Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Grób gen. Adama Kicińskiego

Moderator: Staszek

Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez renald44 » 17 gru 2011, o 15:23

Na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu znajduje się grób Generała Adama Kicińskiego , był całkowicie zaniedbany.
Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zajęło się oczyszczeniem tego grobu i aktualnie szykuje umieszczenie tabliczki pamiątkowej.
Zwracałem się do was o pomoc i zajęcie się grobem Waszego Dowódcy, ale brak reakcji, widocznie to już was nie interesuje.
:evil: :evil: :?: :?: :x :x
Oto bliższe dane o generale Adamie Kicińskim:
Adam Kiciński (ur. 11 kwietnia 1872 w Lechanicach w powiecie wareckim, zm. 13 czerwca 1959 w Poznaniu) – podpułkownik kawalerii Cesarskiej i Królewskiej Armii,generał brygady Wojska Polskiego.
Był synem Kazimierza, właściciela majątku ziemskiego, i Urszuli z Łempickich oraz chrześniakiem Piotra Wysockiego. Żonaty z Józefą Morawską. Miał pięcioro dzieci: Kazimierza, Jana, Stanisława, Teresę i Annę.
Ukończył Wydział Artylerii Akademii Wojskowo-Technicznej w Wiedniu. Od 1893 był c.k. oficerem artylerii, a od 1899 kawalerii. W 1901 był oficerem ordynansowym Franciszka Józefa I. Służył w 1 Pułku Ułanów w Krakowie i Lwowie, a następnie (od 1912) w 13 Pułku Ułanów w Złoczowie.
Został ciężko ranny w bitwie po Jarosławicami 2 sierpnia 1914. Następnie skierowany do 6 Pułku Ułanów, walczył na froncie wschodnim (podpułkownik z 1917).
Od listopada 1918 w Wojsku Polskim. Do stycznia 1919 zastępca dowódcy, a potem dowódca 8 Pułku Ułanów (do 4 lutego 1920). Zweryfikowany w stopniu pułkownika ze starszeństwem od 1 czerwca 1919.
Od lutego 1920 do lutego 1921 był zastępcą Generalnego Inspektora Jazdy. Później dowodził IV Brygadą Jazdy (do maja 1921) oraz X Brygadą Jazdy (w 1924 r. przeformowaną w X Brygadę Kawalerii).
1 grudnia 1924 r. Prezydent RP Stanisław Wojciechowski na wniosek ministra spraw wojskowych, gen. dyw. Władysława Sikorskiego awansował go na generała brygady ze starszeństwem z 15 sierpnia 1924 r. i 11 lokatą[1].
Z dniem 31 grudnia 1926 r. przeniesiony został w stan spoczynku. Mieszkał w Krakowie przy ul. Wolskiej 9[2].

Jest pochowany w Poznaniu
Cmentarz Junikowski
Adam Kiciński
(1872-04-11 – 1959-06-16)
pole 9 kwatera 3 (grób rodzinny)


Kontakt : limanow@wp.pl
renald44
renald44
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 17 gru 2011, o 14:59

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez Piotrek » 17 gru 2011, o 19:22

No proszę, nie wiedziałem, że dowódca 8 PU jest pochowany w Poznaniu. A wiadomo, dlaczego tutaj, jakie są jego związki z naszym miastem?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez renald44 » 17 gru 2011, o 19:42

Szukałem bliższych danych o pobycie w Poznaniu, ale wiem tylko, że mieszkał tu Jego syn(leży w tej samej mogile)który chodził razem z moim ojcem do szkoły przed 1939 rokiem.
Szukam zdjęcia, ale nie mogę nic znaleźć. Może ktoś pomoże.
renald
renald44
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 17 gru 2011, o 14:59

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez renald44 » 10 kwi 2012, o 13:47

Grupa osób skupiona wokół forum koła przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL, wyszła z inicjatywą ustawienia, przy grobach żołnierzy W.P. i Powstańców Wielkopolskich, tabliczek z krótką informacją o przebiegu służby i dokonaniach danego oficera.
Cztery tabliczki są gotowe do ustawienia na poznańskich cmentarzach, termin - 14 kwietnia godz.11.30.
Informacja jest wydrukowana na tablicy z tworzywa szt. format około A4 i umieszczona na metalowym stelażu.
gen. Adam Kiciński
Tablica będzie ustawiona, przy grobie generała na cmentarzu na Junikowie
Jak to piszą "sprawa jest rozwojowa" :)
cdn...
Jednak dalej szanownych ułanów z Niepołomic sprawa opieki nad grobem swojego dowódcy nic nie obchodzi, to wielki wstyd dla was, urządzacie wielkie imprezy, a o dawnych towarzyszach nie pamiętacie.
Mirosław Glaser - renald44
renald44
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 17 gru 2011, o 14:59

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez piotreks » 11 kwi 2012, o 10:58

wg mnie pomysł bomba - fajnie jakby zrobić jakaś mapę tych grobów, gdzieś coś takiego widziałem, ale nie pamiętam gdzie..
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez Łuki » 11 kwi 2012, o 11:04

My mamy taką mapę grobów naszych dakowców: http://7dak.com/index.php/zolnierze/mie ... howku.html
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez piotreks » 12 kwi 2012, o 07:46

noo piękne :) marzy mi się, żeby coś takiego stworzyć i u nas :)
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez Ułan świętokrzyski » 12 kwi 2012, o 08:46

Przyznam się bez bicia, że nie słyszałem nic o tym grobie. Nie jestem nawet w stanie przeczytać każdy post na tym Forum. W tym roku planuję dwa wyjazdy do Poznania, więc na pewno udam się na Cmentarz Junikowski. Bardzo dziękuję za informację.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez renald44 » 14 kwi 2012, o 20:47

Dzisiaj tj.14.04.2012 Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL w Poznaniu zamontowała przy grobie gen. Adama Kicińskiego tabliczkę z krótkimi danymi generała.
http://forum.muzeumbronipancernej.pl/vi ... 3&start=10
renald44
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 17 gru 2011, o 14:59

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez pulkownik » 15 kwi 2012, o 01:21

Dodam dziegciu ....mój wpis z 05.08.2006 roku.

"Zwrócę uwagę jeszcze na jedno skromne, aczkolwiek ważne miejsce, na mały grób na cmentarzu na Salwatorze. Mały skromny grób gen. Henryka Brzezowskiego. To tak blisko dla Was koledzy z Krakowa, to takie proste i zwyczajne podziękować ludziom którzy swoją ofiarą dawali nam wolność.
To takie proste pamiętać nie tylko o piknikach o komercyjnych spotkaniach, to takie proste zapalić mały znicz.
Pozdrawiam."

Pułkownik, dowódca VII brygady z bitwy pod Komarowem gen. Henryk Brzezowski - także związany jako DP z 8 PU.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez Lucas » 15 kwi 2012, o 09:04

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie....... - zasłużone pułkowniku.

http://www.bitwapodkomarowem.pl/forum1/ ... php?p=6199
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez pulkownik » 15 kwi 2012, o 09:31

H. Brzezowski jest dla mnie pewnym autorytetem. Waleczny, honorowy, utalentowany dowódca, a przy tym nieprawdopodobnie skromny. Gdybym miał określić swojego "idola" byłby nim właśnie H.Brzezowski.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Grób gen. Adama Kicińskiego

Postprzez renald44 » 17 lis 2015, o 00:30

Dalej nic się nie zmieniło, tylko Ja staram się oczyścić grób Generała, jak jestem w Poznaniu, ale grób pomału sie rozpada, pęka, a mnie nie stać na jego naprawę.
Glaser Mirosław
renald44
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 17 gru 2011, o 14:59


Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron