamkniętej (zwana też pałaszem krzywym, niekiedy — od koloru skóry na trzonie i pochwie — szablą czarną, lub też czasem, mylące, pałaszem husarskim.), chociaż pochodzi od węgierskiej, to jednak różni się od niej dość poważnie, szczególnie jeśli chodzi o rękojeść i osłonę ręki. Głownia szabli polskiej była mniej skrzywiona i miała znacznie słabiej zaznaczone pióro. Była natomiast dłuższa i cięższa. Jeszcze bardziej charakterystyczna jest różnica w rękojeści. Głowica rękojeści w przekroju poziomym jest podobna do migdała zwróconego cieńszym końcem ku przodowi — w szabli węgierskiej bardziej płaska, u polskiej zaś bardziej okrągła. Oprawa rękojeści polskiej szabli, podobnie jak węgierskiej, sporządzona jest i jednego kawałka drewna obciągniętego skórą lub jaszczurem, niekiedy owiniętego drutem i zdobna kilkoma metalowymi rozetami. Zasadniczej przemianie natomiast uległ prosty początkowo u węgierki jelec, do którego w polskiej szabli dodano z lewej strony prostopadły pierścień zwany „skoblem" lub „paluchem", w który wchodził kciuk. Zapewniało to silne prowadzenie cięcia oraz chroniło wielki palec. „Paluch" — wynalazek zachodni, został zastosowany przez Polaków do szabli typu wschodniego, przy której okazał się jak najbardziej użyteczny. U szabli polskiej przednia część jelca przedłuża się w kabłąk dochodzący do głowicy. Po obu stronach jelca znajdują się często dwa obłąki albo na jelcu umocowana jest pełna lub wycinana pozioma tarcza. Wraz z „paluchem" tworzy to doskonałą osłonę ręki.

Tak ukształtowana szabla polska stanowi charakterystyczny typ nie spotykany nigdzie, a będący znakomitym połączeniem elementów wschodnich i zachodnich białej broni. Prof. Zdzisław Żygulski (Broń w dawnej Polsce) pisze, iż szabel tego typu używano głównie w husarii.
Ostatnio edytowano 4 sty 2008, o 18:05 przez pulkownik, łącznie edytowano 1 raz
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lach » 4 sty 2008, o 18:05

W tym momecie to trzeba by obudwu autorow skonfrontowac bo nie mi sie z niemi klucic.
W ksiazce Dzieje szabli w Polsce z tego co pamietam tez pisalo ze paluch byl polski, tej niestety nie mam w domu teraz.

Ale przywyklem jzu do rozbierznosci u autorow czasem nawet powaznych i nie tylko w historycznych tematach a nawet aktualnych na studiach.
Ostatnio edytowano 4 sty 2008, o 18:07 przez Lach, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 18:07

podaj mi nazwy, tytuły czy co tam .. Zabłocki wypowiada się o szabli węgierskiej jako najlepszej do cięć, określa jej walory bojowe wysoko ale nic nie pisze o paluchu. Tema jest mi bliski.
Ostatnio edytowano 4 sty 2008, o 18:09 przez pulkownik, łącznie edytowano 1 raz
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lach » 4 sty 2008, o 18:08

W ksiazce "Ciecia prawdziwa szabla" Wojciech Zablocki.

We wczesniejszym poscie dopisalem jako edit zeby nei klepac ich tak duzo.

Mam ja na kolanach wiec nie wyssalem sobie z palca tego palucha:) Te dokladnie sa przy szablach do walki pieszej.

heh faktycznie jest zdanie ze wegierska z XVII w jest idealna szabla do walki z konia.
Ostatnio edytowano 4 sty 2008, o 18:15 przez Lach, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 18:13

tam nic takiegi nie pisze. o żadnych paluchach tam nie ma.


Zabłocki uważa węgierkę za typową broń do stosowania uderzeń przełamujących (maczugowych) przy cięciach najczęściej zamachowych z ramienia i rzadziej łukowych z ramienia. Była świetną bronią szczególnie do walki konnej. itp, itd


Wystarczy. Bo mam zły dzień i jestem złośliwy.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lach » 4 sty 2008, o 18:17

strona 102
swoja droga niezlego offtopa zrobilismy
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 18:32

W końcu szabla węgierska była w naszej konnej. Temat zgodny.

Do tematu wrócimy jak poczytam, choć nie sądzę bym się mylił. Paluch mi zalazł za skórę prawie dosłownie ( dlatego jestem taki na niego uczulony).
Ostatnio edytowano 4 sty 2008, o 21:12 przez pulkownik, łącznie edytowano 2 razy
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 sty 2008, o 19:51

A tak właściwie, to o co się rozchodzi?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 20:04

o chronologię wydarzeń i o to czy kura... czy jajko było pierwsze.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron