Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Dowódca » 31 maja 2010, o 22:42

Zapraszam do odwiedzenia strony WWW.ulani.pl gdzie znajdą Państwo relacje z zawodów i „popisu” wraz z dokumentacją fotograficzną



Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody w dniach 24-25 IV 2010 r.
http://www.ulani.pl/index.php?str=wydar ... ews_id=134

Popis Szwadronu Niepołomice w dniu 8 maja 2010 r.
http://www.ulani.pl/index.php?str=wydar ... ews_id=135

http://www.ulani.pl/index.php?str=galer ... ria_id=115
http://www.ulani.pl/index.php?str=galer ... ria_id=116
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lucas » 1 cze 2010, o 07:06

Piotrek napisał(a):Fotki ładne. Mam siedzieć cicho, czy pisać, co widzę, a czego wydaje się, nie powinienem widzieć? Żeby kto nie pomyslał, że znowu się czepia :)

Piotruś - pisz Waść, wszak Twe uwagi zawsze ze szczerego "dakowskiego" serca płyną. Życzliwych uwag nigdy dosyć a i przydatne są abyśmy robili to co robimy coraz godniej.

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 1 cze 2010, o 07:49

Zaiste przedni widok i takie persony że fiu fiu !!!!! Szacun biję Waszmości
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lucas » 1 cze 2010, o 08:33

jaśko napisał(a):Zaiste przedni widok i takie persony że fiu fiu !!!!! Szacun biję Waszmości


Jaśko Przyjacielu, Twój wpis wpędza mnie w konfuzję ale poczekajmy na wpis Piotrusia On ma już (wiem to) nabitą na nas swą przyjacielską fuzję.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 1 cze 2010, o 08:39

Zaprawdę powiadam Ci Zdzisiu że i ja nie mogę się doczekać na patrony jakimi ostrzela nas Piotruś
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 1 cze 2010, o 08:42

I jeszcze jedno obawiam się że Twój wąsik może być nie tak przycięty jak mówi instrukcja że o Staszkowym nie wspomnę
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez pulkownik » 1 cze 2010, o 08:51

PO PIS - brzmi politycznie niepoprawnie - to nie może się udać :lol: .
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lucas » 1 cze 2010, o 09:22

pulkownik napisał(a):PO PIS - brzmi politycznie niepoprawnie - to nie może się udać :lol: .

Widać Mości Pułkowniku, że kawalerzyści mądrzejsi od tzw. polityków i nam PO PIS się udał. Nawet Najwyższy dał pogodę.
A co do wąsów - nic nie przytnę bu utracę miano starego wiarusa i szacunek młodzieży diabli wezmą. Już niestety nie zdążę się nauczyć konia dosiadać w takim stylu jak Waszmości zatem co "niedojeżdżę" to "dowyglądam" :lol: czyż nie?

Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez pulkownik » 1 cze 2010, o 09:47

Zdzisiu zdementuj, że to polityka. A wąsy - no jakoś Ciebie bez nich nie wyobrażam sobie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lucas » 1 cze 2010, o 10:17

Dementuję Drogi Pułkowniku! Sam polityką się brzydzę i do końca szablą będę przed nią bronił moją Ukochaną Matkę Kawalerię.

A to ku pokrzepieniu serc....jak widać już w 1930 roku Miszka u Ciebie, na Komarowskich Polach swołocz odgrywał (gęś Twoja?)

Obrazek
obraz Wojciecha Kossaka 1930r
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 1 cze 2010, o 10:40

Jakby nie było, wąs to iście kawaleryjski atrybut. Kiedy spojrzeć na obrazy na których widnieją XIX wieczni ułani, chyba mało któy tam wąsa nie ma :)

W temacie popisu... Chodziło mi o to, dlaczego (podczas, jak mniemam, pokazu musztry pieszo) część miała mundury polowe, a część garnizonowe? Wynika to z tego, że nie każdy ma dwa zestawy (co jest usprawiedliwione zapewne kosztami). No i te rękawiczki u ułanów do munduru polowego? Z czego one wynikają? Przed 1939 r.(z dniem 1 kwietnia 1936 r. Dz. Roz. nr 2/36 poz. 21) ułanom cenzusowcom zezwolono na noszenie białych rękawiczek zamszowych do ubioru wieczorowego. Na służbie jednakże, tym bardziej do mundru polowego, takowych rękawiczek nie noszono.
Nie mam też pewności, ale z tego co wiem, na furażerkach nie noszono oznak stopni.
Czy podczas Popisu sekcji konno był wyznaczony jej dowódca? Jeśli tak, to powinien być nim chyba najstarszy stopniem (Ździsiu, chyba Ty) i znajdować się na prawym skrzydle? Dobrze myślę, czy czegoś nie wiem.

Cieszę się, że traktujecie to co piszę jako przyczynek do dyskusji, a nie złośliwe uwagi, bo takimi nie są. Wychodzę z założenia, że takie dyskusje i wzajemne poprawianie siebie mogą jedynie pozytywnie wpłynąć na prezentowany przez nas poziom, a o to zdaje się nam chodzi :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 1 cze 2010, o 11:05

Takoż to właśnie odbieramy Piotrze wychodząc z założenia iż winno się dyskutować bo zawsze to jeden drugiemu coś podpowie a co do rękawiczek do polówki to masz rację, ale dziś lud dba o raczki i mniemam że bedzie nam to wybaczone. Co do polówek to tak jak sie domyśliłeś jeszcze brak kilku i postanowiliśmy wystawić dwie sekcjena polowo i dwie na wyjściowo. A tak poza tym to szacun dla kolegów że zmobilizowali się i zameldowali na popisie a było nie było z trzech województw brać ułańska się zjechała.
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Lucas » 1 cze 2010, o 11:39

Drogi Piotrze, podczas pokazu musztry pieszej w ramach popis’u, rzeczywiście jedna sekcja wystąpiła w mundurach garnizonowych. Poniekąd wynikało to z braków mundurowych (nie wszyscy Koledzy zdążyli wyposażyć się w mundury polowe takie, jakie ma na stanie Szwadron tj. z Lancier’a) ale służyło też i temu, aby zaprezentować Komisji z Federacji Kawalerii Ochotniczej jak wygląda nasz, zgodny z regulaminem Szwadronu, mundur garnizonowy. W końcu Popis służył i służy „popisywaniu” się. Co do rękawiczek - fakt, że zgodnie z Instrukcją noszenia, troczenia i pakowania wyposażenia w kawalerii z 1938 roku przysługiwały one do munduru polowego wyłącznie oficerom (str 60). Wyjaśniając ten temat jak i oznaki stopni i proporczyki na furażerkach przypomnę tylko, że Szwadron Niepołomice nie jest póki co Grupą Rekonstrukcji Historycznej i ma swoje własne wewnątrz organizacyjne regulaminy i zasady. Przyjęliśmy więc, że nosimy stopnie na furażerkach i do wystąpień służbowych, uroczystych w mundurach polowych wszyscy nosimy rękawiczki (za brak jednolitości których por R. Woronowicz uczynił nam wytyk).
Co do sekcji, to masz oczywiście rację sekcja powinna mieć dowódcę. Sekcja, w której miałem zaszczyt się „popisywać” ma dowódcę i jest nim Kol. Mirosław Rejdych. Jest to I sekcja I Plutonu Szwadronu. Miałem zaszczyt jechać w niej „gościnnie” jako dawnej mojej macierzystej. Prawa gościa nie dawały mi jednak prawa do odbioru jej dowódcy dowodzenia. Poza tym kol. Rejdych ma musztrę konną w jednym paluszku – ja natomiast jako Dowódca Pocztu Dowódcy Szwadronu Niepołomice mający pieczę nad sztandarem i barwami 8PU (szwadronowy czepiający się) znam musztrę konną bardziej teoretycznie. Wszystko było więc OK.
Dzięki za Twe uwagi Piotrze.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 1 cze 2010, o 12:06

Tu jest w pewnym sensie pies pogrzebany. My jako grupa rekonstrukcji historycznej staramy się dopasowywać wszystko do przedwojennych regulaminów i przepisów, wiele stwoarzyszeń KO ma natomiast własne regulaminy, które "godzą" niejednokrotnie stare z nowym.
Ja natomiast od wczoraj jestem w szale studiowania Dzienników Rozkazów MsWojsk. Publikuje je Śląska Bibiloteka Cyfrowa. Polecam, co za bogactwo wiedzy !
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 1 cze 2010, o 12:21

Piotrze a moży by tak na koń "Niech w księgach wiedzy szpera Rabin ..................
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron