Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Czy to temat tabu?

Czy to temat tabu?

Postprzez Ułan świętokrzyski » 13 maja 2007, o 07:24

Ten dział Forum już bardzo długo czeka na jakiś wpis dotyczący Wojska Polskiego w okresie międzywojennym! Spróbujmy zacząć nawet od wyposażenia żółnierzy piechoty, artylerii, lotnictwa itd! Myślę, że z czasem temat się sam rozwinie! A więc zachęcam nie tylko entuzjastów KAwalerii II RP! Forum jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez atyl » 13 maja 2007, o 15:32

Widocznie wszyscy wszystko wiedzą o wojsku IIRP i nie ma potrzeby o tym dyskutowac :razz:
Ale skoro temat został poruszony proszę o informację, czy ktoś miał stycznośc z szyną do noszaka rkm wz 28. podobno jest w którejś z krakowskich kolekcji.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Lookas » 13 maja 2007, o 20:03

Raczej nikt nic niwie na pewno, i ne chciałby sie....zbłaźnić:)

Na pierwszym miejscu ja sam:) Dopiero zgłębiam ten temat:) No i nie dotarłem jeszcze do noszaków:) Na razie mam na tapecie armaty, wozy, taczanki i kuchnie polowe:)

pozdrowienia:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

rkm wz28

Postprzez ulan z baltowa » 23 gru 2007, o 22:05

Pod koniec 1927 r. zdecydowano o przyjeciu do wyposazenia wojska rkm-u wz28. Do wybuchu wojny byl on podstawowa lekka bronia maszynowa wpiechocie i kawalerii . Z zamowionych w belgijskiej firmie F.N. 10 000rkm-ow, pierwsza partie w ilosci 8500szt. wojsko otrzymalo w listopadzie 1929 r. Dostarczono je okretem do Wojskowej Skladnicy Tranzytowej na Westerplatte. W 1930 r. zakupiono licencje na produkcje tych karabinow . W Panstwowej Fabryce karabinow w Warszawie w 1930 r. wykonano - 600szt. , w 31- 2400 , w 32- 860 , w33-1355 , w 34- 1550 , w 35- 1500 , w36- 580 , w 37- 650 , w 38- 900, w 39- 315 . lacznie do maja 1939 r, zakupiono dla wojska 10710 szt. rk-ow wz 28 . Na podstawie uzyskiwanych z praktyki doswiadczen polscy inzynierowie wprowadzili w tym karabinie pewne uleprzenia konstrukcyjne; zmiana kalibru z 7,62 na 7,9 ,wydluzenie lufy do 611mm, zmiane profilu kolby, zmiane konstrukcji tloka , regulatora gazowego , wyrzutnika i sprezyny zaczepu kurkowego. Opracowana zostala takze wersja rkm-u wz28 szkoleniowa o kalibrze 5,6 mm . Karabiny te jako pierwsze otrzymaly wszystkie pulki kawalerii . Okazalo sie , ze transport tej broni jest w kawalerii utrudniony , postanowiono wiec opracowac specjalny noszak na plecy . Wykonal go Instytut Badan Materialow Uzbrojenia i juz w 1932 do kawalerii trafilo 460 szt. noszakow .Noszak skladal sie z podkladu sztywnego z uchwytami do rkm-u , pokrowcow , posow nosnych , pasow szelkowych i paskow pomocniczych. Podklad i pasy nosne byly wylozone od wewnacz futrem .
ulan z baltowa
 

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 gru 2007, o 10:40

Krzysiu, a skąd Ty to wszystko wiesz? Gościu to Ty jesteś, ale Gość... Przecież Cię osobiście zapisałem na Forum!!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Łuki » 25 gru 2007, o 21:59

W jednym ze starych numerów nowej Techniki Wojskowej jest monografia rkm wz. 28. Niestety (a może na szczęście) wszystko co posiadałem przywiozłem do Poznania i leży to teraz w pracy w pokoju Lookasa i czeka na zeskanowanie. Jak bardzo chcecie to się usmiechnijcie do niego a ja postaram się go przypilnowac z tym skanowaniem.

PS. Z tego co pamietam to bylo tez cos o ViSie, kb Ur, artyleryji cieżkiej i czołgach PZInż.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 gru 2007, o 22:51

No to uśmiechamy się do Lookasa! A przede wszystkim do Joli!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 27 gru 2007, o 02:50

heh:) to wy sie tymczasem usmiechajcie do Joli:) A ja cichcem zupełnym, jak bede w pracy, przegrabie ten stos gazet (m mniej wiecej pól metra wysokości) i co znajdę - poskanuję:)

a Jola juz sie uśmiecha na mysl o tej ilości uśmiechów:)

Pozdrawiamy!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 gru 2007, o 19:04

No i wcale się jej nie dziwię!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez jarema » 29 gru 2008, o 23:33

Swego czasu był takowy noszak na allegro. Zapisałem sobie fotki, jak ktoś ciekawy, to mogę podesłać ;)
A tu: http://www.iirp.prv.pl/piechota/rkm/rkm ... km_28.html jest fotka kawalerzysty z noszakiem. Jak ktoś ma już te WT, to ja chętny jestem, bo mam zamiar dać coś takiego do zrobienia w Bydgoszczy :]
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Piotrek » 29 gru 2008, o 23:58

O ile dobrze pamiętam, do szycia noszaka przymierzył się Marcin Woyczikowski swojego czasu, jego trzeba by zapytać. Pojawiał się na forum jako ułan rymarz.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 2 sty 2009, o 22:23

Niestety nic nie słyszałem o WT noszaka!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 20 paź 2009, o 17:45

pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Dziadek Władek » 28 paź 2009, o 08:41

Jakoś faktycznie przeoczyłem - dzięki.
Tekst faktycznie bardzo dobry; zdjęcia - no cóż, znane od wielu lat, a przynajmniej większość z nich.

Na YouTube często zastanawia mnie jakość komentarzy - jak choćby tego:
"Jeszcze przyjdzie czas, że Polski Pan zasiądzie na Kremlu... "
Czyżby o to niektórym chodziło?:-(
Nie o PAMIĘĆ, a o zemstę i odwet?

To w zasadzie to samo....
http://www.youtube.com/watch?v=8zwxIQ-t ... re=related

Polecam jednak ten teledysk
http://www.youtube.com/watch?v=jwbU9R6zSxA&NR=1

Dopisane:
Zatrzymałem się dłużej przy tym teledysku
http://www.youtube.com/watch?v=cb6qb0Py ... re=related

Poczytałem komentarze i....
Zapewne piszą je młodzi ludzie - ale czy trzeba i można w ten sposób?
Zrobiło mi się po prostu wstyd.
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój


Powrót do Wojsko II RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,