Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Współczesna Rewia Kawalerii

Moderator: Staszek

Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez kontynulator1991 » 29 paź 2010, o 21:20

Oglądałem ostatnio filmiki z Wielkich Rewii Kawalerii Polskiej, i tak się zastanawiałem czy coś takiego się jeszcze odbywa czy jakieś stowarzyszenia robią to na mniejszą skale niż to było w latach przedwojennych. Uważam, że fajnie by było znowu oglądać pełne pułki w takich widowiskach, bo po obserwacjach wielu stowarzyszeń widzę ze niestety nie jest to środowisko bardzo zgrane i jest wiele różnic które często uniemożliwiają współprace na większa skale. Chciałbym się dowiedzieć jakie Panowie maja zdanie na ten temat :)
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez jarema » 29 paź 2010, o 22:54

Pełne pułki? Tego się nie da zrobić. Ludzie i konie liczone w setkach... I różnice w poziomie wyszkolenia i koszerności, więc na takiej rewii oglądalibyśmy zarówno "kawalerię" jak "konną partyzantkę". Ale kto wie, co będzie za parę lat...
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez Piotrek » 30 paź 2010, o 14:23

Był kiedyś taki pomysł, by w Krakowie na Błoniach zorganizować Rewię Kawalerii i wystawić reprezentację wszystkich 40. pułków kawalerii sprzed 1939 r. Póki co, nie wyszło to poza ramy pomysłu.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez kontynulator1991 » 30 paź 2010, o 19:35

a niby dlaczego tak jest?? nie ma ludzi którzy by to zorganizowali?? czemu nie skrzyknąć ludzi i chociażby spróbować???
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez jarema » 31 paź 2010, o 00:02

Właśnie dlatego: nie ma ludzi, którzy by to zorganizowali. Naszego "środowiska" nie da się "skrzyknąć", niestety. Jest ono rozbite i podzielone. No i przedewszystkiem nie wszystkie przedwojenne barwy zobaczymy na kołnierzykach 'środowiska". A i śmiem wątpić, czy defilada w kłusie by "środowisku" wyszła...
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez kontynulator1991 » 31 paź 2010, o 00:19

może jestem młody i na wielu rzeczach się nie znam, ale nie wierze że jest to niemożliwe . Przecież na samym forum jest gro ludzi którzy by mogli z powodzeniem jak to się mówi skrzyknąć ludzi na takie widowisko. Tylko trzeba chcieć jak Pan Piotrek wspomniał jest tylko pomysł ... ja w tym upatruje szanse na integracje środowiska, bo co innego robić niż próbować. Od czegoś trzeba zacząć .. czy Krojanty od początku były taka świetna imprezą chyba nie... więc nie wiem czemu Rewia miała by nie wypalić. Trochę wiary Panie Kolego:)
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez pieczarka » 31 paź 2010, o 00:29

... :?
Już były organizowane imprezy nawiązujace (przynajmniej w założeniach) do przedwojennej Rewi.
Miało to miejsce w Nowym Glinniku - Wielka Rewia Kawalerii organizowana przy święcie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (2002 - 115 koni; 2003 - 80 koni; 2004 - 55; 2005 - 50) i w Wilanowie - Wielka Parada Kawalerii (2003 do 2006 - 100 do 140 koni)
Dla mnie jednak najlepiej prezentowały się oddziały/poczty (1+6) podczas XX ZZjazd Kawalerzystów II RP w Grudziądzu w 2008. Mało liczne reprezentacje konne 12 stowrzyszeń dobrze się prezentowały i wraz ze Szwadronem Kawalerii WP wystawiły razem 106 koni.

... koszty, koszty, koszty ...

PS. Przyglądając się Krojantą ... dużo im jeszcze brakuje.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez kontynulator1991 » 31 paź 2010, o 00:43

Ok wszystko się zgadza, ale ja mam na myśli Rewie taką przygotowana na 100% czyli tak jak wspomniał Pan Piotrek wyłonić reprezentacje wszystkich pułków. Stworzyć dużą imprezę ogólnopolską, nadać temu rozgłos działać a nie tak jak jest to teraz czyli każdy na własny rachunek niestety ... wszystko jest możliwe do przeprowadzenia. Co do kosztów, można się postarać o sponsoring z ministerstwa kultury, MON tam są fundusze przeznaczone na propagowanie historii i krzewienie postaw patrjotycznych. A od czego jest Unia?? tam też są fundusze.... nie może być tak że niby kultywujemy tradycje POLSKIEJ KAWALERII a działamy wbrew zasadą jedności środowisk
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez Piotrek » 31 paź 2010, o 01:01

A gdzieś Ty się tego Pana doszukał w moim nicku ;) Wystarczy Piotrek ;) Bo zaraz Ci się zrobi Pan Pieczarka, Pan Ułan z Pacanowa, Pan Elmijakke, itd. Chociaż... do Krzycha Pan El Mijakke by pasowało ;)

Wracając do tematu...

Ten pomysł, o którym słyszałem, miał polegać na wystawieniu właśnie reprezentacji wszystkich pułków. Jako, że tradycje nie wszystkich pułków są kultywowane przez współczesne środowiska, część trzeba by oddelegować z innych ekip. A dlaczego to jest trudne? Tak jak napisał Pieczarka, to są spore koszty. Wynajęcie koni (nie każdy ma własne), odpowiednie umundurowanie, uzbrojenie, wyposażenie (nie wyobrażam sobie, by zrobić taką rewię na zasadzie zbieraniny), koszty transportu, ubezpieczeń, pobytu, itd. itd.

Póki co, w Polsce są dwie imprezy, które ściągają większą ilość jeźdźców i koni. Jedna to Krojanty, druga Komarów. Komarów w tym roku był rekordowy, jako że masa ludzi i koni ściągnęła podeń z uwagi na zdjęcia do filmu "Rok 1920". Niestety, dla sporej części był to wyłączny powód przyjazdu. A poza filmem to rocznica największej kawaleryjskiej bitwy XX wieku i Święta Kawalerii, obchodzonego w tym roku po raz pierwszy. Byłem tam w tym roku po raz drugi, obserwuję imprezę od lat kilku, widzę jej rozwój i postęp jaki się tam dokonuje. Jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy, jaki jest trud i ogrom pracy przy organizacji tak dużej imprezy, niech zapyta Tomka Dudka, znanego na tym forum jako Pułkownik.
Jeśli chodzi o Krojanty... Słyszałem wiele opinii, od entuzjastycznych po bardzo negatywne. Postanowiłem w tym roku się wybrać, żeby wyrobić własny pogląd. Z przykrością muszę się przyłączyć do tych negatywnych głosów.

To skrzykiwanie się też nie jest taką prostą sprawą. Twój entuzjazm cieszy, ale niestety, to środowisko jest niestety mocno podzielone. Funkcjonują w nim różne struktury, organizacje, mające sprzeczne interesy. Kiedy wejdziesz w ten świat głębiej, nasłuchasz się, kto kogo nie lubi, za co, komu co w kim przeszkadza, itd. Poczytaj to forum, zobaczysz jak sytuacja wygląda. W Krakowie trzeba było aż przetarg robić, która kawaleria będzie jeździła defilady przy okazji świąt państwowych. W Poznaniu są dwie ekipy w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, omijające się szerokim łukiem. Tak samo, istnieją dwie w barwach 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. W Bydgoszczy masz już kilka 16 Pułków Ułanów. Można by pewnie tak dalej wymieniać. Na to nakładają się struktury "wyższego szczebla". Masz Federację Kawalerii Ochotniczej i Polski Klub Kawaleryjski. Do tego masę ekip niezrzeszonych w żadnej z tych organizacji. Jest z tego niezły galimatias ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez myta2 » 31 paź 2010, o 13:01

nic dodać nic ująć, to nasze piekiełko.pl :evil:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez kontynulator1991 » 31 paź 2010, o 18:10

Pisze Pan bo nie wiedziałem czy mogę tak wprost mówić, tak mnie wychowano sorki hehe. Teraz już wiem :) szkoda że tak to niestety wygląda, bo w moim mniemaniu powinniśmy działać jako jedność a nie jak frakcje , które się nawzajem zwalczają. W środowisku już funkcjonuje jakiś czas i tak jak wspomniałeś nasłuchałem się kto kogo nielubi za co i dlaczego. Osobiście tego nie podzielam i nikogo nie klasyfikuje ze względu na to u kogo jeździ i w jakim pułku. Poprzez Krojanty poznałem gro świetnych ludzi z którymi widuje się tylko kilka razy w roku ale zawsze witamy się jak byśmy się lata nie widzieli. Co do Krojant jako imprezy no ma swoje wady, osobiście jest dużo rzeczy które mnie drażnią ale zawsze im to wybaczam bo na koniec jakoś to jednak wygląda :) Wspomniałeś o tych dwóch wielkich stowarzyszeniach, ok są dwa i fajno ze są, ale widzę często takie pogardliwe patrzenie na ludzi którzy jeżdżą w grupach nieformalnych ze strony np. PKK kiedy traktuje się nas jak osoby niższej kategorii bo nie należymy nigdzie. Czy jesteśmy gorszymi ułanami?? Wydaje mi się, że raczej nie ... wręcz nawet lepszymi bo nie jesteśmy tak zmanierowani.
Dodam jeszcze, że to w interesie tych dwóch organizacji powinno być łączenie całego środowiska i jego integracja mylę się??
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez Piotrek » 31 paź 2010, o 18:40

kontynulator1991 napisał(a):Dodam jeszcze, że to w interesie tych dwóch organizacji powinno być łączenie całego środowiska i jego integracja mylę się??


Bardzo słusznie, taka powinno być. Rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej. Odnoszę wrażenie, że wszelkie organizacje funkcjonujące ponad pojedynczymi strukturami działają raczej we własnym interesie, niż interesie ogółu. To bardzo trudny temat. Bardzo dużo zależy od samych ludzi.

Szczerze powiedziawszy, nie czuję się w żaden sposób gorszy od ekip działających w FKO czy PKK. Obie organizacje proponowały nam wstąpienie w swoje szeregi, obu podziękowaliśmy, nie czując potrzeby zrzeszania się i wchodzenia w jakieś struktury, jak i nie widząc póki co żadnych wymiernych korzyści płynących dla nas z takowego członkostwa. Co więcej, ekipy działające w obu tych strukturach działają jako tzw. kawaleria ochotnicza (ktoś nawet wpadł na szalony pomysł, by nazwę tę zastrzec), GRH 7 D.A.K. jest grupą rekonstrukcji historycznej i w myśl tej filozofii działamy. Nie przeszkadza nam to jednakże mieć pozytywne relacje ze stowarzyszeniami skupionymi czy to w PKK czy FKO. Z mojego punktu widzenia ważny jest człowiek i to co sobą prezentuje, a nie to, pod jakim szyldem działa.

A w jakich barwach jeździsz?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez kontynulator1991 » 31 paź 2010, o 19:10

Naprawdę czegoś tutaj nie rozumiem ... dlaczego tak to wszystko wygląda??? Czy niema ludzi, którzy by chcieli integracji całego środowiska??? Osobiście też nie czuję się gorszy, bo czuję się ułanem i to dla mnie jest naprawdę ważne a nie to czy jestem członkiem jakiejś organizacji. Szkoda, że takich jak my, myślących w podobny sposób jest niewielu.
Źle się dzieje gdy historie i tradycje zaczyna przysłaniać chęć zrealizowania własnych interesów i lub ambicji.
Wydaję mi się że zostając ułanem składamy jakby taka nieformalna przysięgę ale nie organizacji lecz Rzeczpospolitej i wartością Kawalerii. Co to ma znaczyć, że ktoś sobie zastrzega cokolwiek związanego z kawalerią?? Dla mnie to jest nie do pomyślenia ... Mój dziadek jak by to usłyszał i by żył to by się przewrócił....
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez Piotrek » 31 paź 2010, o 19:41

Być może sam sobie odpowiedziałeś w jednym zdaniu, dlaczego to tak wygląda.
Nie można też demonizować, nie jest aż tak źle, że nikt z nikim nie rozmawia czy sobie ręki nie podaje. To bardziej podskórne problemy, które raz po raz wyłażą.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Współczesna Rewia Kawalerii

Postprzez kontynulator1991 » 31 paź 2010, o 19:49

No pewnie że aż tak źle nie jest :) nie chciałbym żeby ktoś mnie źle zrozumiał. :) Mówiąc wprost jak to powiedział Pan Cygan z Torunia ,, bo mnie to boli ... " :)
kontynulator1991
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2 paź 2010, o 23:44
Lokalizacja: Świecie, 8 P.S.K

Następna strona

Powrót do Współczesna Kawaleria Ochotnicza w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron