Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

5 rocznica powstania Szwadronu Niepołomice

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

Postprzez Ułan świętokrzyski » 23 sie 2009, o 15:25

Poczułem powiew demokracji! Dziękuję serdecznie za tak szlachetną propozycję! Ani mi czas ani sytuacja życiowa nie pozwalają na starty w zawodach amatorskich. A zawsze dla mnie było zaszczytem siadać na Wiwata i zawsze będę o tym pamiętał. Jeżdżę na koniu tylko rekreacyjnie, bo tylko taką mam możliwość i za to Bogu dziękuję! Kiedy zaczynałem jazdę konną to Dowódca kończył przedszkole. Mój czas sportu w siodle dawno minął, czas na młodszych. Ja wolę skoki AFF z 4000 m. A skoro każdy ułan ma doskonalić się w sportach jeździeckich, to ilu ich pozostanie? Kazdy kto mnie zna wie co potrafię! A twórczość na Forum i stronie mogę zkończyć. Też już czas na młodszych. Jeszcze raz dziękuję za propozycję.

którą mi złożył Rotmistrz Jan
Srogi dowódca, lecz ludzki pan !!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 25 sie 2009, o 07:41

Może czasami bywalcy niniejszego Forum mają wrażenie, że ułani Księcia Józia mają we krwi swarę i niesubordynację - ja ich znam, bardzo dobrze znam bo jestem jednym z nich i powiem Wam, moi Drodzy Przyjaciele, że jeżeli chcecie zobaczyć jak wzniosła idea potrafi łączyć serca to przyjedźcie pod Komarów w najbliższą sobotę i niedzielę - zobaczycie ułanów ochotników Księcia Józia realizujących tradycyjne zawołanie 8 PU: "KUPĄ PANOWIE!!!"
Obrazek
autor zdjęcia: Plutonowy
Ostatnio edytowano 20 wrz 2009, o 09:19 przez Lucas, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Piotrek » 25 sie 2009, o 10:33

A w centralnym miejscu tego zdjęcia, ułan poznański ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lucas » 25 sie 2009, o 10:44

Tak jest Piotrze bo to nasze zawołanie nie jest nasze tylko nasze czyli ogólnokawaleryjskie. To Forum i nasza ochotnicza służba dowodzi, że potrafimy sie różnić nie gubiąc po drodze motta naszego życia: wszystko co robimy robimy Ku Chwale kawalerii!!!!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Dowódca » 3 wrz 2009, o 17:49

Po długim okresie oczekiwania ukazała się wreszcie najnowsza książka Pana Lesława Kukawskiego „Sztandary Kawalerii Polskiej XX Wieku” . W dziale poświęconym sztandarowi 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego znalazła się również następująca wzmianka dotycząca sztandaru Szwadronu Niepołomice:


„Działającemu nieopodal Krakowa Stowarzyszeniu „Szwadron Niepołomice” w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski ufundował sztandar i wręczył go na Wawelu w dniu 11 Listopada 2006 roku. Poświecił ten sztandar w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Sztandar z rąk fundatora przejął dowódca oddziału Jan Znamiec i przekazał pocztowi sztandarowemu w składzie: Andrzej Żmudzki, Zdzisław Krzyżostaniak i Stanisław Misztal. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli: córka żołnierza 8 Pułku Ułanów Janina Kisielewska i prezes Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów – Kazimierz Tratkiewicz.
Sztandar ten, jako jeden z nielicznych w rękach oddziału kultywującego tradycje przedwojennego pułku, nie jest kopią sztandaru, a jedynie nawiązuje do tamtego znaku niektórymi swoimi elementami. I tak być powinno”.

Przypis:
- Sztandary Kawalerii Polskiej XX wieku Lesław Kukawski, Andrzej Jeziorkowski, str. 188


Warto nadmienić również, że monografii tej znajdują się liczne fotografie dziadka naszego kolegi Wacława Telegi – plut. Kazimierza Kotowicza (str.184, str.182)


Jan Znamiec
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez Staszek » 3 wrz 2009, o 21:36

To wielka rzecz znaleźć się w takim towarzystwie!!!
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez Dowódca » 3 wrz 2009, o 22:14

Jestem strasznie szczęśliwy i dumny gdyż ze wszystkich grup rekonstrukcyjnych w swej książce Lesław Kukawski w superlatywach wypowiedział się o sztandarze Szwadronu Niepołomice. Sądze, że to samo przeżywa Zdzisiu Krzyżostaniak twórca naszego Sztandaru i Jakub Czekaj, który opracowywał jego stronę graficzną
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez Piotrek » 3 wrz 2009, o 22:20

Powód do dumy niewątpliwy. Tylko musicie bardziej tej dumy pilnować. Bo zdarza się, że sztandar stoi gdzieś osamotniony, oparty o drzewo, bez opieki. A wiecie chyba, co oznaczałoby, gdyby sztandar zginął? :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Dowódca » 3 wrz 2009, o 22:39

Wykluczam taką sytuację. Na każdej oficjalnej imprezie zawsze wyznaczona jest jedna osoba personalnie odpowiedzialna za sztandar. Niezaleznie od tego dwa poczty sztandarowe w szyku pieszym i konnym. Po zakonczeniu każdej imprezy, w której sztandar uczestniczy w szyku konnym jest uroczyście odprowadzany przed szykiem szwadronu, a następnie przekazywany do szyku pieszego. Zdarzyła się taka sytuacja gdy w czasie szarży na moment Sztandar został bez obstawy pocztu, którą poniosła fantazja. Moja reakcja była natychmiastowa i wielce nieparlamentarna. Zostałem przy chorążym, do którego natychmiast dołączyła reszta obstawy. Sprawę Sztandaru traktujemy wielce poważnie i jeżeli rzeczywiście zdarzyła się taka sytuacja, że Sztandar był oparty o drzewo bez obstawy proszę o szczegółową informację, a jeszcze dzisiaj zbierze się Sąd Koleżeński, a może nawet "polowy" aby określić odpowiedzialność
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez Piotrek » 3 wrz 2009, o 23:12

Zabrzmiało groźnie ;) Od razu pod ścianę byś chciał stawiać :) W każdym razie, była taka sposobność, nie pamiętam już dokładnie w którym momencie i który by ktoś mógł się "zaopiekować" Waszym sztandarem. Później tylko metalowa tuleja, zalutować, narysować mapkę i... po latach by się odnalazł ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lucas » 11 wrz 2009, o 12:35

Dowódca napisał(a):Jestem strasznie szczęśliwy i dumny gdyż ze wszystkich grup rekonstrukcyjnych w swej książce Lesław Kukawski w superlatywach wypowiedział się o sztandarze Szwadronu Niepołomice. Sądze, że to samo przeżywa Zdzisiu Krzyżostaniak twórca naszego Sztandaru i Jakub Czekaj, który opracowywał jego stronę graficzną


Jakkolwiek bardzo nieskromnie to zabrzmi, ale muszę sprostować wpis Dowódcy Szwadronu Niepołomice. Tym bardziej, że jako rezerwista ułan nie pełniący już służby ochotniczej w Szwadronie Niepołomice mogę się chwalić już tylko zasługami, jakie sobie w nieskromności swej przypisuję. Otóż miałem zaszczyt i honor, jakim obdarzył mnie Dowódca rtm Jan Znamiec być jednoosobowym twórcą sztandaru szwadronu tj. samodzielnie opracowałem jego stronę graficzną, którą akceptował najpierw Dowódca a potem ogół Szwadronu a następnie nadzorowałem jego wykonanie. Miałem honor być w dniu wręczenia sztandaru Jego sztandarowym w szyku pieszym oraz wespół z Kolegą ułanem Pawłem Broshem sztandarowym w szyku konnym i oddać nim pierwszy w jego historii salut przed trybuną honorową na ulicy Basztowej.
Pełen należnego szacunku dla zasług dla kultywowania tradycji 8 PU, jakie wniósł i wnosi rtm Jakub Czekaj musiałem ten wpis zamieścić.
A co mi tam - chwalę się dalej (bo kto mnie pochwali?). Miałem również zaszczyt być twórcą ostatecznego projektu Odznaki Honorowej Szwadronu Niepołomice. Sam jej już nie noszę na mundurze, ale jestem dumny, że to ona zdobi piersi Kolegów ze Szwadronu.
Wpis ten podaję i dlatego, że dysponuję bogatą dokumentacją tyczącą powyższych prac i chętnie służę pomocą Kolegom, którzy mają te prace jeszcze przed sobą - chętnie pomogę a jako rezerwista mam w pierony czasu :mrgreen: . Jak widać z książki pana L. Kukawskiego prace mi powierzone wykonałem dobrze i czuję się niesamowicie uhonorowany i upoważniony do polecania się.
Tyle gwoli wyjaśnienia....... a jak popatrzycie poniżej przyznacie mi ciut racji mam nadzieję.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 11 wrz 2009, o 14:47

Zdzichu! Zwsze rację miałeś, masz i będziesz miał! Wielki szacunek dla pracy jaką na rzecz Szwadronu i dla barw 8 PU wykonałes.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 16 wrz 2009, o 12:23

Bóg zapłać Jaruś - rezerwista więcej nie powie........a co do racji - nieobecni racji nie mają więc i ja jej już teraz nie mam.......
Ostatnio edytowano 18 wrz 2009, o 14:04 przez Lucas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 16 wrz 2009, o 16:59

Słuchaj Zdzichu jak Cię błaga lud!
Przestań pieprzyć uczyń dla nas cud!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 17 wrz 2009, o 11:49

Ułan z Pacanowa napisał(a):Słuchaj Zdzichu jak Cię błaga lud!
Przestań pieprzyć uczyń dla nas cud!


Bardzo bym go i ja chciał doczekać (cudu) , póki co mogę tylko zrealizować pierwszą część Twej prośby Jaruś, przestać wspominać bo.....(parafrazując Asnyka)

Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe,
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę

My nie cofniemy życia fal!
Nic skargi nie pomogą:
Bezsilne gniewy, próżny żal!
....Szwadron pojedzie swoją drogą!


....i zaprosić Cię do dyskusji o projekcie pomnika na Komarowskim Forum.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron