Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Moderator: Staszek

wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez kuhajlana » 1 sty 2011, o 18:29

Witam,
czy Ktoś może wie jaki był wystrój kawaleryjskich ujeżdżalni? Czy były tam jakieś portrety - Marszałka Piłsudskiego lub Patrona Pułku? Czy był zwyczaj zawieszania godła państwowego? Czy też może nie było to miejsce stosowne na godło? Bardzo zależy mi na tych informacjach; może ktoś dysponuje zdjęciami, albo orientuje się czy kwestia ta była poruszana w literaturze? Z góry dziękuję i chciałam wyrazić swoją radość, z istnienia Państwa serwisu - ważnego dla trwania polskiej tradycji, nie tylko kawaleryskiej.
kuhajlana
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 1 sty 2011, o 18:16

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez pieczarka » 1 sty 2011, o 19:27

Oto zdjęcia z NAC z ujeżdżalnią 1 pułku szwoleżerów JP

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tym zdjęciu z 1936/02/29 widać Proporzec Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej co świadczy o jego obecnosci na zawodach. Na stałe w ujeżdżalni napewno nie wisiał.
Obrazek

Obrazek

portretów raczej nie widać, ale czasem bywał sam marszałek :D

Obrazek


A oto ujeżdżalnia 1 dak-u

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez Piotrek » 1 sty 2011, o 20:41

Fajne foty ;) I Wieniawa jest, i armata wz. 96 n.A. Ta sama, która stanęła później na pomniku w koszarach 1. D.A.K. Dwa ostatnie zdjęcia to zdaje się właśnie 1 D.A.K. jest. Czy dobrze pamiętam, że nie mając własnej ujeżdżalni krytej korzystał z obiektu 1 P.Sz.?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez kuhajlana » 1 sty 2011, o 21:44

Bardzo dziękuję za zdjęcia. Wynika z nich, że materia z godłem była wywieszana na widowni ujeżdżalni tylko na wielkie uroczystości. Nie zauważyłam jednak tam typowego godła ściennego lub portretów. Może się wytłumaczę ze swojego pytania... Jeżdżę konno rekreacyjnie. W hiszpańskiej szkole jazdy we Wiedniu, do dnia dzisiejszego wisi na ścianie portret cesarza. Ponieważ w stajni jeździ wiele dzieci, a wszystkim NAM zależy na ich formowaniu w duchu polskiej tradycji, a kawaleryjska jeśli chodzi o jeździectwo jest naturalnym jej elementem, więc poszukuję odpowiedzi na pytanie, o stosowność tego typu "wystroju"/przepraszam za kolokwializm/ i ewentualne tradycje w tym zakresie.
Ostatnio edytowano 1 sty 2011, o 21:50 przez kuhajlana, łącznie edytowano 1 raz
kuhajlana
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 1 sty 2011, o 18:16

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez pieczarka » 1 sty 2011, o 21:48

Piotrze toć napisałem, że to ujeżdżalnia 1 dak-u - to są dwie różne ujeżdżalnie. "Nasza" była niższa co widać na zdjęciach. NIestety z dostępnych mi materiałów nie jestem w stanie stwierdzić, który z budynków na terenie 1 dak-u to rzeczona ujeżdżalnia. Podejrzane są dwa budynki przy czym jeden z nich istnieje do dziś tylko znajduje się na "terenie zamkniętym" należacym do MSWiA (http://www.warszawa1939.pl/plan_foto_celownik.php?kod=29listopada&od_x=178&od_y=345; http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=29listopada_koszary_01&r3=9), a drugi juz nie istnieje (http://www.warszawa1939.pl/plan_foto_celownik.php?kod=29listopada&od_x=400&od_y=230).
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez Piotrek » 1 sty 2011, o 22:27

Racja, nie zauważyłem Twoich przypisów ;)

A co do wystroju współczesnych ujeżdżalni... Nie siliłbym się raczej na wywieszanie jakiś portretów. Bo też pytanie jakie należałoby wywiesić? Marszałka Piłsudskiego, Śmigłego? Prezydenta Mościckiego czy może aktualnie urzędującego? Może należałoby przygotować jakieś barwne tablice nawiązujące do tradycji kawalerii, jej barw, itd. A miejscem na to będzie siodlarnia, hol czy jakiś kącik do przesiadywania po jeździe, jeśli takim dysponujecie.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez kuhajlana » 1 sty 2011, o 23:19

wiem, że to może brzmi trochę(!) problematycznie, ale powiesimy, zobaczymy :) Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Ostatnio edytowano 16 sty 2011, o 22:07 przez kuhajlana, łącznie edytowano 1 raz
kuhajlana
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 1 sty 2011, o 18:16

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez elves » 2 sty 2011, o 13:57

Na jednym ze zdjęć leży 4 karabiny. To chyba nie mausery. Położyłem tak samo mausera i wygląda inaczej.
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez Paweł_39 » 2 sty 2011, o 15:21

Bo to są ręczne karabiny maszynowe wz.28, a nie mausery.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez pieczarka » 2 sty 2011, o 19:28

elves napisał(a):Na jednym ze zdjęć leży 4 karabiny. To chyba nie mausery. Położyłem tak samo mausera i wygląda inaczej.

A kto poznaje pana w czarnym płaszczu na pierwszym planie po prawej?
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez miszka7-1 » 2 sty 2011, o 19:43

Aktor? 8)
Nota bene świetne zdjęcia. A najbardziej (poraz kolejny zresztą) zaskakują mnie amerykańskie strzemiona w naszych 25-tkach.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez pieczarka » 2 sty 2011, o 20:06

Aktor, aktor :D
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez Piotrek » 2 sty 2011, o 20:46

1 PS używał swojego czasu McClellanów zdaje się, więc strzemiona to pewnie pozostałości z tego okresu.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez elmijakke » 2 sty 2011, o 21:29

To chyba Gienek Bodo, albo Dymsza...,przyjrzałem się jeszcze raz i jednak Dymsza! Mnie najbardziej zastanawia zdjęcie z Wieniawą (oczywiście jakaś laska obok hehe, a Wieniawa się lansuje) - co to za pióra? O co chodzi?
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: wystrój przedwojennej ujeżdżalni (godło?)

Postprzez pieczarka » 2 sty 2011, o 22:01

Podpis do zdjecia z 4 RKM-ami.
Przekazanie 1 Pułkowi Szwoleżerów 4 ręcznych karabinów maszynowych Browning wz. 28, ufundowanych przez Związek Artystów Scen Polskich. Na pierwszym planie od lewej: Juliusz Osterwa, Tadeusz Olsza, J. Woskowski, Adolf Dymsza.

Co do zdjęcia z Wieniawą - to ponoć styczeń 1927. Może to jakieś karnawałowe zawody kadry podoficerskiej i stąd te pióra. Wszyscy na siwkach mają jakieś szarfy przez prawe ramię. Ale ja bym się pisał na taki kożuszek jak ma ten gość na trybunce z tyłu. :D
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Następna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron