Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Wychowanie patriotyczne obecnie

Moderator: Staszek

Postprzez AWEK » 5 mar 2007, o 22:47

Pułkowniku z całym szacunkiem, ale dawno nie byłeś w szkole. Sama jestem za wprowadzeniem większej dyscypliny, ale bez zmiany systemu szkolnictwa nic takie zmiany nie dadzą. Jestem na bieżąco, bo nie tak znowu dawno opuściłam szeregi uczniowskie. Prosta dedukcja:
Nie będzie, kto miał prowadzić takowych zajęć, bo nie ma takiego kierunku na studiach, ani pieniędzy dla nowych nauczycieli. Tą funkcję przejmą nauczyciele od historii, którzy jeśli do tej pory nie zainteresowali swoich uczniów postawą patriotyczną, to i teraz tego też nie uczynią. Zajęcia z Patriotyzmu będą kolejnymi zajęciami w i tak już bardzo napiętym planie zajęć uczniów, nie będzie im się chciało siedzieć na "kolejnej lekcji historii". Z nudów zaczną rozrabiać. Nauczyciel zwróci uwagę, zamilkną na chwilę i znowu zaczną się szmery. Nauczyciel nie wytrzyma i wyrzuci jednego za drzwi (przepisy w Polsce są takie, że za wyrzucenie ucznia za drzwi nauczyciel może stracić pracę). Wie, że musi odprowadzić delikwenta do dyrektora, klasa zostaje sama, czyli jakieś 15 rozróby, a co za tym idzie całe zajęcia są na marne.
Mundurki TAK!, Ostrzejsze formy karania TAK!, Większe wymagania TAK! Kolejne zajęcia NIE!
Idźmy na jakość, a nie na ilość. Porządny nauczyciel od historii lub Polskiego zrobi dużo więcej dla rozwoju patriotyzmu na swojej urzędowej lekcji, aniżeli kiepski przez niewiadomo ile godzin i dofinansowań.
Avatar użytkownika
AWEK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 65
Dołączył(a): 2 mar 2007, o 22:46
Lokalizacja: Świętokrzyski Lublin

Postprzez pulkownik » 5 mar 2007, o 23:31

To jedynie kwestia organizacji nic ponadto. Cel musi być i nie ma mowy by takimi sprawami zajmowali się ludzie z przypadku.
Nie w takich tarapatach była nasza Rzeczpospolita. Szlachta się cięła, król był goły jak święty turecki, z każdej strony wróg a jednak na mapie tego świata Polska widnieje. Hitler z jednej Stalin z drugiej a my dalej tkwimy ! Nie złamaliśmy się i dziś te trudne terminy nas nie zniszczą.
Kształtowanie odpowiednich postaw dzieci i młodzieży to nasz ... obowiązek, który leży
w naszym własnym interesie.

amen !
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 mar 2007, o 23:44

AMEN !!

No proszę, proszę! Wychodzi na to że znów trafiłem z tematem! Ale dzięki temu zyskaliśmy nowych dyskutantów!
Hej Tigo! A Ty gdzie się zaszyłeś? Napisz coś znów dla równowagi!
Jeszce Zdzisław się nie odezwał! Niepołomice już szlifują formę na Święto Pułkowe!
Amazonka, co z Tobą!
Atyl zostaw rkm i butelke w kącie i napsz coś jescze!
A ja dalej drążę temat! Piszę i piszę bo wierzcie mi - nie mam zbyt łatwo! Chcę porównać między innymi lata 60 i 70 do czasów obecnych i udowodnić, że chciałbym takiego szcunku dla symboli narodowychm jaki był wtedy! A więc piszę dalej a Wy Rybeńki Moje dyskutujcie dalej! Nawet nie wiecie jak się cieszę czytając Wasze spostrzeżenia!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ref-ren » 6 mar 2007, o 00:01

Ułan z Pacanowa napisał(a):AMEN !!

No proszę, proszę! Wychodzi na to że znów trafiłem z tematem! Ale dzięki temu zyskaliśmy nowych dyskutantów!
Hej Tigo! A Ty gdzie się zaszyłeś? Napisz coś znów dla równowagi!
Jeszce Zdzisław się nie odezwał! Niepołomice już szlifują formę na Święto Pułkowe!
Amazonka, co z Tobą!
Atyl zostaw rkm i butelke w kącie i napsz coś jescze!
A ja dalej drążę temat! Piszę i piszę bo wierzcie mi - nie mam zbyt łatwo! Chcę porównać między innymi lata 60 i 70 do czasów obecnych i udowodnić, że chciałbym takiego szcunku dla symboli narodowychm jaki był wtedy! A więc piszę dalej a Wy Rybeńki Moje dyskutujcie dalej! Nawet nie wiecie jak się cieszę czytając Wasze spostrzeżenia!



Lata 60-te i 70-te...

Chce wierzyć, że kpisz sobie lub robisz se jaja...
Szacunek dla symboli... na 1-go Maja?
Symboli było mnóstwo :mrgreen: mój drogi Kolego...
A w każdym uwielbienie ... Związku Radzieckiego!

/ref-ren/ :mrgreen:
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 mar 2007, o 00:25

Słuchaj Ref - Ren! Wysil się nieco i zacznij znów gadać po ludzku! Pieprzyć kazdy potrafi! Wiem co mówię i piszę! Nie tylko był 1 Maja ale także wiele urzoczystosci szkolnych z udziałem kombatantów różnych co prawda opcji ! Ale jak szedł sztandar jakiś albo grali hymn narodowy to nikt nawet nie mógł gęby otworzyć! A teraz? No właśnie! Ale o tym napisze później!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez janusz8pu » 6 mar 2007, o 00:51

Pułkowniku, chyba nie czytałeś mojego pierwszego tekstu na ten temat. W pierwszym zdaniu napisałem że dla dresiarzy itp. nadają się tylko mundurki w paski czyli pełna izolacja. Reszta poukładanej młodzieży wcale ich nie potrzebuje a wywołają one raczej niechęć. Osobiście nic nie mam przeciw chałacikom sam kiedyś obowiązkowo w takim chodziłem. Ale nie myślisz chyba resocjalizować pokrzywieńców przez nauczanie patriotyzmu. Karcer, chleb i woda, a czuby same odpadną, śrubki w nosie pordzewieją i będzie przestrzeń do spokojnego życia normalnych ludzi. Trafnie napisałes cyt... Może właśnie takie lekcje wychowania pozostawią jakiś ślad... na założeniach to nie ma prawa opierać się moim zdaniem żaden minister a co dopiero edukacji on ma wiedzieć co przyniesie efekt po to jest ministrem. Młodzież i dzieci to nie skład zabawek że jak się je popsuje to wymienią na nowe to nie strzelnica sportowa trafię czy nie? Za duże ryzyko. Podawał lepszego pomysłu na wychowanie młodego pokolenia jak zasugerowałeś nie zamierzam ponieważ nie jestem kompetentny, mogę co najwyżej podyskutować ponieważ też mam dzieci i sprawa mnie w równym stopniu co wszystkich dotyczy. Jeśli taki przeciętniak jak ja widzi przejaw absurdu w poczynaniach ministra, to co powiedzą o marionetce fachowcy a co dzieci które już na sam jego widok mają wyobrażenie o samych lekcjach. Powiązane lekcje patriotyzmu, historii, szerszy i ciekawszy program nauczania jak najbardziej lecz nie mieszania do tego głupoty. Coś mi się wydaje że obsmarowałem pułkowniku twojego faworyta więc kończę.
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez ref-ren » 6 mar 2007, o 00:56

Ułan z Pacanowa napisał(a):Słuchaj Ref - Ren! Wysil się nieco i zacznij znów gadać po ludzku! Pieprzyć kazdy potrafi! Wiem co mówię i piszę! Nie tylko był 1 Maja ale także wiele urzoczystosci szkolnych z udziałem kombatantów różnych co prawda opcji ! Ale jak szedł sztandar jakiś albo grali hymn narodowy to nikt nawet nie mógł gęby otworzyć! A teraz? No właśnie! Ale o tym napisze później!


Jarku...

Pieprzyć potrafi każdy, nie każdy z równym skutkiem...
Wspomnienia też ma każdy... te duże i malutkie...
A dawni kombatanci? Czy któryś był z AK?
To "utrwalacze władzy"! To dla nich hymn się gra?

Nie otwierałeś gęby? Cóż... taki system był...
Bo gdybyś mógł otworzyć... nie śpiewałbyś a wył...
A dzisiaj każdy może hymn, jeśli chce, zaśpiewać...
Lecz większość naszych ziomków przy hymnie ... woli ziewać...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 mar 2007, o 08:14

Wiesz co Ref - Ren - Żal mi Ciebie! Jak powiedziałem, swoje refleksje zbieram w większą całość! Dopóki ich nie skończę, to nie będę z Tobą prowadził żadnej dyskusji! Może ty miałeś szcęście w szole słuchac 'wyzwolicieli". Bo oprócz nich ja miałem zaszczyt słuchać powstańców Warszawy, por Pająka (mieszkał dwie ulice dalej), żółnierzy Ponurego, Barabasza, Szarego, jeżeli oczywiście te pseudonimy Ci coś mówią. Jak powiedziałem więcej na razie z Tobą dyskutował nie będę!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 6 mar 2007, o 09:00

Kolego Januszu ! Obecny Minister nie jest moim faworytem. I urazić absolutnie mnie nie mogłeś. Dla mnie nie jest istotne czy to pan G czy K czy jeszcze inny polityczny wybryk.
Wiem natomiast, że obecny jako jedyny dotąd przeciwstawił się przemocy w szkole. Jako jedyny też ma „jakiś pomysł” na wprowadzenie porządku i zasad w szkołach. Przez te kilkanaście lat doprowadzono do kompletnego braku poszanowania dla szkoły, dla nauczyciela, dla kraju. Strach pomyśleć co będzie dalej. Szkoła to nie więzienie ale niekiedy potrzeba też trochę mocniejszej ojcowskiej ręki. W pewnych sytuacjach ten rygor może być zbawienny. Nie zamierzam nikogo resocjalizować i nie o tym tu mowa, nie dyskutuję też o reformie w szkoilnictwie bo to też nie ten temat. Interesuje mnie szacunek do kraju i w tym kierunku krok ze strony tych, którzy tworzą system szkolnictwa.
Myślę jednak, że lepiej mieć jakiś pomysł na kształtowanie dzieci niż nie mieć żadnego i tkwić w czymś co jest słabe.
Ale te dyskusje zakrawają o politykę a nam chodzi jedynie o wychowanie patriotyczne i to w wymiarze ogólnonarodowym.
Zachwycamy się postawami patriotyzmu z okresu międzywojennego, z duma i podziwem spoglądamy na bohaterów II wojny. Ale jakie było ich wychowanie ? właśnie w mundurku ! w szacunku ! niekiedy i z trzcinką na ręku.
Zgadzam się też z Jarkiem ! ja byłem wychowany w latach o których pisze. Wpojono mi w domu zasady które świadczą o mojej miłości do kraju. Szkoła wpoiła zasady szacunku do nauczyciela, rodziny, otoczenia. Wszak wybiórczo traktowana szkolna historia ale przez ojcowską mądrość uzupełniona daje jakieś efekty. 1 września obowiązkowy szkolny capstrzyk na rotundzie zamojskiej, majowy dzień wyzwolenia, powstanie warszawskie, apele itp. Myślę, że szkoła wtedy bardziej wyczulała na sprawy szacunku do ojczyzny niż teraz, ( jeszcze raz powtarzam wybiórczo ale jednak ).

Jarku czekamy na Twoje przemyślenia. Zapowiadasz nie lada lekturę.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez janusz8pu » 6 mar 2007, o 09:54

I w tym miejscu zupełnie się z tobą zgadzam, dlatego nie bardzo mogłem zrozumieć twój bardziej ostry ton wypowiedzi poprzedniego postu. Akurat kto, jak kto, ale ja jestem zdecydowanie bardziej niż inni za wprowadzeniem rygoru w szkołach (łącznie z karą chłosty) jeśli inne metody zawiodą. Na każdy przejaw bandytyzmu w szkole i nie tylko powinna po powiadomieniu, natychmiast reagować policja lub ochrona i delikwenta w trybie przyspieszonym surowo karać. Metoda prosta i skuteczna. Przecież nawet maluchy wiedzą co dobre, a co złe inaczej nie oszukiwały by rodziców w dziecięcym stylu, wbijając paluszek w oczko misia i patrząc w sufit. Z tym, że jest to raczej zajęcie dla ministra sprawiedliwości.
A mieliśmy dyskutować nad wychowaniem patriotycznym. (chociaż prawdę mówiąc jedno wiąże się z drugim)

Przyszło mi do głowy jedno pytanie. Czy są obecnie w szkołach porządne podręczniki do historii?. Nie jestem na bieżąco.
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez pulkownik » 6 mar 2007, o 10:44

Ostry ton to jeno mój wewnętrzny bunt ! Szarpany wątpliwościami jako i sam Kmicic mogę popełnić błąd. Ale po to Nasza dysputa by mądrość i rozwaga zweryfikowały niekiedy nasze przemyślenia. Drążenie tematu ma sens ! chwila zadumy może być budująca !
Ale do chłosty pierwej wystawię tych co bałagan stworzyli niźli ofiary ich nieudolności.

Metody mogą być różne ! Mój Ojciec za brak wiedzy o historii Polski był bardzo surowo karany przez swego rodziciela nauczyciela, wojaka, obrońcę Lwowa i Przemyśla. Ja potraktowany łagodniej mam zapewne mniejsze wiadomości ale szacunek niewątpliwie ten sam. Nie będę eksperymentował ! metoda była skuteczna. Moje dzieci znają moja twarda ręką i nie daj Bóg by z gumą do żucia wyszli na ulicę 11 listopada. Do tradycji zachęcam ich w różnoraki sposób. Pomalutku kształtuję ich rozumki. Czas pokaże efekty tej pracy, oby dobry Bóg był ze mną.

Podręczniki są słabe. Skakanie z tematu na temat. Wiedza przedstawiona w sposób zniechęcający. Ale może tu rola nauczyciela by ubarwił tą treść i uporządkował jej kolejność.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez ref-ren » 6 mar 2007, o 11:11

Ułan z Pacanowa napisał(a):Wiesz co Ref - Ren - Żal mi Ciebie! Jak powiedziałem, swoje refleksje zbieram w większą całość! Dopóki ich nie skończę, to nie będę z Tobą prowadził żadnej dyskusji! Może ty miałeś szcęście w szole słuchac 'wyzwolicieli". Bo oprócz nich ja miałem zaszczyt słuchać powstańców Warszawy, por Pająka (mieszkał dwie ulice dalej), żółnierzy Ponurego, Barabasza, Szarego, jeżeli oczywiście te pseudonimy Ci coś mówią. Jak powiedziałem więcej na razie z Tobą dyskutował nie będę!



Jarku... poczytaj siebie uważnie:

Cyt. "Chcę porównać między innymi lata 60 i 70 do czasów obecnych i udowodnić,
że chciałbym takiego szacunku dla symboli narodowych jaki wtedy był".

-Lata 60-te i 70-te to lata rozkwitu Czerwonego Harcerstwa (Jacka Kuronia) i PZPR
(Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego). Jeśli słuchałeś wówczas żołnierzy mjr. Piwnika,
to napewno nie na oficjalnych, państwowych uroczystościach. "Żołnierze wyklęci"
z pewnością nie byli ulubieńcami władzy ludowej. Szczątki mjr. Piwnika pochowano z honorami dopiero w roku 1988. Dla kogo więc grano te hymny i kto wtedy tak szanował nasze symbole narodowe? Za słowo "Katyń" szło się do pierdla... a tzw. masy
defilowały w rytm "Międzynarodówki" 1-go Maja, 22-go Lipca, 12-go Października i obowiązkowo z okazji kolejnej rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej.
Wybacz ale nie rozumiem Twego sentymentu do tamtych lat...
-Dodam jeszcze, że ostatni partyzant Rzeczpospolitej został zamordowany przez UB pod koniec roku 1963 a więc w okresie "pełnego szacunku dla symboli narodowych".
To tylko tyle... i aż tyle... Pozdrawiam...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Tigo » 6 mar 2007, o 21:44

Witam!
Obserwując dyskusję doszedłem do kilku wniosków:
Nasza dyskusja nt. mundurków czy lekcji patriotyzmu jest w pewnym sensie bezcelowa, a to dlatego że i tak nie będziemy mieli wpływu na postanowienia rządu. Poza tym wątpię aby wymienione środki w znacznym stopniu zwiększyły "populację" patriotów w naszej kochanej Ojczyźnie. "Nie szata zdobi człowieka...", nie mundurek czyni patriotą.
Na pewno wychowanie wyniesione z domu ma kluczowe znaczenie i właśnie kształtując młode pokolenie możemy ocalić chwiejący się etos patrioty w Polsce.
To że patriotyzm i zasady honorowego postępowania są niemodne i niepopularne daje nam spore pole do popisu. Musimy dawać przykład, bo to jego potrzebuje społeczeństwo, a raczej poza nami nie znajdziemy wiele osób nadających się do tego. Sam staram się dawać przykład swoim postępowaniem, które to początkowo było obiektem kpin i wywoływało żenujące uśmiechy na twarzach znajomych. Ale odniosło efekt. Przykładem może być tu nauczenie kolegów, tak prostej rzeczy jak przepuszczanie kobiety przodem, co było do tej pory dla nich zachowaniem zgoła idiotycznym. Na szczęście obecnie jest naturalnym odruchem z czego bardzo się cieszę.

Pozdrawiam, Tigo
Avatar użytkownika
Tigo
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2 lut 2007, o 09:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez janusz8pu » 6 mar 2007, o 21:56

Tigo czy twoi koledzy w każdej sytuacji byli wcześniej odwróceni pośladkami do kobiet? Brawo!!! To twój podwójny sukces. (lecz strata dla kawalerii, mam na myśli te kobiety)
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 mar 2007, o 22:49

Fajnie Tigo ze dałeś głos ! Dawaj częściej bo czynisz to z sensem i głębszą treścią wewnętrzną jak na Twój młody wiek! A może byś tak do Szwadronu chciał się zaciągnąć? Masz rację! Tylko już w takich enklawach jak Chorągwie Rycerskie i środowiska kawaleryjskie można (choć niestety nie zawsze) starać się przkazać takie żelazne kiedyś zasady, bez których przestzregania noszenie munduru nie byłoby kiedyś mozliwe!
Jak powiedziałem, wypowiem się już wkrótce!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron