Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 1 cze 2010, o 12:51

Jedno i drugie ważne. Ciężko artylerię konną z samą książką w ręku zrobić. Z drugiej strony, bez tej wiedzy i chęci jej pogłębiania też trudno. Można bowiem na konia wsiąść, wyglądać i zachowywać się, jak należy, można też po prostu wsiąść... A nie o to chodzi.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez pulkownik » 1 cze 2010, o 13:46

Regulaminy wewnętrzne powinny być spójne z tymi których zasadom hołdujemy. Innymi słowy nie powinniśmy wybierać tego co jest dla nas wygodniejsze albo ulepszać tego w czym się zakochaliśmy. Rozumiem regulamin wewnętrzny jako sposób wewnętrznego zarządzania i zasad ale powinniśmy wizerunkiem jak i wyszkoleniem być jak najbliżej prawdzie historycznej. Wiadomym jest, że nie od razu Kraków zbudowano jednak tylko taki kierunek jest sensowny. Często słyszę, "...bo my mamy własny regulamin..." jako usprawiedliwienie ....( nie chcę użyć złego słowa ) ... po prostu dążmy do pewnej perfekcji w odniesieniu do kawalerii II RP.
Rzecz jasna nie jest to z mojej strony czepianiem się bo i nie mam czego się czepić i uważam, że każde szkolenie, próba własnych umiejętności jest bardzo ważna a tym samym i gratuluję Wam pracy.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lucas » 1 cze 2010, o 14:07

Mości Pułkowniku święte słowa - na dowód tego, że myślimy to samo przytoczę fragment naszego(Szwadronu Niepołomice) Regulaminu Organizacyjnego:

Organizacja Szwadronu Niepołomice

1. Stowarzyszenie "Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. J. Poniatowskiego" w Krakowie realizuje swoje statutowe cele określone w § 7 Statutu w stałym dążeniu do osiągnięcia pełnej zgodności, w zakresie umundurowania i wyszkolenia kawaleryjskiego, z Regulaminami obowiązującymi w tym zakresie wg stanu prawnego na dzień 31 sierpnia 1939 roku. To stałe dążenie ma pozwolić Szwadronowi Niepołomice na szybkie osiągnięcie miana Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

2. Podstawowym Regulaminem normującym sprawy umundurowania i wyposażenia każdego umundurowanego Członka Szwadronu Niepołomice jest "INSTRUKCJA NOSZENIA, TROCZENIA i PAKOWANIA WYPOSAŻENIA w KAWALERII" wprowadzona do stosowania w kwietniu 1938 roku. (.....) Jedynym odstępstwem od przepisów ubiorczych kawalerii II RP zapewniającym ujednolicenie szyków jest posiadanie przez wszystkich mundurowych Członków Szwadronu okutego daszka rogatywki.


Ale jak napisałeś "nie od razu Kraków zbudowano".....
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lookas » 2 cze 2010, o 10:29

jaśko napisał(a):Piotrze a moży by tak na koń "Niech w księgach wiedzy szpera Rabin ..................


Niezłe podejście....rozwojowe:)
Ktos kiedys powiedział, ze z książek nie da się niczego nauczyć, że tylko praktyka.... nawet mówiło się: "Nie matura lecz chęć szczera zrobią z ciebie oficera".... Widze, ze to wciaz w narodzie pokutuje i czasem dochodzi do głosu:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 2 cze 2010, o 12:01

Na samym szperaniu w książkach kawalerii nie uczynisz Lookas a z kartonową armatą w pole nie wyjedziesz (a swoją drogą to widzę że poczucie humoru jest Ci obce ). Ważym jest by czynić to wszystko w parze znzczyt sie teorii z przktyką. A co do stwierdzenia że nie matura.......... to zawsze ten pogląd byłmi obcy. Z wyrazami szacynku i należnej czci
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez myta2 » 2 cze 2010, o 12:22

Lookas napisał(a):
jaśko napisał(a):Piotrze a moży by tak na koń "Niech w księgach wiedzy szpera Rabin ..................


Niezłe podejście....rozwojowe:)
Ktos kiedys powiedział, ze z książek nie da się niczego nauczyć, że tylko praktyka.... nawet mówiło się: "Nie matura lecz chęć szczera zrobią z ciebie oficera".... Widze, ze to wciaz w narodzie pokutuje i czasem dochodzi do głosu:)



Pojechałeś Lookie, tak to już jest że kawaleria to w pierwszej linii konie o później bym dbał o resztę, tak jak to czyniła ta prawdziwa 70 lat temu. Tyle że dzisiaj najpierw wyszkolenie jeździeckie (kawaleryjskie) a później dorabianie sprzętu i całej tej otoczki. :)
teoria ważna ale bez praktyki nic nie zdziałasz. :D
adwrotnie dasz radę (może nie idealnie) ale dasz :wink:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lookas » 2 cze 2010, o 12:30

Panowie......dziękuję za dyskusję i ze swojej strony po prostu ją zakończę:)
Komentarze, jakie cisna się w tej chwili także pozostawię dla siebie. Od dawna obserwuję jak rozwija się działalność stowarzyszeń kawaleryjskich oparta o taka właśnie filozofię i wnioski nie sa budujące. Powiem jedynie, ze ja na bylejakość się zwyczajnie nie godzę i nie poprzestaję na czczych deklaracjach.

Zatem wielu sukcesów rekonstruktorskich zyczę!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 2 cze 2010, o 13:00

Nie zgodzę się z tym, że najpierw na koń, a później cała reszta. Taką filozofię wydaje sie wyznawać to środowisko w barwach 21 Pułku Ułanów. Jaki jest efekt, doskonale wiemy. Jakie jego oceny osób bywających na tym forum - wystarczy zajrzeć do wątku o rocznicy 3. maja w Krakowie. Filozofia - najpierw wsiądę na konia, a później się wszystkiego douczę prowadzi niestety do takich wypaczeń.
Żeby na tego konia wsiąść, trzeba bowiem założyć na niego rząd. I mamy pierwszy problem, bo trzeba wiedzieć jaki rząd i jak go stroczyć. Trzeba się też ubrać i co nieco na siebie założyć. I tutaj kolejny problem, bo trzeba wiedzieć, jaki mundur i oporządzenie, na jaką okazję. Oporządzenie to już w ogóle poważna przeszkoda, bo wielu osobom nie robi różnicy, z której strony będzie chlebak, puszka lub torba na masę albo torba polowa. A najlepiej, torba polowa z jednej, mapnik z drugiej, a jak się zsiądzie z konia, to jeszcze można pod to szablę przypiąć. Takie rzeczy trzeba ustalić zanim się na konia wsiądzie, żeby z siebie pośmiewiska nie zrobić.

Zgodzę się, że nie każdy musi znać się na topografii, czytać mapy, znać taktykę działania kawalerii, czy masę innej wiedzy, w przypadku artylerii, jak choćby zasady kierowania ogniem. Od ułana wystarczy wymagać należytego wyszkolenia jeździeckiego i wyglądu, zgodnego z przypisanymi regułami. Te zaś są powszechnie dostępne w regulaminach z epoki, ot wspomniania Instrukcja noszenia, troczenia i pakowania... Ułan nie musi wiedzieć wszystkiego, wystarczy bowiem, że ma dowódcę, instruktora, który go nauczy. Nie musi wiedzieć wszystkiego na pamięć, wystarczy, że ktoś nauczy go wykonywania konkretnych rozkazów. Że jak padnie komenda - w lewo zwrot, to wie, przez kóre ramię ma się obrócić. A jak w szyku konnym usłyszy - po jednemu marsz, to będąc "3" w będzie wiedział, czy zostać w miejscu, czy dołączyć do "1" wraz z "2", itd.

Znam przykłady środowisk, które świetnie radzą sobie w siodle. Co z tego jednakże, skoro konie niedoczyszczone, siodła źle stroczone a mundury wymięte i uplamione. Czy na prawdę umiejętności jeździeckie przede wszystkim, a reszta później? Obawiam się, że nie, że to wszystko powinno iść w parze.

Zaskoczyła mnie tak deklaracja, że Szwadron Niepołomice ma zamiar osiągnąć status grupy rekonstrukci historycznej. Zaskoczyła pozytywnie oczywiście, jako że wcześniej słyszałem, że do takiego miana nigdy nie pretendował. Tylko się cieszyć, bo w mojej opinii, pójście w kierunku grh to położenie nacisku na detale, we wszystkich aspektach. Okaże się zaraz, że Ci co nas badaczami pisma nazywali, sami za chwię nimi będą musieli zostać :) Czy to źle? Nie, przeciwnie, bardzo dobrze !
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez elmijakke » 2 cze 2010, o 13:25

Panowie, nie kłóćmy! Niech każdy robi swoje - byleby robił to dobrze. Nieważne jakimi drogami do cel,u byleby do celu! Niektórzy zaczynają od teorii, niektórzy od konia. Dyskusja, którą prowadzicie jest prowadzona, któryś raz z rzędu. Każdy ma czas - chłopaki z dak'u zrobili postawili przed sobą duże wyzwanie, bo nikt tego przed nimi nie robił (znaczy rekonstruował dak'u), a i powodowanie końmi w taki sposób w zaprzęgu dawno nie jest stosowane. Przynajmniej można ich cenić za to że znają swoje słabości i próbują je niwelować, a poza tym kto jest bez winy :). Ja też wrzucę swój kamyczek - proszę popatrzeć na zdjęcie zamieszczone wcześniej - i proszę spojrzeć na trzymanie wodzy u lewostronnego jeźdżca - chyba nie tak się to powinno robić :wink:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 2 cze 2010, o 13:42

Ależ my tu Krzysiu dyskurs prowadzimy, a nie kłótnię :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 2 cze 2010, o 14:37

Ja to też nie uznaję za kłótnię i zawsze z ciekawościa czytam komentarze Piotra a skoro Lookas postanowił zakończyć dysputę jego wola. Zawsze wychodziłem z założenia ze jak mam coś robić staram się by było to robione dobrze. Przestrzegam jednak przed podejściem godnym Taliba. Podkreślam kolejny raz wiedza winna iść z praktyką (tak też były ustawione programy wyszkolenia). Bo na całokształt wizerunku oodziału wplywa wszystko i wygląd i musztra piesz, konna, i wyposażenie. Sam coby nie razić widokiem po 26 latach noszenia brody zgoliłem ją
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 2 cze 2010, o 14:42

Ja poszedłem dalej, uczesanie zmieniłem, coby było bardziej "w klimacie" ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lucas » 2 cze 2010, o 14:46

Zobaczcie Koledzy ile osiągnęliśmy przez te kilkuletnie dyskusje, czasami swary. Niniejsze Forum jest kopalnią wiedzy dla młodych (i starych) adeptów współczesnej kawalerii. Gdzie indziej Kol. Jaruś Banasik mógłby się podzielić z nami wszystkimi swą wiedzą? Dyskutujmy więc do woli bo po to jest to Forum.
A tak wkładając kij w mrowisko przypomnę starą kawaleryjską maksymę: koń bez ułana nadal jest koniem ale ułan bez konia ułanem nie jest.Chcę w ten sposób zamotywować adeptów kawalerii, którzy jeszcze konno nie jeżdżą aby czem prędzej spróbowali pamiętając inną prawdę: gdyby koń o swej sile wiedział to nikt by na nim nie siedział :D
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 2 cze 2010, o 14:56

To tak gwoli uściślenia... konno to my jeździmy, jeno własnych koni nie mamy. Nie ma regularności i stałości, ale nie jest tak, że wcale nie jeździmy.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lucas » 2 cze 2010, o 16:40

To to ja Piotruś wiem bo Was nie raz konno widziałem. Rozwinę cytowaną sentencję "ułan bez konia" to ułan niejeżdżący konno a nie nie posiadający własnego konia.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron