Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Lekcja historii na temat ułanów

Moderator: Staszek

Lekcja historii na temat ułanów

Postprzez Gerard Skokowski » 1 lut 2009, o 01:23

Witam,
Mam do Was dla mnie bardzo ważną prośbę. Otóż na ochotnika zgłosiłem się na poprowadzenie lekcji na temat ułanów. Powiem wprost, nie robię tego dla oceny. Wpadłem na pomysł aby rozpropagować tą jednostkę kawaleryjską, na lekcjach historii może było jedno zdanie na ten temat wspomniane. Strasznie mnie to bolało, chociażby Komarów który był chyba pominięty. Nie jest to wina nauczycieli, lecz podręczników i zakresu nauczania. Nie chciałem jednak tu podejmować tego tematu.
Wiem dobrze że opowiadanie mało ciekawych informacji zainteresuje jedynie miłośników i historyków. Chcę poprowadzić to w miarę ciekawe, i tu do Was prośba. Czy moglibyście mi podać jakieś ciekawostki na ten temat? Mogą być również o szwoleżerach, bo o tym będę musiał również wspomnieć, ale mniej. Mam nadzieję że autorzy strony nie obrażą się jeżeli wykorzystam ich pracę jako źródło, oczywiście postaram się jak najwięcej opowiedzieć o tej stronie i o Was na tyle ile wyczytałem i się dowiedziałem. Nie chciałbym żeby wyglądało to tak że proszę Was o coś, a sam nic nie robię. Przez ferie przestudiowałem wszystko na ten temat co miałem w domu i w bibliotece. Największy jednak wpływ na mnie miała książka pt. „Pierwszy ułan Drugiej Rzeczypospolitej” J. Majchorwskiego. Zrozumiałem bardziej to poczucie humoru, o którym wcześniej słyszałem. Wracając do tematu, czy moglibyście mi podać ciekawostki, anegdoty czy interesujące sytuacje, zdarzenia, zachowania z życia ułanów?

Dziękuje z góry za każdą odpowiedź i pozdrawiam, Gerard Skokowski

PS: Może nie mój zakres wiekowy, ale wypowiedź sama mi się ciśnie na usta. Mam nadzieję że nikt nie się nie obrazi
"Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć... Jak? Pomożecie?... No."
Gerard Skokowski
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 25
Dołączył(a): 11 wrz 2008, o 20:07
Lokalizacja: Legnica

Postprzez Ułan świętokrzyski » 1 lut 2009, o 10:05

Młody Kolego! Nie widzę problemu !!!

Przestudiuj dokładnie wszystkie wpisy na naszym Forum w dziale Historia kawalerii oraz w dziale Pułki ułańskie temat Tradycje pułków kawalerii. Zamieściłem tam w odcinkach fragmenty książki Stanisława Radomyskiego. Opisany jest każdy pułk przedwojennej kawalerii. W dziale Ogólne masz wspaniałą przebogatą filmotekę przedwojennych filmów archiwalnych o kawalerii i z kawalerią. A więc tylko laptop na lekcję, podłącz się do sieci i wszystkim szczęki poodpadają. Jak coś to pytaj na priva!
Powodzenia!

O szwoleżerach napoleońskich też znajdziesz w Ogólne. Tym bardziej że w listopadzie 2008 minęła 200 rocznica szarży pod Samosierrą a w kwietniu 2006 minęła 200 rocznica utworzenia tej polskiej gwardii Napoleona.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez elmijakke » 1 lut 2009, o 12:26

Szwoleżerowie Ułani i Strzelcy w w wojsku przedwojennym nie różnili się niczym (poza nazwą i takim szczegółem jak krój czapek). To samo wyszkolenie. Ten sam regulamin. (no może szwoleżerowie byli ogólnie trochę lepsi....aaahahahha :mrgreen: )
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Gerard Skokowski » 1 lut 2009, o 13:02

Ułan z Pacanowa napisał(a):Młody Kolego! Nie widzę problemu !!!
A więc tylko laptop na lekcję, podłącz się do sieci i wszystkim szczęki poodpadają. Jak coś to pytaj na priva!

Co do pomysłu z laptopem to jest bardzo dobry, ale trudny w wykonaniu. Co prawda są szkolne, jednak załatwienie ich to duży problem. Po drugie są strasznie zawirusowane i prawdopodobnie oprócz Worda i prezentacji nic nie działa. Ja swojego laptopa nie wezmę, bo mimo tego że jestem w 3 kl. to jednak trochę strach brać tak wartościową rzecz. Można by przerobić ten pomysł i filmy nagrać na płytę DVD i oglądać na telewizorze. Jeżeli tylko pozwoli na to twórca. Oczywiście wymaga to przerobienie ich, aby autor nie był anonimowy. Sądzę że ma on je w lepszej jakości niż na YouTube, ale to wymaga omówienia na PW.

Ułan z Pacanowa napisał(a):O szwoleżerach napoleońskich też znajdziesz w Ogólne. Tym bardziej że w listopadzie 2008 minęła 200 rocznica szarży pod Samosierrą a w kwietniu 2006 minęła 200 rocznica utworzenia tej polskiej gwardii Napoleona.

Tego tematu też nie zamierzam ominąć, jednak jesteśmy ogólnie na tematach z okresu międzywojennego przez co zamierzam postawić silniejszy nacisk jednak na czasu IIRP.
Gerard Skokowski
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 25
Dołączył(a): 11 wrz 2008, o 20:07
Lokalizacja: Legnica

Postprzez Lookas » 1 lut 2009, o 13:55

elmijakke napisał(a):Szwoleżerowie Ułani i Strzelcy w w wojsku przedwojennym nie różnili się niczym (poza nazwą i takim szczegółem jak krój czapek). To samo wyszkolenie. Ten sam regulamin. (no może szwoleżerowie byli ogólnie trochę lepsi....aaahahahha :mrgreen: )


Byla nawet żurawiejka, która jednoznacznie rozwiązywała tą lepszość:) I oczywiście demaskował te elitarne zapędy:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Iwan » 1 lut 2009, o 14:10

Gerard Skokowski napisał(a):Ja swojego laptopa nie wezmę, bo mimo tego że jestem w 3 kl. to jednak trochę strach brać tak wartościową rzecz.



Myślę, że nie musi Kolega się tak strasznie bać - ja swojego komputera do różnych prezentacji używam od ponad dwóch lat i nigdy nie miałem problemów z dotarciem w jednym kawałku na zajęcia, nawet, gdy jechałem dwoma autobusami i przechodziłem przez Azory :) Można tak naprawdę zapakować we flizelinę lub podobną materię i schować do plecaka, tudzież walizki podróżnej - nie rzuca się w oczy, a jest dość bezpieczne.
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Gerard Skokowski » 1 lut 2009, o 14:19

Chyba jednak wersja z telewizorem była by również z tego względu lepsza, że te 15-16 cali laptopa który będzie położony na ławce, będzie mniej widoczne od telewizora który jest na czymś w rodzaju wysięgnika.
Gerard Skokowski
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 25
Dołączył(a): 11 wrz 2008, o 20:07
Lokalizacja: Legnica

Postprzez elmijakke » 1 lut 2009, o 20:47

Lookas napisał(a):
elmijakke napisał(a):Szwoleżerowie Ułani i Strzelcy w w wojsku przedwojennym nie różnili się niczym (poza nazwą i takim szczegółem jak krój czapek). To samo wyszkolenie. Ten sam regulamin. (no może szwoleżerowie byli ogólnie trochę lepsi....aaahahahha :mrgreen: )


Byla nawet żurawiejka, która jednoznacznie rozwiązywała tą lepszość:) I oczywiście demaskował te elitarne zapędy:)


Oj tam, oj tam, uderz w stół a Poznaniak się odezwie..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Piotrek » 1 lut 2009, o 22:15

Jeśli zainteresowała Cię postać Wieniawy to polecam ci inne pozycje na jego temat :
Tadeusz Wittlin "Szabla i koń. Gawęda o Wieniawie". Jest to świetnie napisane opowiadanie, niezwykle lekkim i dowcipnym językiem. Wittlin miał też tę przewagę nad innymi biografami gen. Wieniawy Długoszowskiego, że znał go osobiście, miał okazję się z nim stykać jako młody pracownik redakcji "Cyrulika Warszawskiego".
Druga pozycja to "Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie" autorstwa Mariusza Urbanka. Równie dobra, przepełniona anegdotami.
Jeżeli chciałbyś coś na temat kawalerii w ogólności, życia kawalerzystów, koni, itd. to służę Ci tekstami moich artykułów, które ukazują się na łamach magazynu Cztery Kopyta. Możesz je pobrać z www.czterykopyta.pl. Jeśli będziesz miał problemy, daj znać, podeślę mailem. Nie jest to oczywiście autorytatywne źródło wiedzy, ale jest pisane z myślą o czytelniku, który nie interesuje się na co dzień kawalerią i nie ma o niej głębszej wiedzy.
Jest oczywiście cała masa książek, monografii poszczególnych pułków, wspomnień kawalerzystów, ale to dużo czytania :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Gerard Skokowski » 13 lut 2009, o 21:21

Witam,
lekcja się udała. Doszedłem do wniosku że nigdy w życiu nie będę nauczycielem. Teraz już wiem jak to jest stać po drugiej stronie "barykady" pomimo że nie pierwszy raz prowadzę lekcje. Jak bym był nauczycielem i mi ktoś rozmawiał to bym chyba pozabijał, tak to jest denerwujące. :mrgreen: . Dziękuje za wszelką pomoc, najbardziej spodobały się te żurawiejki (oczywiście te "brzydsze") i część o balach itd.
Pozdrawiam
Gerard Skokowski
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 25
Dołączył(a): 11 wrz 2008, o 20:07
Lokalizacja: Legnica


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron