Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Powitanie na Forum

Moderator: Staszek

Postprzez wietrzykowski » 5 sie 2009, o 13:35

Bardzo interesująca byłaby też dla mnie wspomniana przez Ciebie hipoteza, że mógłby to być również 7DAK:), czy istnieje jakieś archiwum ze stanem osobowym i jak się do niego dobrać?
wietrzykowski
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 41
Dołączył(a): 8 lip 2009, o 12:25
Lokalizacja: Poznań

Postprzez myta2 » 5 sie 2009, o 14:23

Chyba kolego nie bardzo to Twój dziadek na fotce z dowódcą 17PU, ponieważ pozostali dwaj jegomoście to oficerowie jeden chyba rotmistrz a drugi porucznik
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez wietrzykowski » 5 sie 2009, o 14:45

Ludzie czasami awansują:), późniejszych zdjęc niestety nie ma, więc trudno powiedzieć coś z całą pewnością, niemniej podobieństwo jest duże, więc nie można niczego wykluczyć.
wietrzykowski
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 41
Dołączył(a): 8 lip 2009, o 12:25
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotrek » 5 sie 2009, o 15:10

Rozpędziłem się z tym 7 D.A.K. patrząc na wypustkę ułanki, później zauważyłem na niej proporczyki dopiero, ewidentnie 1 P.U.W. Spodnie tylko nie pasują, bo powinien być lampas.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez weteran » 5 sie 2009, o 22:21

wietrzykowski: z podoficera na oficera przed wojną nie awansowali. Gdybyś te zdjęcia po prostu ponumerował, chętnie by się je komentowało. Ale tak?
Avatar użytkownika
weteran
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 32
Dołączył(a): 29 mar 2006, o 15:15
Lokalizacja: Poznań

Postprzez wietrzykowski » 5 sie 2009, o 22:39

chętnie bym ponumerował, niestety nie mam takiej możliwości:(, patrząc jednak na mundury - prawie wszystkie są z lat 20., natomiast, to, gdzie ewentualnie jest ten mundur oficerski, to chyba jednak połowa lat 30., ale przyjmuję z pokorą, ze zatrzymujemy się na starszym wachmistrzu. Pamiętajmy jednak, że od 1932 był w CWK w Grudziądzu, a o tym okresie wiem bardzo niewiele. Ale może jeszcze się dowiem:).
Pozdrawiam serdecznie
J.
wietrzykowski
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 41
Dołączył(a): 8 lip 2009, o 12:25
Lokalizacja: Poznań

Postprzez weteran » 5 sie 2009, o 23:05

Sam już zwątpiłem. Może Jarema ma rację, może na najstarszych fotografiach żółty wychodzi jako czarny? Na tych stojących zdjęciach proporczyki też mocno kontrastowe, ale to na pewno "17" - vide odznaki pułkowe. Ta czerwona żyłka ewidentnie zlewa się z żółcią w coś bardzo ciemnego.
Avatar użytkownika
weteran
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 32
Dołączył(a): 29 mar 2006, o 15:15
Lokalizacja: Poznań

Postprzez myta2 » 5 sie 2009, o 23:08

wietrzykowski napisał(a):chętnie bym ponumerował, niestety nie mam takiej możliwości:(, patrząc jednak na mundury - prawie wszystkie są z lat 20., natomiast, to, gdzie ewentualnie jest ten mundur oficerski, to chyba jednak połowa lat 30., ale przyjmuję z pokorą, ze zatrzymujemy się na starszym wachmistrzu. Pamiętajmy jednak, że od 1932 był w CWK w Grudziądzu, a o tym okresie wiem bardzo niewiele. Ale może jeszcze się dowiem:).
Pozdrawiam serdecznie
J.


Poczytaj Alma Mater L Kukawskiego Tyma i .... (zapomnialem trzeciego autora przepraszam) tam jest wszystko o całej historii CWK
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez elmijakke » 5 sie 2009, o 23:13

Jak działał w SPRK to jeszcze u Radomyskiego można by go znaleźć.
Radomyski Stanisław, Zarys historii Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu 1926 - 1939, Pruszków 1992, ("Ajaks", Fundacja);
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez wietrzykowski » 6 sie 2009, o 00:08

Dziękuję za pomoc!
Połknąłem potężnego bakcyla:), zmierzę się z nim również w pracy bieżącej.
wietrzykowski
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 41
Dołączył(a): 8 lip 2009, o 12:25
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 sie 2009, o 00:25

Życzę powodzenia!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Piotrek » 6 sie 2009, o 00:38

O Szkole Podchorążych Kawalerii i SPRK w Grudziądzu można też poczytać w "Podchorążych Szwadron Jazdy" Radomyskiego. Pisał o niej też Grzegorz Cydzik w "Ułani, ułani", jak równiez Jerzy Waldorff w "Dolinie szarej rzeki", choć ten ostatni szczątkowo.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 sie 2009, o 10:24

Jest też książka Radomyskiego o tradychach i zwyczajach poszcególnych puków kawalerii II RP. Tam też jest sporo o CWK w Grudziądzu.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez wietrzykowski » 6 sie 2009, o 13:36

Zgodnie z rozkazem:) kazałem sobie dostarczyć ALMA MATER Kukawskiego, Tyma i Wójcika. Za tę cenę to prawie konia bym kupił (malutkiego), ale co tam...tym bardziej, że dowiedziałem się, że dziadek jest w indeksie nazwisk.
wietrzykowski
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 41
Dołączył(a): 8 lip 2009, o 12:25
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotrek » 6 sie 2009, o 13:39

A na dniach ma się ukazać kolejna pozycja, traktująca o sztandarach kawalerii II RP. Pan Lesław wspominał, żebym miejsce w bagażniku przygotował, bo podobno mamy z Grudziądza jakąś partię zabrać :)

A tak a'propos, Szwadron Niepołomice się do Grudziądza wybiera?
Ostatnio edytowano 6 sie 2009, o 13:44 przez Piotrek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron