Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

troczenie szabli......prosba o detale

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

troczenie szabli......prosba o detale

Postprzez Lookas » 20 lis 2007, o 10:48

Sądze, ze moje pytanie pasuje najbardziej tutaj, choc dotyczy nie kawalerii w detalu a wojsk konnych w ogóle. Otóż:

Zazwyczaj szable troczy sie pod lewa tybinką, tak jak tu na fotce
Obrazek

czasem jednak spotykam, szczególnie na interesujacych mnie fotkach Artylerii Konnej, taki sposób troczenia szabli:
Obrazek
Obrazek

Podobny sposób widziałem na jakiejś ilustracji przedstawiajacej Kawalerię Wielkopolską tuz po odzyskaniu niepodległosci.

Zastanawiam się, czy istaniał jakis przepis warunkujący sposób troczenia szabli inny niz w kawalerii, czy tez wynikało to ze sprzetu jakim dysponowały DAK-i. Wiadomo, ze w Artylerii Konnej rzedy wz 25 i 27 wystepowały jeszcze we wrzesniu 1939. Inne były ogłowia i uździennice, inaczej też rozmieszczano ładunek w parze koni pociagowych, Zazwyczaj na fotografiach widzę czaprak i sakwy wz 25/27, nie zdarzyło sie chyba jeszcze, zebym napotkał rzad wz.36

(z Instrukcji taborowej wynika, ze dla terlicy wz. 27 istniała modyfikacja artyleryjska, wyposazona w kilka elementów nie wystepujacych w terlicach kawalerii, słuzacych do upinania uprzezy.)

Wracajac jednak do tematu: czy ktoś z szanownych Kolegów jest w stanie przyblizyc mi sposób troczenia szabli za łydką? Jaki wzór szabli był troczony w ten sposób? Czy istniał przepis regulujący takie troczenie? Czy wynikało to z fasonu i dązenia do odrebnosci??

Bede wdzięczny za wszelkie , szczatkowe nawet informacja a takze lepszej jakości fotografie o ile ktoś takimi dysponuje:)

serdecznie pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Lach » 20 lis 2007, o 11:28

W ksiazce "O kawalerii polskiej XX w." Jest wiele ilustracji pokazujacych wlasnie ten styl troczenia szabli, ale sa dokladniejsze zdjecia i widac doskonale, ze zawsze byly to szable wz 17, lub inne z wygietymi kablakami. Je wlasnie sie tak troczono domyslam sie, ze z powodu jelca. Innym powodem moze byc to, ze jak latwo sie domyslic kon w zaprzegu ma na sobie uprzaz i mogla by przeszkadzac szabla stroczona "normalnie".
Warto tez zaznaczyc ze we wszystkich materialach jakie czytalem o I w ś rownierz ilustracje czy zdjecia pokazywaly ten sposob troczenia, widac takie byly wtedy przepisy.

Wracajac do tej ksiazki, nie widzialem w niej ani jednego zaprzegu [ a sa zdjecia z roku 39] ze stroczona szabla.
Jeszcze tak troczone szable podczas parad mieli oficerowie 17 PU Wielkopolskich, ktorzy mieli swoisty dywdyk sukienny nakladany na siodlo, przeriobionych po poswstaniu z niemieckich i do tak przybranego siodla troczono za lydka kazdy rodzaj szabli.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Lookas » 20 lis 2007, o 11:43

Sens posiadania szabli w artylerii konnej był mocno dyskutowany w czasopismach ( Przeglad Artyleryjski) juz długo przed wojną. W relacjach napotyka sie wzmianki, ze nagminne było porzucanie szabel przez zołniezy, jako, ze szabla była kompletnie nieprzydatna w walce. To tłumaczy, dlaczego na zdjeciach z wrzesnia nie ma przy siodłach szabel.

Jesli możesz podesłać mi fotki takiego troczenia, bede bardzo wdzięczny

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Lach » 20 lis 2007, o 12:25

Niestety nie mam skanera, a z tego co jestem w stanie zobaczyc to tak szable troczone byly na żabce, gdzie dokladnie przypiete trudno okreslic bo siedza w siodlach albo zaslania dywdyk.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Lookas » 23 lis 2007, o 16:09

:) Okazuje się, ze czas jest najwiekszym sprzymierzeńcem w poszukiwaniach historycznych:)

W Instrukcji taborowej, w rozdziale dotyczącym uprzęży artyleryjskiej napisano: "(...) Siodło zaprzęgowe wz.25, bez sakw; czaprak i potnik zastąpione są derką.(...)"

a co do sakw, potwierdza się, ze przewozono je na koniu podręczynm upiete na specjalnym siodełku stosowanym własnie w tym celu. Wg instrukcji były to sakwy wz.27

Wynikaloby z tego, ze ten sposób troczenia szabli charakterystyczny był JEDYNIE dla jezdnych. pozostała czesc działonu troczyła szable pod kolanem:)

zatem pozostaje jedynie kwestia sposobu troczenia. Na jakiej żabce i do czego przypiętej:)??

Pozdrowienia;)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez atyl » 24 lis 2007, o 08:40

Troczenie szabel widoczne na drugim zdjęciu jest typowe dla lat 20-tych (patrz miękkie rogatywki) i rzędów pruskich i zostało zapożyczone z kawalerii niemieckiej.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez pieczarka » 26 lis 2007, o 00:12

Lookas - moje wywody na Forum Kawaleria II RP
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Ułan świętokrzyski » 26 lis 2007, o 00:28

Posiadam zdjęcia 3 PU z połowy lat 20-tych XX wieku! Tam również na sposób pruski szable wiszą pionowo w dół.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez atyl » 26 lis 2007, o 09:51

Takie troczenie szabel w kawalerii było usankcjonowane regulaminem z 1922 roku (tzn na rycinach z tego regulaminu jest to tak pokazane) i do czasu wprowadzenia nowego rzędu wz 25 tak właśnie je troczono.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Lookas » 26 lis 2007, o 09:58

prawda prawda:) Tylko rząd był jednak ciut inny. Bo nijak nie pasuje mi troczenie na sakwie, jak to prezentuje tu Pieczarka.
Obrazek

Inna sprawa, ze improwizacja w owych czasach była na porzadku dziennym. natomiast w przedzień wojny to juz był pewien kwiatek. Nota bene toczyła sie ostra i zażarta dyskusja nad sense posiadania szabli w ogóle przez Artylerzystów konnych.

Pozdrawiam
PS. Jarku!!
Jesli możesz podzielić sie tymi fotkami, bede wielce zobowiazany
Ostatnio edytowano 26 lis 2007, o 16:35 przez Lookas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez atyl » 26 lis 2007, o 15:37

W tym wypadku, ponieważ rząd wz 36, czy wz 25 jest podobny do rzędu rosyjskiego (sakwy z tyłu), bardziej wskazane byłoby, żeby Piotrek przytroczył szablę na wzór rosyjski czyli do lewego boku na rapciach.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Cezar » 30 lis 2007, o 15:49

Lookas
wstawiam kilka linków gdzie umieściłem zdjęcia, nie wiem jeszcze jak je wstawić na forum ,ale to powinno wystarczyć a nie obciaży forum
Może to Ci pomoże , jest dość dobrze pokazane gdzie i jak troczyć.
troczenie szabli przy siodle wz 25
Przy okazji kilka starych poglądowych zdjęć
Kanonier artylerii konnej w czasie ćwiczeń.
Odpoczynek koniec lat 20-tych
I jako ciekawostka .... jeszcze inny sposób troczenia szabli
inny sposób troczenia szabli.
mam nadzieję że w jakiś sposób pomogłem
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lookas » 30 lis 2007, o 16:24

WOOOOOW

co to za ksiązka???
Kapitalne te foty!!!! i rysunek tez:)
wiekie dzieki
POZDRAWIAM!!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Cezar » 30 lis 2007, o 18:09

Rysunek jest z książki
Leszka Rościszewskiego
"1PUŁK SZWPLEZERÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO"
Reszte zdjęć
A.Czerwiński i L Dudek
"SZABLA ZOŁNIERZA POLSKIEGO XIX i XX WIEK "
Cieszę się że mogłem pomóc jak jeszcze coś znajdę to wstawię
a na koniec Obrazek
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez atyl » 30 lis 2007, o 18:14

Cezar
Sposób z troczeniem szabli na przednim pakunku jest identyczny z jednym ze sposobów troczenia kawalerii Wehrmachtu (zapewne wywodzi się z pruskiej armii?), wtedy z lewej strony z tyłu jest troczony tzw but do przewozu kbk lub rkm. Drugim sposobem troczenia szabli przez WH jest troczenie szabli z prawej strony z tyłu, ostrzem do przodu. Identycznie zauważyłem troczone pałki we współczesnej policji konnej.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Następna strona

Powrót do Szabla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron