Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

23 pułk Ułanów Grodzieńskich - proszę o pomoc

Opinie Użytkowników

23 pułk Ułanów Grodzieńskich - proszę o pomoc

Postprzez szambelan1407 » 23 sie 2013, o 21:37

Witam serdecznie. Jestem Andrzej i jestem nowy na forum. Jeśli temat który tu podaje nie pasuje do ww. wątku, uprzejmie proszę o przeniesienie do właściwego. Przeglądałem kilka waszych postów i chciałem się zwrócić do was o pomoc w sprawie 23 pułku ułanów grodzieńskich i KOP. Sprawa nie jest prosta, przynajmniej dla mnie.

Zacznę od tego co mam zapisane w książeczce wojskowej dziadka (wydana 1945!): Antoni Ciepluch s. Bernarda ur. 30.12.1912 roku w Łobżenicy k. Wyrzyska, Kawaleria, podoficer, nr. Spec. Wojskowej 4, szeregowi kawalerii, zastępca dowódcy plutonu, plutonowy.
Maj 1931 – zgłosił się do komisji poborowej P.K.U. Bydgoszcz, 9 luty 1945 Komisja Poborowa przy R.K.U Bydgoszcz – zdolny do służby wojskowej, X.1932 skierowany do 23 pułku Ułanów Grodzieńskich.
X.1931 – 1 szwadron szkolny – kursant, styczeń 1932 6 m-czna szkoła podoficerska – kursant,
Lipiec 1932 ukończenie szkoły podoficerskiej – awans do stopnia starszego ułana, 4 szwadron szkolny – instruktor. Maj 1933 – awans do stopnia kaprala, październik 1933 – przeniesiony do rezerwy.

We wrześniu 1938 roku brał udział w 6 tygodniowych ćwiczeniach rezerwy w 16 pułku Ułanów Wielkopolskich gdzie uzyskał awans do stopnia plutonowego. To tyle co jest w książęce wojskowej.

Teraz to co wiem i co posiadam w swoich prywatnych zbiorach. Dziadek zdjęcia z roku 1938, z października i dalej ma z Wołynia, konkretnie z Małyńska. Takie podawał adresy korespondencyjne swojej ówczesnej narzeczonej a mojej babci. Zdjęcie jakie posiadamy, według forumowiczów z innego portalu to zdjęcie w mundurze artylerzysty. Mamy odznakę pułkową „23” w kolorze złotym. Jak podaje literatura taka odznaka przysługiwała oficerom. Mamy również złotego orzełka do czapki i srebrnego. Bordowy sznur „strzelca celnego”. Ostrogi i ryngraf są u mojego wuja w Szczecinie. Z opowieści wiem że był w niewoli u Rosjan, ale wraz ze swoimi żołnierzami „podnosili” tory aby mieć brudne i ręce z odciskami, przed wywózką NKWD. Podczas ucieczki zakopał mundur i szable. We wspomnieniach, bardzo skąpych ponieważ był prześladowany przez UB za AK, były sformułowania typu: „jak ja szkoliłem moich żołnierzy” czy też np. nienawidził arbuzów i brukwi, bo tym ich sowieci karmili w obozie i to że ich nagich w bieliźnie na mróz wygonili. Mamy jeszcze pagony tyle, że są one w stopniu sierżanta, w kawalerii odpowiednika wachmistrza…
Chciałbym odtworzyć przebieg służby mojego dziadka, nic nie mamy oprócz tych rzeczy. Ludzi którzy coś mi powiedzieli choć jedno wspomnienie, zaczyna brakować. Proszę o jakieś podpowiedzi. Andrzej
szambelan1407
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 4
Dołączył(a): 22 sie 2013, o 08:34

Re: 23 pułk Ułanów Grodzieńskich - proszę o pomoc

Postprzez Piotrek » 25 sie 2013, o 20:27

Zeskanuj zdjęcia i zrób zdjęcia tej odznaki i wrzuć, może coś się na tej podstawie ustali.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: 23 pułk Ułanów Grodzieńskich - proszę o pomoc

Postprzez szambelan1407 » 26 wrz 2013, o 22:49

szambelan1407
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 4
Dołączył(a): 22 sie 2013, o 08:34

Re: 23 pułk Ułanów Grodzieńskich - proszę o pomoc

Postprzez Piotrek » 27 wrz 2013, o 00:12

To jest odznaka w wersji dla szeregowych (ułanów i podoficerów). Oryginalnie była oksydowana, albo nawet srebrzona, tutaj się po prostu na warstwa metalu na wierzchu wytarła. To pierwsze zdjęcie zastanawiające, bo nie ma na nim ostróg przy butach zdaje się...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: 23 pułk Ułanów Grodzieńskich - proszę o pomoc

Postprzez szambelan1407 » 12 paź 2013, o 21:38

No właśnie. To zdjecie z Małyńska. Już nic nie rozumiem...
szambelan1407
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 4
Dołączył(a): 22 sie 2013, o 08:34

Re: 23 pułk Ułanów Grodzieńskich - proszę o pomoc

Postprzez ZabaMonika » 13 paź 2013, o 16:18

jesteś w stanie określić rok w którym było wykonane to pierwsze zdjęcie?



____________________________________________________________________________________________________
mtb bike
tapety samochody
ZabaMonika
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 1
Dołączył(a): 8 paź 2013, o 20:49

Re: 23 pułk Ułanów Grodzieńskich - proszę o pomoc

Postprzez szambelan1407 » 14 paź 2013, o 08:07

Jest to 1938 rok. Zdjęcie zrobione w Małyńsku (Wołyń). Tak jest na odwrocie.
szambelan1407
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 4
Dołączył(a): 22 sie 2013, o 08:34


Powrót do Nasze Forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,