Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

de press

Moderator: Staszek

de press

Postprzez elmijakke » 21 sty 2010, o 23:34

Witam,
jakoś mi to umknęło i przeszło mimo, ale dzisiaj będąc w Empiku wpadła mi w rękę płyta zespoły De Press pt. My Rebelianci - piosenki żołnierzy wyklętych. Co do muzyki (rock) można się spierać (każdy ma swoją estetykę), mi się osobiście podoba, ale najważniejsze są tutaj teksty. To są oryginalne piosenki podziemia antykomunistycznego napisane w latach 45-50. Autorzy tych piosenek przeważnie zginęli w walkach z NKWD i UB. Ciarki na plecach jak się tego słucha! Płyta została nagrana przy współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego - nawet powstało widowisko z tymi piosenkami. Jeżeli ktoś nie zna polecam! Ja jestem pod ogromnym wrażeniem!!!

http://www.youtube.com/watch?v=6B9I3nzi0Fo
http://www.youtube.com/watch?v=JYlnukYO ... re=related

i fragment widowiska - wszystkie części można znaleźć na youtubie
http://www.youtube.com/watch?v=oI8ocBko ... re=related

Byli prawdziwymi BOHATERAMI! Cześć Ich pamięci!
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Piotrek » 22 sty 2010, o 00:06

Jest taka książka, kupiłem ją ostatnio - Wyklęte życiorysy. Przykuła moją uwagę dlatego, że w spisie treści była pozycja Termopile pułkownika Kasznicy. Okazało się, że moje skojarzenie było dobre. Chodziło o płk. Stanisława Kasznicę, ostatniego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, a we wrześniu 1939 r. w stopniu ppor. rezerwy dowódca 1. plutonu 1. baterii 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej.
Płk. Kasznica, jak wielu innych został zamordowany strzałem w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia. Do dziś nie jest znane miejsce jego spoczynku. Prawdopodobnie został zakopany (bo trudno mówić o pogrzebie) na Powązkach lub na Służewcu.

W książce jest taki krótki, ale jakże przejmujący wiersz, napisany przez Tadeusza Porayskiego, więźnia Mokotowa, z wyryty na głazie koło kościóła Św. Katarzyny, przy ul. Wałbrzyskiej, na warszawskim Służewcu, gdzie wywożono zwłoki rozstrzelanych w więzieniu przy Rakowieckiej.

Przechodniu, pochyl czoło, wstrzymaj krok na chwilę,
Tutaj każda grudka ziemi krwią męczeńską broczy.
Tu jest Służewiec, tu są nasze Termopile,
Tu leżą Ci, którzy chcieli bój do końca toczyć.
Nie odprowadzał nas kondukt pogrzebowy
Nikt nie miał honorowej salwy, ani wieńca.
W mokotowskim więzieniu krótki strzał w tył głowy
A potem mały kucyk wiózł nas do Służewca.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez pieczarka » 23 sty 2010, o 13:31

Piotrek napisał(a): ... więźnia Mokotowa, z wyryty na głazie koło kościóła Św. Katarzyny, przy ul. Wałbrzyskiej, na warszawskim Służewcu, gdzie wywożono zwłoki rozstrzelanych w więzieniu przy Rakowieckiej.


Tak gwoli ścisłości kościół jest przy ul. Fosy zaś przy ul.Wałbrzyskiej jest tzw. nowy cmentarz parafialny tejże parafii (w linii prostej z 500 m).

A tu Pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego, na którego jednym z głazów wyryty jest zacytowany tekst
Obrazek

Na powyższym zdjęciu tego może nie widać, ale na tym tak
Obrazek

że w kamiennym murze wokół pomnika są setki "wbitych" łusek. Wokół spłonek są nazwy miejsc kaźni narodu polskiego w okresie 1944-56.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez myta2 » 23 sty 2010, o 22:26

odnośnie płyty Depressu - był koncert w muzeum Powstania Warszawskiego właśnie tej kapeli gdzie cały repertuar zagrali (przez przypadek oglądałem ten program) i oczywiście kupiłem płytkę - jest poprostu (jak dla mnie rzecz jasna) mega zacna - teksty jak pisał Elmijakke - oryginalne teksty "Żołnierzy wyklętych" a muzyka to moja młodość....) więc mieszanka genialna:)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez elmijakke » 24 sty 2010, o 21:53

punk's not dead myta ;)
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez myta2 » 24 sty 2010, o 22:25

o jea:) ja jeszcze ze starej załogi Poznańskiej jestem :twisted:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron