Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Komarów

Postprzez pulkownik » 16 lut 2007, o 14:23

Przybliżę plany związane z projektem i budową Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej.

Do niedawna nie znaliśmy wizerunku pomnika zaprojektowanego przez B. Zinserlinga. W opisach występowała jedynie informacja o tym, że są to monumentalne skrzydła husarskie na masywnym postumencie na którym z jednej strony widniał napis „Poległym na polu chwały towarzyszom broni – kawalerzyści i artylerzyści konni”. Z drugiej strony zamierzano umieścić nazwy pułków kawalerii i dywizjonów artylerii konnej, które brały udział w bitwie. Wyobraźnia każdego z nas sama projektowała wizerunek skrzydeł. Jednak gdy odnalazłem akwarelę salonu Zinserlingów, na której widniał szkic pomnika nie byłem zbytnio zaskoczony. Monumentalizm i prostota tego okresu w architekturze jest mi dobrze znana.
Gdzieś w głębi duszy miałem nadzieję na formę nieco bardziej złożoną a zastałem skromny detal, na czymś przypominającym bardziej obelisk, co prawda silny w wyrazie, monumentalny ale smutny i ponury.

Moje wizje i własna koncepcja podpowiadały mi jednak, że w forma pomnika winna być bardzo ekspresyjna, że z jego wizerunku powinna wynikać chwała kawalerii każdego okresu Polski, że po roku 1920 był 1939. Tak więc w mojej głowie był wizerunek monumentalnych skrzydeł rozwianych w cwale szarż a z cokołu wyrywające się w ferwor walki sylwetki jeźdźców z różnych okresów Naszej jazdy. Tak więc husaria, Księstwo warszawskie i kawaleria lat dwudziestych. Szable, lance skierowane na wschód miały być wyrazem potęgi, która po wcze czasy miała przypominać o dumie Naszej kawalerii.
Dużo przemyśleń, wiele konsultacji i taki też kierunek ostatecznie przyjęliśmy.
Moje wątpliwości co do znacznej korekty przedwojennego kształtu rozwiało wielu znawców tematu. Rysunki, szkice, dyskusje a teraz składamy wszystko w całość, którą niebawem – 2-3 miesiące oficjalnie przedstawimy.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Piotr Kaleta » 16 lut 2007, o 14:49

Dzięki pulkowniku za przybliżenie wizji pomnika.
Według opisu i własnej wyobraźni będzie to pomnik wyjątkowy i bardzo piękny.
Nie mogę doczekać się tego projektu za 2-3 miesiące...

Szkoda, że pomnik nie mógł stanąć już przed 1939, a przynajmniej zaraz
po 1945 - tak wielu bohaterom nie było dane doczekać należytego uczczenia pamięci kolegów.
Ale teraz my możemy uczcić ich wszystkich i przekazać pamięć o nich następnym pokoleniom.

pozdrawiam
Piotr
Ostatnio edytowano 17 lut 2007, o 11:19 przez Piotr Kaleta, łącznie edytowano 1 raz
Piotr Kaleta
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 4
Dołączył(a): 14 lut 2007, o 15:02
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ABC » 16 lut 2007, o 22:51

Drogi pułkowniku obyśmy zdążyli za 3 miesiące. Życzę nam szczęścia aby te plany się spełniły. Jak w tym terminie się wyrobimy to na piechotę idę na ple bitwy z Zamościa.
Pozdrawiam. :wink:
ABC
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 15 lut 2007, o 14:10
Lokalizacja: Zamość

Postprzez pulkownik » 16 lut 2007, o 23:50

Pomnik jest już w szkicach. Pozostały detale i projekt do zaopiniowania przez komisję. potem makieta i procedura pozwoleń. Ale za 2-3 miesiące wizerunek będzie do przedstawienia na szeroką skalę. Swoja drogą to bardzo emocjonujące ! te karteczki, serwetki, kartony, skrawki papieru, plansze - jak ja to uwielbiam. Zbierzemy potem to wszystko i zrobimy piękną wystawę.
Dzisiaj poprosiłem Rzeczpospolitą o patronat medialny - odpowiedzą do 2 tygodni. Teraz skrobię list do Prezydenta.
Przyznam się, ze mam wielki problem pisać to samo poraz enty w indywidualnym brzmieniu. Wolę rysować.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

D ABC.....

Postprzez Lucas » 17 lut 2007, o 20:49

Droga Pani Beato! - uda się, ja wierzę w pułkownika - bedę na tę okoliczność w Komarowie - chętnie podwiozę - proszę nie wybierać się na piechotę........
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez pulkownik » 17 lut 2007, o 21:25

Przyśpieszę działań na poczet tego spaceru !!!
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 18 lut 2007, o 00:12

Toś się Zdzisław godnie zaprezentował! Chyba po takiej propozycji dla ABC to nie będzie dla mnie miejsca u Ciebie w samochodzie!
No szkoda! Ale mi opowiesz jak było pod Zamościem i Komarowem.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 18 lut 2007, o 00:38

Drogi Jarosławie - ABC napisała wspaniałą Książkę o Komarowie wespół z drugą białogłową - tuszę więc, że obydwie białogłowy pójdą na piechtę i obydwie skorzystaj z mej propozycji a nigdy bym jej nie skkładał nie wierząc że Ty będziesz u mego boku Druchu!!!!
(w samochodzie Stacha :wink: )
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez ref-ren » 18 lut 2007, o 00:53

Ułan z Pacanowa napisał(a):Toś się Zdzisław godnie zaprezentował! Chyba po takiej propozycji dla ABC to nie będzie dla mnie miejsca u Ciebie w samochodzie!
No szkoda! Ale mi opowiesz jak było pod Zamościem i Komarowem.




Ułanie z Pacanowa! Twój koń już tam nie zarży?
Z powodu ABC nie rzucisz się do szarży?
Nie! Nie ma na to zgody... podwiozę Cię kolego...
I razem z Komarowa wygnamy Budionnego...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez pulkownik » 18 lut 2007, o 10:11

Do Ułana z Pacanowa !
Nie szukaj Waść usprawiedliwienia. W Komarowie musisz stanąć.
Ja w to wierzę i czekam, Ci którzy tam leżą też czekają !.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 18 lut 2007, o 11:23

Po takich deklaracjach niegodzien byłbym żłotożółtych barw, gdybym nie zawitał do Komarowa! Jeżeli tylko zycie nie skoryguje mojego scenariusza na ten rok, stanę jak na ułana księcia Józia przystało!!! I osobiście zwiedzę piwniczkę pułkownika!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 18 lut 2007, o 11:47

o to, to, to ! dobry pomysł z ta piwniczką ! Trójniak tam przedni będzie leżakował specjalnie na to spotkanie !
A po miodzie to fantazja iście sienkiewiczowska ( o Kmicicu myślę ), ba ! i odwaga i fortel jak u samego Zagłoby. Ale to w sobotę, bo w niedzielę z rana, w pełni powagi po polowej mszy na Wolicę ruszamy.
Choć przyznam, że po powrocie z Wolicy gdy nerwy i emocję opadną zasiadam nad stawem spoglądając na pole bitwy i tedy szklaneczkę wychylam z nieukrywaną satysfakcją. Służba skończona ! bitwa wygrana ! O JAK DOBRZE !
Rozmarzyłem się !
Miłego dnia !!!
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez ABC » 18 lut 2007, o 16:48

Miło Was poczytać Szanowni Panowie. Dziękuję za troskę o moje nogi, a druga białogłowa ma dalej bo na pole bitwy przybędzie z Kanady, gdzie na stałe wyjechała.
Drogi pułkowniku trójniaka szykuj ogrom, bo gości w tym roku na obchodach rocznicowych będzie wielu.
Pozdrawiam
ABC
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 15 lut 2007, o 14:10
Lokalizacja: Zamość

Postprzez pulkownik » 18 lut 2007, o 21:39

Trójniaka dla ułanów nie braknie aby przybyli.
Ale do rzeczy. Musimy wydać mały folder z opisem bitwy, projektem pomnika i opisem tego co planujemy. Będzie to forma cegiełki na rzecz budowy pomnika. Beata (ABC)-tekst, ja jako ja foty a kto zlepienie tego w elegancką całość ? może jest chętny ? zapraszam do pomocy. Wielkość A5-folder 4 stronicowy + coś w środku ( nie wiem co ).
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez ABC » 19 lut 2007, o 11:23

Tomasz nie martw się folderem. Ja go złożę w całość. Na kiedy ma być przygotowany?
ABC
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 15 lut 2007, o 14:10
Lokalizacja: Zamość

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Komarów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron