Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

jak wstąpić ko kawaleri ?

Moderator: Staszek

jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez sliwinsm » 20 gru 2010, o 19:59

witam
wiem że podobny post juz jest ale dotyczył on płci przeciwnej więc konkretnych odpowiedzi- podpowiedzi nie przeczytałem
chciałbym wiedzieć od czego zacząć gdzie mozna się stowarzyszyć itpz góry dziekuje
pozdrawiam
sliwinsm
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20 gru 2010, o 19:44

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez Piotrek » 21 gru 2010, o 17:38

Nieco informacji znajdziesz tutaj :

http://www.forum.ulani.pl/viewtopic.php?f=17&t=235&p=11359&sid=c03a06a95efdb85e3d336e777563b5fd&sid=c03a06a95efdb85e3d336e777563b5fd#p11359

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie - skąd jesteś? Nie ma raczej sensu przyłączać się do stowarzyszenia z drugiego końca polski, bo siłą rzeczy Twoja działalność w nim będzie mocno ograniczona. Chyba że masz czas i środki na dalekie dojazdy.

Po drugie, odpowiedz sobie na pytanie - co Cię najbardziej interesuje? Kawaleria w ogólności, raczej fakt, że można założyć mundur i pojeździć konno, czy też dogłębne badanie historii, detali umundurowania i uzbrojenia konkretnych żołnierzy, itd. Są bowiem stowarzyszenia, które zwracają uwagą na najdrobniejszy detal w zakresie umundurowania czy wyszkolenia, są i takie, którym wystarcza założenie munduru, niezależnie od tego jaki to mundur i czy pasuje na daną okazję. Ci pierwsi znani są jako rekonstruktorzy (albo badacze pisma) i skupiają się grupach rekonstrukcji historycznej, drudzy to szeroko pojęty nurt kawalerii ochotniczej, za całym jej zróżnicowaniem.

Po trzecie - czy interesuje Cię historia konkretnego pułku? Bywa, że ktoś miał dziadka czy pradziadka w którymś z pułków kawalerii i właśnie z tymi barwami chciałby się utożsamić i te tradycje kultywować. Trzeba tylko pamiętać, że nie zawsze dzisiejsza dyslokacja odpowiada przedwojennym garnizonom. O ile w Poznaniu jest to w miarę poukładane (15 PU, 7 PSK, 7 D.A.K.) to już na przykład 17 Pułk Ułanów, oryginalnie z Leszna, znajdziesz w Poznaniu, Opolu i gdzieś tam jeszcze pewnie. Szwoleżerowie Józefa Piłsudskiego stacjonują jak przed wojną w Warszawie, ale już Szwoleżerowie Mazowieccy, zamiast w Suwałkach również w Warszawie stanęli. Nie znajdziesz 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie, bo dziś stoją w Kobyłce i Lublinie. 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, na którego forum gościsz, co do zasady działa w Krakowie, tak jak przed wojną, choć środowisko kultywujące jego tradycje nazywa się Szwadron Niepołomice. I można by tak dalej wymieniać...

Oczywistym jest, że skoro ktoś zaczyna, ma więcej pytań niż odpowiedzi, ale może to ułatwi Ci jakieś podjęcie decyzji.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez pieczarka » 21 gru 2010, o 20:49

Piotrek napisał(a):(...) ale już Szwoleżerowie Mazowieccy, zamiast w Suwałkach również w Warszawie stanęli.


Podobnie jak Ułani Grochowscy, którzy z Suwałk "przenieśli" się pod Warszawę do Podkowy Leśnej.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez elmijakke » 21 gru 2010, o 21:09

a Podolscy do miasta Stettin!!! :lol:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez myta2 » 21 gru 2010, o 21:11

13PU Wileńskich w Kielcach.....etc etc ect
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez sliwinsm » 21 gru 2010, o 22:16

Dziękuję serdecznie za podpowiedzi.
lokalizacja to prawobrzeżna Warszawa
interesuje mnie kawaleria w ogólnej jej postaci jako chlubna karta w historii międzywojennej Polski.
chciałbym zobaczyć jak to jest od środka
interesują mnie również rekonstrukcje historyczne a w szczególności bitwa pod Kockiem i Serokomlą znałem kilku kleberczyków osobiście oraz są to moje rodzinne strony
nie wiem jak to jest z organizacją tych dwóch rodzajów kawalerii chodzi mi tutaj o brak regularnego trybu pracy
czy w ochotniczych szwadronach panuje bardziej wojskowy dryg
a w grupach rekonstrukcyjnych jest bardziej swobodnie
co do detali munduru to chyba jeszcze nie teraz na razie kawaleria w ogólnym zarysie a potem może przejdziemy do szczegółów
żadnych preferencji co do pułku nie mam
aha mam własnego konia piękna małopolska klacz i uczę się dopiero jeździć lecz widzę że samotna jazda to nie to trzeba mieć towarzystwo tak samo mniemam jest też z kawalerią nie sztuka założyć byle mundur i zgrywać ułana trzeba poznać całą otoczkę a gdzie lepiej jak nie wśród ułańskiej braci
i jeszcze jedno
łezka w oku 92- letniego dziadka-weterana na widok ułana w mundurze przed domem- bezcenna
pozdrawiam
sliwinsm
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20 gru 2010, o 19:44

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez elmijakke » 21 gru 2010, o 22:30

Jak mprawobrzeżna Warszawa to raczej nie masz innego wyjścia jak dołączyć do pułku NAJ czyli Najlepszego, Najbardziej bojowego, Najbardziej lanserskiego pułku. Czyli do 1 pułku szwoleżerów!!! Zapraszam do Starej Miłosnej! Gdzie trzymasz konika?
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez sliwinsm » 22 gru 2010, o 09:20

witam
a może mi kolega przybliżyć jakąś stronkę www coby się zapoznać?
konika trzymam właśnie w starej milosnej obok stowarzyszenia jazdy RP
sliwinsm
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20 gru 2010, o 19:44

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez elmijakke » 22 gru 2010, o 11:17

aaahaahahhaha, nieźle , nieźle..... Niestety nie mogę podać www, bo stronę w tej chwili przygotowujemy, mam nadzieję, że w ciągu miesiąca postawimy... Zapraszam na trening (w środy o 18:00 na koniu - dzisiaj, ze względu na święta treningu nie ma), zobaczysz jak to wygląda. W razie czego wysłałem Ci numer telefonu na priv.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez Paweł_39 » 22 gru 2010, o 17:17

Jak mprawobrzeżna Warszawa to raczej nie masz innego wyjścia jak dołączyć do pułku NAJ czyli Najlepszego, Najbardziej bojowego, Najbardziej lanserskiego pułku. Czyli do 1 pułku szwoleżerów!!!


Ale żeś pocisnął :D
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez Kowalinho » 22 gru 2010, o 21:11

Trzeba walczyć o swoje. :wink:

Ale numer, najciemniej pod latarnią... Zapraszamy!
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez sliwinsm » 22 gru 2010, o 22:19

dzieki na trening przyjdę popatrzeć po świętach ja trenuję we czwartki o 19
jak na razie nie mogę ze swoją klaczą ponieważ jest jeszcze ze źrebakiem ale już na wiosnę będziemy śmigac mam nadzieję
sam dopiero się uczę oczywiście na innych koniach a i moją lalkę od lutego będzie ćwiczyć instruktor
a'propos ka
czyli na razie to do wyboru mam
'jedynie słuszny" 1 pułk"kawalerii
czy są jakies wymogi aby dołączyć czy wystarczy " chęć szczera"
pozdrawiam
sliwinsm
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20 gru 2010, o 19:44

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez Piotrek » 22 gru 2010, o 23:27

1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Pierwszych pułków było w przedwojennej kawalerii kilka. Oprócz pierwszego szwoleżerów był 1 Pułk Ułanów Krechowieckich i 1 Pułk Strzelców Konnych z Garwolina.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez miszka7-1 » 23 gru 2010, o 08:29

I jeszcze 1 Pułk Kawalerii K.O.P.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: jak wstąpić ko kawaleri ?

Postprzez sliwinsm » 23 gru 2010, o 10:49

ok rozumiem
a co z dalszą częścią postu
sliwinsm
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20 gru 2010, o 19:44

Następna strona

Powrót do Współczesna Kawaleria Ochotnicza w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron