Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

5 rocznica powstania Szwadronu Niepołomice

gdzie można będzie wkrótce spotkać ułanów Szwadronu Niepołomice

Moderator: Moderatorzy

Postprzez caruza » 5 sie 2009, o 11:37

elmijakke napisał(a):Nie martw się, podobno mija już moda na hanowerskie dryblasy na parkurach. Teraz wracają do łask koniki w okolicach 170. Ja sam mam malutkiego bo 163, ale skoczny chłopak, także damy radę...

nie wiedziałam że na parcours panuje jakaś MODA... :shock: albo jestem ślepa albo tego nie zauważyłam... :oops:
caruza
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 19
Dołączył(a): 18 maja 2006, o 12:41

Postprzez Lucas » 5 sie 2009, o 12:28

caruza napisał(a): nie wiedziałam że na parcours panuje jakaś MODA... :shock: albo jestem ślepa albo tego nie zauważyłam... :oops:


A propos wypowiedzi Dowódcy: [siwy ogier hanowerski - ma 4 lata już ma 178 w kłębie i jakieś 700 kg wagi, a ponadto świetnie się zapowiada jako koń sportowy a wg nie tylko mnie Polska może hodować lepsze konie niż Niemcy
Dziś taka teza może wydawać się mrzonką, a jednak wielu prywatnych hodowców angażując czas i pieniądze wierzy, że można sprostać konkurencji Europy Zachodniej. I sprostają, pod warunkiem, że o sprawach hodowli i jeździectwa decydować będą w Polsce ludzie, którzy się na tym znają.

„…Oto, gdy Pan Bóg konia stworzył, przyprowadził go przed ludzi, żeby zaś jego dzieło chwalili. A na brzegu stał Niemiec, jako to się oni wszędy wcisną. Pokazuje tedy Pan Bóg konia i pyta się Niemca: co to jest? A Niemiec na to: Pferd! Co? – powiada Stwórca – to ty na moje dzieło „pfe” mówisz? A nie będziesz ty za to, plucho, na tym stworzeniu jeździł, a jeśli będziesz, to kiepsko. To rzekłszy, Polakowi konia darował. Oto dlaczego polska jazda najlepsza…” Onufry Zagłoba: „Ogniem i Mieczem”, Henryk Sienkiewicz
Imć Pan Zagłoba przewraca się w grobie. Niemcy są dziś jedną z największych jeździeckich potęg świata, a zasługi polskiej jazdy to historia, która powoli ulega zapomnieniu. Po II wojnie pogłowie koni w Niemczech wzrosło trzykrotnie, w Polsce pięciokrotnie zmalało. Niemcy postawili na jeździectwo i hodowlę koni wierzchowych więc czerpią korzyści z własnego rynku, a także z eksportu koni, sprzętu i usług. W Polsce kilkanaście lat bałaganiarskiego zarządzania AWRSP (później ANR) doprowadziło hodowlę państwową do zapaści, stada i wiele stadnin do ruiny, a system wyścigowy na krawędź upadku. Brak koncepcji i grzech zaniechania obciąża wszystkie ekipy Agencji, poza aktualną, która dostrzega nareszcie potrzebę współpracy z PZHK i PZJ.
Tradycja kawaleryjska
Ten punkt wymaga specjalnej uwagi, gdyż bezpośrednio odnosi się do słów Pana Zagłoby. Darem bożym dla Polski są warunki naturalne sprzyjające hodowli koni, talent polskich hodowców, patriotyzm i poświęcenie z jakim po wojnie repatriowano wywiezione przez Niemców konie, organizowano państwowe stada i stadniny. Polscy kawalerzyści tworzyli podwaliny sportów jeździeckich w wielu krajach świata, ale i tutaj w Polsce, chociaż czasy były nieludzkie. Rozwijając hodowlę i jeździectwo w wolnej Polsce musimy do polskiej tradycji kawaleryjskiej się odwołać, gdyż jest to nasza narodowa tożsamość i wartość, która jest ciągle w społeczeństwie żywa. Kto nie wierzy niech popatrzy na reakcje widzów na widok Szwadronu Kawalerii WP, czy pokazów coraz liczniejszych oddziałów ochotniczych.
Tradycja kawaleryjska to patriotyzm, sumienność, odwaga i poświęcenie. Tych cech nam potrzeba jeśli mamy polską hodowlę wydobyć z marazmu, a polskie jeździectwo z siermiężnej bylejakości.
Gdzie lepiej można tradycję kawaleryjską kultywować, jak nie tam gdzie są dobre konie i umundurowani ludzie, właśnie w państwowych stadach ogierów. Jak to robić, to jest temat na całkiem oddzielną dyskusję.
autor: Marek Grzybowski

Cały artykuł ukazał się w 9 numerze Konia Polskiego

[ Dodano: Sro Sie 05, 2009 12:32 pm ]
Mam wrażenie, że nie tylko ja przyczyniam się do balaganu na Forum - piszemy w wątku 5 rocznica Szwadronu Niepołomice - apel do moderatorów - pilnujciie nas !!!!!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 sie 2009, o 14:11

No popieram ! Wracać do tematu!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez elmijakke » 5 sie 2009, o 16:15

caruza napisał(a):
elmijakke napisał(a):Nie martw się, podobno mija już moda na hanowerskie dryblasy na parkurach. Teraz wracają do łask koniki w okolicach 170. Ja sam mam malutkiego bo 163, ale skoczny chłopak, także damy radę...

nie wiedziałam że na parcours panuje jakaś MODA... :shock: albo jestem ślepa albo tego nie zauważyłam... :oops:


Jeżeli nie widzisz, że na parkurach panuje moda to przypatrz się uważniej.....Mogę podać kilka przykładów: haki - jak skakali to był taki czas, że wszyscy na hakach, teraz jakoś już nie - modniejsze są pelhamy i dwie wodze! Fartuchy - od niedawna prawie wszyscy na nich jeżdzą. Nie mówiąc o ciuchach - w dobrym stylu jest się teraz pokazać w Kinglandzie, itp. itd. A co do koni to naprawdę jest tak jak napisałem wcześniej....
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez caruza » 5 sie 2009, o 16:31

nie chodzi mi o modę na sprzęt czy tym bardziej ciuchy... tylko na HANOWERY... :shock: bo jak można mówić o "modzie" na jakąś rasę :?: :!: ale już nie zaśmiecam wątku :!:
caruza
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 19
Dołączył(a): 18 maja 2006, o 12:41

Postprzez myta2 » 5 sie 2009, o 18:02

Elmijake ma racje, tak jak odchodzi się od dużych koni (czyt b. wysokich i potężnych) tak też cały świat ujeżdżeniowy (może poza kilkoma ortodoksami w naszej RP) przestaje na siłę ganaszować konie że aż im łeb między nogi wchodzi.... itd
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez elmijakke » 5 sie 2009, o 21:42

myta2 napisał(a):Elmijake ma racje, tak jak odchodzi się od dużych koni (czyt b. wysokich i potężnych) tak też cały świat ujeżdżeniowy (może poza kilkoma ortodoksami w naszej RP) przestaje na siłę ganaszować konie że aż im łeb między nogi wchodzi.... itd


oj tam, nie przesadzaj, są na youtube filmiki jak Anky w takim rollkurze konie trenuje, że ho ho!
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez caruza » 5 sie 2009, o 22:12

widzę brak szacunku dla ujeżdżenia... :???:
caruza
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 19
Dołączył(a): 18 maja 2006, o 12:41

Postprzez jarema » 5 sie 2009, o 22:23

Droga Pani,
wyrażam cichą nadzieję, że nie rejestrowała się Pani na tym forum tylko po to, by wytykać nam brak szacunku do dyscyplin konnych. My mamy inne podejście do koni, a jeźdźcy cywilny swój, proszę dlatego o zmianę tonu swoich wypowiedzi, gdyż może Pani kogoś nim urazić.
Z góry dziękuję,
J.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez caruza » 5 sie 2009, o 22:25

przepraszam bardzo,zostałam trochę zle odebrana... :oops:
caruza
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 19
Dołączył(a): 18 maja 2006, o 12:41

Postprzez elmijakke » 5 sie 2009, o 22:44

jarema napisał(a):Droga Pani,
wyrażam cichą nadzieję, że nie rejestrowała się Pani na tym forum tylko po to, by wytykać nam brak szacunku do dyscyplin konnych. My mamy inne podejście do koni, a jeźdźcy cywilny swój, proszę dlatego o zmianę tonu swoich wypowiedzi, gdyż może Pani kogoś nim urazić.
Z góry dziękuję,
J.


Zaraz, zaraz Jaremo. Wydaje mi się, że coś w Twoim poście jest nie tak! Jakiż to INNY mamy stosunek do koni? Wszyscy powinniśmy mieć taki sam, opierający się na szacunku dla naszego towarzysza doli i niedoli (częściej hehe) jeździeckiej, a nie do konkretnej dyscypliny (ale pompatycznie zabrzmiało ;)). Droga Caruzo, nie wiem gdzie wyczytałaś w moich postach brak szacunku do ujeżdżenia, ale zaręczam Ci, że jest zgoła odwrotnie. Co do mojego postu z Anky to nic gołosłownego i poniżej masz przykład jaki rollkur stosuje
w swoich treningach!
http://www.youtube.com/watch?v=irvXdYzFLis

[ Dodano: Sro Sie 05, 2009 10:46 pm ]
Dla mnie osobiście to przegięcie, ale każdy może mieć swoje zdanie w temacie.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Dowódca » 5 sie 2009, o 22:55

Ułan z Pacanowa napisał(a):Ciekawe jak teraz wypadnie Kadrówka w Krakowie. Dwa lata temu wieczorem byliśmy konno na oświetlonym Kopcu Piłsudskiego ... A to już było ...



Uprzejmie informuje, że ułani Szwadronu Niepołomice brali udział w przemarszu z okazji rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej idąc w pierwszej sekcji. W tym roku organizatorzy nie przewidzieli uroczystości na kopcu marszałka Józefa Piłsudskiego. Wspomnienia są dobre, ale abyśmy mieli co wspominać proponuje pomyśleć o nowej materii do wspomnień a ta znajduje się pod Jasłem, KOmarowem, Bochnią i Kockiem
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez caruza » 5 sie 2009, o 22:58

no ale niestety dla niej to koń już jest maszynką do robienia pieniędzy... i zgadzam się-nie powinno się rozgraniczać miłości do koni :wink: i chyba już opuszczam Państwa żebym znów nie zostawała źle odebrana... pozdrawiam!
caruza
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 19
Dołączył(a): 18 maja 2006, o 12:41

Postprzez elmijakke » 5 sie 2009, o 23:02

Daj spokój, nie obrażaj się! :wink:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez caruza » 5 sie 2009, o 23:15

nie obrażm się broń Boże :wink: tylko już chyba dość zaśmiecamy ten temat :razz: więc odpuśćmy i jak założy ktoś odpowiedni wątek-odezwę się bo forum ambitnie czytam :grin: pozdrawiam!
caruza
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 19
Dołączył(a): 18 maja 2006, o 12:41

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności w barwach 8 PU, czyli...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron