Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Komarów 2011

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

Komarów 2011

Postprzez Lucas » 23 wrz 2011, o 12:59

Komarów 2011 – „Najlepsza Kawaleria na świecie.”


Jak co roku reprezentacja Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego wybrała się do Komarowa, aby wziąć udział w obchodach 91 rocznicy największej a zarazem zwycięskiej dla Polaków bitwy kawaleryjskiej minionego wieku.

Na miejsce zakwaterowania przybyliśmy już w środę 24 sierpnia, aby mieć czas na spokojne rozbicie obozu i przygotowanie się do realizacji wszystkich zadań jakie były zaplanowane na ten wyjazd. Następnego dnia do południa jak to już jest w naszej tradycji komarowskiej udaliśmy się do Czartowca na cmentarz, aby oddać hołd tym ułanom z 8PU, którzy oddali Swoje Życie we wrześniu 1939 roku w obronie Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą. Przy mogile wystawiliśmy Wartę Honorowa, złożyliśmy wiązankę kwiatów i odczytany został apel poległych. Po południu korzystając z pięknej pogody zrobiliśmy wypad konny w teren, aby ruszyć konie i przygotować je do manewrów, gdyż spotkania w Komarowie, to nie tylko czas na świętowanie ale również sprawdzian wyszkolenia poszczególnych oddziałów i zdrowa rywalizacja podczas gry terenowej.
W piątek rozpoczęły się dwudniowe manewry, rano odprawa dowódców poszczególnych sekcji w Komendzie Potrzeby Komarowskiej, potem surowy przegląd mundurowy, którego dokonał jak zawsze ten, który obecnie chyba wie o kawalerii najwięcej, czyli Pan Lesław KUKAWSKI. i w drogę. Podczas pierwszego dnia mając do dyspozycji mapę i rozkazy mieliśmy wykonać kilka zadań w terenie, a to przechwycić bolszewika i odstawić do sztabu, a to spotkać się z innym oddziałem i wspólnie przeczesać określony tren, a to znowu odeskortować rannych do obozu i tak to w siodle pod wiernym kompanem koniem upłynął cały dzień. Sobota, to też nie wiele lżejszy dzień manewrów, bo oprócz biegu gońca odbyły się poszczególne konkurencje sprawności kawaleryjskiej, tj. władanie białą bronią – szablą i lancą, skoki przez przeszkody, strzelanie z broni pneumatycznej, pokaz musztry oraz kros. Późnym popołudniem zakończyły się wszystkie rywalizacje ale ten dzień dla nas ułanów nie dobiegł jeszcze końca, gdyż w tym roku główne uroczystości upamiętniające wydarzenia z przed 91 lat odbyły się na wzgórzu 255 o godzinie 21.00, na tym samym miejscu, gdzie przed laty Polscy ułani toczyli zwycięski bój z nawałnicą bolszewicką konnej Armii Budionnego. Ostatni dzień naszego pobytu w Komarowie, to Niedziela, rano Polowa Msza św. na terenie obozowiska, potem przemarsz konny pod kurhan, tu po oficjalnej części uroczystości z udziałem władz samorządowych odbyła się zbiórka i raport wszystkich grup kawaleryjskich, a następnie Dowódca Uroczystości Tomasz DUDEK złożył meldunek gościowi honorowemu Panu majorowi Zbigniewowi MAKOWIECKIEMU. Następnie zostały ogłoszone wyniki manewrów i nagrodzono zwycięzców, nam w tym roku szczęście nie dopisało, a na koniec oczywiście odbyła się defilada i to w galopie, ku uciesze licznie zebranej gawiedzi. Jednak to nie był jeszcze ostatni akcent tegorocznego spotkania, bo cóż by to było za spotkanie, gdyby nie odbyła się rekonstrukcja bitwy, na którą jak co roku tłumnie przybyła publiczność.

I choć w tym roku nie był już kręcony żaden film i każdy z uczestników przybył na własny koszt, to i tak było nas współczesnych ułanów pod setka i to konno. A jak byliśmy postrzegani, to najlepiej oddają słowa jednego z tegorocznych gości z Niemiec: „ wiele już słyszałem i czytał o Polskiej Kawalerii ale to co zobaczyłem tutaj na własne oczy przerosło moje wyobrażenie, Polska Kawaleria jest jednak najlepszą Kawalerią na świecie”.

Opracował:
Franciszek Paweł Żmudzki
Por. K.O.
Ostatnio edytowano 23 wrz 2011, o 14:47 przez Lucas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Komarów 2011

Postprzez elmijakke » 23 wrz 2011, o 14:21

...
Ostatnio edytowano 23 wrz 2011, o 14:59 przez elmijakke, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Komarów 2011

Postprzez miszka7-1 » 23 wrz 2011, o 22:46

Lucas napisał(a):Komarów 2011 – „Najlepsza Kawaleria na świecie.”


„ wiele już słyszałem i czytał o Polskiej Kawalerii ale to co zobaczyłem tutaj na własne oczy przerosło moje wyobrażenie, Polska Kawaleria jest jednak najlepszą Kawalerią na świecie”.



Amen. A i tak kupa roboty przed nami.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...


Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron