Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Dzień Sw. Huberta.

Moderator: Staszek

Dzień Sw. Huberta.

Postprzez Lucas » 3 lis 2009, o 11:44

Zakończył się czas, kiedy w stadninach, ośrodkach Kawalerii Ochotniczej, ośrodkach jeździeckich, kołach łowieckich trwały przygotowania do Biegu myśliwskiego św. Huberta, zwanego dziś potocznie Hubertusem. Święto przypada na dzień 3 listopada (czyli dzisiaj!!!!), nazwę zawdzięcza patronowi polowań św. Hubertowi (655 - 726r.), który od XV w. (wcześniej był nim św. Eustachy, żyjący w II w.) otacza swą opieką myśliwych, jeźdźców i konie, leśników ale również... kuśnierzy, matematyków, metalowców. Jak głosi legenda, Hubert był zapalonym myśliwym do czasu, kiedy na polowaniu ukazał mu się jeleń z krzyżem między tykami wieńca (porożem). Odtąd zaprzestał polowań i został duchownym. Ta symboliczna wizja Huberta stała się dla myśliwych nakazem prawego i etycznego polowania, z szacunkiem dla zwierzyny.
"Pogoń za lisem", wywodzi się ze starych tradycji polowań (początki datuje się na 1444 r.) z tą różnicą, że dawniejsze krwawe łowy, dziś zastępuje gonitwa konna, za jeźdźcem z przypiętą do lewego ramienia lisią kitą - "lisem".
Hubertus jako, że ma odświętny charakter, konie i jeźdźcy w tym dniu powinni być wzorem czystości, szyku i elegancji. Zastęp do gonitwy prowadzi - master - to on nadaje kierunek polowania i pilnuje, by jeźdźcy się nie rozjeżdżali. Absolutnie nie wolno go wyprzedzać ani najeżdżać na ogon! Tył zastępu zamyka- kontrmaster, który w razie potrzeby gotów jest przejąć prowadzenie polowania. W chwili, gdy "jeździec-lis" ruszy w pole i biorąc wyraźny kierunek przesadzi pierwszą przeszkodę, master głośnym okrzykiem "hola lisa!"; daje sygnał do rozpoczęcia polowania.
Okrzykowi towarzyszy sygnał trąbki myśliwskiej. W gonitwie obowiązują "niepisane" zasady:
* należy stale utrzymywać pewną odległość od swego sąsiada z boku lub z tyłu
* nie wolno zajeżdżać drogi
* nie wolno skakać ukośnie
* nie wolno skupiać się na przeszkodach; w razie gdy wąskość przeszkody lub wąskość przejścia nie pozwala na równoczesny skok kilku jeźdźców, pierwszeństwo należy się zawsze temu, który znajduje się na wprost tego miejsca.
Hubertus ściąga rzesze widzów, którymi najczęściej są miłośnicy sportu jeździeckiego, rodzina i przyjaciele, przybywają na gonitwę, aby podziwiać popis zręczności jeźdźców i koni.
Schwytanie lisa, czyli zerwanie lisiej kity z ramienia jeźdźca, kończy polowanie. Zwycięzca podnosi ją do góry i wszystkim pokazuje. Po obwieszczeniu zwycięstwa fanfarami, następuje udekorowanie koni i runda honorowa, następnie wesoły powrót na zasłużony odpoczynek.
Wieczorem, kiedy konie odpoczywają oporządzone i nakarmione w boksach jeźdźcy biesiadują przy ognisku z kiełbaskami, gorącym bigosem i trunkami, by uczcić trudy gonitwy i zrelacjonować wrażenia z jesiennego Hubertusa...

Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Św. Huberta - patrona myśliwych i jeźdźców - składam wszystkim jeżdżącym konno i sympatykom jeździectwa najlepsze życzenia czyli tylu wsiadanych co i zsiadanych. opisujcie tu proszę swoje biegi ku czci naszego patrona.

Obrazek
Ostatnio edytowano 3 lis 2009, o 14:46 przez Lucas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez elmijakke » 3 lis 2009, o 12:38

Dzięki i nawzajem. Ja pierwszy bieg miałem już 10 października! :lol:

Obrazek
Ostatnio edytowano 4 lis 2009, o 12:23 przez elmijakke, łącznie edytowano 7 razy
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lookas » 3 lis 2009, o 13:11

tradycyjnym "Darz Bór!!" pozdrawiam w ten szczególny dzień. Wszak św. Hubert to patron lesników, mysliwych i jeźdźców.

i z tej okazji zapraszam do lektóry wspomnień, jak to dawniej, w 7 DAK bywało.

http://www.7dak.fora.pl/cala-reszta-czy ... y,413.html
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez myta2 » 3 lis 2009, o 23:47

I ja wszystkim co widzą swoje szczęście na końskim grzbiecie.... darz bór
(a swoją drogą począwszy od 10.10 to w najbliższą sobotę mój 4 Hubertus będzie:) )
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez elmijakke » 4 lis 2009, o 11:23

dlaczego ja do cholery nie moge zdjęcia załadować!!! :roll: :???: :mad: :evil:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lookas » 4 lis 2009, o 12:05

Obrazek

i jesteszcze tak:

Obrazek

a żeby to zrobić, klikasz pod fotką "pobierz pozostałe kody" i wybierasz opcję "Zdjęcie 500px na forum". Kopiujesz link i wklejasz:)

i Voila:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez elmijakke » 4 lis 2009, o 12:23

Ha! Dzięki!
K
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Piotrek » 4 lis 2009, o 13:27

No ładnie to wygląda, przeszkody terenowe, sztuczne... Jak przed 1939 r. zupełnie. A to kawaleryjski Hubertus był jakiś?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez elmijakke » 4 lis 2009, o 17:05

Gałkowo. Hubertus jak najbardziej cywilny, tylko ja w mundurze! Bieg trwał 3,5 h + Gonitwa. Fajnie, bo dużo skoków i galopów, przejście przez rzekę (na zdjęciu próbuje jakoś opanować sytuację bo mój konik się trochę zestresował w tej wodzie i o mało co się nie wywalił). Dostałem fajną folblucicę także było dość szybko! Niestety w samej gonitwie zawiodła taktyka... :lol:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez pieczarka » 5 lis 2009, o 13:40

Widzę Krzysiu, że urządziliście sobie jesienny spływ Krutynią :lol:
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez elmijakke » 5 lis 2009, o 22:55

Dzięki Bogu, w tym roku nikt się nie wykąpał, chociaż oczekiwania publiki były wielkie. :mrgreen:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lucas » 6 lis 2009, o 09:59

Gratuluję udanej imprezy Szwoleżerze o trudnym nicku :wink: - czekamy na kolejne relacje bywalców naszego Forum. Z tego co wiem w dniu jutrzejszym, 07 listopada b.r., Hubertus Kawaleryjski w Szwadronie Niepolomice.
Mój Hubertus był skromny - goniłem się z moim konikiem przy czyszczeniu........kto był lisem? raz ja a raz Lucas - ot taka skromna dwuosobowa impreza bez bigosu, zakrapiana tylko marchewkami :mrgreen: (tak, dwuosobowy bo mój koń to dla mnie też osoba).
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Piotrek » 6 lis 2009, o 14:19

Początkowo też miałem problem z odczytaniem tego nicku, poznanie nazwiska Krzyśka wiele wyjaśnia :) A jeśli chodzi o hubertusy, to GRH 7 D.A.K. ma za sobą jedego w Baborówku dwa tygodnie temu, jutro zaś kolejny w Iwnie.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez elmijakke » 6 lis 2009, o 14:26

tak mi z hiszpańska wyszło... :razz:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lookas » 8 lis 2009, o 00:01

Na gorąco - Rewelacyjny Hubertus. Mglisto, rześko, rewelacyjne tereny i niemal klasyczny angielski klimat. Jak dla mnie - niema ideał!!

Dłuższa relacja i fotki w najbliższym czasie, ale juz dziś takiego Hubertusa zyczę wszystkim kolegom!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Następna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron