Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Symboliczny grób majora Henryka Dobrzańskiego HUBALA

Moderator: Staszek

Symboliczny grób majora Henryka Dobrzańskiego HUBALA

Postprzez Ułan świętokrzyski » 23 sie 2006, o 22:04

Jak wspomnaiłem już, na cmentarzu partyzanckim w Kielcach znajduje się symboliczny grób ostatniego żółnierza i kawalerzysty II RP. Został on postawiony z inicjatywy środowisk kombatanckich AK w Kielcach. Szczegóły w tej sprawie ma przedstawić ułan Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu w barwach 13 PU Wileńskich. Czekamy więc na szczegóły.
Pozwalam sobie zamieścić zdjęcia grobu, które wykonałem podczas wakacyjnego pobytu w moim rodzinnym mieście.


Obrazek


Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Ułan/1 sdh » 13 paź 2006, o 21:45

Bardzo skromny pomnik człowieka jego pokroju,ale oczywiście prawdziwym pomnikiem bedzie to jeśli polacy bedą znali historie tego człowieka dziekuje uprzejmie panu za zamieszczenie tego zdjecia i uświadomieniu o istnieniu takowego pozdrawiam
Ułan/1 sdh
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 12 paź 2006, o 17:18
Lokalizacja: Poznań

Postprzez janusz8pu » 6 lut 2007, o 17:00

W lesie koło Anielina został wybudowany kamienny szaniec oraz postawiony pamiątkowy
głaz w miejscu gdzie poległ mjr. Dobrzański. Na głazie widnieje napis; Tu walczył i zginął
30.04.1940r. major Henryk Dobrzański Hubal d-ca oddziału W.P. Nieustraszony żołnierz
pierwszy partyzant. Społeczeństwo Ziemi Opoczyńskiej 1964.

W Lipsku nad Biebrzą również znajduje się obelisk z tablicą pamiątkową ku czci mjr. Hubala.
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Piotrek » 7 lip 2008, o 00:15

Tak się złożyło, że poprzedni weekend spędziłem w Kielcach, na tamtejszym torze, biorąc udział w szkoleniu jazdy samochodem. Była piękna, letnia pogoda, gorąco, ale na szczęście powiewał chwilami całkiem mocny wiaterek. Szkolenie zakończyło się w sobotę wieczorem, w niedzielę pozostało tylko zjeść śniadanie i wracać do domu. Pomyślałem jednakże, że opodal Kielc leżą przecież Chęciny. Na całą Polskę słyną one z ruin zamku, jednakże mnie są bliskie z innego zgoła powodu. To tychże Chęcin został wysiedlony z Kalisza w 1939 r. mój dziadek, wraz z rodzeństwem i rodzicami. Miał wtedy 14 lat. Tam też w 1943 r. wstąpił do Armii Krajowej i w kieleckich lasach brał udział w walce z okupantem.
Byłem już kiedyś w Chęcinach, zabrał mnie tam mój ojciec, było to jednakże z dobre 15 lat temu. Będąc tak blisko nie omieszkałem zatem odwiedzić tego malutkiego miasteczka położonego u stóp średniowiecznego zamczyska. Pojechałem tedy pod zamek i po chwili wspinaczki byłem na szczycie. Roztacza się z niego piękny widok na okolicę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie pamiętam wiele z poprzedniej wizyty, jednakże zdaje się że Chęciny wiele się nie zmieniły od tamtego czasu. Na cmentarzu wciąż stoją te same drzewa, które ojciec pokazywał mi ostatnio, a które jemu pokazywał dziadek. Na nich Armia Krajowa wykonywała wyroki na volksdeutschach i zdrajcach...

Po krótkim pobycie na zamku wsiadłem do samochodu i ruszyłem w drogę powrotną do Kalisza. Po drodze czekała mnie jednakże jeszcze jedna wizyta...

Jadąc z Kielc do Piotrkowa, należy skręcić w Żarnowie w kierunku na Opoczno, minąć je i jechać dalej do Inowłodzia. Tam należy skręcić na drogę nr 48 i jechać na wschód w kierunku miejscowości Poświętne. Tak i ja zrobiłem, wiedziałem bowiem, że w gminie Poświętne położona jest mała wioska Anielin...

Dalej drogi nie znałem, wiedziałem, że to gdzieś w lesie... pewnie nie będzie asfaltu... trudno, będę pytał ludzi o drogę. Jako że byłem świeżo weekendzie spędzonym na torze, samochód jakby tak szybciej jechał. I tak po kilku kilometrach za Inowłodziem, po prawej stronie drogi mignęła mi w oczach tabliczka, ze znanym, zdało mi się nazwiskiem...

Obrazek

Zawróciłem przy pierwszej możliwości i wróciłem do tablicy... Nie myliłem się... Skręciłem w las i po około 1,5 km jazdy leśną, aczkolwiek utwardzoną drogą oczom moim ukazał się parking a przy nim szaniec z kamieni jakby. Widok znany ze zdjęć... Zaparkowałem i poszedłem tedy....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znalazłem sie zatem w miejscu, w którym 30 kwietnia 1940 r. mjr Henryk Dobrzański miał powiedzieć "To już chyba będzie koniec" po czym padł ścięty hitlerowską serią... Rozejrzałem sie wkoło i zacząłem zastanawiać, jak to było tutaj ponad 50 lat temu? Zaczął padać lekki deszcz... Powoli wróciłem do samochodu.

Z Anielina droga wiodła mnie prosto do Kalisza, do owego dziadka, który kilka dni wcześniej obchodził imieniny. A jako że niedziela była, więc i gości podejmował. Nadmienić wypada, że właśnie od owego dziadka zaczęła się moja przygoda z kawalerią, bo choć nigdy w niej nie służył, to sprezentował mi swoje oficerki, które uszył tuż po wojnie. I tak od tej pary długich butów wszystko się zaczęło.

Dziadek ucieszył się na wieść, że byłem w Chęcinach i zaczął opowiadać o tych czasach, kiedy to wyszedłszy z domu, powrócił do niego po kilku miesiącach dopiero, spędziwszy czas z oddziałem, na akcjach przeciwko hitlerowcom.

Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że była na forum już informacja o miejscu śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego, jednakże nie było zdjęć. Sąd motyw dziadka? Bo tak samo jak Hubal, w tychże samych około kieleckich lasach, walczył z okupantem. Dziadek nie był zawodowym żołnierzem, kawalerzystą, słynnym jeźdźcem. Był chłopakiem z Kalisza, któremu wojna przerwała naukę w szkole i zafundowała szkołę przetrwania. Ale czyż nie walczyli o to samo?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Maciej Sekuła » 8 lip 2008, o 19:50

W dniu 11 maja br w Anielinie odbyły się uroczystości związane z 68 rocznicą śmierci Hubala, w której członkowie Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich brało udział konno w tych obchodach. W tym jedna grupa ułanów ruszyła z Podkowy Leśnej rajdem konnym na miejsce uroczystości już 2 dni wcześniej. Druga grupa ułanów dojechała do naszej bazy w Poświętnym w sobotę aby w niedzielę brać czynny udział w obchodach. Zdjęcia z obchodów oraz z rajdu można zobaczyć na naszej stronie www.grochowscy.pl pod "11 maja 2008 - 68 rocznica śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego, Anielin". Pozdrawiam Maciej S.
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron