Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Co to za kulbaka

Dyskusje na temat uzbrojenia

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Co to za kulbaka

Postprzez KucykUłan » 24 lut 2010, o 21:14

Witam potrzebuję informacji o tym siodle i czy mogę jeździć w nim jako ułan RP


Obrazek

Obrazek
KucykUłan
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 20:32

Re: Co to za kulbaka

Postprzez elves » 26 lut 2010, o 18:28

Jako ułan RP, jeśli kolega chce odtwarzać członka jakiegoś oddziału raczej ochotniczego i to z pierwszych lat II RP
Nawet jak na standardy lat 1918-21 wydaje się to za dużą "wariacją" na temat siodła wojskowego w regularnych oddziałach.
Odziały starały się, często z dużymi ustępstwami, korzystać z w miarę jednolitego wyposażenia.
Siodło to jest raczej ciekawostką.
Jeśli kolega jest zafascynowany początkami kawalerii polskiej II RP, sugerowałbym raczej kulbakę pochodzącą z austro-węgier albo niemiecką. Jak kolega lubi klimaty wschodnie to kulbakę rosyjską lub nawet kozacką.
Łatwiej o opisy wyposażenia, troczenia itp. A nawet zdarzają się zdjęcia.
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: Co to za kulbaka

Postprzez LSW » 26 lut 2010, o 21:02

kilka lat już śmigam na takiej. Sowiecka. kolega Iwan z naszego forum powie ci więcej.
http://www.kuban.fora.pl/rzad-jezdzieck ... nej,2.html
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Piotrek » 27 lut 2010, o 20:00

A ja bym sugerował siodło wojskowe, bo kulbaka to co innego ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Co to za kulbaka

Postprzez LSW » 27 lut 2010, o 22:19

od "badaczy pisma" można się wiele dowiedzieć.
Rozwiń...
np Daw-Mag ma w ofercie siodło oficerskie i kulbakę żołnierską. Nigdy się nad tym nazewnictwem nie zastanawiałem, więc oświeć nas.
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Piotrek » 27 lut 2010, o 23:23

Też kiedyś posługiwałem się terminem "kulbaka" dopóki Pan Lesław Kukawski mnie nie wyprostował. To, na czym jeździli żołnierze przed wojną, to były siodła wojskowe. Wystarczy zerknąć do Instrukcji Noszenia, Troczenia i Pakowania w Kawalerii. Wszędzie tam jest mowa o siodłach, a nie kulbakach. Kulbaka bowiem to rodzaj siodła, ale różniący się nieco od tych, używanych w przedwojennym Wojsku Polskim. Słowniki języka polskiego definiują kulbakę jako "drewniana osada siodła" albo "wysokie siodło z szerokimi drewnianymi łękami", "rodzaj tatarskiego, wysokiego siodła z szerokimi, drewnianymi łękami". Przedwojenne siodła wojskowe są rozwinięciem kulbak, ale nie należy ich nazywać kulbakami, mimo, że taka nazwa powszechnie się przyjęła. By podać jakiś przykład, czym się różniły - siodła wojskowe mocowane są do grzbietu konia za pomocą popręgów, przypinanych do przystół, które to z kolei na różne sposoby, w zależności od modelu, mocowane były do ławek. Kulbaki zaś mocowane były zwykle za pomocą obergurtu. Tak więc kulbaka jest typem siodła, ale siodło wojskowe nie jest kulbaką ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Co to za kulbaka

Postprzez elmijakke » 28 lut 2010, o 11:30

Piotrek napisał(a):A ja bym sugerował siodło wojskowe, bo kulbaka to co innego ;)

Ten znowu zaczyna.... :D Kijem Wisły nie zawrócisz, skoro nazwa się powszechnie przyjęła nic z tym nie zrobisz!
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Piotrek » 28 lut 2010, o 12:34

Pytali, to odpowiedziałem ;) A niech mówią, jak chcą...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Co to za kulbaka

Postprzez KucykUłan » 28 lut 2010, o 22:18

Dzięki za pomoc a narazi to będę w tym siodle jeździł w kawalerii bo chyba lepiej wygląda od sportowe może kiedyś kulbaki wz 36 się dorobię
KucykUłan
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 20:32

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Lookas » 6 mar 2010, o 10:27

Nazwa jest wazna, wszak nie nazwiesz fiata 126p ....maseratti. Niby oba mają włoskie korzenie, ale jednak...:)

Siodło jest sowieckie i wbrew temu co pisze kolega LSW w poczatkach niepodległej Polski, czesto używane, szczególnie przez jednoski wywodzące się z armi rosyjskiej. Zresztą ten rząd jest jednym z dwóch protoplastów polskiego rzedu wz.25.

Inna sprawa to to, jak bardzo chesz być wierny rekonstruowanej postaci. Tu juz warto mieć wiedze dokładniejszą i kompletowac wyposażenie zgodnie z realiami historycznymi. Do celów kawalerii reprezentacyjnej na początek wystarczy.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Prawie jak ułan » 6 mar 2010, o 14:40

Nazwa jest owszem ważna ale nie zawsze wygrasz z utartymi skojarzeniami. To tak jak na każde buty sportowe mówi się adidasy a na każde pieluchy- pampersy. Chociaż osobiście wolę nazwy siodło i rząd wtedy wszystko jest jasne nawet dla ludzi nie w temacie.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Piotrek » 6 mar 2010, o 16:58

Są i tacy, co na każdą stację benzynową mówią CPN, choć Centrala Paliw Naftowych już nie istnieje.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Co to za kulbaka

Postprzez LSW » 6 mar 2010, o 20:27

Lookas napisał(a):Siodło jest sowieckie i wbrew temu co pisze kolega LSW w poczatkach niepodległej Polski, czesto używane, szczególnie przez jednoski wywodzące się z armi rosyjskiej. Zresztą ten rząd jest jednym z dwóch protoplastów polskiego rzedu wz.25.



nic nie pisałem" w początkach niepodległej Polski". Nie było mnie wtedy na świecie. Jeśli podszywam się pod osobę "z początków niepodległej Polski" to najuprzejmiej przepraszam :D . Nie wiedziałem :D
chyba że chodzi o "poczatki" a nie początki. W takim razie juz nic nie rozumiem. I nie wiem czy przepraszac, czy się obrazic...
Postaram się kwestie rozstrzygnąc w Komarowie :D
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: Co to za kulbaka

Postprzez LSW » 8 mar 2010, o 07:44

jeżdżę juz kilka lat na tym...(no dobra, w tym temacie tylko) siodle z jednego powodu. Otóż, kolega który sprzedał mi konia, miał siodło wz 36. I obcierało kłąb konia. Podkładał pieluche, smarował wazeliną, nie pomagało. To siodło ma b.wysokie łęgi i nie ma prawa obetrzec kłębu. Na jeden rajd pozyczyłem siodło rajdowe (dośc przyzwoite, wydawałoby się). Skutek niestety był opłakany, kłąb znowu otarty. Przestałem eksperymentowac, 4 litery musiały mi stwardniec. Bo siodło jest b.niewygodne, twarde, siedzisko mam stare, rozciągniete i siedzę na ławkach. Po 3-4 dniach rajdu zaczynam zazdrościc kolegom ich wyściełanych siedzisk. Kupiłem uzywane siodło rekreacyjne i wymieniłem w nim przedni łęg, zrobiłem wysoki, z 2 warst stali jakiejśtam, zachartowanej, działa jak resor. Ale też ociera kłąb po kilku godzinach jazdy.
O nastepnej zalecie tego siodła przekonałem sie niedawno. Siadłem na innego konia, na zwykłe siodło. I latałem w nim na wszystkie strony. Otóż to siodło sowieckie trzyma tyłek jak przyklejony. Nie pamiętam kiedy ostatnio z niego wyleciałem. A dawniej spadałem jak ulęgałka.
trzecią zaleta jest cena, chociaz to sprawa dyskusyjna. Może sie okaza, że były to pieniadze wyrzucone.
4-ta zaleta jest to, że używam do niego sakw, owsiaka i czapraka wz 36 (własciwie to jakas namiastka, ale ponoc wz 36, czaprak wz 36 juz zadatkowałem i mam miec na koniec maja). Wszystko troczę i niezorientowani w temacie nie widzą na czym siedzę.
Ogólnie to nie namawiam na to siodło. Mnie okolicznosci (kłąb) zmusiły do korzystania z niego. Jest b.niewygodne, prymitywne i b.brzydkie. Każdy detal wygląda jak w sowieckim bokserze. Niechlujnie.
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: Co to za kulbaka

Postprzez Lucas » 8 mar 2010, o 09:03

Piszesz, że obcierałeś kłąb konia pod kulbaką wz 36. Niewiarygodne. Ja mam baaardzo wykłębionego konia i pod przedni łęk mogę flaszeczkę schować. No dziwne. Być może był to jakiś duży rozmiar rozstawu ławek. Generalnie nie znam wygodniejszego siodła niż kulbaka wz 36. Pozostaje przy nazewnictwie kulbaka bo tak powszechnie nazywa się siodło wojskowe.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Następna strona

Powrót do Uzbrojenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,