Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Co to za kulbaka

Dyskusje na temat uzbrojenia

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Co to za kulbaka

Postprzez LSW » 10 mar 2010, o 19:04

Próbowałem jeździć na różnych siodłach, ale skutek był zawsze ten sam. Na razie jeżdżę na tym sowieckim siodle. I nigdy go nie otarło i nie odbiło.
Mój koń ma ok 162 w kłębie, małopolak w starym typie.
A siodło wojskowe i tak muszę kupić. Jak będę w okolicach Zamościa, to się odezwę.
Dziekuję za pomoc
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: Co to za kulbaka

Postprzez elmijakke » 11 mar 2010, o 11:16

Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Co to za kulbaka

Postprzez myta2 » 11 mar 2010, o 23:31

to nie przypadkiem jakaś wersja mccellana? :shock:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Lookas » 12 mar 2010, o 09:41

To klasyczny McClellan wz.1902 jesli dobrze widzę. To głownie te siodła dodtarły do Polski z zakupów po Wielkiej Wojnie.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za kulbaka

Postprzez elmijakke » 13 mar 2010, o 13:53

Lookas napisał(a):To klasyczny McClellan wz.1902 jesli dobrze widzę. To głownie te siodła dodtarły do Polski z zakupów po Wielkiej Wojnie.


Tak właśnie. To siodło proponuję na za bardzo wykłębionego konia.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Lookas » 13 mar 2010, o 16:01

Ośmielam sie przypomnieć, ze to siodło poza niewatpliwymi zaletami ma tez wady. Mimo ze wystepuje w trzech rozmiarach to sa one stopniowane tylko co 1/2 cala długości i mało kto ma tego świadomość. Ma też stosunkow krótkie ławki i w oryginale dobry, choć całkowicie inny od europejskiego sposób regulacji popręgu. Osobiście jestem zdania, ze adaptacja do europejskiego popregu to błąd, który skutkuje utratą części zalet siodła. No a krótkie ławki moga powodować spory ucisk i złe rozłożenie masy, szczególnie w przypadku koni o nietypowej budowie.

A propos Twojej uwagi na temat umiejscowienia środka cieżkości, ja osobiście uważam, ze 5mm derki mniej go podnosi, niz zbyt krótkie strzemiona, szczególnie w przypadku dużych ilości kłusa anglezowanego. Unoszenie sie wysoko ponad siodło powoduje gwałtowniesze przemieszczenie masy i w efekcie wymusza na koniu ciągłą korekcję równowagi. To z kolei sprawia, pracę grzbietem i w przypadku źle dopasowanego siodła lub niedokładnie przyciagnietego popregu łatwo może doprowadzić do obtarć.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za kulbaka

Postprzez myta2 » 13 mar 2010, o 21:36

no dobrze a kto powidział że w kłusie anglezowanym należy dupsko unosić b. wysoko, starczy nieznacznie się z siedziska podnieść tak aby tylko odciążyć kłodę w momencie przejścia (wykroku zdaje się mówi)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Lookas » 14 mar 2010, o 09:31

Rozmawiamy o praktyce:)
W teorii wiele rzeczy jest idealnych, co nie znaczy, ze jeźdźcy nie popełniaja błędów.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za kulbaka

Postprzez myta2 » 14 mar 2010, o 18:56

zgoda, nie mniej średnio wprawiony rajter nie staje jak do apelu w siodle podczas anglezowania tylko lekko cztery litery odciąża, podnoszenie dupska wysoko jest poprostu niewygodne. Powinno to wychodzić naturalnie przy odrobinie wprawy... :D
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Co to za kulbaka

Postprzez elmijakke » 15 mar 2010, o 14:19

Lookas:

a. jeżeli chodzi o McClellana to mam kopię popręgu oryginalnego (niestety udało mi się kupić oryginalnie samo siodełko). Uważam, że jest to dobre siodło i jego zalety zdecydowanie przewyższają wady skoro ten typ był używany przez wiele lat po II WŚ w profesjonalnych rajdach długodystansowych - dopiero niedawno wyszło z mody na rzecz plastików wypełnianych wodą i innych bajerów. Poza tym jak jest na koniu to mogę pod przedni łęk wsadzić zaciśnięta pięść. :D

b. Jeżeli chodzi o dosiad, czy anglezowanie to nie pisałem o "patologiach", a o zmianach środka ciężkości przy prawidłowej jeździe - wszędzie tak jest (np. także w rajdach samochodowych) że taka zmiana powoduję mniejszą stabilność. Jeżeli ktoś nie umie anglezować to musi się po prostu nauczyć i basta, a nie telepać jak worek kartofli. Tak w ogóle prawidłowe anglezowanie nie polega na podnoszeniu się do góry w kolanach, tylko na ruchu do przodu w biodrach i ten ruch powinien być minimalny. Takie właśnie wstawanie "do góry" w siodle jest domeną początkujących, a jeżeli chodzi o długość strzemion to wszystko zależy od tego do czego są ci te strzemiona potrzebne. Podwyższanie środka ciężkości może sprawić, że takiemu adeptowi sztuki jeździeckiej może być minimalnie trudniej tego wszystkiego się nauczyć.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Lookas » 15 mar 2010, o 19:26

czy byłbys skłonny podesłać mi fotki swojego popręgu?? bardzo jestem go ciekaw!!!

A co do drugiego koca, nadal uważam, ze lekko demonizujesz. Powaznie, te 5 czy 9 mm nie ma az takiego wpływu, za to jeźdźców o idealnym i murowanym dosiadzie, teraz juz nie spotyka się prawie zupełnie.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za kulbaka

Postprzez elmijakke » 15 mar 2010, o 23:11

Jak dotrę do stajni to zrobię i wrzucę na forum.
Co do kocyka to może masz rację, może trochę demonizuje :wink: , ale wiesz, lepsze czasami jest wrogiem dobrego...
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Co to za kulbaka

Postprzez pulkownik » 16 mar 2010, o 09:01

Czyli czaprak, który ma podobną grubość a nawet jest grubszy to tez niepotrzebne ulepszenie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Co to za kulbaka

Postprzez elmijakke » 16 mar 2010, o 11:37

Nie znam czapraków o grubości dwóch koców (czyli tak naprawdę, jeżeli każdy złożymy prawidłowo na 4 mówimy o grubości 8 koców), widziałem co prawda (a nawet próbowałem jeździć) na takim "rajdowym" co to ma wszyte dość grube poduszki, ale zrezygnowałem z niego właśnie z powodów o których wcześniej napisałem. Naprawdę, dla mnie, każdy może jeździć jak chce i podkładać pod siodło co chce - wyrażam tylko swoje subiektywne zdanie.
Ostatnio edytowano 16 mar 2010, o 11:47 przez elmijakke, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Lucas » 16 mar 2010, o 11:41

Nie dorastam do pięt Waszym Koledzy umiejętnościom jeździeckim ale jako amator powiem tak: konia należy siodłać tak aby jemu było jak najwygodniej nosić na swych delikatnych pleckach nasze ... końce pleców i resztę naszego ciałka ważącego kilkadziesiąt kilogramów. mam wysokiego konia - ok. 170 w kłębie i sprawa środka ciężkości o której Krzysiu pisze jest nie do przecenienia - wiem coś o tym.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Uzbrojenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron