Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Gaz łupkowy fakty i mity.

Moderator: Staszek

Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 26 lut 2012, o 23:28

Koledzy nie jest to sprawa polityki ta cała historia z gazem łupkowym. Moim zdaniem jest to sprawa naszego życia. Wszyscy będziemy konsumować tę historię z gazem. Nie chcę niczego sugerować. Spróbujcie sobie wyrobić sami zdanie ale nie podchodząc do tego w życzeniowo.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 26 lut 2012, o 23:34

http://www.polskatimes.pl/artykul/51408 ... ,id,t.html
To dopiero jest wierzchołek góry lodowej.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 26 lut 2012, o 23:41

http://www.youtube.com/watch?v=RvwEGLrA ... re=related
Koledzy proponuję odrobinę wysiłku ale nie uciekniemy od tego tematu. Trzeba wiedzieć w którą stronę skierować wyloty luf.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez jarema » 27 lut 2012, o 00:21

fen, a może się przeniesiesz z gazem na forum PGNiG? albo PiSu? Bo koń chodzi na owies, nie na LPG.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 27 lut 2012, o 01:02

Witam Kolegę Podchorążego - oddziel prywatną niechęć do mnie od wody , którą Twoje konie będą piły a która będzie coraz droższa bo koncerny amerykańskie decyzją PiSu zwolniły je z opłat za wodę do szczelinowania. To jest 10mln litrów wody do jednego odwiertu. Na górę wraca skażona ciecz, która ma być składowana w polderach-stawach. Zgadnijmy jak bardzo będą szczelne.
A wody słodkiej mamy mniej niż....Egipt. Nie uciekniemy na antypody przed tym gazem. 75% Polski jest już oddana na koncesje dla amerykańskich koncernów. A wszystko co pod ziemia należy do Państwa, czyli właściciele "powierzchni" według prawa nie stanowią problemu. PiS z PO przygotowują Spec Ustawę Wywłaszczeniową. Rzeczpospolita pisała o tym we wrześniu 2011.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez jarema » 27 lut 2012, o 01:32

Tylko co ma do tego forum kawalerii? Koń wypija dziennie 1 litr na 10 kilo swojej wagi. Mniej więcej. Czyli statystyczny koń wypija 60 litrów wody. Przyjmując, że wypija najdroższą wodę w Polsce - czyli bydgoską, za 0,5 gr/litr, koń przepija dziennie 30 groszy. Czyli 10 zł miesięcznie. Nawet, gdyby woda podrożała dwa razy, to 10 zł w skali miesiąca to nie jest dużo. Więc o co to całe halo? Mamy na szablach rząd roznieść, czy ponabijać na lance tych strasznych i złych Jankesów? A może oddać się pod kuratelę naszych umiłowanych wschodnich braci?
Jakkolwiek - to forum dotyczy zupełnie innej tematyki, niż miejskie wodociągi czy walka z kapitalizmem.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 27 lut 2012, o 03:28

Mamy wiedzieć jakie przyjmiemy uderzenie na siebie. Bo przed nami bardzo poważne kłopoty Kolego. A propaganda progazowa jest niezwykle skuteczna bo rozbudza iluzję szczęścia. A jest odwrotnie. Ludzie w Polsce, tacy jak ja i Ty, już organizują się w formy samoobrony społecznej, choć Nowe Prawo Geologiczno-Górnicze pozbawia ich prawa do protestu.Rzuciłem ten temat na Forum w dziale Komarowa, bo tamten teren przypadł w udziale koncernowi Chevron. Na Zamojszczyźnie są bardzo ostre protesty ludzi, którzy już mają świadomość katastrofy. Za sugestią władz Forum, przeniosłem temat na Ogólne.
Piszesz, ze woda zdrożeje o 100% - oby tylko....
Władze Piwnicznej i Muszyny biją na alarm, bo grozi im w wyniku gazoprac całkowite zniszczenie wód zdrojowych, sam Wojewoda protestuje bo z godnie z nowym prawem , które weszło w życie 1 stycznia 2012, stracił decydowanie o terenie, który mu podlega.
Ty Kolego masz pretensję do mnie, że ja o tym informuję, przecież tez tu żyjesz, przeszkadzam Ci w zabawie ? 75% Polski podzielono na koncesje i rozdano je, za 5,60zł za 1000m3 gazu i to są wszystkie pieniądze jakie z tego będą plus gratis skażenie wody i grunty.Koncerny staja się faktycznie właścicielami ziemi od Pomorza Zach. po Przemyśl. Zostaniemy wyparci. Poczytaj artykuł z mojego drugiego postu. To może być wojna naszych pokoleń Twojego i mojego.
Postawa nie widzę, nie słyszę, nie mówię jest najlepszą na samozniszczenie.
Ja też Kolego Podchorąży chciałbym żyć z zasadą - największe szczęście w świecie, na końskim siedzieć grzbiecie i śpiewać - nad ułana nie masz pana a nad lancę nie masz broni. Ale "lajf is brutal", zgodnie z amerykańskim powiedzonkiem - kto silny walczy, kto słaby zdycha i tak być powinno.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez Piotr Walter » 27 lut 2012, o 10:46

Jarema to co pisze Fen wydaje się być aż absurdalne... szczególnie że nikt o tym nie mówi, może warto się tym zainteresować... bo brzmi groźnie. Fen możesz podać jakieś źródła prasowe, naukowe (oprócz podanych) o podanym przez Ciebie problemie? Jeśli to prawda to trzeba bić na alarm, może faktycznie nie tutaj ale np organizacjom zajmującym się ochroną przyrody.
Tak czy inaczej za informację dziękuję, bo o dziwo forum kawaleryjskie to pierwsze źródło z którego o tym słyszę... a z ochroną przyrody jestem na bieżąco.

Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 27 lut 2012, o 11:44

Kolego Piotrze ciężki jest los Kasandry - ja to wiem, od 1996 roku mój Związek zakłada Księgi Wieczyste na terenie byłego woj.jeleniogórskiego gospodarstwom rolnym, na początku ludzie mówili "a poooco, ile to kosztuje...", nie uwierzysz - ale bardzo się to zmieniło kiedy polska Niemka odzyskała gospodarstwo we wsi Narty...
A co do gazu, wysłuchaj uważnie tego filmu, do którego dałem link w trzecim poście. Organizacja Centrum Zrównoważonego Rozwoju, w którym są fachowcy, geolodzy, górnicy, hydrolodzy, jest twórcą tego materiału na tym filmie jest cała historia związana z gazem łupkowym wyłożona przez Panią doktor Adamską, bardzo klarownie.
Propaganda progazowa jest niezwykle skuteczna bo mówi się o naszej niezależności energetycznej - ale przemilcza się fakt, że koncesje nie posiadają tzw.blokady rynkowej, która ustala, że nie można nimi handlować na tzw."wolnym rynku", tak jak jest to w przypadku norweskich koncesji. W Norwegii koncesje na gazoropę są własnością Norwegii i państwo ma absolutne prawo odkupu tejże. Ten artykuł z drugiego mojego postu, obnaża plan gry, w który zaplątał nas tak fatalnie "pis", a kontynuuje "po".
Protesty są coraz liczniejsze wraz ze wzrostem świadomości. Na Zamojszczyźnie, w gminie Grabowiec, koncern Chevron mamił ludzi dając im pamiątki, światełka odblaskowe, misie ale przyciśnięty do muru konkretnymi pytaniami, 19 stycznia 2012, uciekł z zebrania, wcześniej próbując ograniczyć te zebranie do mieszkańców wsi Żurawlów, co jest wbrew prawu.
Lecz nowe prawo Geologiczno-Górnicze daje koncernom prawo wchodzenia na tereny bez pytania o zgodę właściciela, a on sam traci prawo do protestu przeciwko ruchowi górniczemu. Koncern ma koncesję na to co jest pod ziemią, a to co jest pod ziemią należy do państwa a państwo ustaliło nowe prawo i "dura lex set lex". No i kosy na sztorc ???
W USA to co pod ziemią również należy do tego co ma powierzchnię. Ale właśnie w Stanie NY, najwyższy sędzia NY, Steiderman wydał kolejny już zakaz wydobywania tego gazu, bo metoda szczelinowania hydraulicznego nieodwracalnie skaża wodę. A wydobycie miało miejsce 600km od miasta NY... Ten zakaz nazywa się moratorium na wydobywanie.
Koledzy, sam jeszcze w 2010 roku wierzyłem, ze ten gaz to "Bożydar" ale kiedy dziennikarze RMF FM ujawnili, ze dostaniemy za ten gaz tylko 5,60zł za 1000m3 i nic więcej i że go sobie musimy kupić jak go chcemy mieć, a było to 16 kwietnia 2010r. to zacząłem rozpoznawać temat. Przemilczanie wiedzy o gazie łupkowym, jeśli już się wie, jest Panowie, tak uważam, zdradą....
Uważam, że właśnie My, którzy chłoniemy patriotyczną tradycję, sami z siebie, bez przymusu i płacimy jeszcze za to, musimy ten temat rozpoznać już z samego tylko faktu Nowego Prawa Geologiczno-Górniczego, które weszło w życie 1 stycznia 2012, a które nas wywłaszcza z ziemi. Obszar tego wywłaszczenia pokażę w następnym poście.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 27 lut 2012, o 12:05

http://polskielupki.wordpress.com/2011/ ... chronione/
Ja nie należę do organizacji ekologicznych, ale przemawia do mnie brak wody, czystej wody, zdatnej do picia dla mnie i zwierząt, zdatnej dla rolnictwa i dla ...np:piwowarstwa
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 27 lut 2012, o 13:31

W tę mapkę co ją można zobaczyć w linku we wcześniejszym poście można kliknąć i powiększyć, jak i można wejść w inne artykuły obok. Dużo wiadomości daje też człowiek o nazwisku Pabich, robi to trochę flegmatycznie ale solidnie.
Pozdrawiam Fen
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez Lookas » 27 lut 2012, o 14:10

Fen.....nie po raz pierwszy panikujesz:) Kraczesz i wg Twoich scenariuszy juz dzis na najpóźniej jutro, na wszystkich złożach rozpocznie się eksploatacja!!! OD RAZU!! I przyjdą źli kapitaliści i nas, biednych wyrobników wyrugują:) Po prostu zgroza!!!!

I żeby nie było, złoża gazu zamknietego, którego metoda wydobycia jest bardzo podobna jak tego z łupków, zdiagnozowano także pod moim domem. 10km ode mnie stoi jedna wiertnia, kolejne 10 w druga stronę - druga. I czy chcesz wierzyć, czy nie, wieksze spustoszenia jak do tej pory robi u mnie budowa trasy S5. Co więcej...miałem okazję przez ostatnie 7 lat co nieco nauczyć się o polskiej ropie i gazie. Widziałem kopalnię, która została wybudowana (dla amerykanów) przez polskie firmy i która już nie działa, bo amerykanie zepsuli złoże. Być może jakaś cześć tych złóż zostanie rzeczywiście zagospodarowana, ale na pewno nie stanie się to gwałtownie. Co więcej - takie zagospodarowanie tworzy miejsca pracy ( zarówno przy budowie jak i obsłudze), a tego chyba na ścianie wchodniej nie ma w nadmiarze. Na mapce jak byk jest napisane POTENCJALNE co znaczy, ze jak do tej pory złoże nie jest potwierdzone jako w 100% nadające się do eksploatacji. Oznacza to tylko tyle, ze jest tam gaz w łupkach, ale nie wiadomo jeszcze czy jego wartość będzie większa niż wartość infrastruktury potrzebnej do jego wydobycia.

I uwaga, bo chciałbym być dobrze zrozumiany: nie popieram łatwej sprzedaży koncesji, ale realnie rzecz biorąc, to chyba jedyna droga do wydobycia. To są piekielnie kosztowne inwestycje i gdyby miało to pójśc z kieszeni Państwa Polskiego, byłoby psioczenie tysiąc razy większe niż to pod adresem autostrad, czy stadionów. Oczywiście możemy postępowac zachowawczo i mieszkać w kurnej chacie postawionej na złożach. I robić za psa ogrodnika:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez fen » 27 lut 2012, o 14:28

Czołem Lookas, mam propozycję - zrób zwiad w te miejsca, popytaj ludzi, porozglądaj się. Bo nie zawsze to co najgorsze - widać.Jak skład chemiczny płuczki do szczelinowania hydraulicznego, objęty jest tajemnicą np. A to jest 10mln litrów wody do jednego szczelinowania. Co do paniki - to nie podnosiłem tematu tu na Forum, mając świadomość, że mało kto chce słuchać o rzeczach nieprzyjemnych, i nie dotyczy to zacnych kawalerzystów ale ludzkości w całości. A jestem z tematem od 16 kwietnia 2010r. Ale weszło w życie 1 stycznia 2012r Nowe Prawo Górniczo-Geologiczne i żarty się skończyły. Bo może się okazać np. że pola Komarowskie należą do koncernu Chevron i to był ten impuls aby ten temat podjąć. Sędzia z NY zakazał wydobycia gazułupkowego 600km od NY, Ty piszesz, że masz go 10km... . Zrób rozpoznanie, na szczęście jeszcze nie walką :(
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez Łuki » 27 lut 2012, o 15:02

Miałem się nie wypowiadać bo to moim zdaniem nie miejsce na takie tematy, ale kwestią uzupełnienia wypowiedzi Lookiego. Potencjalne złoże nawet nie musi oznaczać, że tam ten gaz jest. Wiadomo tylko, że są tam formacje skalne, które mogą zawierać gaz. To czy on jest i czy jego potencjalne wydobycie będzie przynosiło zysk (a związku z tym czy powstanie kopalnia) to już kwestia dalszych badań.
A kwestia składu chemicznego płuczki i możliwości zatrucia złóż wody... Mogę się tylko uśmiechnąć. Gaz ziemny czy w ogóle węglowodory występujące w złożach to generalnie straszna chemia zawierajcie między innymi siarkowodór czy rtęć! Jakoś nie słychać o przypadkach zatruwania wód podziemnych do tej pory. Druga sprawa, że w "klasycznych" kopalniach gazu czy ropy również zatłacza się pod ziemię różne dziwne "rzeczy" np. wodę oddzieloną w procesie przetwarzania węglowodorów. Zapewniam, że nie jest to woda pitna... Również w i w tym przypadku nie słychać o zatruwaniach złóż wody pitnej.
Naprawdę jeżeli chodzi o sama technologię to uważam, że nie ma się czego bać a sama związana z tym histeria przypomina opór chłopów przed elektryfikacją.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Gaz łupkowy fakty i mity.

Postprzez Piotr Walter » 27 lut 2012, o 18:18

Jestem ciekaw jak jest faktycznie z tym skażeniem... w Polsce wszystko jest możliwe, jest wiele akcji choćby Dolina Rospudy czy regularna wycinka Puszczy Białowieskiej. Jest dużo organizacji jak i struktur państwowych zajmujących się ochroną przyrody, tak jak można pochwalić działania bezradnych często organizacji tak niestety w wielu przypadkach na RDOŚ czy inne struktury naszego państwa często nie ma co liczyć...

Co do potencjalności terenów - zgoda Panowie, ale to nie oznacza Lookas że Cię nie wywłaszczą ;)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Następna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron