Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 11 maja 2010, o 23:48

pulkownik napisał(a):Wg moich wyliczeń utrzymanie mojego koniaszka to jakieś 100 - 150 zł/miesiąc. Ale mam własne pastwiska i dotacje zarówno na pola pastwiska jak i na łąki. Jestem w raju ?


Ano, nie każdy ma tak dobrze :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez myta2 » 12 maja 2010, o 11:33

Generalnie jak się chce zawsze to jakoś można zorganizować. Kwestia chęci (no i nie zawsze jest tak jak by sie chciało żeby było)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 12 maja 2010, o 11:41

Taa, powiedz to chłopakom od nas ze stowarzyszenia, że jak będą chcieli, to zawsze uda się to jakoś zorganizować i wystarczą chęci, żeby sobie konia kupić i utrzymać... Chęci to oni mają wielkie, gorzej z możliwościami.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez elmijakke » 12 maja 2010, o 12:54

Zawsze Ci mówiłem, jest jeszcze dzierżawa/współdzierżawa. Jakbyście po dwóch się składali na jednego to można dać radę! :wink:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 12 maja 2010, o 13:39

To nie takie proste... Jesteśmy młodą ekipą, istniejemy ledwie dwa lata. W tym roku przybyło kilka nowych osób, dopiero uczą się jeździć. Gdzie tu mówić o dzierżawie konia, jak co niekórzy są na etapie ląży a inni z niej niedawno zeszli. Chłopaki zbierają środki by się umundurować, kupić buty, oporządzenie. Póki co szkolą się z zakresu musztry pieszej, działoczynów, teorii strzelań artyleryjskich, itd. Kwestie jeździeckie będziemy stopniowo podciągać. Żadna z ekip w Polsce nie miała też zdaje się na starcie kilku sekcji wyszkolonych. Pamiętajcie też, że mamy "nieco" więcej pracy do wykonania. U Was (kawalerzystów) wystarczy siąść na konia, opanować nieco musztry konno i władanie białą bronią. U nas to wszystko + jazda zaprzęgiem + działoczyny i cała artyleryjska wiedza, a tego jest kilkukrotnie więcej niż samego kawaleryjskiego rzemiosła. Ale spokojnie, powoli, z roku na rok będzie coraz lepiej :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez pulkownik » 12 maja 2010, o 16:46

Moja formacja istnieje od 8 lat - to 23 ułanów z czego 18 ma własne konie, 1/3 ma własny transport a 2/3 pełne oporządzenie. Starej kadry pozostało 50 % i tu nie każdy ma co niezbędne (dziwne). Praktycznie każdy nowy, który wchodzi ma własnego koniaszka i munduruje się we własnym zakresie a zdaje się, że mieszkamy w mniej zamożnej części Kraju w tzw Polsce "C". Czy to kawaleria czy artyleria konna podstawą jest koń i nic tego nie zmieni - inaczej - nie ma kawalerii i artylerii konnej bez koni.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez myta2 » 12 maja 2010, o 16:48

te konie na których jechali Łuki z Marcinem można mieć w dzierżawie za jakieś 400 miesięcznie :D
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 12 maja 2010, o 17:21

W pełni zgadzam sie z Pułkownikiem nasz II Pluton SN zorganizowaliśmy w rok. Na 22 chłopa dwóch jest bez koni, pozostali dysponują swoimi koniaszkami. A co do umundurowania i wyposażenia sami za własne grosiwo skompletowali a jako ciekawostkę dodam zę 80 % siodeł wojskowych ( tak piszę coby Piotra usatysfakcjonować) stanowią orginałki. W pełni potwierdza sie powiedzenie ż "koń i kulbaka majątek wojaka" Ps. A podkarpacie to też nie za bogaty teren
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Łuki » 12 maja 2010, o 22:54

Może i wasze tereny nie są za bogate, ale jak sam zresztą Pułkowniku napisałeś, koszt utrzymania koniaszka jest mniejszy. 150PL vs. 650PLN - praktycznie bez komentarza. Oczywiscie akurat Ty masz dopłaty, twoje chłopaki pewnie niekoniecznie, więc koszty im automatycznie wzrosną. Jednakże Jurko kiedyś wyliczał mi ile kosztuje utrzymanie jego koniaszków. I mimo, że nie było to 150PLN, to było to poniżej 650 (a to jest najmniej w Poznaniu, ja akurat płacę 700PLN). Sam znam stajnę-pensjonat za 450, ale... niestety 100km od Poznania...

Co do wyposażenia i umundurowania. To nasi ludzie także robią to we własnym zakresie. Więc tu koszty się wyrównują z waszymi (powiedzmy, że dojazd do Hero nas mniej kosztuje ;-))

A co do podstawy Konnej Artylerii to się z Tobą nie zgodzę. Podstawą jest głowa :D Inaczej nie da się prowadzić celnego ognia i o wlaścimym czasie :)
Ostatnio edytowano 12 maja 2010, o 22:59 przez Łuki, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 12 maja 2010, o 22:57

Nasza ekipa istnieje dwa lata, jest 13 mundurowych, z czego własnego konia posiada póki co jeden. To powiedzcie w takim razie koledzy, jaki jest przekrój społeczny waszych grup. Mam tu na myśli, ile lat mają członkowie i czym się zajmują na co dzień. Jak również, czy to ludzie, którzy mieli wcześniej konie, czy też kupili je po wstąpieniu do Waszych ekip.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez pulkownik » 13 maja 2010, o 07:46

No głowę trzeba mieć - myślenie w galopie - święta prawda. Ilu kupiło konie dla kawalerii ? odp. sporo. Tylko w tym roku dwóch nowych. W zeszłym roku podobnie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez jaśko » 13 maja 2010, o 08:35

Myślenie przydaje się zawsze odpowiedzialność z grupę , konia. A odpowiadając Piotrowi przekrój wiekowy rozkłada się nastepująco I sekcja to uczniowie gimnazjum i liceum i jeden student II zaś to czterdziestolatkowie III o średniej trzydziesci lat przekrój zawodowy to strażak, stomatolog, rolnik, pracownik branży reklamowej, pracownicy sektora usług i wspomniani uczniowie i student. Tak też bez zaglądania w portfel nadmiarem grosza nie grzeszą jedna trzecia nabyła swe wierzchowce w ostatnim roku, część miała swe konie wcześniej , dwóch kolegów choduje konie (małopolaki). A że wydatki były spore to nie muszę tu nikogo przekonywać (jeden z chłopaków sprzedał motor coby kupić konisia)Tak też upór i dążenie do celu jest gwarantem powodzenia zaś podstawą fakt iż stanowimy grupę przyjaciół nawzajem sią wspierającą na codzień
jaśko
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 2 kwi 2010, o 11:27

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez miszka7-1 » 13 maja 2010, o 09:49

Piotrek napisał(a): U Was (kawalerzystów) wystarczy siąść na konia, opanować nieco musztry konno i władanie białą bronią. U nas to wszystko + jazda zaprzęgiem + działoczyny i cała artyleryjska wiedza, a tego jest kilkukrotnie więcej niż samego kawaleryjskiego rzemiosła. Ale spokojnie, powoli, z roku na rok będzie coraz lepiej :)


Piotr, nie zgodzę się z Tobą. Jeżeli myslisz, że to wszystkie, wystarczające umiejetności kawalerzysty to...jesteś w błędzie.
A co do posiadania, utrzymania konia, rynsztunku i logistyki to niech się nikomu nie wydaje, że to sprawa prosta. Tak nie jest. Maaasa wyżeczeń i pracy. Prawda, że niektórym trochę łatwiej, ale to nie oznacza - łatwo.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez Piotrek » 13 maja 2010, o 10:35

Oczywiście napisałem to w dużym uproszczeniu, zawierając w "siąść na konia" cały kunszt jeździecki. Wiadomym, jest, że wyszkolenie kawaleryjskie to nieco więcej, choćby umiejętność orientowania się w terenie, topografia, nauka o broni, taktyka, hipologia, itd. Chodziło mi o to, że artyleria konna to wszystko to, co w kawalerii plus masa dodatkowej wiedzy i umiejętnności.

Cóż, może na Kresach i na południu idzie to szybciej. U nas w wiekszości ludzie z miast, zaczynający dopiero przygodę z końmi, siadający na koń raz, dwa razy w tygodniu (bo albo praca nie pozwala, albo pracy nie ma, to i nie ma pieniędzy na jazdy, bo są kredyty do płacenia, małe dzieci, itd.). Sam jestem od wczoraj na etapie intwnsywnych przemyśleń - kupić konia, czy jeszcze poczekać. Z jednej strony, środki na to mam. Z drugiej... Może jestem nazbyt ostrożny, ale... Chciałoby się dom kupić/budować, to przecież koszty będą... A co jak nagle zrobi się cienko z kasą i na koniaszka utrzymanie nie będzie? I takich pytań jest cała masa. A to żywe zwierzę. Przywiążę sie do niego i jak nagle braknie, to co, sprzedam? To nie rower przecie. Wiem, że to czarnowidztwo, niestety, zawodowe spaczenie przewidywania najczarniejszych scenariuszy.

Daj Boże, żeby to poszło tak lekko, ja u Was. W rok 20 koni... To prawie działon by nam wyszedł. Na razie staramy się pozyskać finansowanie dla budowy armaty, przodka i trakcji.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Majowe Zgrupowanie Szwadronu Niepołomice.

Postprzez elmijakke » 13 maja 2010, o 11:01

Ja Piotrka trochę rozumiem - nie będę pisał w stylu miasto kontra wieś, ale tutaj nie chodzi tylko o kaskę. Podam jeden przykład z mojego podwórka - mieszkam na Bemowie, stajnie (tańszą) miałem w Starej Miłośnie (30 km od domu). Żeby dojechać do konia musiałem przejechać całą Wawę z przeprawą mostową dodatkowo :wink: . Spędzałem w tych cholernych korkach 2 h. Normalnie pracuję zatem w domu bywałem codziennie około godz 21:00 - 22:00. Wytrzymałem pół roku i stwierdziłem, że to za wiele - przeniosłem konia do bliżej domu do Centrum, ale drożej - mam szczęście, stać mnie, ale nie każdy tak ma (mam stajnie 12 km od pracy, a i tak dojeżdżam do niej w 45 min!!!). Jak rozumiem z Waszych postów macie konie dosłownie pod domem. W mieście to jest raczej niemożliwe - tańsze stajnie (co i tak trzeba liczyć jakieś 800-900 zł jeżeli jest hala) oczywiście są, ale zawsze trzeba się liczyć z dojazdem 20-50 km, a jak ktoś pracuje to jeszcze ma w czasie dojazdu do konia totalne korki. Jeżeli ktoś jest biedniejszym studentem to musi albo liczyć na podwózkę, albo zapycha autobusem kilkadziesiąt minut - każdy może się w końcu zniechęcić. Oczywiście jak ktoś jest desperatem to wszystko zniesie - w moim przypadku musiałem mieć konia i basta, wszystko właściwie jest jemu podporządkowane - nawet na wakacje z nim jeździmy hehe...Pracujemy razem 6, 7 dni w tygodniu i oprócz ciągłej nauki jazdy traktuję te treningi/przejażdżki jako totalne oczyszczenie i zapomnienie o tym całym syfie pracowniczo-miastowym, który mam na co dzień.
Z drugiej strony - Piter przykład idzie z góry! :D

Z Łukim za to się nie zgodzę - podstawą artylerii, jak sam nazwa wskazuje, konnej jest koń! Bez niego raczej ciężko! I może trochę trochę tak od czapy, ale jak zrobicie rekonstrukcje to ludziska oglądający nie będą się zastanawiać czy macie dobre obliczenia trygonometryczne i czy nastawy dobrze zrobiliście (to jest tylko dla Waszej satysfakcji, a dla przeciętnego oglądacza nuda), ale jak galopem, z super dosiadem, jak się patrzy, podjedziecie na stanowisko ogniowe to na pewno niejednemu z widzów łza się w oku zakręci i oko zbieleje...
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron