Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Wychowanie patriotyczne obecnie

Moderator: Staszek

Postprzez Ułan świętokrzyski » 9 cze 2007, o 11:33

No cóż złoślwość rzeczy martwych!!! Tak podbno powiedział jeden z nestorów przedwojennych scen polskich, kiedy dowiedział się że w wieku 80 lat został ojcem!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 31 paź 2007, o 10:57

jakos mi umknał ten wazny temat;/
Dołoże i ja swoje 3 grosze, choć ne jestem pewien, czy wszystkim tu bedzie do smaku to, co napiszę.

Widzicie moi drodzy......patriotyzmu nie można nauczyć. Nie można nikogo zmusic do miłości, nie można nakazać jakimikolwiek metodami.

Nie mam wielkiego doświadczenia wychowawczego, kilka lat instruktorstwa w ZHP (przez kogos tu okreslonego jako czerwona organizacja) i tyle raptem. Oczywiście można spędzac młodych na pompatyczne imprezy patriotyczne, wtłaczac w głowy słowem i przykładem to, ze Polska Ponad Wszystko, i że setki lat świetnej tradycji itd itp......nie brzmi Wam to jakos dziwnie znajomo??

Miłośc do swojego kraju każdy nosi w sobie. Jeden maja żywą i w pieknym rozkwicie, inny.....jeszcze nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Trzeba, by kazdy odkrył to bogactwo w sobie. Ale nie na siłę, za wszelką cenę i wg wytyczonych punktów programu. Trzeba łagodnie pokazać kierunek a potem.....pozwolić odkrywac. Delikatnie i z daleka korygowac w miare potrzeby, tłumaczyć, wskazywać ewentualne wzorce i tłumaczyć. Ale do tego trzeba byc przygotowanym. Trzeba wiedzy, trzeba znać niemal wszystkie odpowiedzi i trzeba zastanowić się nad konsekwencjami tego, co wpaja się młodemu człowiekowi.

I darujcie.....ani strój staropolski, ani mundur Kawalerii czy jakiejkolwiek innej formacji GRH nie ma tu nc do rzeczy. Jakiekolwiek by nie były nasze pobudki, to tylko fasada. Nie jesteśmy na codzień szlachtą, szwoleżerami Napoleona czy Kawalerią IIRP. Jesteśmy polakami w nowym kraju, w XXI wieku, w innych realiach i innych mozliwościach. Patriotyzm jest potrzebny tu i teraz. Oczywiście w oparciu o historię ale nie na historii fundamencie. Bo historia Polski to nie same chlubne karty. Nie szukajmy daleko: To POLACY doprowadzili do Targowicy, To Polska szlachta doprowadziła POLSKĘ do upadku. To w IIRP więziono politycznych oponentów. Nie jesteśmy MY POLACY święci i należy to młodym pokazać.

Wiecie ...myślę sobie, ze patriotyzm w tej chwili to świadomość bycia Polakiem. W czasach, gdzie granice to rzecz bardzo umowna i abstrakcyjna, bycie Polakiem to duma z narodowsci, praca dla swojego narodu i postawa swiadomego wyboru przynależnosci.
Nie sądze by potrzebni byli nam Polacy zrobieni na siłe w szkole, na lekcjach. Potrzebujemy POLAKÓW swiadomych swojego pochodzenia i swojego miejsca w świecie. Madrych, inteligentnych z serca a nie z wyrachowania. Zyjemy w czasach, ze potege kraju buduje pieniądz a ne liczba zołnierzy. Chciejmy sie tego nauczyć i połączyć najepsze cechy naszego narodu z dzisiejszymi realiami. Sądzę, ze gdy to zrozumiemy...reszta bedzie łatwa:)

Pozdrawiam:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 31 paź 2007, o 20:13

No.no Lookas!
Sam bym tak tego nie spłodził! Bardzo odważna i oryginalna jak do tej pory wypowiedź! Zgadzam sie z Tobą! Inne teraz czasy i pojecie patriotyzmu też nie takie jak uczono młodzież w okresie międzywojennym! Ale boję się, ze temat współczesnego patriotyzmu przewijać się będzie może już tylko na naszym Forum! I dlatego, a może właśnie tylko dla tego warto i należy to czynić!!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez elmijakke » 1 lis 2007, o 00:41

Osobiście się z Lookasem w kilku kwestiach nie zgadzam. Jak nie w szkole, w domu, to gdzie się ma ten młody człowiek uczyć patriotyzmu...? Patriotyzmu właśnie uczyć należy! Tylko, że można to robić w inny, atrakcyjniejszy sposób, a nie poprzez przeczytanie 8 rozdziału, strony 145 jakiejś tam nudnej książki. Podam jeden przykład (od razu zastrzegam, że nie próbuję tutaj robić żadnej agitacji politycznej, bo opcja nie moja). Nie tak dawno temu Prezydentem Warszawy był Pan Lech Kaczyński i mniejsza z tym czy był to dobry czy zły prezydent, ale za jedną rzecz należy mu się szacunek - za Muzeum Powstania Warszawskiego i za całokształt jego zaangażowania w ten projekt. Dzięki otwarciu Muzeum i zbiegającej się z tym wydarzeniem 60 rocznicy Powstania została stworzona moda (z premedytacją użyłem tego słowa - bo wydaję mi się, że w tej chwili żeby coś zaszczepić w młodzieży potrzebna jest stworzenie na to mody właśnie) na Powstanie. Od tego czasu wydano kilkadziesiąt pozycji książkowych na ten temat - począwszy od komiksów i historyjek dla dzieci, a skończywszy na poważnych opracowaniach tematu. Można kupić pamiątki, płyty CD i DVD. Samo muzeum to nowoczesna i multimedialna opowieść o 63 dniach walki i bohaterstwa. Ktoś powie no i co, jak to się ma do patriotyzmu, otóż według mnie właśnie tak, poprzez uczenie się o takich rzeczach człowiek staje się świadomym Polakiem, który wie jaki bagaż historii ma za sobą. Oczywiście to dopiero początek drogi, ale reszta powinna przyjść z czasem. Zresztą możemy oczywiście teraz dywagować kto jest w dzisiejszych czasach dobrym patriotą - czy taki, który rzetelnie płaci podatki i nie oszukuję Państwa, czy ten co poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju GRH stara się podtrzymać pamięć o naszej historii (zresztą można robić i to i to ;). Ja osobiście mam nadzieję, że niedługo pojawi się "moda" na (jednak w dalszym ciągu trochę zapomniany) rok 1920, a zarazem na kawalerię bo to najbliższe mi tematy.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Lookas » 1 lis 2007, o 01:31

:)

Róznimy się podejsciem. Ty uważasz, ze patriotyzmu można uczyć, ja że patriotyzm się czuje. Zatem patriotyzm to nie wierszyk do odklepania, wcisniety do głowy na ocenę.
To , ze młody człwiek zademonstruje postawe patriotyczną nie zrobi z niego patrioty. Jesli nie zrozumie, co jest istotą tego, czego go uczą, nic to da, ze stanie na baczność. To bedzie jak bezmyslne powielanie wzorców. Nie nalezy uczyć patriotyzmu, nalezy uczyc mysleć i czuć po polsku. A to jest o wiele trudniejsze niz by sie mogło wydawać. Bo tego nie da sie zrobić prowokując modę na patriotyzm. Czy uwazasz, ze jest patriotą chłopaczek w koszulce z godłem państwa i piwem w rece siedzacy pod pomnikiem ofiar wojennych?? Albo graficiaż rysujący kotwicę PW sprayem na murach, bo moda przyniosła mu taki strzep obrazu prosto z komiksu o Powstaniu:)

Daruj....Należy uczyć HISTORII i pomagać zrozumieć patriotyzm. Rozróznijmy dwa pojęcia. patriotyzm jest tu i teraz, a historia to jedna ze składowych budująca miłość do swojego kraju.

Dla mnie patriota, to człowiek, który umie wytłumaczyć swój stosunek do kraju i narodu. Swiadom jego historii, zalet i wad swojego narodu mimo wszystko pracuje dla niego.

A co do polityki i polityków....nie ma w tym kraju nikogo, kto byłby dla mnie stuprocentowym autorytetm w dziedzinie polityki. Sądzę, ze to wina naszej bardzo młodej i zgrzebnej demokracji:) Ale takze cech narodowych i wrodzonego, genetycznego warcholstwa i pieniactwa.

Nie można komukolwiek kazać byc patriotą. Nie można powiedziec swojemu dziecku:" masz kochać ten kraj!!" Bo kiedy zapyta DLACZEGO?? może się okazac, ze rodzic nie potrafi znaleźć odpowiedzi....A " Bo tak!!!" czy, "Bo To jest Twój Kraj" powtórzone wielokrotnie przestanie wystarczać.

Trzeba otwierac oczy i uszy i pomagać zrozumieć, ale to bardzo trudne....Mimo to, nadal uwazam, ze warto, bo potrzeba nam mądrych i świadomych swojej odrębności POLAKÓW a nie bezimiennego tłumu "patriotów" bezwolnych w rekach tzw. władzy:)

Pozdrawiam

PS.
Bez urazy.....ale w Rzymie rządano chleba i igrzysk:) Kiedy ludzie dostaną co, czego chcą, zazwyczaj sa bardziej skłonni do wybaczenia grzechów nawet najgorszej władzy:)
Przykład muzeum jest dla mnie ewidentny:) Ludzie chcieli - ludzie dostali:)

Ł
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez elmijakke » 1 lis 2007, o 11:19

Ja rozumiem Twoje podejście, tylko obawiam się, że w Twojej definicji mieści się obecnie tylko Profesor Bartoszewski ;). A'propos polecam gorąco jako dodatek do tego wątku - naprawdę robi wrażenie. http://www.tvn24.pl/12690,1525882,wiadomosc.html (to jest Patriotyzm przez naprawdę duże P)
Tak jak pisałem poprzednio nie chcę mieszać do tematu polityki bo nie ma po co, ale skoro zostałem wywołany do tablicy...
Co do PS. to wybaczam koledze tylko dlatego, że kolega nie z Warszawy i być może nie zdaje sobie sprawy co znaczy Powstanie dla każdego Warszawiaka (którym też się czuję). Tutaj nic nikomu nie musiano wybaczać (zresztą niedługo potem PiS przegrało wybory na Prezydenta Warszawy) tutaj chodziło o zwykłą sprawiedliwość dziejową i tyle. Sprawa Powstania to nie igrzyska dla ludu, ludzie chcieli bo im się to należało - przez zwykłą pamięć i szacunek dla tych co walczyli i ginęli.
Ostatnio edytowano 4 lis 2007, o 22:18 przez elmijakke, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 1 lis 2007, o 11:30

No Panowie wspaniale! Temat znów ożył! Chociaż nasze życie zdominowała znów zmiana warty w polskim parlamecie, to własnie tutak dajmy upust swoim przemyśleniom! Co miałem napisać - juz napisałem wcześniej w tym temacie! Nie będę się powtarzał! Jak nasunie mi się jak nowa refleksja, to oczywiście napiszę!
A teraz idę pisać podanie do ZUS-u o naliczenie wcześniejszej emerytury! :lol:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 1 lis 2007, o 15:25

Być moze mimo woli, jednak spotkał mnie przeogromny komplement:) Prof. Bartoszewski to wspaniały patriota. A skoro On i ja myślimy podobnie, to jest juz nas dwóch:) a Sądzę, ze mnie podobnych jest znacznie więcej:)

co do mojej uwagi na temat Powstania i Muzeum jemu poświęconemu....nie zrozumieliśmy się:) W żadnym wypadku nie ujmuję nic Powstańcom, ich poświęceniu i Ich ofierze. Raczej akcentuję wydarzenie, jakim było otwarcie Muzeum. Osobiśnie nie toleruję wykorzystywania jakichkolwiek wydarzeń jako drabiny politycznej. A Ten polityk i TO UGRUPOWANIE notorycznie pomagaja sobie róznymi okazjonalnymi drabinkami:) Być może to jakis kompleks:)

Stąd moja uwaga, dotycząca bardziej efektu dla jakiego otwarto to muzeum i tworzenie "mody" o której wspominałeś. Dla mnie to populizm i manipulacja a nie patriotyzm:)

Serdecznie pozdrawiam:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 1 lis 2007, o 17:29

No właśnie! Przypomina mi to wydarzenia z ubiegłego roku kiedy obchodzono 25. roczniceę wprowadzenia stanu wojennego! Przedstawiciele dwóch ugrupowań prawicowych, deklarujący się jako patrioci i wierni starżnicy etosu wydrzeń z sierpnia 1980 roku, na dwóch konkurencyjnych imprezach wołali: "Tu gdzie my jest Polska. Tam gdzie oni - było ZOMO". I czy to były wystąpienia o patriotycznym zabarwieniu? Jeżeli tak, to ja z takim patriotyzmam chcę mieć jak najmniej do czynienia! Kiedy tego roku w czasie Święta Pułkowego w krypcie Marszałka Piłsudskiego na Wawelu zaśpiwaliśmy I Brygadę razem z Ojcem generałem Adamem Studzińskim OP, to wtedy mogłem z czystym sumieniem powiedzieć - to jest patriotyzm. Ale w zdecydowanej większości zgromadzeni tam pobierali patriotyczne wychowanie tak jak ja - od tych co przeszli wojenną gehennę!!! Ale nasz póki co jeszcze premier tak nie zaśpiewa, bo jak miałby to zaśpiewać tak jak hymn narodowy, to niech lepiej nie próbuje! Mniejsza o fałszowanie! Nie każdy ma słuch muzyczny! Ale żeby nawet słów hymnu nie znać???!!!
I co Wy na to?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ref-ren » 2 lis 2007, o 22:55

Ułan z Pacanowa napisał(a):No właśnie! Przypomina mi to wydarzenia z ubiegłego roku kiedy obchodzono 25. roczniceę wprowadzenia stanu wojennego! Przedstawiciele dwóch ugrupowań prawicowych, deklarujący się jako patrioci i wierni starżnicy etosu wydrzeń z sierpnia 1980 roku, na dwóch konkurencyjnych imprezach wołali: "Tu gdzie my jest Polska. Tam gdzie oni - było ZOMO". I czy to były wystąpienia o patriotycznym zabarwieniu? Jeżeli tak, to ja z takim patriotyzmam chcę mieć jak najmniej do czynienia! Kiedy tego roku w czasie Święta Pułkowego w krypcie Marszałka Piłsudskiego na Wawelu zaśpiwaliśmy I Brygadę razem z Ojcem generałem Adamem Studzińskim OP, to wtedy mogłem z czystym sumieniem powiedzieć - to jest patriotyzm. Ale w zdecydowanej większości zgromadzeni tam pobierali patriotyczne wychowanie tak jak ja - od tych co przeszli wojenną gehennę!!! Ale nasz póki co jeszcze premier tak nie zaśpiewa, bo jak miałby to zaśpiewać tak jak hymn narodowy, to niech lepiej nie próbuje! Mniejsza o fałszowanie! Nie każdy ma słuch muzyczny! Ale żeby nawet słów hymnu nie znać???!!!
I co Wy na to?



Lookas...

Piszesz że przez kilka lat byłeś instruktorem harcerskim a więc miałeś wpływ na świdomość i poglądy wielu młodych ludzi... Pozwól że złożę im wyrazy współczucia z tego tytułu (jeśli nas czytają oczywiście). A piszę to po lekturze Twoich pogladów na temat utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. To populizm jak twierdzisz... Tylko patrzeć jak zanegujesz potrzebę istnienia Muzeum Oświęcimskiego utworzonego przez komunistów. Powiedz to ludziom, którzy przeżyli Powstanie i hitlerowskie obozy koncentracyjne...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Lookas » 3 lis 2007, o 00:13

napiszę krótko, bo nie ma się co rozwodzić: Przeczytaj jeszcze raz!!!

napisałem:
"...Stąd moja uwaga, dotycząca bardziej efektu dla jakiego otwarto to muzeum i tworzenie "mody" o której wspominałeś. Dla mnie to populizm i manipulacja a nie patriotyzm:) ...."

Jeśli się postarasz, zauwazysz, ze wypowiadam się na temat "mody" na powstanie i efektu jaki chciano tym otwarciem wywołać.

Nie mam kompletnie nic przeciw MUZEUM!!! To sczytna idea. Mam za to wiele przeciw tym, którzy jego otwarcie usiłowali ( jak to mają w zyczaju, przekonalismy się o tym nie raz) dopisac do listy swoich watpliwych zasług. Mam wiele przeciw tej ekipie i jej metodom.

Nie mnie osądzać własny kunszt instruktorski:) Nie mniej, do dzis wielu z nich pamięta i z szacunkiem obchodzi date wybuchu powstania....

Zatem REF-RENie.....przez szacunek dla siwej głowy sugeruję: przeczytaj jeszcze raz co napisałem:) I to postaraj się zrozumieć:) I tyle na ten temat.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez ref-ren » 3 lis 2007, o 01:47

Lookas napisał(a):napiszę krótko, bo nie ma się co rozwodzić: Przeczytaj jeszcze raz!!!

napisałem:
"...Stąd moja uwaga, dotycząca bardziej efektu dla jakiego otwarto to muzeum i tworzenie "mody" o której wspominałeś. Dla mnie to populizm i manipulacja a nie patriotyzm:) ...."

Jeśli się postarasz, zauwazysz, ze wypowiadam się na temat "mody" na powstanie i efektu jaki chciano tym otwarciem wywołać.

Nie mam kompletnie nic przeciw MUZEUM!!! To sczytna idea. Mam za to wiele przeciw tym, którzy jego otwarcie usiłowali ( jak to mają w zyczaju, przekonalismy się o tym nie raz) dopisac do listy swoich watpliwych zasług. Mam wiele przeciw tej ekipie i jej metodom.

Nie mnie osądzać własny kunszt instruktorski:) Nie mniej, do dzis wielu z nich pamięta i z szacunkiem obchodzi date wybuchu powstania....

Zatem REF-RENie.....przez szacunek dla siwej głowy sugeruję: przeczytaj jeszcze raz co napisałem:) I to postaraj się zrozumieć:) I tyle na ten temat.



Lookas...

Otóż zapewniam Cię że bardzo wnikliwie czytam zawsze wszystkie posty i nie tylko na tym forum. Pozwól zatem że odpowiem Ci jednym tylko cytatem.... z Ciebie. Ten cytat jasno i wyraźnie określa Twój stosunek do Muzeum Powstania Warszawskiego.
cyt. "w Rzymie rządano (pisownia oryginalna) chleba i igrzysk. Kiedy dostaną co (to?) czego chcą są bardziej skłonni do wybaczania grzechów nawet najgorszej władzy. Przykład muzeum jest dla mnie ewidentny. Ludzie chcieli -ludzie dostali."
I gdzie tu Lookas szacunek dla nielicznych już ale żyjących jeszcze powstańców? Gdzie szacunek dla setek tysięcy ludzi którzy zginęli w Powstaniu i potem.. z rąk władzy ludowej?
Według Ciebie to tylko igrzyska dla bezrozumnego tłumu... nie hołd oddany poległym.
Jesteś zaślepiony nienawiścią do byłej już ekipy rządzącej i cokolwiek by oni nie zrobili potrafisz przemalować na swój sposób. Jeżeli myślisz że to tylko mój punkt widzenia to poczytaj (uważnie) post "elmijakke".
Pozdrawiam- ref-ren
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Lookas » 3 lis 2007, o 10:59

EOT REF-RENie!!!

Wyciagasz zdania z kontekstu......zatem oddaję Ci pole. NIe chce mi się bić piany i tłumaczyć " w kólko Macieju"

Zatem:) EOT:)

Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez ref-ren » 3 lis 2007, o 11:44

Lookas napisał(a):EOT REF-RENie!!!

Wyciagasz zdania z kontekstu......zatem oddaję Ci pole. NIe chce mi się bić piany i tłumaczyć " w kólko Macieju"

Zatem:) EOT:)

Pozdrowienia



Lookas...

A kto Ci te zdania wsadził w Twoja wypowiedź? Nie Ty sam? Jesli tak piszesz to pewnie tak myslisz.... i tyle. Trzeba odpowiadać za swoje słowa... wszystkie.

Również pozdrawiam - ref-ren
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

polemiki

Postprzez myta2 » 3 lis 2007, o 14:30

Panowie panowie, każdy z nas ma swój sposób na "Patriotyzm" i tak naprawde ilu będzie patriotów tyle będzie sposobów......
To potomni ocenią kiedyś, czy ten czy inny człowiek to był dobry lub zły patriota.
dla jednego to będzie zapalić znicz pod pomnikiem dla innego iść do muzeum powstania i przeżyć chwile.... a dla jeszcze innego będzie to praca na rzecz instytucji humanitarnej.
Wydaje mi się (i tu jest MOJE ZDANIE) że być patriotą to być dobrym człowiekiem, polakiem, nie zapomnieć o swoim pochodzeniu i tradycjach narodowych, a jak trzeba będzie chwycić za broń, na dzisiaj moją bronią jest wychowanie dziecka w duchu tradycji Polskiej i pielęgnowanie pamięci.
pozdrawiam wszystkich Patriotów tych przez duże "P" i tych zwykłych jakich miliony.
NAJWAŻNIEJSZE NIE WSTYDZIĆ SIĘ ZA TO KIM SIĘ JEST I Z JAKIEGO NARODU WYWODZI!!!!!
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron