Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Generał Michał Gutowski

Moderator: Staszek

Generał Michał Gutowski

Postprzez Lucas » 23 sie 2006, o 23:25

Poniższy tekst jest napisany w czasie teraźniejszym - niestety dzisiaj dostałem wiadomość od Kolegi Szwoleżera z Warszawy:

Generał zmarł dzisiaj rano w szpitalu na Szaserów w Warszawie - My straciliśmy bardzo wiele a Niebieski Szwadron zyskał bardzo wiele.....
Generał brygady Michał Gutowski - herbu Ciołek, syn Bronisława i Marii z Jazdzewskich, urodził się w dniu 14 września 1910 roku w Maciszewicach, w powiecie kaliskim. Wychowywał się w patriotycznej atmosferze rodzinnego domu. Nauki rozpoczął w gimnazjum im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W latach 1923-1928 zaliczył Korpus Kadetów Nr.1 we Lwowie, gdzie zdał maturę, a następnie w latach 1928-1930 ukończył Szkołę Podchorążych w Grudziądzu, otrzymując nominację na podporucznika oraz przydział do 17-go Pułku Ułanów im. Bolesława Chrobrego w Lesznie Wlkp.

W Grudziądzu, w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, przebywał dłuższy czas, ponieważ należał do reprezentacji jeździeckiej Polski na X Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku i brał udział w wielu innych zawodach hipicznych.

Kariera sportowa Michała Gutowskiego w latach od 1933 do 1939 roku była bardzo bogata, zarówno na narodowych jak i międzynarodowych Pucharach zdobył wiele nagród. Na X Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. polska reprezentacja, do której należał zajęła drugie miejsce wywalczając srebrny medal.

Przed wybuchem II wojny światowej Michał Gutowski awansował dwukrotnie: 01.01.1932 roku otrzymał awans na porucznika, a w dniu 01.01.1939 roku - na rotmistrza. Wybuch wojny przerwał karierę sportową rotmistrza Michała Gutowskiego. Po wielu walkach z niemieckim okupantem, głównie w kutnowskiej bitwie nad Bzurą i w bitwie w Puszczy Kampinoskiej, gdzie był poważnie ranny, pozostając nadał w czynnej akcji, został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

19 października 1939 roku kawalerzyści zmuszeni byli zdjąć mundury i Michał Gutowski powrócił do Wielkopolski, gdzie w obwodzie Jarocin działał w podziemnej organizacji gen. Karasza-Tokarzewskiego. W grudniu 1939 roku został aresztowany przez Niemców i skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Szczęściem Michała Gutowskiego było to, że dowódca niemiecki, który też był kawalerzystą uwolnił go.

W 1940 roku jako kurier dotarł do Francji i tam dostał przydział do 10 Pułku Strzelców Konnych zmotoryzowanych. Następnie został ewakuowany do Anglii, gdzie w Szkocji przeszedł szkolenie w Dywizji Pancernej gen. Maczka. W lipcu 1944 roku jako dowódca szwadronu pancernego brał udział w lądowaniu wojsk alianckich w Normandii.

Brał udział w słynnej bitwie pod Falaise, za co został odznaczony Orderem Virtuti Militari V Klasy oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Następnie został zastępcą dowódcy Pułku Strzelców Konnych. W 1944 roku otrzymał awans na majora, a w kwietniu 1945 roku został dowódcą 2-go Pułku Pancernego, W dniu l stycznia 1946 roku został mianowany na podpułkownika. Brał czynny udział w wyzwoleniu Francji, Belgii, Holandii i Niemiec.

Po zakończeniu działań wojennych dowodził na terenie Niemiec rejonem okupacyjnym. Do Polski po zakończeniu wojny nie mógł powrócić z powodów politycznych. W 1947 roku wyjechał z Niemiec do Anglii, a potem z żoną i dwoma synami (nielegalnie sprowadzonymi z Polski) do Kanady.

W Kanadzie pracował przez szereg lat jako trener jeździecki kadry jeździeckiej oficerów armii kanadyjskiej, a także prowadził własny ośrodek treningowy. Praca Michała Gutowskiego jako oficjalnego trenera jeźdźców ekipy skoczków i WKKW przyniosła sportowi kanadyjskiemu bogate wyniki. Kadra jeźdźców kanadyjskich pod trenerską opieką Michała Gutowskiego zdobyła na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku złoty medal. W roku 1990 Michał Gutowskii został awansowany przez ustępującego prezydenta na emigracji - Kaczorowskiego, do stopnia pułkownika, a w 1999 roku z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego awansowany został na generała brygady. Generał brygady Michał Gutowski pomimo podeszłego wieku, cieszy się z jazdy konnej siedząc pewnie w siodle, służąc radą i pomocą młodym miłośnikom tego wspaniałego sportu. Jest członkiem Kapituły Orderu Virtuti Militari.

Za zasługi bojowe gen. brygady Michał Gutowski otrzymał następujące odznaczenia: Srebrny Order Virtuti Militari V Klasy; Krzyż Walecznych (pięciokrotnie); Krzyż Komandorski z Gwiazdą Restituta; amerykańskie odznaczenie Legion of Merita; największe francuskie odznaczenie - Legion d'Honneur i francuskie odznaczenie - Croix de Guerre z Palmą.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 23 sie 2006, o 23:51

Trudno znaleźć słowa mogące wyrazić ból po tej stracie. Odszedł człowiek legenda. Ostani olimpijczyk, dowódca liniowy szawdronu 17 PU, dowódca pułku w Dywizji gen. Maczka. Kawalerzysta od urodzenia.
Dwa lata temu podczas spotkania środowisk kawaleryjskich w Starej Miłosnej miałem okazję zrobić sobie z nim to jedyne w swoim rodzaju zdjęcie. Zdjęcie, które pozwoli mi być ogniwem pośrednim między prawdziwym przedwojennym światem kawaleryjskim a następnymi pokolenaimi, które byc może będą interesować się tradycjami kawalerii II RP

Niech spoczywa w spokoju!

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Wielki żal.....

Postprzez Lucas » 24 sie 2006, o 00:40

Mogę tylko pozazdrościć Jarku..... Kilka dni temu pomyślałem sobie być może zbyt śmiało , że gdybym wybrał się w tym roku wespół z Kolegami ze Szwadronu Niepołomice do Wlianowa na Paradę Kawalerii to może dostąpiłbym zaszczytu poznania Pana Generała. No niestety. Wiem jedno - wszyscy kiedyś pójdziemy na służbę tam gdzie ON. Będziemy sie meldować a Ci co zaprzepaścili zasiane przez Pana Generała idee zjednoczenia ruchu kawaleryjskiego w Polsce podczas spotkania w Starej Miłosnej w 2004 roku bodajże (www.przeglad.kawaleryjski.prv.pl NPK archiwum - wpis pod datą: -2004-02-08 (autorstwa Ułana z Pacanowa): Kawalerzyści jednoczą się - spotkanie w Starej Miłosnej dostaną ostrą, kawaleryjską reprymendę......
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Wielki żal.....

Postprzez ref-ren » 24 sie 2006, o 08:59

Ułan z Sącza napisał(a):Mogę tylko pozazdrościć Jarku..... Kilka dni temu pomyślałem sobie być może zbyt śmiało , że gdybym wybrał się w tym roku wespół z Kolegami ze Szwadronu Niepołomice do Wlianowa na Paradę Kawalerii to może dostąpiłbym zaszczytu poznania Pana Generała. No niestety. Wiem jedno - wszyscy kiedyś pójdziemy na służbę tam gdzie ON. Będziemy sie meldować a Ci co zaprzepaścili zasiane przez Pana Generała idee zjednoczenia ruchu kawaleryjskiego w Polsce podczas spotkania w Starej Miłosnej w 2004 roku bodajże (www.przeglad.kawaleryjski.prv.pl NPK archiwum - wpis pod datą: -2004-02-08 (autorstwa Ułana z Pacanowa): Kawalerzyści jednoczą się - spotkanie w Starej Miłosnej dostaną ostrą, kawaleryjską reprymendę......



Do Ułana Z Sącza.......

Cytat: "Autorzy Apelu z Grudziądza powinni zabrać się za pracę wychowawczą z młodzieżą, to wtedy będą mieli uzasadnienie takie apele wygłaszać. Na autorach Apelu nie kończy się świat." /Zbigniew Strzeżywój- Burzyński/

-Jednym z sygnatariuszu Apelu był gen. Michał Gutowski. Jak Ci teraz Ułanie z Sącza?
Jesteś gorącym zwolennikiem imć pana Burzyńskiego, nie masz teraz moralnego kaca? /ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

do Ref-rena

Postprzez Lucas » 24 sie 2006, o 09:28

Nie mam kaca. Formacja Pana Burzyńskiego nie jest grupą rekonstrukcyjną kawalerii polskiej. Jest Stowarzyszeniem kultywujacym tradycje 21 PU Nadwislańskich i prowadzącym wspaniałą akcję wsród kombatantów i młodzieży. Mam i miałem zawsze zbyt wiele szacunku i czci dla dokonań śp Pana Generała Gutowskiego żeby podejmować dyskusję czy też się zastanawiać nad motywami jakimi sie kierował Generał podpisując Apel. Gdybym miał szczęście Go poznać i kazałby mi zejść z konia i zdjąć mundur to bym tak zrobił bez zastanowienia. Tak mnie wychowano.
Naszym (współczesnych kawalerzystów) grzechem zaniedbania jest to, że nie ma jednolitych unormowań jak współczesna Kawaleria Ochotnicza ma wyglądać - Generała intencją było to unormować i wtedy można by dyskutować. Po Generale została straszna pustka a my dalej będziemy improwizować - niestety.......
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez pulkownik » 24 sie 2006, o 10:21

To nie czas i nie miejsce na potyczki !!!
Panie "ref ren" miej pan trochę klasy i szacunku.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez ref-ren » 24 sie 2006, o 15:25

pulkownik napisał(a):To nie czas i nie miejsce na potyczki !!!
Panie "ref ren" miej pan trochę klasy i szacunku.




"Pułkowniku".... o szacunek dla tych, którzy odchodzą apelowałem dużo wcześniej. Poczytaj mnie Pan dokładnie. A brakiem klasy i szacunku nie popisał się imć Pan Burzyński
odpowiadając na Apel m.in. śp. gen. Michała Gutowskiego.

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 sie 2006, o 15:34

Szanowni Panowie!
Moja serdeczna, gorąca, osobista prośba! Przynajmniej do czasu pogrzebu Ś.p. Genarała Michała Gutowskiego, dajmy spokój wszelkim sporom. Stańmy ponad mentalnością naszych polityków, którzy nawet na czyjejś śmierci i nieszczęściu chcą zabłysnąć i zbić chociaż niewielki kapitał polityczny, dając głos gdzie się da.
Każdy z nas nosi ten mundur, o którym gen Gutowski mówił zawsze: "Mundur to świętość!!!" A więc uczcijmy świętość i pamięć generała - do wczoraj żywej legendy kawalerii II Rzeczpospolitej.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ref-ren » 24 sie 2006, o 15:40

Ułan z Pacanowa napisał(a):Szanowni Panowie!
Moja serdeczna, gorąca, osobista prośba! Przynajmniej do czasu pogrzebu Ś.p. Genarała Michała Gutowskiego, dajmy spokój wszelkim sporom. Stańmy ponad mentalnością naszych polityków, którzy nawet na czyjejś śmierci i nieszczęściu chcą zabłysnąć i zbić chociaż niewielki kapitał polityczny, dając głos gdzie się da.
Każdy z nas nosi ten mundur, o którym gen Gutowski mówił zawsze: "Mundur to świętość!!!" A więc uczcijmy świętość i pamięć generała - do wczoraj żywej legendy kawalerii II Rzeczpospolitej.



Jarku.......nic dodać..... nic ująć......./ref-ren/

[ Dodano: Czw Sie 24, 2006 4:06 pm ]
Ułan z Sącza napisał(a):Nie mam kaca. Formacja Pana Burzyńskiego nie jest grupą rekonstrukcyjną kawalerii polskiej. Jest Stowarzyszeniem kultywujacym tradycje 21 PU Nadwislańskich i prowadzącym wspaniałą akcję wsród kombatantów i młodzieży. Mam i miałem zawsze zbyt wiele szacunku i czci dla dokonań śp Pana Generała Gutowskiego żeby podejmować dyskusję czy też się zastanawiać nad motywami jakimi sie kierował Generał podpisując Apel. Gdybym miał szczęście Go poznać i kazałby mi zejść z konia i zdjąć mundur to bym tak zrobił bez zastanowienia. Tak mnie wychowano.
Naszym (współczesnych kawalerzystów) grzechem zaniedbania jest to, że nie ma jednolitych unormowań jak współczesna Kawaleria Ochotnicza ma wyglądać - Generała intencją było to unormować i wtedy można by dyskutować. Po Generale została straszna pustka a my dalej będziemy improwizować - niestety.......



- Ułanie z Sącza...... nie interesuje mnie do jakich grup można zaliczyć Stowarzyszenie Pana Burzyńskiego i jaką pracę u podstaw on wykonuje, zwłaszcza wśród młodzieży wiejskiej. Mierzi mnie natomiast jego arogancka wypowiedź pod adresem sygnatariuszy Apelu grudziądzkiego. I to by było na tyle... /ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Pogrzeb gen Michała Gutowskiego

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 sie 2006, o 20:21

Otrzymałem dzisiaj od szwoleżera Szpetulskiego informację że pogrzeb gen Michała Gutowskiego odbędzie się w Warszawie 16.09. o godz. 10 w Katedrze Polowej WP w Warszawie.

[ Dodano: Nie Wrz 03, 2006 10:03 pm ]
Kawalerzyści!
Sprawa honorowa!
Przed chwilą dzwonił do mnie szwoleżer Kuba Szpetulski!
Szukają przodka do armaty aby móc wieżć trumnę generała Michała Szpetulskiego na jego pogrzebie.
Wszyscy którzy mogą pomóc w tym temacie proszę o kontakt z Kubą tel. 607 230 789
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Generał

Postprzez Przemo_1939 » 17 lis 2006, o 19:39

Spij Generale w twardym grobie niech sie Polska przysni tobie.
Żałujejednynie tego że nie znałem go osobiscie i niemogłem być na pogrzebie.
Ale wiem z opowiadań Pani Skowrońskiej i ks. Peszkowskiego że był to wspaniały człowiek .
Przemo_1939
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 14
Dołączył(a): 29 mar 2006, o 16:37
Lokalizacja: stalowa wola

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 maja 2007, o 21:55

Dzisiaj w TVP2 był jakiś program o Generale! Czy ktoś może podac szczegóły? Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron