Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

500 lat....

Moderator: Staszek

500 lat....

Postprzez Dziadek Władek » 4 lip 2010, o 13:20

Kłuszyn…

4 lipca 1610 rok… Mija właśnie 500 lat – praktycznie w cieniu Grunwaldu, bo to przecież lat 600.

Dlaczego o nim chciałbym wspomnieć?

Nie dlatego, że dla Polaków otworzył „drogę na Moskwę” – troszkę z innego powodu.

Polskie wojsko miało świetnego dowódcę – był nim hetman Żółkiewski.
Do walki z Szujskim ruszył 3 lipca – a 4, nad ranem stanęło wojsko polskie do walki…

Więc – wspominam o Kłuszynie dlatego, iż była tam po prostu potęga naszej konnicy
Było 5556 husarzy…
Było 679 pancernych..
Było 279 petryhorców..
Dość dokładne dane:-)
Oczywiście było i trochę piechoty, działa („całe 2 sztuki)

Zapewne dokładniejsze znajdą zainteresowani w Internecie, choćby w „Wiki”
Wystarczy „wystukać” w wyszukiwarce – moje „wywody” byłyby tylko jeszcze jena kopią i być może po części plagiatem artykułów na temat Kłuszyna.

Tak czy inaczej była to jedna z największych, trochę przemilczanych w minionych czasach bitwa polskiej jazdy…

Tylko tak naprawdę w imię czego?
Bogactwa, władzy?
Bogactwa zdobyto ogromne pod Kłuszynem.
Władza?
No cóż – byliśmy w Moskwie..
Niezbyt długo – ale byliśmy.
Jak to się skończyło?
Ot – długo by można o tym prawić, z różnym efektem dla dyskusji…

Głowę dało (różnie podają źródła) około 15 000 Rosjan i 2 000 cudzoziemców.
Potężne straty – czy nie zbyt potężne?
Polskie wojsko straciło kilkuset zabitych, w tym około 100 husarzy.
Cóż – jak dla mnie wygląda to na zwykła rzeź….
W imię czego?
Straszne, krwawe czasy...
Właśnie dziś mija 500 lat od tej bitwy…
500 lat od chwały i zwycięstwa oręża polskiego na rosyjskim…


Cóż – nadszedł potem, po 2 latach rok 1612.
Jesienią rozpoczęło się powstanie przeciwko najeźdźcom – Polakom…
7 listopada 1612 roku opuściliśmy Moskwę….

Czy te dwa lata warte były aż tylu ofiar ludzkich?
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: 500 lat....

Postprzez miszka7-1 » 4 lip 2010, o 14:06

Władziu, terzba spojżeć na istotny fakt, towarzyszący tamtym czasom. Ekspansja muzłumańska. Tu nie będę się rozwijał, bo przecież ogromna liczba Polaków ma świadomość starć militanych samej Rzeczypospolitej z muzłumanami i to nie na bliskim wschodzie, a właśnie na terenach Europy . Każde poszerzanie wpływów na wschodzie, południowym wschodzie powodowało wzmocnienie bufora perzeciwko tejże nieustającej ekspansji i jej oddalenie ( w szerokim pojęciu). Nasze położenie geograficzne. Ruś wtedy była rozsypką, która stanowiła łatwy kąsek dla wszystkich. Strach pomysleć, gdyby zajęli tym z powodzeniem muzłumanie. Dochodzą do tego kwestie sytuacji politycznej i militarnej w ówczesnej Europie.
Późniejsze zaniedbania i fatalna decyzyjność (czyt. polityka-tfu) nasza na wschodzie, kolejna sprawa ukraińska doprowadziła w dużej mierze do ponad wiekowej niewoli.
Nie można czynić zarzutów w kwestii "dymitriad", nie biorąc pod uwagę bardziej ogólnej sytuacji w tamtych realiach. Każdy, nawet niskich lotów wojennik, zdawał sobie z tego sprawę.

A sam Kłuszyn...cóż...CHWAŁA!!!
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: 500 lat....

Postprzez miszka7-1 » 4 lip 2010, o 14:10

I jeszcze jedno. Czas wojenny jest zawsze okrutny. Adekwatny do czasów, uczestników, miejsc, realiów, w których się odbywa.
Smutna rzeczywistość.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: 500 lat....

Postprzez pieczarka » 4 lip 2010, o 17:18

... 400 lat :D
zresztą Krzysiek już na tym forum przypomniał o tym wydażeniu pisząc o imprezie w Warszawie http://www.forum.ulani.pl/viewtopic.php?f=13&t=561&sid=b1b0f78ed06b2c0e5061a5acfe7dc724

... byłem. Zawsze miło popatrzyć na barwne stroje. Jak mi chęci nie zabraknie to wrzucę parę fot.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: 500 lat....

Postprzez elmijakke » 4 lip 2010, o 22:12

Zdjęcia wrzuciłem tutaj.
viewtopic.php?f=13&t=561&p=9593&sid=cf557d01bc76a911c04b80ea9a8df565#p9593

Co do przyczyn i następstw to w tym przypadku raczej nie chodziło o islam, ale przyczyną główną była heca z "Dymitradami" w wyniku której Szujski sprzymierzył się ze Szwecją co stanowiło duże zagrożenie dla Polski (w tym czasie Waza cały czas marzył o koronie państwa "Trzech Koron". Trzeba pamiętać, że mieliśmy słabą flotę (w związku z czym akcja przeciwko Szwecji mogła się odbyć tylko drogą lądową). Waza wcześniej myślał wręcz o sojuszu z Moskwą. Inną przyczyną był oczywiście także Smoleńsk stracony w 1514 roku.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: 500 lat....

Postprzez Dziadek Władek » 5 lip 2010, o 08:01

"4 lipca 1610 rok… Mija właśnie 500 lat"

Ale gapa ze mnie - dzięki za sprostowanie z uśmiechem, pieczarka:-)
10 lat jakimś cudem policzyłem za cały wiek!!!!:-)

Oczywiście - to było WIELKIE ZWYCIĘSTWO - i nie mam zamiaru go negować.
Ot - napisałem kilka słów z kilkoma moimi "przemyśleniami" - gdyż zawsze staram się odróżnić walkę od rzezi - a tam chyba to drugie według mnie miało niestety miejsce.
Wielkie straty Rosjan o czymś świadczą.
Świadczą też chyba i o tym że walka w obronie Ojczyzny (bo chyba tak to było, odrzucając wszelką politykę i animozje na bok) potrafi być prowadzona bez wzgledu na straty...
Wiele narodów tego doświadczyło - my przecież też.

Miłego dnia:-)

Elmijakke - dzięki za link do fotek.
Cóz - przegapiłem to (niestety) bo jest w dziale imprey:-(
Nie sposób jest wszystko wychwycić - a właśnie tam powinienem "pociągnąć' temat a nie zakładać nowy:-(
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron