Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Świętoo Wojska Polskiego

Moderator: Staszek

Świętoo Wojska Polskiego

Postprzez Ułan/1 sdh » 23 sie 2007, o 19:07

Co prawda sprawa juz troche przebrzamiała jednakowoż ciekaw jestem panów zdania.Zorganizowanie ów pochodu kosztowało nas podatników około miliona złotych,ale jak twierdził rząd to nie był ''bolesny'' wydatek pewnie tak smao potrzebny ja now eplakaty z premierem Kaczyńskim wcałej Polsce.

Uważam że była to marna próba ukazania wątpliwej Polskiej mocarstwowości.Oczywiście jak co roku wspaniale wyglądali nasi żołnierze lecz niestye byli narzędziem .Uważam że rząd urządził te maskarade żeby wzmocnić swoje podupadające stanowisko.Myśle że warte uwagi jest także to że ''nowoczesne'' czołgi leopard 2 nie miały nakladek na gasienice przez co zniszczyly asfalt alei Ujazdowskich.Również ''nowoczesne'' helikopptery sokół ciesze się ze nie spadły na oglądajacych podczas lotu.

Bardzo ucieszył mnie widok paru ułanów niestety ekosrtowali prezydenta co zabrało urok ,uważam ze osobno idćy szwadron wyglądałby dostojniej.

Zaciekawił mnie jescze jeden fakt,wymieniona była reprezentacja kawalerii Rzeczypospolitej i spiker nie nadmienił iż jest to oddział z grupy rekonstrukcyjnej ,mieli czapki kształtem przypominajace Polska Policje.Czy to regularny oddział wojska Polskiego???
Ułan/1 sdh
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 12 paź 2006, o 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re Defilada WP

Postprzez Lucas » 23 sie 2007, o 20:37

Witam!
Oglądałem paradę i jestem przeciwnego zdania. Uważam, że była potrzebna. Władzy - nie wiem, kto mądry swoje wie. Narodowi - tak. Wojsku - tak. Nie jestem bynajmniej zwolennikiem wojen, nie jestem również pacyfistą. Uważam jednak, że Naród ma prawo do takich chwil dostarczających dumy, wzruszeń i poczucia solidarności. A uwagi, że mamy kiepski sprzęt - ten fakt kompromituje tylko kolejne rządy i brak ich zapobiegliwości - nie kompromituje bynajmniej Wojska Polskiego. Nasi żołnierze uczą się walczyć tym co mają. A co do kawalerii. Jako współczesny ułan ochotnik byłem dumny, że ułani ze Szwadronu WP asystowali Prezydentowi RP. Myślę, że Kolega wpadł na chwilę sprzed TV bo oprócz asystty honorowej jechał również cały Szwadron Reprezentacyjny WP. Tuż za nim udział w defiladzie brali Koledzy z Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Stowarzyszenia "Szwadron Jazdy RP" im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego z Warszawy /www.szwadron.prv.pl/ Te "policyjne czapki" noszą właśnie oni, są to czapki okrągłe typu angielskiego - nosili je przed 1939 rokiem tylko szwoleżerowie z 1, 2 i 3 Pułku Ułanów oraz KOP.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 23 sie 2007, o 20:49

Szanowny Kolego! To było aż 10 szwoleżerów ze Szwadronu Ochotniczego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed wojną 3 pułki szwoleżerów (Marszałka Józefa Piłsudskiego, Rokitniańskich i Mazowieckich) nosiły okrągłe czapki garnizonowe. A że Szwadron Jazdy eskortował prezydenta, to defilowali właśnie szwoleżerowie. A co do wcześniejszych uwag Kolegi na temat sensu organizowania takiej demonstracji "mocarstwowości" to zupełnie je podzielam. Przypomina to przedwojenne defilady naszej zawsze wspaniałej kawalerii, artylerii konnej, drobne pojazdy mechaniczne i dwupłatowe samoloty w powietrznej paradzie. Ale dzisiaj to przede wszystkim już kampania wyborcza.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Staszek » 23 sie 2007, o 23:34

Ech skrajności, skrajności. A ja tam wcale nie zauważyłem pokazu mocarstwowości. Chyba nikt jako tako się orientujący nie weźmie za takowy przejazd leciwych „bewupów”, wysłużonych Dan, bezskutecznie aspirujących do czołgów trzeciej generacji „Twardych”, przelotu mających już swoje lata Mi-24…. Może więc nie mówmy o jakimkolwiek pokazie siły czy tym podobnych rzeczy. Moim zdaniem należy to się Wojsku Polskiemu i tyle. Należy to się tym, którzy oddali swe życie w walce o swoje domy i zagrody choć na pewno nie mieli na to wielkiej ochoty i na pewno chcieli cieszyć się życiem jak my. Cieszy mnie, że współczesne wojsko chce tak hucznie obchodzić swoje święto bo im huczniej tym może bardziej zainteresuje ludzi skąd ono się wzięło. A polityka? Zawsze gdzieś są elementy polityki. Mnie jakoś akurat do ekipy rządzącej ta defilada nie przekonała. I daleki jestem od myślenia, że ludzie którzy przyszli popatrzeć na nią przyszli zobaczyć i poprzeć tego czy owego. Widziałem natomiast biało – czerwone chorągiewki, którymi machali do żołnierzy. Może to coś znaczy? I choćby miało to coś znaczyć tylko jeden dzień w roku – niech znaczy.
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez Ułan/1 sdh » 23 sie 2007, o 23:51

Zgadzam się absolutnie z tym ze wojsku należy sie odrobina chwały oraz to wyśmienicie że tłumy zawitały na te obchody wreszcie coś na chwile połączyło Polaków jeśli nie duma to chociaz wielka ciekawośc i myśle ze mimo wszytko się nie rozczarowlai.Ale był to niewątpliwy chwyt polityczny .Przepraszam nie dostrzegłem momentu przemarszu szwadronu a żałuje dziękuje za rozjaśnienie
Ułan/1 sdh
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 44
Dołączył(a): 12 paź 2006, o 17:18
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 sie 2007, o 09:05

Oj Staszek, Staszek! Dyplomata z Ciebie! Aleś się tej dyplomacji chyba nie w naszym Szwadronie nauczył! Wojsku to się należy jak ułanowi jazda konna! Ale dlaczego dopiero o paradzie sobie przypomniano jak termin nowych wyborów coraz bliższy? Nie oglądałem parady - obowiązki służbowe w Chmielniku! Ale rozmawiałem z jednym ze szwoleżerów. Ciekawi mnie tylko czemu jedynie 10 konnych ochotnicy wystawili - taki limit czy tylko tylu się zebrało? Reszta uwag jutro pod Komarowem!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pieczarka » 28 sie 2007, o 14:46

może coś powiem jako uczestnik tego wydażenia.
- Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii wystawił 19 ułanów. Sześciu z nich na początku uroczystości eskortowało Prezydenta. Następnie dołączyli do reszty i wzięli udział w defiladzie.
- Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1 Pułku Szwoleżerów JP wystawił 10 szwoleżerów. do samego końca istniała szansa, że pojedzie nas o 3 więcej, ale tak na prawdę zabrakło ... prawdziwej chęci, a szkoda.
- tylu ludzi co podczas tej uroczystości nigdy w Warszawie podczas świąt państwowych/wojskowych nie widziałem, a nie opuściłem ani jednej defilady kawalerii ochotniczej od 3 maja 1999. Wojsko zebrało olbrzymie brawa (czego nie można powiedzieć o Prezydencie).
- jakoś po uroczystościach nie zauważyłem zniszczonego asfaltu
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron