Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Bitwa Warszawska - to już 89 lat...

Moderator: Staszek

Bitwa Warszawska - to już 89 lat...

Postprzez Dziadek Władek » 12 sie 2009, o 18:11

To było już dzisiaj ( tyle tylko, że 89 lat temu) – 12 sierpnia..

Józef Piłsudski opuścił Warszawę i udał się do Puław.

Co zrobił?
Złożył na ręce premiera Witosa dymisję z funkcji Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza.

Dlaczego?
Stwierdził, że kraje Ententy muszą pomóc Polsce, ale pomogą tylko wtedy, jak On odejdzie…

Cóż – Witos nie przyjął dymisji.

89 lat temu 13 sierpnia 1920 roku rozpoczęła się Wielka Bitwa, składająca się z kilku „etapów”.

Pierwszy – to Radzymin…

Rosjanie „mieli w nogach” ponad 600 kilometrów marszu – ale zdobyli Radzymin.
Chyba jednak nie była to słynna „Bitwa Warszawska” – choć czasem tak ją zwą.

Jakie daty – czy też jaką datę należy – według Panów – przyjąć choćby dla rocznicowych obchodów tego wydarzenia, jakże ważnego dla Polski?
Wszak w przyszłym roku będzie to „okrągłe” 90 lat – a my lubimy takie właśnie „okrągłe” rocznice…
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Bitwa Warszawska - to już 89 lat...

Postprzez miki » 12 sie 2009, o 18:56

Myśle ze powinno sie obchodzić to z tym że najlepiej i najładniej było by zrobić huczne obchody na 100rocznicę
miki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 62
Dołączył(a): 4 cze 2009, o 18:20
Lokalizacja: 1psk

Postprzez myta2 » 12 sie 2009, o 21:18

pamiętać trzeba cały czas i już dla mnie bez różnicy czy to 89, 90 czy 100 rocznica... :)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Bitwa Warszawska - to już 89 lat...

Postprzez miki » 12 sie 2009, o 21:59

Owszem Pamietać trzeba! Ale na 100rocznice można było by zorganizować jakieś reko
miki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 62
Dołączył(a): 4 cze 2009, o 18:20
Lokalizacja: 1psk

Re: Bitwa Warszawska - to już 89 lat...

Postprzez Lucas » 13 sie 2009, o 08:10

Dziadek Władek napisał(a):To było już dzisiaj ( tyle tylko, że 89 lat temu) – 12 sierpnia..

Józef Piłsudski opuścił Warszawę i udał się do Puław.

Co zrobił?
Złożył na ręce premiera Witosa dymisję z funkcji Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza.

Dlaczego?
Stwierdził, że kraje Ententy muszą pomóc Polsce, ale pomogą tylko wtedy, jak On odejdzie…

Cóż – Witos nie przyjął dymisji.

89 lat temu 13 sierpnia 1920 roku rozpoczęła się Wielka Bitwa, składająca się z kilku „etapów”.

Pierwszy – to Radzymin…

Rosjanie „mieli w nogach” ponad 600 kilometrów marszu – ale zdobyli Radzymin.
Chyba jednak nie była to słynna „Bitwa Warszawska” – choć czasem tak ją zwą.

Jakie daty – czy też jaką datę należy – według Panów – przyjąć choćby dla rocznicowych obchodów tego wydarzenia, jakże ważnego dla Polski?
Wszak w przyszłym roku będzie to „okrągłe” 90 lat – a my lubimy takie właśnie „okrągłe” rocznice…


Jaką datę? Może być tylko jedna to oczywiste 31 sierpnia - dzień Bitwy pod Komarowem!!!!!!!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 13 sie 2009, o 08:37

Ja popieram !!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Dziadek Władek » 13 sie 2009, o 09:22

:-)
I już mamy jakąś konkretną datę:-):-) Dzięki, Ułani:-)

Bitwa Warszawska 28-30 lipca 1656 – mało kto teraz o tym pamięta. Może dlatego, ze była dawno temu?
Może dlatego, że została przegrana?

Chciałbym jednak powrócić do 1920 roku – Marszałek w przeddzień Bitwy (bo za jej rozpoczęcie przyjmuję datę 13 sierpnia 1920) składając dymisję udaje się do majątku Bobowa, gdzie były córki Marszałka i jego przyszła żona.
Aż do 16 sierpnia pod rozkazami nie pojawia się podpis Wodza – dlaczego?
Przecież Witos nie przyjął dymisji…

Komu tak naprawdę „przypisać” Bitwę i jej plany – Rozwadowskiemu czy Piłsudskiemu?

To pytanie od dawna jest „wałkowane” i – nie ma na nie chyba jednolitej odpowiedzi.
Nie zmienia to faktu, że była rozstrzygająca nie tylko dla Polski – chyba dla całej Europy.

Ciekaw jestem, jak potoczyły by się losy bitwy, gdyby Budionny nie ignorował rozkazy i zamiast atakować Lwów, byłby pod Warszawą…

Gdyby we wrześniu 1919 roku nie został złamany przez por. Jana Kowalewskiego szyfr Armii Czerwonej…
Był attaché wojskowym w Moskwie.
Jak widać, walkę wygrywa się nie tylko na polach bitewnych, choć właśnie przede wszystkim TAM leje się krew, tam dostaje się odznaczenia.

Właśnie 13 sierpnia rozszyfrowano znaczącą depeszę – więc taka mała „rocznica” epizodu Bitwy.

Właśnie 13 sierpnia Rosjanie zdobywając pod Brześciem plan działań polskich (znaleziony w mapniku poległego majora Wacława Drojowskiego) uznali, że jest to jakaś mistyfikacja – cóż, „przechytrzyli” sprawę.

Niedługo, 15 sierpnia – nasze NARODOWE ŚWIETO – od 1992 obchodzone jest w tym dniu Święto Wojska Polskiego, wprowadzone ustawą sejmu z 30 lipca 1992 roku, obowiązującą właśnie od 13 sierpnia tegoż roku (sporo tych trzynastek:-) )
Cóż takiego stało się 15 sierpnia 1920 roku?
Zdobyto jedną z dwóch sowieckich radiostacji – jedyną czynną. Rozszyfrowano rozkaz Tuchaczewskiego. Przestrojono nadajnik warszawski i zaczęto zagłuszać druga, już uruchomiona radiostację sowiecką, która nie była przez to w stanie odbierać rozkazów.
Cóż dano do nadawania warszawskim radiotelegrafistom?

TEKST PISMA ŚWIĘTEGO.

Gdyby nie ten epizod, kto wie jak potoczyły by się losy Bitwy.
Gdyby rozkazy do 4 Armii (zresztą doborowej) zostały dostarczone, gdyby jej 6 dywizji stanęło pod Warszawą, nie wiadomo, jak wyglądała by dzisiejsza Europa.

Czasem Bitwę Warszawską porównuje się do Odsieczy Wiedeńskiej.

I tu i tam była kawaleria, były konie - choć zupełnie inaczej wygladali jeźdzcy:-)
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Ułan świętokrzyski » 13 sie 2009, o 11:01

Wielki Szacunek Panie Dziadku Władku!
Przyznam się że o tych szczegółach dowiedziałem się właśnie z tego postu na naszym Forum. A może Dziadek Władek wpadłby pod Komarów? Zapraszamy!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Bitwa Warszawska - to już 89 lat...

Postprzez elmijakke » 13 sie 2009, o 11:35

Lucas napisał(a):Jaką datę? Może być tylko jedna to oczywiste 31 sierpnia - dzień Bitwy pod Komarowem!!!!!!!


Drogi Lucasie, z całym szacunkiem, ale 31 sierpnia, że tak powiem kolokwialnie było już "pozamiatane". Konaramia walczyła na tym terenie już wtedy prawie sama, w okrążeniu, 4 armia przestała istnieć, dywizje, które podeszły pod Warszawę były rozbite i w panicznym odwrocie na wschód.. Powoli zaczynano myśleć o operacji Niemeńskiej. Rosjanie nie byli w stanie zdobyć się na rozsądne kontruderzenie.
Sam nie wiem, dlaczego 15 sierpnia - chyba dlatego, że wtedy odbito Radzymin (przy pomocy dywizji Żeligowskiego co to autobusami miejskimi się przemieszczała pod Nieporęt) Bitwa na przedpolach Warszawy zaczęła się 13 VIII skończyła 24-25 VIII. 16 VIII nastąpiło kontruderzenie znad Wieprza. Także jest wiele dat które mogłyby być TĄ DATĄ. 15 sierpnia odzyskano tylko (a może aż) pozycje trzeciej linii obrony Warszawy. Pamiętajmy, że Bitwa Warszawska to także krwawe walki 5 armii Sikorskiego, jeszcze 16 sierpnia rosjanie o mało co nie zdobyli Płońska...

PS. Co do pomocy Budionnego, to nie jego decyzja, ale Stalina, który był zazdrosny o sukcesy Tuchaczewskiego i postanowił, na nasze szczęście jako przeciwwagę zdobycia Warszawy zdobyć sobie Lwów ...

PS.2 Wikipedia to jednak super rzecz! :cool:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Bitwa Warszawska - to już 89 lat...

Postprzez Lucas » 13 sie 2009, o 12:33

elmijakke napisał(a):Drogi Lucasie, z całym szacunkiem, ale 31 sierpnia, że tak powiem kolokwialnie było już "pozamiatane".


Drogi Elmijakke, Przyjacielu - w datach wszystko się zgadza! Jeżeli Dziadek Władek pyta jaki dzień wybrać na upamietnienie 90 rocznicy tzw. wojny 20 roku to ja i zza grobu krzyknę 31 sierpnia!!! A toż nie ważne jak się zaczyna ale jak się kończy...... Komarów to ostatnia tak wielka bitwa naszej (mojej i Twojej) Kawalerii. Walczmy jak umiemy i możemy aby nadać temu wydarzeniu odpowiednią rangę. Być może i wielu pyta z oburzeniem: jak to nie Bitwa Warszawska tylko jakiś tam Komarów? Ale chwała, że we wzburzeniu, po cichu czytają (też w Wikipedii może) - co to ten cały Komarów i o co ta awantura........
Pozdrawiam Cię serdecznie!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Dziadek Władek » 13 sie 2009, o 12:47

Lucas już odpowiedział - ale i ja wstawię to, co napisałem...

„Sam nie wiem, dlaczego 15 sierpnia” – pisze elmijakke.

I dlatego (choć ponoć zdania nie zaczyna się od „i”) zadałem takie pytanie.
Próbuję sobie na nie odpowiedzieć – przy pomocy tych, którzy zechcą zabrać głos na forum.
Kto zabiegał o to, aby właśnie TA DATA stała się świętem? Może elmijakke pomoże, wyjaśni?
Jest wiele dat z tej wojny, które można by uznać za ważniejsze.
Wiele epizodów, które pozornie nic nie znaczyły, a okazywały się po czasie tak ważne dla późniejszych działań; nie ma przecież „dymu bez ognia”.

A Komarów?
Czytam:
„Drogi Lucasie, z całym szacunkiem, ale 31 sierpnia, że tak powiem kolokwialnie było już "pozamiatane".”

Czy to znaczy, że nasza kawaleria tylko ot, tak sobie bawiła się w wojenkę” ze znacznie słabszym przeciwnikiem, z góry skazanym na przegraną?

Nie umniejszaj elmijakke znaczenia tej bitwy ani jej wyniku:
Dywizje pod Warszawą rozbite i w panice, Konaarmia prawie sama, 4 przestała istnieć, Rosjanie nie byli w stanie nic rozsądnego zrobić..

No i za chwilkę pryśnie czar o wszystkim tym, o czym czytałem, słuchałem – a czytałem o tym sporo, w czasach, kiedy jeszcze nie było Internetu – i na nic tu „potęga” Wikipedi.

Jeżeli było już „pozamiatane” – to po co zginęło tyle ludzi?

Ja wiem jednak, że to właśnie pod Komarowem przetrącono kręgosłup Budionnemu i jego jeźdźcom. I że zrobili to POLSCY UŁANI, niezależnie od tego, czy było „pozamiatane” czy nie.
Gdyby nie to – być może kozacy Budionnego pokazali by Warszawiakom, jak się „tańczy kozaka”.

Masz jednak rację, elmijakke (o czym już pisałem w jakimś wątku) – „Wiki” jest fajna, choć można i w niej znaleźć niesamowite bzdury i nieścisłości. Jest po to, aby się nią posługiwać, czerpać z niej wiadomości. Stworzona przez ludzi dla ludzi. Napisana – i pisana dalej – na podstawie innych publikacji – przede wszystkim „papierowych”.
Cieszę się, jak mogę kogoś czymś zainteresować, jak sięgnie do zasobów Internetu, jak zacznie grzebać w książkach (mi przez te kilkadziesiąt lat zgromadziło się ich sporo).

Internet czy też publikacje „papierowe” byłyby niczym, gdyby nie ludzie chcący pogłębiać swą wiedzę.

Ale – wracam jednak do mojego pytania – dlaczego właśnie ta (15 sierpnia) data?
Czy dlatego, że to bój o Stolicę?
Czy może dlatego, że to i kościelne święto? Przecież nad Wisłą zdarzył się „cud”.

Nie było żadnego cudu.

Była krew, pot, trupy i jęki rannych. Było bohaterstwo i pewno tchórzostwo.

Może jeszcze jakieś inne daty ktoś zaproponuje?:-)
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Gerard Skokowski » 31 sie 2009, o 21:59

Dziadek Władek napisał(a)::-)
Cóż dano do nadawania warszawskim radiotelegrafistom?

TEKST PISMA ŚWIĘTEGO.

Dokładnie fragmenty Nowego Testamentu.

PS: Mam nadzieję że nikt nie odbierze tego jako zbytnią dokładność(negatywnie). Ot, ciekawostka zapamiętana z wakacyjnej lektury. :wink:
Gerard Skokowski
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 25
Dołączył(a): 11 wrz 2008, o 20:07
Lokalizacja: Legnica


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron