Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

DAK czyli jeszcze troche kawaleria, ale juz nie całkiem:)

DAK czyli jeszcze troche kawaleria, ale juz nie całkiem:)

Postprzez Lookas » 28 lis 2007, o 16:36

Chyba juz czas oficjalnie przyznac sie do tego, co i tak niektórzy z was wiedza:) Moje zainteresowania kawaleryjskie od jakiegoś czasu lekko zakręciły w stronę ludu ognistego i artylerii. Wynikneło z tego powazne zajecie się tematem Dywizjonów Artylerii Konnej, szczególnie zaś 7 DAK Wielkopolskiej.

Zatem oficjalnie juz zapraszam na stronkę poświeconą 7 DAK

I na forum Artylerii Konnej

W zadnym wypadku nie chcę urazic twórców i administartorów tego forum, niemniej uznałem, ze warto stworzyc w sieci miejsce, gdzie można bedzie wymienic poglady na specyficzne artyleryjskie tematy:)

Artur Oppman pisał miedzy innymi w "Przkazaniach Konnego Artylerzysty"

"...(...)

Uszanuj wszystkie bronie, lecz swoją ceń najwyżej,
I bądź jak sokół lotny, jak wicher zwrotny, chyży.

Są może tobie równi, lepszego nad cię nie ma
Tak myśl, tak działaj w imię patrona twego — Bema."

W takim duchu szkolono Konnych Artylerzystów, formacje, które w założeniu taktycznym miały słuzbę innym nie sobie. Sadze, ze warto zachowac od zapomnienia ten specyficzny rodzaj broni.


Pozdrawiam I zapraszam:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Lucas » 29 lis 2007, o 11:03

Witaj! Bardzo sie ucieszyłem z Twej pasji! I chyba jako jeden z pierwszych już się na Twym Forum zalogowałem. Powtórzę to co tam wpisałem - w Krakowskiej Brygadzie Kawalerii był i 5 DAK z Oświęcimia. Nikt nigdy nie pisał "Brygada Kawalerii i Artylerii Konnej" tylko BK i kropka. Z tego wywodzę żeś kawalerzysta, choć nie masz Pana nad ułana a nad lancę nie masz broni........ :wink:
Ostatnio edytowano 29 lis 2007, o 12:18 przez Lucas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez myta2 » 29 lis 2007, o 11:18

no Lookie zaczynasz ostro działać, jak wiesz mi zawsze było bliżej do szarży jak do ognia na wprost z 75-ki, ale niemniej artyleria konna to też kawaleria tylko wolniejsza.
pozdrawiam
acha, podrzucę dziasiaj do stajni Bzurę no i szablę przywiozę (będę z wieczora)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 30 lis 2007, o 23:19

Życzę Wam powodzenia i dużo silnej woli! Obyście jak najszybciej zrobili replikę naturaknej wiekości "prawosławnej".. Jak tego dokonacie to Niepołomice wypełnią Wam jej lufę okowitą! Powodzenia!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 30 lis 2007, o 23:48

z całego serca dziękujemy:)

Tymczasem plany mamy skromniejsze ale nieoczekiwanie spełnienie ich jest w zasiegu reki:) Tropiłem jakiś czas pruskie siodło artyleryjskie i.....okazało się, ze sporo materiałow mam pod reką. Wystarczyło skonfrontować źródła:) Jak bede miał już 100% pewności.....pochwalę sie:)

A dlaczego pruskie?? Bo w takich jeździli zołnierze 7DAK:)

Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez pieczarka » 2 gru 2007, o 00:57

tak a'propos prawosławnych
z Forum Odkrywcy
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Lookas » 2 gru 2007, o 01:32

Dzięki stokrotne!!!!

szukałem ale jakoś nie wpadłem na takie temat watku:) W każdym razie.......słyszałem conieco o tym:) i oczywiście uwazam, e to REWELACJA:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 2 gru 2007, o 15:14

No to ogromne uznanie dla takich pasjonatów co kupują dawne polskie uzbrojenie nawet w Finlandii!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 2 gru 2007, o 15:16

zdaje się, ze poza Finlandią to nie ma juz gdzie kupić :) No w każdym razie nie prawosławną...
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 2 gru 2007, o 22:09

Ty już masz swoją "prawosławną " w komputerze!!!! Wydrukuj w skali 1 : 1 i masz gotowe działo! Daj Wam Panie Boże!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 15 gru 2007, o 14:22

nie powinienem chyba robić takiej wywrotowości ale.....:)na Forum 7DAK mamy całkiem fajną dyskusję na temat Hardware-u:) Czyli mówiąc wprost na temat wędzideł i reszty żelastwa, które się koniowi do pyska wkłada. Serdecznie zapraszam do lektury a moze i do wymiany poglądów i informacji

[ Dodano: Sob Gru 15, 2007 4:22 pm ]
i dodatkowo coś bardzo ciekawego:)

bat to niby proscizna, ale skoro ujeto go w regulaminie to juz musi temu regulaminowi odpowiadac. Na Forum mozna zobaczyć zrekonstruowany bat jezdnego Artylerii Konnej!!

bardzo świeża sprawa

ZAPRASZAM
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 16 gru 2007, o 07:24

Trzeba niezłego wariata
By znalazł regulamin bata!
A jak już znajdziesz - daj Ci Boże,
Niech wskrzesić 7 DAK Ci pomoże!

Pozdrawiam i życzę powodzenia. A kiedy wpadałoby Wasze Święto?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 16 gru 2007, o 09:56

Swieto pułkowe powinno byc Tobie szczególnie bliskie, jako że wypada dzień po Dniu dziecka, czyli 2 czerwca. W rocznice walk 1bat. pod Hostornajpolem

A bat był waznym narzedziem dla jezdnego. zastepował łydki i ostrogi w prowadzeniu konia podrecznego.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez pulkownik » 16 gru 2007, o 11:34

Liczę, że w barwach 7 DAK pod Komarowem powalczycie ? trzeba mieć marzenia - a ja je mam.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Lookas » 16 gru 2007, o 11:46

Niewiele brakowało, by 3 bat. 7DAK znalazła sie pod Komarowem.

z zarysu historii wojennej 7 DAK:

"(...)
Szarpana ze wszystkich stron przez masy kozackie poszczerbiona dywizja odchodzi w ciągłych walkach. Odwrót trwa przez czerwiec i lipiec. Kolejno skrwawiona dywizja opiera się na linjach Horynia, Słuczy i Styru. Nieraz pojedyncze działa, jak pod Chałaimgródkiem, cofają się w tyraljerach i ławach ułańskich, przebywając w bród wzburzone i wezbrane rzeki, jak to było 18 czerwca przy przeprawie przez Słucz.
W tym ciężkim odwrocie płaci 3-a konna baterja krwawą daninę za swoje poświęcenie i odwagę. Dnia 9 czerwca pod Radziwiłłowem pluton baterji przydzielony do 2-go pułku szwoleżerów, zostaje zasypany krzyżowym ogniem ciężkich karabinów maszynowych. Z pod morderczych pocisków zdołała się wyratować jedynie obsługa. Wszyscy jezdni zostali na polu walki. Dnia 5 lipca baterja traci mężnego podporucznika Alfonsa Milisiewicza, który był przypadkowo tego dnia w taborze baterji. Napadnięty .przez kozaków, broni się podporucznik Milisiewicz do ostatka, na propozycję poddania się odpowiada ostatniemi strzałami i ginie, zarąbany szablami.
Dnia 18 lipca przybywają szczątki baterji do Wielączy pod Zamościem, gdzie baterja, złączywszy się ze sztabem dywizjonu i 1-ą baterją przeformowuje się, by 10 sierpnia wrócić znów na front na północ od Lublina.(...)"


a potem juz marsz na pólnoc w ksładzie IV Brygady jazdy

(...) Dnia 28 sierpnia wyruszyła 4-a brygada jazdy do Augustowa. Okres ten wypełniają lokalne walki z Litwinami, którzy, wykorzystując nasze ciężkie położenie, zajęli Suwalszczyznę, postępując w ślad za cofającemi się polskiemi wojskami. Baterja została podzielona na dwa plutony: pierwszy pod dowództwem podporucznika Grabskiego walczy z 3-im pułkiem ułanów o przeprawy między jeziorami w kierunku Lipska i odpiera ataki Litwinów w kierunku Suwałk; drugi pluton pod dowództwem podporucznika Bogdańskiego z pułkiem, złożonym z różnych szwadronów, walczy skutecznie pod Studzienniczną i bierze udział w wypadzie na Sejny . Działania te trwały-do 22 września, w dniu tym plutony połączyły się w Rudawce.(...)

------------------


Chcielibyśmy bardzo być w Komarowie nie tylko w roli widzów i dokumentalistów:) Zobaczymy, co czas przyniesie, tymczasem tak czy owak zapowiadamy się, tak jak juz to wstepnie ustalilismy:)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Następna strona

Powrót do Wojsko II RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron