Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Powitanie na Forum

Moderator: Staszek

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Ślązak » 7 cze 2010, o 09:23

Witam serdecznie.

Mam na imię Michał.I od paru lat mieszakm niestety we Wrocławiu.Pare łądnych lat pasjonaowałem się zaprzęgami.Startowałem w zawodach na poziomie regionalnym w pojedynkach.Konie, które do niedawna posiadałem to ślązaki.Stąd też mój nick.Poza tym mieszkam w miejscu od którego wywodzi się nazwa geograficzna Śląsk.Zaprzęgi rzecz wspaniała.Niestety logistycznie droga
i pochłniająca dużo czasu zawodowego.Taka proza życia.Szory zostawiłem tak, że nie mówie nie :wink: porządnie uszyte ręcznie zawsze mogę jeszcze z nich skorzystać.
Dlaczego kawaleria?Włąściwe to by Ona obecna cały czas w moim życiu.Jak wielu zapewne kolegów z tego fora tak się złozyło, że moi protoplaści tak źe służyli w tekiej jednostce.jeden z dziadków odbył służbę w latach 30 w 17 p.uł., drugi w jednosce KOP.Niestety jak to bywa w życiu człowiek był zbyt młody gdy żyli by korzystać z tej wiedzy.jeden zmarł gdy miałem 5 lat, drugi gdy miałem 14.Pozostały odznaczenia za kampanie wrześniową, ale choć to nie mało to jednak żywego kontaktu nie zastąpi.
Ponieważ zaś urodziłem się i część młodych (niestety nie pmietam ich :wink: ) lat spędziłem w Lesznie gdzie stacjonował 17 p.uł. teń jest moim wybranym.Tam też miałem dużą częśc rodziny więc wybór był prosty.Następny powód to tradycja i wychowanie.Miałęm to szczęście, które zwdzięczam Rodzicom i Rodzinie, że miałem świdomość historyczną wykłądaną prawdziwe od najmłodszych lat.Smutną związaną z nazwiskiem, które noszę, a widniej na liście katyńskiej dzięki jednemu z braci mego Dziadka także.

Trzeci powód to konie.Miałęm konie i będe je miał znowu.Bo to silniejsze odemnie.I zawsze tak było.Samochód rzecz praktyczna, pewne dobra materialne bardzo pożyteczne,ale to martwe,sztuczne przedmioty.Dają satysfakcję i ułątwiają życie, czasami...Koni nie da się porównać z niczym!Po prostu muszą być wtedy jestem spełniony.

Mam nadzieję, że w jakiejś mierze spełniłem Waszmości pytanie :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Piotrek » 7 cze 2010, o 11:47

Ślazak, skoroś taki zaprzęgowy, to do artylerii konnej się raczej kwalifikujesz, niż do ułanów :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Prawie jak ułan » 7 cze 2010, o 11:56

E tam Piotrze! Wszakże w pulkach ułańskich też różnakie zaprzęgi uświadczyć można :D
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Piotrek » 7 cze 2010, o 12:27

Ale nie takie jak w konnej artylerii :) To jest kwintesencja sztuki zaprzęgowej na najwyższym poziomie. W kawalerii można powozić co najwyżej trójką przy armatce p-panc albo taczance. Sześciokonny zaprzęg prawosławnej, to jest coś :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Prawie jak ułan » 7 cze 2010, o 12:59

To fakt. Sztuka to jest godna podziwu. Niemniej każdy wybiera formację, która albo wiąże się z historią jego rodziny albo w której czuje się dobrze. Ja osobiście wolę jazdę w siodle jeden na jednego. Ale nigdy nie powiem złego słowa o sztuce powożenia zaprzęgami wielokonnymi i to w warunkach polowych.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Piotrek » 7 cze 2010, o 13:18

Zgadza się, motywacje rodzinne są na ogół czynnikiem decydującym. Tylko że w barwach 17 PU nie ma zdaje się żadnej zwartej ekipy... Jest jakiś zlepek ludzi, kilku z Poznaniu, kilku w Opolu, formalnie działają zdaje się pod egidą PKK.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Ślązak » 7 cze 2010, o 13:33

Faktycznie jest tak jak pisze kolega Piotr.Ja dotrałem do Panów, którzy reprezentują.Piotrze z tego co moja skromna wiedza pzowala mi wysnuć pewne fakty w artylerii były zaprzegi wielkonne.Trzy pary z tego co pamietam.Nie wiem jak w jaszczach.W tacznce trójka w poręcz jak u bałaguli :wink: Prawda.Ja powoziłem parą.Znam bardzo dobrego specjalistę od czwórek, który reaktywuje tego rodzaju zaprzęg w Polsce, która jeszcze 20 lat temu słynęła własnie z takich zaprzegów.Niestety tu koszty są już bardzo duże.Nawet jesli weźmiemy pod uwagę, że konie sportowe w czwórce w parze to jednak zupełnie inna bajka niż w artylerii :wink: To naprawdę cięzka praca. Ale nadzwyczaj efektowna w odbiorze!!!
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Piotrek » 7 cze 2010, o 13:46

Ja znam takiego, co ma już szóstke pod zaprzęg do prawosławnej zjeżdżoną :)
W artylerii konnej zaprzęg składał się z sześciu koni - trzy pary w trakcji chomątowej. Zarówno przy armacie jak i jaszczu było tak samo. No i prowadzi się to z siodła, a nie z przodka.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Ślązak » 7 cze 2010, o 14:03

O własnie.Kolega jest dużo lepiej zorientowany odemnie jak prawidłwowo wygląda taki zaprzęg.Ja osobiści nie widziałem takiego.Chyba, że tylko na obrazach rodziny Kossaków.
Ostatnio edytowano 7 cze 2010, o 15:08 przez Ślązak, łącznie edytowano 1 raz
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Piotrek » 7 cze 2010, o 14:12

Nie tylko u Kossaka je widać. Na naszej stronie również ;)

Dawniej :
http://www.7dak.com/pages/video/dywizjony_artylerii_konnej

Obecnie (Strefa Militarna Podrzecze, lipiec 2009)
http://www.7dak.com/pages/video/dywizjony_artylerii_konnej

W zeszłym roku udało się zapiąć jedynie czwórkę. Ogier z grzejącą się kobyła jakoś nie chciał iść spokojnie w trzeciej parze :) W tym roku (8 - 11 lipca) ma być już jak sie należy.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Prawie jak ułan » 7 cze 2010, o 14:25

A tutaj kolego Ślązak masz trochę informacji o ujeżdżaniu koni artyleryjskich i jeździe w szóstkach.
http://www.lucznictwokonne.pl/zurawiejk ... j/uj2.html
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Powitanie na Forum

Postprzez Ślązak » 7 cze 2010, o 15:11

Wielkie dzięki Panowie!Ale Piotrze ja znam forum DAk-7 :wink: Poczytałem wszytskie dostepne łącznie z Cytadelą zanim osmieliłem się zalogować na tym forze :wink:

Proszę teź o wyrozumiałość jesli chodzi o czas odpowiedzi, ale jestem w pracy i nie zawsze mogę dać szybką odpwoiedź.Stąd teź ewentualne błędy w stylu pisania za które przepraszam.Tak jest jak człwoiek goni ciagle czas.

Kolego ta instrukcja zawiera zasady, które są aktualne takźe dziś w pracy z młodymi końmi :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Poprzednia strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron