Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Owsiak

Dyskusje na temat uzbrojenia

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Owsiak

Postprzez Łowca123 » 15 mar 2008, o 23:02

Witam Kolegów

Byłbym wdzięczny za materiały potrzebne do odtworzenia owsiaka
Wiem że warunki techniczne były podane w NPK ale nie posiadam tego numeru
Byłbym wdzieczny również za wszelkie uwagi i rady

Pozdrawiam
Łowca123
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 8
Dołączył(a): 22 paź 2007, o 11:05

Postprzez Lookas » 15 mar 2008, o 23:29

w NPK był owsiak starego typu, czyli dłuższy, zazwyczaj trocziny na przednim łeku. Podejrzewam, ze Tobie chodzi o ktrótszy, troczony z tyłu kulbaki. Tu Ci nie pomogę, bo nie mam wymiarów, jednakże, jesli szukasz tego, który był w NPK, zrobię skana i zamieszczę

Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Łowca123 » 16 mar 2008, o 08:39

Faktycznie chodzi mi o ten troczony z tyłu łęku
ale i tak będę wdzięczny za materiały o tym drugim
Od czego zależało jaki był stosowany?
Łowca123
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 8
Dołączył(a): 22 paź 2007, o 11:05

Postprzez Lookas » 16 mar 2008, o 10:42

głownie od zatwierdzonego wzoru troczenia i pakowania, poza tym od uzywanego rzedu i stanów magazynowych:)

po 1926 roku wprowadzono jednolity rzad kawaleryjski wraz z odpowiednimi instrukcjami dotyczacymi jego troczenia i pakowania. W roku 1936 wprowadzono nowy wzór rzędu, znacznie "odchudzony" w stosunku do wz.25. Redukujac ciezar stroczonego siodła, ustalono, ze wystarczajace bedzie około 1,5 kg owsa w malym owsiaku (wczesniej norma wynosiła około 3kg) I owsiak powedrował za tylny łęk. Poza tym zrezygnowano z koca zołnierskiego troczonego na tylnum łęku. (płaszcz troczono na owsiaku, z przodu)

To własnie ten wzór najbardziej kojarzy sie z polska kawalerią:) Choć znane sąprzypadki troczenia siodła wz.36 wg przepisów wz.25:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez pieczarka » 16 mar 2008, o 23:03

NIe zachowały się WT "krótkiego" owsiaka (tzn. nikt do tej pory na nie nie trafił) ale we wstepie do tych dotyczących "długiego" jest opisane czym sie różniły.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Ułan świętokrzyski » 17 mar 2008, o 00:45

Właściwie wszyscy szyją na wyczucie! Żeby tylko dobrze było ściągnąć trokami!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Łowca123 » 17 mar 2008, o 08:16

Panowie

Zależy mi na rekonstrukcji rzędu nr.36 stąd moje zainteresowanie tym owsiakiem
Jeżeli nie ma WT i większość szyje na wyczucie to będę wdzięczny za porady i instrukcje jak uszy na "wyczucie"
A może ktoś ma oryginał i wyśle foto?

Pozdrawiam
Łowca123
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 8
Dołączył(a): 22 paź 2007, o 11:05

Postprzez Ułan świętokrzyski » 17 mar 2008, o 10:21

Rzędu w 100% nie odtworzysz bo nie produkują juz takich skór i materiałów jak przed wojną specjalnie do produkcji rzędów! Obecnie stramy sie tak to robić aby sprzęt był maksymalnie podobny do wz 36. Obecnie używany materiał na owsiaki to biały len często szyty podwójnie albo płótno żaglowe. Koledzy z 2 PU wykorzystali stare worki pocztowe. Ponieważ ostatnio poczta zrezygnował z transportu kolejowego to moze Ci się uda coś w tej firmie załatwić! Najporściej wykorzystać rysunek owsiaka w NPK tylko dostosować długosć do swojego rzędu! No i jeszcze praktyczna rada! Jak będziesz wypełniał owsiak owsem to obowiązkowo włóż w owsiak dwie foliowe torebki takie jak na śmieci do kosza. Dopiero wsyp tam owies zawiąż torebki i dopiero skręć owsiak i na tylni łęk! Podczas jazdy zwłaszcza klusem pył bardzo szybko przedostaje się przez materiał i po pierwszym kłusie mamy zafajdane sakwy!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pieczarka » 17 mar 2008, o 22:30

Ułan z Pacanowa napisał(a):Podczas jazdy zwłaszcza klusem pył bardzo szybko przedostaje się przez materiał i po pierwszym kłusie mamy zafajdane sakwy!


To już w dzisiejszych czasach nikt nie pamięta, że owies się przesiewa przetakiem :lol:
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Łowca123 » 18 mar 2008, o 21:58

Jestem świadomy że w 100% nie odtworzę całego rzędu bo i kawalerii tej nie ma-inne czasy ale szukam jak najwięcej szczegółów aby byc najbardziej wierny.
http://hippoland.abc24.pl/default.asp?kat=4647
tutaj sprzedają owsiaki ale niestety nie ma zdjecia
Nie wiedziałem że nie ma WT
Swój uszyłem z worka lnianego i myślę że ten materiał jest bliższy oryginałowi niż biały len choćby ze względów praktycznych-biały kolor się szybko brudzi i w kawalerii musieliby prac owsiaki codziennie a oko też jakoś razi


Dziękuje za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam
Łowca123
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 8
Dołączył(a): 22 paź 2007, o 11:05

Postprzez Ułan świętokrzyski » 18 mar 2008, o 23:11

Masz rację, ale jak się nie ma co się lubi.... A tak apropos - jak skombinować lniany worek?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Łowca123 » 19 mar 2008, o 11:37

Materiał użyty do uszycia to płótno lniane używane do szycia worków na zboże, czyli chyba to najlepszy wybór.Splot ma gęsty nie przepuszczający ziaren a kolor "ochronny" szaro-siwo-zielonkawy.
Skąd wziąć?
Ja mam ze strychu swojej babci ale czasami jeszcze można spotkać takie worki w użyciu na wsi.Nie wiem czy są produkowane
Worki pocztowe wykonane są z podobnego materiału ale materiał jest grubszy a nawet za gruby
Łowca123
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 8
Dołączył(a): 22 paź 2007, o 11:05

owsiak

Postprzez Maciej Sekuła » 19 mar 2008, o 17:21

Czołem !!!. Ostatno też poszukuję WT oraz materiału na owsiak i mam prośbę możcie udostępnić mi WT tego długiego owsiaka???. Byłbym wdzięczny.
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez myta2 » 19 mar 2008, o 21:56

Łowca123 napisał(a):Jestem świadomy że w 100% nie odtworzę całego rzędu bo i kawalerii tej nie ma-inne czasy ale szukam jak najwięcej szczegółów aby byc najbardziej wierny.
http://hippoland.abc24.pl/default.asp?kat=4647
tutaj sprzedają owsiaki ale niestety nie ma zdjecia
Nie wiedziałem że nie ma WT
Swój uszyłem z worka lnianego i myślę że ten materiał jest bliższy oryginałowi niż biały len choćby ze względów praktycznych-biały kolor się szybko brudzi i w kawalerii musieliby prac owsiaki codziennie a oko też jakoś razi


Dziękuje za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam


ten link jest do wyrobów DAW MAGu Pleszewskiego.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez ułan rymarz » 19 mar 2008, o 22:41

Tkanina z ktorej były robione owsiaki to len grubosupełkowy kolor naturalny do dostania w kazdym sklepie z tkaninami

a co do owsiakow kolorze białym to moze to fajnie wyglada na paradzie ale w polu to z odleglosci km widac takiego ułana
ułan rymarz
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 paź 2007, o 12:53

Następna strona

Powrót do Uzbrojenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron