Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Stopnie i dystynkcje w KO

Moderator: Staszek

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez elmijakke » 16 sty 2013, o 15:28

A sprawności harcerskie? :P
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Piotrek » 16 sty 2013, o 19:46

Temat szeroki jak rzeka i był już tu wałkowany ileś tam razy. Sprawa noszenia odznaczeń jest jasna - wolno nosić Ci to, do czego posiadasz uprawnienia. Skoro masz odznakę skoczka czy krzyż harcerski, to możesz go zgodnie z przepisami nosić. A jak masz to robić powinny określać stosowne przepisy (nawet wewnętrzne danej organizacji).

Druga sprawa, to kwestia noszenia munduru - czy w ogóle wolno, itd. Była dyskutowana nie raz i nie dwa, stan prawny nie jest do końca jasny. Jeden z rekonstruktorów napisał kiedyś na ten temat bardzo dobry artykuł na Do Broni, przedstawiając bezemocjonalną analizę prawną na zasadzie - jak myślą o tym organy ścigania i sądy, a nie co się wydaje rekonstruktorom, kawalerzystom ochotnikom, itd. Oczywiście zakrzyczano go buńczucznymi hasłami w stylu - "mnie munduru nikt nie zdejmie", "pierwej zginę", "szabli dobędę, na koń siądę", itd. Chłopakom trudno było zrozumieć, że organy ścigania i sądy kierują się prawem, choćby było głupie czy przestarzałe, a nie subiektywnym nastawianiem ludzi noszących mundury i ich patriotyzmem.

Trzecia sprawa - czym jest mundur FKO? Czy to wciąż mundur historyczny, czy też ubiór współcześnie funkcjonującej organizacji? Jeśli to drugie, to ta organizacja ustala, jak powinien wyglądać i co może się na nim znaleźć i do tych reguł należy się stosować. Jeśli uważamy go za mundur historyczny, to po pierwsze - patrz pkt. 2, po drugie skoro coś jest historyczne, należy sobie zadać pytanie, czy koniecznie należy to okraszać współczesnymi odznaczeniami i odznakami, które uprzednio nie występowały, albo wyglądały nieco inaczej (np. Odznaka strzelecka - istniała, ale miała inną kolorystykę).

Czwarta sprawa - mundur w trakcie inscenizacji. Gdy jesteśmy na inscenizacji, rekonstrukcji czy jakkolwiek takie wydarzenie nazwać, odgrywamy pewną rolę. W takiej sytuacji uważam za zasadne, a wręcz wskazane, nakładanie odznaczeń, odznak i oznak historycznych, choćby nie posiadało się do nich uprawnień, jako że widowisko takie ma na celu przybliżenie widzom realiów tamtego świata. Stad na zdjęciach z zeszłorocznego Podrzecza zobaczycie u mnie i Marcina odznaki artylerii konnej, choć nie posiadamy prawa ich noszenia, Tak samo u Rafała Krzyż Walecznych. Ale tylko tam, przez 3 dni w roku.

Skoro Krzysiek poruszył tematykę harcerską ;) Krzyż harcerski można było nosić na mundurze przed wojną, o sprawnościach nie słyszałem ;)

Jareczku - odpowiedz sobie na pytanie - po co zakładasz mundur? Jaki cel Ci przyświeca, gdy to robisz? Chcesz pokazać, jak wyglądał ułan Księcia Józefa, czy że umiesz skakać ze spadochronem? Odpowiedź przyjdzie sama ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Ułan świętokrzyski » 16 sty 2013, o 20:52

Wielkie dzięki Młody Człowieku. :D
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez ARTYLAK » 16 sty 2013, o 20:53

Podzielam zdanie Piotra :!:
1. Jeżeli odgrywamy daną postać historyczną - zazwyczaj będzie to epizod w czym celują Grupy Rekonstrukcji Historycznej ale nie tylko róbmy to ze smakiem tak jak było w epoce, a nie "jak mi się wydaje". Pamiętajmy że kawaleria to fason i nie było tam miejsca na mizerię mundurową i medalową. To ma być wykonawstwo na najwyższy poziomie co z tego że będziemy mieli przepiękną kurtkę, bryczesy i oficerki jak nałożymy na to współczesny płaszcz. Jeżeli zgadzamy się zagrać rolę oficera to trzeba postępować z zasadą jaką wyznaję od kiedy jestem oficerem: "a co oficera nie stać".

2. Jeżeli chodzi o wystąpienia w formacjach FKO no cóż jestem oficerem zawodowym dowódcą baterii w 7 dywizjonie Artylerii Konnej Wielkopolskiej, nie ma gorszej rzeczy jak wygnieciony i źle skrojony mundur czy bylejakość i masa odznaczeń od honorowego krwiodawcy po członka partii politycznej. Tu wzorem dla mnie jest mój przyjaciel Piotr, z takim oficerem (choć z GRH :wink: ) mogę pozwolić sobie na postępowanie jak oficer z oficerem na balu w kasynie i w polu na szkole ognia. Zawsze nienaganny mundur, oficerki jak lustro, WIEDZA w głowie i przede wszystkim umiejętność zachowania.

3. Co do harcerzy - krzyż jak najbardziej - stopnie instruktorskie eksponuje się na odpowiedniego koloru podkładce, a harcerskie odpowiednimi złoceniami na krzyżu.

4. Co do noszenia współczesnych odznaczeń - mam to szczęście być współczesnym oficerem w dywizjonie o ogromnych i przepięknych tradycjach. Noszę swoje współczesne odznaczenia na mundurze artylerzysty konnego z okresu II RP. Ostatnio na balu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pojawiło się dwóch oficerów w przedwojennych mundurach w tym ja - najpiękniejsze zdjęcie to nasze szasery z generalskimi.


Reasumując Panowie kawalerzyści kierujcie się smakiem. Pamiętajcie, że stopnie oficerskie nadaje Prezydent, a medale i odznaczenia odpowiednie organa Państwa. Nie ma gorszej rzeczy jak bylejakość :!: Stopień i medal lub odznaczenie zobowiązuje do pewnych honorowych zachowań.
Avatar użytkownika
ARTYLAK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 77
Dołączył(a): 10 kwi 2009, o 22:09
Lokalizacja: Poznań / Wędrzyn

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Ułan świętokrzyski » 16 sty 2013, o 21:11

Całkowicie popieram. Myślę, że od 10 lat mi się to udaje.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Lucas » 16 sty 2013, o 23:03

Popieram wypowiedzi artylerzystów i w pełni się z nimi zgadzam. Miło to czytać!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Paweł_39 » 16 sty 2013, o 23:10

2. Jeżeli chodzi o wystąpienia w formacjach FKO no cóż jestem oficerem zawodowym dowódcą baterii w 7 dywizjonie Artylerii Konnej Wielkopolskiej, nie ma gorszej rzeczy jak wygnieciony i źle skrojony mundur czy bylejakość i masa odznaczeń od honorowego krwiodawcy po członka partii politycznej. Tu wzorem dla mnie jest mój przyjaciel Piotr, z takim oficerem (choć z GRH :wink: ) mogę pozwolić sobie na postępowanie jak oficer z oficerem na balu w kasynie i w polu na szkole ognia. Zawsze nienaganny mundur, oficerki jak lustro, WIEDZA w głowie i przede wszystkim umiejętność zachowania.


A w tle podoficery drą się na cała resztę :)
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Piotr Walter » 17 sty 2013, o 01:23

Pięknie powiedziane :).
Jednak przypadek Marcina jest prawie, że jedyny w swoim rodzaju, ponieważ zakładając mundur historyczny wciąż ma na sobie mundur jednostki w której jest oficerem. Ale jak widzę osoby z GRH, KO, FKO, czy jak ich nazwać poobwieszane orderami z podoczepianymi stopniami niejednokrotnie z czasów LWP do munduru kawaleryjskiego to czuję niesmak.
Zgadzam się z perfekcyjnym odtwórstwem sylwetki i epizodów, ale GRH powinno zadać sobie jedno pytanie. Gdzie jest granica między odtwórstwem historycznym a codziennym życiem. Myślę, że postawienie widocznej granicy jest konieczne.
Ponieważ czy wizyta grh na apelu w współczesnej jednostce wojskowej to rekonstrukcja historyczna? Czy opłatek w szkole podstawowej która nosi imię naszego Pułku to rekonstrukcja? Czy w takich wydarzeniach jest miejsce na odznaczenia i stopnie historyczne których nie mamy nadanych ? Moim zdaniem nie. Profile grup środowisk kawaleryjskich są różne jedne idą bardziej w GRH inne w działalność społeczną i popularyzacyjną swoich barw.
W naszej grupie jest i trochę odtwórstwa i dużo życia codziennego. Dlatego stopnie nosimy w przypadkach odtwarzania konkretnych wydarzeń, na widowiskach historycznych i nie mam tu na myśli tylko np Łomianek czy Bzury, ale też odtwarzania obozowiska Szwadronu CKM 15 PUP na Strefie Militarnej, czy nasz przemarsz szlakiem bojowym do Ziewanic.
Życie pokazało że sprowadza się to do tego iż na polowych mundurach niektórzy z nas mają oznaczenia stopni przedwojennej kawalerii, które w wyjątkowych przypadkach używania munduru do innych celów niż rekonstrukcja zasłaniane są patką z nr pułku.
Do codziennych czynności używamy munduru garnizonowego bez stopni. Prawo do noszenia munduru oficerskiego bez oznaczenia stopnia na naramiennikach i rogatywce ma Komendant. Są w naszej grupie kaprale, majorzy i porucznik po odbyciu służby wojskowej i żaden nie nosi na mundurze historycznym oznaczeń swoich stopni.

Dodam jeszcze jedna ważną rzecz która jest pomijana lub nie zauważana.
UŁAN, STRZELEC KONNY, SZWOLEŻER, KANONIER to również stopnie wojskowe. Piszę to trochę wbrew swoim teoriom bo czym różni się założenie munduru i bycie z stopnia ułanem od założenia belki i bycia starszym ułanem ?
Sprawa nie jest prosta.

Pozdrawiam serdecznie i miłej nocy.
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez myta2 » 17 sty 2013, o 09:25

Marcin nie jest jedyny przypadek :D znam jeszcze jednego Porucznika Strzelców Konnych z 7bSKW :wink:, co do zasady zgadzam się z przedmówcami (ogólnie)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Piotr Walter » 17 sty 2013, o 15:04

Wiem Myta dlatego napisałem że jest PRAWIE jedyny w swoim rodzaju ;)

Pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Adiutant » 17 sty 2013, o 16:04

Oprócz przyznania Artylakowi racji w sposobie patrzenia na problem, to muszę powiedzieć że zazdroszczę 7 DAK, że
ma w swoim gronie oficera zawodowego WP o takim formacie. Nik jednak nie powiedział, że świat jest sprawiedliwy :-)
Adiutant
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 176
Dołączył(a): 2 lut 2011, o 13:57

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez Paweł_39 » 18 sty 2013, o 17:29

TO jest nasz Miś, przez nas zrobiony i to nie jest nasze ostatnie słowo :D Tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom :D
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Stopnie i dystynkcje w KO

Postprzez ARTYLAK » 18 sty 2013, o 17:53

Paweł - myśl dobra tylko porównanie do dupy :!:
Chętnie z Panami bym pogadał w kasynie choć z niektórymi zobaczymy się na Balu Artylerii Konnej jak na oficerów przystało :D
Avatar użytkownika
ARTYLAK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 77
Dołączył(a): 10 kwi 2009, o 22:09
Lokalizacja: Poznań / Wędrzyn

Poprzednia strona

Powrót do Współczesna Kawaleria Ochotnicza w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron