Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Moderator: Staszek

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez jarema » 26 lis 2010, o 22:31

I pomyśleć, że doczekamy dnia, że ktoś się będzie czepiał o regulaminowe gacie :D A to dobry znak: jest ktoś, kogo można zjechać za koszerność. Jest nadzieja ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Ułan świętokrzyski » 26 lis 2010, o 22:37

Swoje pierwsze w życiu oficerki (typ angielski) wykonałem na miarę w 1978 roku właśnie w Poznaniu, taka mała spółdzielnia szewska obok Starego Rynku. Jeżdżę w nich na codzień do dzisiaj. Chciaż sam już naszywam łaty ręcznie, bo fachowcom łamią sie igły hi hi hi :lol: ! Górą Poznań a ja w październiku opijałem 32 urodziny moich butów. Starsze są od Was sraluchy :D A ty Jarema bez antysemickich wstawek, bo Cię wytnę! :oops:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez myta2 » 26 lis 2010, o 23:23

Juchtowe buty wygodne ale podeszwa tak samo sztywna - stań na siodle w nich to zrozumiesz Lookie o czym pisze Piotr...:)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Lookas » 26 lis 2010, o 23:23

od coniektórych sraluchów pewnie i sa starsze, ale......nie generalizowałbym Jarku az tak:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Lookas » 26 lis 2010, o 23:27

myta2 napisał(a):Juchtowe buty wygodne ale podeszwa tak samo sztywna - stań na siodle w nich to zrozumiesz Lookie o czym pisze Piotr...:)

Opierasz to na swoim doświadczeniu:D?? Serio stawałes na siodle:)??

Jestem w stanie sporo zrozumieć. Nawet baletki z długą cholewką...ale w teatrzyku.
A co do konnej ekwilibrystyki, polecam popytać Rafiego z 7 DAK-u, co też opowiadał ich dziadek po pewnej wizycie w cyrku:) I dobrze sobie zapamiętać:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Paweł_39 » 27 lis 2010, o 00:24

A ty Jarema bez antysemickich wstawek, bo Cię wytnę!


Drogi Ułanie z Pacanowa. To nie była antysemicka wstawka w wykonaniu Jaremy. Słowa "koszerny" używamy jako określenia na przedmioty zgodne z epoką i realiami. Możesz mieć np. koszerne suchary, albo koszerną maskę p-gaz :) Wysoka koszerność rekonstrukcji to wysoki poziom :) Uprasza się o zwrócenie koledze honoru :)
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Piotrek » 27 lis 2010, o 02:11

elmijakke napisał(a):Odczep się! :lol:


Krzychu, to wcale nie było o Tobie ;)

A przechodząc do tematu dyskusji...

Są różne podejścia i sposoby kultywowania tradycji kawaleryjskich. Jednym wystarcza założyć byle co i siąść na konia, by nazwać się współczesnymi ułanami. Inni badają strukturę materiału mundurów, analizują każdy drobiazg uzbrojenia i umundurowania, przepisy, fotografie, po to, by możliwie najbardziej zbliżyć się do przedwojennych realiów. Tę akurat filozofię wyznajemy w GRH 7 D.A.K. Mówi się o nas, że jesteśmy badaczami pisma, że mamy radykalne poglądy. My się nie obrażamy, robimy swoje.

W mojej ocenie, by kultywować tradycje kawaleryjskie, trzeba dołożyć maksymalnych starań, by to co sobą reprezentujemy, odzwierciedlało w możliwie wierny sposób to, jak kawaleria wyglądała przed 1939 r. I nie mam wcale na myśli tak drobiazgowego podejścia, jakie uprawiamy np. w GRH 7 D.A.K. Dotyczy to zarówno poprawności i zgodności umundurowania i uzbrojenia z okresem, do którego się nawiązuje, ale i innych, nie mniej ważnych spraw, takich jak umiejętność noszenia munduru. Celowo piszę o noszeniu, bo przebrać się w niego może każdy. Nosić mundur trzeba umieć. A umiejętności te, to począwszy od absolutnie podstawowych spraw jakimi jest schludność i czystość, po wiedzę, co i w jakiej sytuacji należy na sobie mieć i jak w danym zestawie (rodzaju munduru) należy się zachować (kiedy czapkę zdjąć, co zrobić z rękawiczkami, szablą). Odnoszę bowiem wrażenie, że wiele współczesnych środowisk kawaleryjskich pomija takie właśnie, podstawowe wydawałoby się, sprawy. Nie wystarczy sprawić sobie munduru. Trzeba wiedzieć, że istnieją różne jego rodzaje, noszone przy różnych okazjach. Trzeba wiedzieć, co i w jakiej sytuacji do tego munduru się nosi. Że nie na każdą na przykład okazję trzeba zakładać kaburę Vis'a z paskiem naramiennym i smyczą. Trzeba też, a może przede wszystkim, sprawdzić najpierw, jakie umundurowanie nosiło się w pułku, którego tradycje chcemy kultywować. Panuje obecnie pewien stereotyp, że jeśli mundur, to wz. 36. Prawda jest jednak taka, że u szeregowych kawalerii w 1939 r. dominowały kurtki wz. 19. Chcąc kupić siodło, zapala nam się lampka - wz. 36, a przecież nie wszystkie pułki je miały. To samo dotyczy szabel, karabinków, broni bocznej, itd. Warto zacząć od tak elementarnych spraw, tym bardziej, że przy dzisiejszych możliwościach, to nie takie trudne. Jest choćby NAC, w którym są setki zdjęć, stanowiących istotne źródło wiedzy. Coraz mniej jest żyjących kawalerzystów, ale są wśród nas tacy, którzy mieli szczęście uczyć się od nich kawaleryjskiego rzemiosła przed laty. Są książki, opracowania, fora internetowe, na których można znaleźć pasjonatów tej, czy innej dziedziny. Warto korzystać z tego dobrodziejstwa. Tym bardziej, jeśli dysponuje się stosownymi środkami.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Piotr Walter » 27 lis 2010, o 12:52

Mi to osobiście imponuję...(badacze pisma- dobre:D) Przynajmniej jesteście ogromną bazą wiedzy i jak czegoś nie wiem to pytam się was zamiast sam szukać:D
Nikt nie odpowiedział na pytanie... Czy ktoś mnie kiedyś widział w sztylpach??
Bo zapewniam że miałem je wielokrotnie i ty Piotrek i ty Lookas mieliście okazję je widzieć ... a jednak nie zwróciliście uwagi?
Ale ostatnio fakt jeżdżę w oficerkach bo dorobiłem się nowych :)
I zgadzam się że sztylpy to co najmniej masakra ale czasem przymknął bym na to oko, ale to nie znaczy że wszyscy nie powinni się starać wyglądać wzorowo... wszystko przychodzi z czasem.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 lis 2010, o 14:19

Pawle_39! Przecie to żart był ale honor zwracam bo to nic nie kosztuje! Piotr jak zwykle pisze jakby książkę czytał. A Kolega Walter niech wrzuci jakąś fotkę to go zobaczymy i wychwalimy! Niech żyje Pyrlandia!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Lookas » 27 lis 2010, o 14:26

Piotr Walter napisał(a):Bo zapewniam że miałem je wielokrotnie i ty Piotrek i ty Lookas mieliście okazję je widzieć ... a jednak nie zwróciliście uwagi?
Ale ostatnio fakt jeżdżę w oficerkach bo dorobiłem się nowych :)

Pozdrawiam


W pierwszej wersji posta, napisałem, ze widziałem...we Wronkach zdaje mi się, chyba też na Woli, po próbach terenowych byłes w sztylpach. Oczywiście moge sie mylic, wszak nie chodzi o wytykanie a o korekty i dążenie do "zgodności z oryginałem". W Każdym razie opcja: sztylpy do munduru to dla mnie masakra. Juz lepiej założyć jakiekolwiek "oficerki" byle bez brązowego mankietu :)
Zresztą "zwykły" ułan w oficerkach to też ewenement:) Tym bardziej, ze juchtówki są tańsze, wygodniejsze a jeśli tylko są zadbane, to i wyglądają dobrze i są bardzo na miejscu.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 lis 2010, o 14:31

Wygląda na to że przez ten pierwszy atak zimy nasi kochani "forumowicze" nic tyliko przy kompach siedzą i płodzą posty! Tak trzymac!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Piotr Walter » 27 lis 2010, o 18:57

:D a jednak:P
Zresztą "zwykły" ułan w oficerkach to też ewenement:) Tym bardziej, ze juchtówki są tańsze, wygodniejsze a jeśli tylko są zadbane, to i wyglądają dobrze i są bardzo na miejscu.

No właśnie trzeba dbać, a tak w ogóle gdzie można dostać takie juchtówki?? Bo nie znam źródła...
I bez przesady z tym ewenementem...
Bo to już coś z kalibru org. majtek. :lol:
Jakie zdjęcia ?? W sztylpach??:P
POPIERAM NIECH ŻYJE BIAŁA PYRLANDIA:D 8)

Pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Paweł_39 » 27 lis 2010, o 20:02

W temacie butów juchtowych. Część z nas ma od Barskiego. Więcej o tym tutaj:

http://www.7dak.fora.pl/czlowiek-czyli- ... e,172.html
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez Lookas » 27 lis 2010, o 20:52

Piotr Walter napisał(a):I bez przesady z tym ewenementem...
Bo to już coś z kalibru org. majtek. :lol:



:)
O ile dobrze pamiętam, Ty uzywasz gabardynowych spodni do jazdy. Ja - sukiennych. Oryginalne atramenty to dośc zabawny element garderoby, ale jak najbardziej w kanonie rekonstruktorskim. Natomiast długie płócienne kalesony do sukiennych portek (oryginalnie uzywane przez cały rok w kawlerii) to juz niemal konieczność. Skutecznie zapobiegaja powaznym obtarciom szorstkim suknem. Po moim drugim Komarowie, na którym lekkomyslnie nie załozyłem takich kalesonów, obtarcia leczyłem chyba ze dwa tygodnie:(
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: kierunki rozwoju Kawalerii Ochotniczej w RP

Postprzez elmijakke » 27 lis 2010, o 20:56

Ja całą zeszłą zimę (prawie codziennie) przejeździłem w sukiennych (bo ciepłe), bez żadnych kalesonów czy czegoś tam innego i tyłka nie obtarłem - kwestia przyzwyczajenia. Natomiast co do sztylpów to rzeczywiście jak ogląda się zawody skokowe trzeba się baaaaardzo mocno przyjrzeć czy jeżdziec ma sztylpy czy oficerki bo rzeczywiście są z daleka nie do odróżnienia.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do kierunki rozwoju KO w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron