Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Obce szable w kawalerii polskiej

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez elmijakke » 21 mar 2010, o 12:16

a myślisz o swojej, żeby oksydować? To nie polecam.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 21 mar 2010, o 12:38

Moja jest pozbawiona ostrogi jak widać na wczesniej dodanym przeze mnie zdjęciu. Myślałem o dorobieniu ucietej części pochwy oraz wypolerowaniu pochwy tak aby nie widac było spawu, ewentualnie dac oksydę potem. Jak myslicie warto dorabiac czy poprostu zostawić tak jak jest?
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez klab13 » 21 mar 2010, o 21:58

W/g "Szabla żołnierza polskiego XIX i XX wieku w zbioachMuzeum Wojska Polskiego w Warszawie"- Aleksander Czerwiński i Lesław Dudek szable francuskie lekkiej kawalerii wz 1822 mają pochwy wykonane z grubej stalowej blachy lutowane mosiądzem na brzuścu. Część zachowała orginalne brązowienie powieszchni które przy intensywnym użytkowaniu(czyszczeniu) ulegało szybko wytarciu.
klab13
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 2
Dołączył(a): 19 mar 2010, o 02:16

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Adaśku » 29 kwi 2010, o 19:25

NIe wyszła mi pierwsza pisanina :oops:
Czołem Panowie!
Po ciężkim upadku jestem spieszony na wieki. pozbyłem się więc kulbaki (36) i lancy (pruska rura) oraz M-1848 n/A (wersja mało zakrzywiona i bez wąsów).
Jeśli chodzi o robotę szablą to z powyższą prusaczką słabo się dogadywałem - miała bułowaty chwyt i lepiej kłuła niż cięła.
Francuska 1822 to ciężki klamot do rąbania i to tylko w rękawicach (oplot rani skórę). Natomiast szaszka, po (przeróbce)wyprostowaniu uchwytu z jednoczesnym zachowaniem kąta rękojeści pozwalała mi na młyńce i precyzyjne, szybkie cięcia (także z nadgarstka), bez tendencji do wymykania się. Znaczy - ta dla mnie jest najlepsza. Moja 1822 (stan magazyn) ma obcięte kabłąki i zeszlifowane obce napisy. Posiada jedynie numer broni (na szabli i pochwie)oraz na kapturku wybite litery W.S albo S.M (kropka jest w połowie wysokości liter zatem trudno skonstatować) poza tym brak innych znaków szczególnych. Czy możliwe jest dociec odziału z którego pochodzi? Będę wdzięczny za pomoc. Nie mogę jeździć więc bzikuję na punkcie sprzętu. To mi zostało + trąbka, żurawiejki i...coś do "wytrąbienia". Dzięki i Cześć!
Avatar użytkownika
Adaśku
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 29 kwi 2010, o 18:22
Lokalizacja: Toruń

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 kwi 2010, o 20:32

Bardzo mi przykro Kolego! To się każdemu z nas może przytrafić. Takie to już kawaleryjskie ryzyko. Pozostaje Ci jescze wiele rzeczy m.in. nasze Forum. Serdecznie zapraszam do częstszych odwiedzin i dzielenia się z nami wiedzą o sprzęcie.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Adaśku » 30 kwi 2010, o 11:37

Dzięki za miłe powitanie. D... była ze mnie nie jeździec, ale kawaleryjska dusza (mam nadzieję :D ) O sprzęcie wiem w zasadzie tyle, ile go próbowałem i pracowałem by działał (naprawiałem kulbakę "od a do z") - to jest nie za wiele, ale zawsze coś. Mam sporo ciekawostek z części uprzęży a także sprzętu do oporządzania konia, w tym mnóstwo podków różnego rodzaju no i tych kilka szabel. Przyznam, iż wolę słuchać, lecz jeśli coś będę mógł dorzucić uczynię to z przyjemnością. Czołem!
Avatar użytkownika
Adaśku
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 29 kwi 2010, o 18:22
Lokalizacja: Toruń

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Lookas » 30 kwi 2010, o 12:09

Żywotnie jestem zaintereowany owymi uprzeżami. Czy jest szansa na jakieś foto??
Oczywiście na priv, zeby nie zanudzac kolegów:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Ułan świętokrzyski » 30 kwi 2010, o 21:54

No i bardzo pięknie! W dziale KONIE jest temat "Rząd kawaleryjski". Tam jest sporo wątków o budowie i naprawie rzędu. Podziel się z nami doświadczeniem. Zawsze się czegoś od innych można nauczyć. Ja dzisiaj na przykład przekazałem koledze ze Szwadronu własnoręcznie wykonany rząd wz 36. (oryginalna terlica, mostek z Legionowa, siedzisko na indywidualne zamówienie wykonana z podwójnej skóry w Siodlarzu) reszta moja robota. Też chetnie służę doświadczeniem.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez Adaśku » 1 maja 2010, o 15:35

Znaczy! Lookas - tu masz mój mail - blacek@interia.pl (nie jest tajny, bo mam stronkę ma tym adresie- tyle, że zamiast @ jest ".w.")daj kontakt to zrobię i prześlę zdjęcia. W siodle problemem było żyłowanie mostka - surowa skóra i myszy toto zeżarły. Dobierały się nawet do tybinek, ale bez przekonania. To jednak materiał na inny temat (cała historia), więc przestaję nudzić :D Czołem!!!
Avatar użytkownika
Adaśku
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 29 kwi 2010, o 18:22
Lokalizacja: Toruń

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 11 lis 2010, o 20:06

Cóż to za model? Czy jest to produkcja powojenna? http://allegro.pl/szabla-kozacka-szaszk ... 81824.html
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez elmijakke » 11 lis 2010, o 20:17

Moim zdaniem jest to model chiński.... :lol:
Patynowany złom prosto Państwa Środka.
Nie kupuj Broń Boże.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Obce szable w kawalerii polskiej

Postprzez dragon » 11 lis 2010, o 22:15

O Matko a już dziesiątki podobnych przedmiotów widziałem na aukcjach, które nawet do 700zł dochodziły... Kiedyś dostałem informacje, że to produkcja powojenna CCCP, ale jak widać lipną;p dzięki za info!!!!!!!! ;)
dragon
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 24 sty 2010, o 18:22
Lokalizacja: Dabrowa Białostocka

Poprzednia strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron