Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Obce szable w kawalerii polskiej

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 sty 2008, o 22:42

Przede wszystkim Korpusu Polskiego w Rosji, no i ooczywiście z zasbów rsyjkich oraz zdoyczy wojennych. To tak w dużym skrócie!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Iwan » 6 sty 2008, o 23:33

Hmm, z tego wygląda, że ta 27ka to tylko licencia poetica :wink:
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 sty 2008, o 20:58

licencia poetica - przepraszam! Czy Kolega nas przypadkiem nie obraża?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Iwan » 7 sty 2008, o 21:28

Ależ skądże, jeśli tak zostało to odebrane, to przepraszam. Wydawało mi się, że rzeczoną szablę podpisano jako 27 w książce; stąd moje pytanie, skąd akurat ten wzór w Polsce - w roku 1927 i późniejszym Związek Radziecki bynajmniej nie był Polsce przychylny, stąd sprzedaż tej broni w grę raczej nie wchodziła;

Szczerym zamiarem mojego postu była, może za szybka, chęć wyciągnięcia wniosku, co do pojawienia się tego wzoru w Wojsku Polskim - o ile Kolegi odpowiedź rozwiewała wszelkie wątpliwości, co do wzorów carskich, to wspomniane sposoby pozyskania nie obejmowały późnego dość, sowieckiego elementu; dodatkowo, trochę mylny jest rysunek - postaram się jeszcze dziś sprawę pokazać, prezentując źródło, w którym szaszka wz.1927 wygląda inaczej, niż na załączonym przez Kolegów obrazku.

Pozdrawiam,

Błażej Nikiel-Wroczyński

[ Dodano: Pon Sty 07, 2008 9:03 pm ]
Na potwierdzenie moich wątpliwości:

Obrazek


Od góry:

Szaszka wz.1881/27

Szaszka "komandirska" wz.1940

Szaszka oficerska wz.1881/27

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby udało się jakoś "przejeść" to wspólnie i dojść do ciekawych wniosków :)
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 sty 2008, o 23:29

Hej Iwanie! Nie musisz za nic przepraszać! Wyrwała mi się odruchowo moja klasyczna odzywka z czasów studiów, kiedy pewien pan docent bardzo lubił w teksty swojego wykładu wtrącać łacińskie sentencje, wiedzać że nie rozumiemy! Po kilku takich reakcjach z naszej strony po prostu przestal! Dzięki ze wpadłeś na nasze Forum! Nawet posunąłęś mi pomysł stworzenia nowego działu o wszelkich formacjach kawaleryjskich w których służyli Polacy, zwłaszcza armi zaborczych!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Iwan » 7 sty 2008, o 23:57

Miło mi, że sprawa się nam wyjaśniła, bo głupio zaczynać znajomość od palnięcia czegoś, co Gospodarze uznają za niemiłe :)

Ja również cieszę się, że trafiłem na Wasze forum - przyznam, że od jakiegoś czasu, jeszcze bez rejestracji, przeglądałem je - to miłe, kiedy widzi się, że poziom umundurowania i wyposażenia Kawalerii Ochotniczej jest tak wysoki :)

Pozdrawiam serdecznie,

BN

[ Dodano: Wto Sty 08, 2008 9:52 pm ]
Wrzucę jeszcze zdjęcie dość popularnej współczesnej kopii oficerskiego wariantu wz.1881/27:

Obrazek

Najgorszym elementem jest pochwa - okucia są na złej wysokości, brakuje przelotki w najwyższym (szyjce), sama konstrukcja jest bardzo delikatna. Plusem jest to, że jeśli zamawia się samemu, cena jest atrakcyjna, poza tym, wytwórca jest bardzo solidny i komunikatywny - myślę, że zamówienie wzorcowej wz.1881 dla WP nie byłoby problemem, tak samo, jak wybranie dowolnego stanu egzemplarza (bo oprócz ładnych, oferowane są takie z wżerami i innymi śladami zużycia, jako element dekoracyjny nad kominek).

Aha, bagnet to zabawka, niestety. Ma imitację zatrzasku i wątpię, czy uda się go nałożyć na któregokolwiek Mosina (jeśli nawet, to o zablokowaniu nie będzie mowy).
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Cezar » 9 sty 2008, o 00:29

Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lookas » 9 sty 2008, o 16:25

ehhhhhh MIODNA BARDZO!! Juz jestem chory:) Gratulacje!!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 9 sty 2008, o 20:11

No mnie też sie podoba! Ciekawe czy Mistrz Sobucki takie robi? Musze się go zapytać!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Cezar » 10 sty 2008, o 00:23

Faktycznie jest fajna ,a i rewelacyjnie w ręku leży.
Teraz muszę tylko troszkę przy niej jeszcze popracować ,gdzie nie gadzie rdzę usunąć i dobrać temblak oraz żabkę . Chyba wz 19 zapodam lub 21.
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez elmijakke » 13 sty 2008, o 18:35

Iwan napisał(a):Hmm, z tego wygląda, że ta 27ka to tylko licencia poetica :wink:

Ależ nie! Z tego co wiem, szaszki wz 27 pojawiły się w Wojsku Polski, ale dopiero w roku 1943. Wyposażona została w nie I Warszawska Brygada Kawalerii.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Iwan » 13 sty 2008, o 21:44

Ał, racja. Pomyliło mi się i byłem przekonany, że dyskusja dotyczy tylko WP II RP.

Przy czym, w tym układzie, pasowałyby jeszcze późniejsze modele szaszek - komandirska wz.1940 i ogólnowojskowa, wzoru bodajże 1944 - przystosowana do karabinka wz.38 czyli bez okuć mocujących bagnet - czy ktoś może wie, czy te też do nas trafiły?
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 29 sty 2010, o 18:21

Witam. Mam pytanie czy szable francuskie wz. 1822 były używane przez kawalerie polską?
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez elmijakke » 30 sty 2010, o 00:10

Oczywiście. Np. po wojnie 1920 były na stanie 1 pułku szwoleżerów JP - czasami na allegro można takową wypatrzyć (z biciami 1 pszw). Jedyna róznica względem oryginału była taka, że w WP obcinano boczne kabłąki.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Piotrek » 30 sty 2010, o 15:11

I to jest świetna szabla. W CWK w Grudziądzu takowe mieli. A'propos... Krzysiu, możesz zajrzeć do wątku o szablach na naszym forum i się wypowiedzieć ? Zbieram opinie od czołowych speców od szabli. Chodzi o to, ile bruzd (jedna czy trzy) i jaką krzywiznę zamówić. http://www.7dak.fora.pl/zelazo-czyli-to-co-do-strzelania-sluzy,2/szabla,45-45.html
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron