Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Obce szable w kawalerii polskiej

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 sty 2008, o 21:07

Acha !!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez elmijakke » 4 sty 2008, o 22:49

Włodzimierz Kwaśniewicz "Dzieje szabli w Polsce" Bellona 2002. Str. 29

"Węgierskie szable charakteryzują się rękojeściami otwartymi (...) poza tym również występowaniem tzw. palucha, który na Węgrzech przejęty został pod wpływem broni zachodnioeuropejskiej tak do szabli jak i do pałaszy. Ten charakterystyczny i ważny funkcjonalnie element spotykamy w szablach węgiersko-polskich, później w husarskich, jak i w niektórych innych - właśnie pod wpływem szabel węgierskich..."
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez pulkownik » 4 sty 2008, o 23:05

Czyli coś co należy sprawdzić. Z tego wynika, że Lach miał rację co do różnych opisów. Nie widziałem szabli węgierskiej z paluchem. Węgiersko - polskie tak. Ale teraz mam przy czym szperać. Ładnie opisuje to Kajetan Ostrowski :
http://www.pkszerm.ktech.forall.pl/main ... te=weapons

Pierwszą rzeczą jaką zrobię to zakupię "Dzieje szabli w Polsce" Kwaśniewicza - jest dostępna.

Tak czy siak był to XVI/ XVII wiek.
natomiast to z allegro miało przypominać szablę, która nie doczekała "własnej egzystencji" wz 1938: http://www.iirp.prv.pl/kawaleria/szable ... _1938.html

[ Dodano: Pią Sty 04, 2008 10:43 pm ]
Lach ! czy twój ojciec wytrawi kwasem klingę ? Mam 21/22 dobrą replikę i chciałbym coś wypisać.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez elmijakke » 4 sty 2008, o 23:45

pulkownik napisał(a):Nie widziałem szabli węgierskiej z paluchem. Węgiersko - polskie tak. A

to jeszcze jeden cytat z Kwaśniewicza:
"Czy między formą wyjściową, tj. szablą węgierską, a formą od niej pochodną , tj. szablą węgiersko-polską, istniały wyraźne różnice? Otóż nie - typowa węgierska szabla nie różni się od szabli węgiersko-polskiej (...) Jest to zrozumiałe ponieważ szabla węgiersko-polska bezpośrednio wywodzi się od szabli węgierskiej."
Mam nadzieję, że trochę pomogłem, choć na szablach, przyznam, znam się nie za bardzo....
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lach » 5 sty 2008, o 00:05

W dziejach szabli w Polsce nie bylo nic owegierskich z paluchem ale b dobra ksiazka oplaca sie zakupic.
Moja gdzies wedruje po pozyczeniu:)

Pulkowniku ojciec nie, ale mamy zaprzyjaznionego fachowca od tego o ktorym osoby postronne mowia ze jeden z lepszych w Polsce. Wszystko co trawilismy to u niego, a to co wyprawia na karabelkach to istne mistrzostwo - w mojej opini.
Jak jestes Wasc zainteresowany to na privie sie dogada szczegoly.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 sty 2008, o 08:50

No proszę aż serce rośnie jak się czyta dyskusje w temacie szabli! I powiedzcie sami - gdzie i z kim moglibyście tak wymieniać poglądy, jak nia na Forum im. Andrzeja Leśniaka? Tak trzymać chłopaki!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 5 sty 2008, o 11:16

Ja natomiast kilka lat temu interesowałem się tym tematem. Widziałem węgiersko-polskie z łańcuszkiem z wąskim paluchem, wręcz niebezpiecznym dla kciuka. Widziałem bez łańcuszka ale bez dużej krzywizny rękojeści co świadczyło o późnym okresie szabli. Ale typowo węgierskiej nie widziałem. Zapewne nie mam racji bo trudno dyskutować z Kwaśniewiczem.

Ale cieszy mnie inna sprawa. Lookas wytropił coś szkaradnego na allegro a my temat rozwinęliśmy w dobrym kierunku. Mnie osobiście cieszy, że konsekwencją szabli husarskiej był oficerski wzór 1938 ( jest kapitalny, choć kapturek jak we francuskiej 1822 i trochę z dragońskiej ). Piękne nawiązanie do najlepszych tradycji naszej jazdy. Smuci natomiast to, że nie weszła na wyposażenie Kawalerii RP.
Tak czy owak jako nie koniecznie zdrowy na umyśle zamówię taką szablę - dla siebie ! Synom sprawiłem 21/22 i 34. Ja mam piękną święconą na ołtarzu w sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej szablę husarską.
Pozdrawiam.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 sty 2008, o 11:41

No to pięknie! W Sanktuarium Cudownego Jezusa w Pacanowie święcą co roku samochody, ale co do szabli.... Chyba proboszcz nawet takiej modlitwy nie znajdzie! W "Skrzypku na dachu" rabin mówił, że na wszystko jest jakieś błogosławieństwo, no ale to rabin.. Tak czy owak swoją wz21 firmy Sobucki, prezent od Halinki i córek, na pewno gdzieś poświęcę... Może w Komarowie...
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 5 sty 2008, o 12:54

Dobry pomysł. Poproszę specjalnie Biskupa o takie święcenie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lookas » 5 sty 2008, o 14:18

extra:)

I znów kawalek dobrej roboty:)

A tak, ze wróce do poczatku tematu:

Cezar!! A pochwalże się kolegom swoim nabytkiem. masz go już u siebie??

Bardzo jestem zainteresowany, bo było nie było ma artyleryjskie pochodzenie:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez elmijakke » 5 sty 2008, o 20:21

A ja też się pochwalę co pod choinką znalazłem......chyba od Dziadka Mroza :lol:
Obrazek
http://picasaweb.google.pl/elmijake/Sza ... 9865514194
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Cezar » 6 sty 2008, o 00:09

Lookas, jak tylko dotrze ,( a poczta pl ,ostatnio ma z tym problemy ) to nie omieszkam jej zaprezentować.
Chciałbym też zauważyć że cieszy mnie iż tak pięknie rozwinął się temat....
Elmijakke - gratuluję wspaniałego prezentu,i z pewnością bardzo domyślnego mikołaja. ;)

[ Dodano: Sob Sty 05, 2008 11:12 pm ]
A propos. to szabla wz 38 z tą z allegro mają się nijak do siebie , ale trzeba przyznać że gość ma dar opisywania anegdot.:))
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 sty 2008, o 09:53

W poscie Pułkownika o szabli wz 1938 znalazłem link do opisu tej szabli na stronie internetowej. Zwrócił moją uwagę taki fragment:

" Wszystkie metalowe części rękojeści i pochwy wykonane z czernionej skóry."

Czy to prawidłowo, czy jakaś pomyłka?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lach » 6 sty 2008, o 11:01

Raczej pomylka, przepisywal to ktos bez czytania. W opisie wz 21/22 jest zdjecie na ktorym Ulan ma wz 34 a podpisane jest "Zolnierz z szabla wz 21/22".
Zwykle pomylki ktore sie zdazaja.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Iwan » 6 sty 2008, o 15:58

Ja mam pytanie odnośnie wspomnianej szaszki wz.1927 (czy, jak kto woli, 1881/27) w Wojsku Polskim. Skąd trafiły do WP? Z dawnych zasobów carskich i zdobyczy po 1920 roku mieliśmy na pewno szaszki wz.1881, te byłyby pozyskane w inny sposób zapewne - ktoś wie może, jaki?

Chyba, że chodzi o zwykłą 1881, co potwierdzałby rysunek - brak bagnetu + "łysy" orli dziób, bo, idąc za książką Szality dot. RKKA, obr.1881/27g. ma grawer sowiecki + bagnet do Mosina...

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron