Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak mozna wstapic do kawalerii??

Moderator: Staszek

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez czosnek » 18 lis 2010, o 13:31

Piotrek napisał(a):. Nie ma tak, że ktoś przychodzi i na dzień dobry mówi - ja będę porucznikiem, bo mi się taki mundur podoba.


Właśnie takie sytuacje mnie zastanawiały.
Z tego co jednak zaobserwowałem, jeśli się nie mylę, nie wszystkie grupy są tak radykalne, przynajmniej jeśli chodzi o sam mundur (szeregowy/podoficer/oficer).

Rozumiem, że każde stowarzyszenie ma swoje własne zasady doboru mundurów bez jakiś ogólnopolskich regulacji.

Dziękuję za odpowiedzi.
Avatar użytkownika
czosnek
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 paź 2010, o 21:05

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Paweł_39 » 18 lis 2010, o 13:37

Istnieje pod tym względem różnica pomiędzy Kawalerią Ochotniczą, a Grupami Rekonstrukcji Historycznej. KO mają zwykle system awansów i dość dużo w nich oficerów. GRH natomiast mają na celu odwzorowywanie struktur, etatów i sprzętu i tam liczy się raczej prawidłowa, historyczna struktura i wierne odtwarzanie postaci.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Łuki » 18 lis 2010, o 14:39

miszka7-1 napisał(a):Żołnierski.Ja dwoma czynnikami:
1. Uwielbiam czuć karabin na plecach


Miszku. Toś mi brat :-)
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez miszka7-1 » 18 lis 2010, o 23:19

:wink: o to chodzi, o to chodzi Łuki.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez myta2 » 18 lis 2010, o 23:21

U nas jest tak że mamy jednego "Kamandira", Ma honorowy tytuł Rotmistrza który nadał mu ŚP Generał Gutowski, potwierdziła Pani Karola Skowrońska (przedstawiać nie trzeba), no i ostatecznie nie wiem dokładnie kto ale jakowaś generalicja z MONu, tak więc nosi te gwiazdki na mundurze, reszta z resztek co pozostała to strzelcy, no i jako wachmistrz stow. ja zastępuje dowódcę w szyku gdy go nie ma (ale żadnych stopni nie noszę gdyż szkół podoficerskich kawalerii nie kończyłem) jest to tytuł wyłącznie wewnętrzny w stow. :wink: i tak jest dobrze
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 lis 2010, o 00:26

I tak trzymajcie! Za dużo szarży i nie ma komu w szarży chodzić :D
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez myta2 » 24 lis 2010, o 10:57

ot i prawda... :D
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Woody » 19 gru 2010, o 23:00

Witam,
ja również się zastanawiam nad wstąpieniem do kawalerii:)
I właśnie mam kilka pytań:
1.Wszyscy mówią że szeregowca w wojsku równają z błotem itp. czy w kawalerii też tak jest?
2.Jak to poborem trzeba się gdzieś specjalnie zgłosić czy normalnie?
3.Czy kawaleria pełni funkcje tylko reprezentacyjną czy to normalna jednostka?
4.Stopień wachmistrza otrzymuje się po ukończeniu jakiś studiów czy po prostu "za przykładną służbę"? Nie to żebym chciał bo spełnieniem marzeń byłoby zostanie zwykłym ułanem:)
5.Czy po studiach takich jak np. medycyna łatwiej się dostać czy to bez różnicy?
6.Mieszkam niedaleko Kielc (Świętokrzyskie) do jakiej jednostki najbliżej?
I to by chyba było na tyle:)
Z góry dziękuję za odpowiedzi:)
Woody
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 19 gru 2010, o 22:40

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez myta2 » 19 gru 2010, o 23:12

Kolego, spokojnie :D , wszyscy na tym forum to pasjonaci, każdy jest w jednym z wielu stowarzyszeń które działają na terenie całej najjaśniejszej Rzeczypospolitej...
W okolicach Kielc pewnie kilka znajdziesz, w samych Kielcach zdaje się istnieje stow. kultywujące tradycje 13 PU (być może się mylę) Nikt nikogo z błotem nie miesza to nie armia LWP,
Generalnie musisz wejść w kontakt z takowym, każde ma swoją "procedurę przyjęcia w poczet...", Różne stow. różnie działają i na różnych zasadach. ale to inna historia... :wink:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Piotrek » 19 gru 2010, o 23:19

Współczesna kawaleria to ruch całkowicie amatorski i ochotniczy. Dzisiejsi ułani, strzelcy konni i szwoleżerowie skupieni są zwykle w stowarzyszeniach kultywujących tradycje poszczególnych pułków. Zasady przystąpienia do tychże, jak również profil działalności, określają same w statutach. Tak samo jest ze stopniami. Istnieją systemy nadawania stopni, jedne za zasługi, inne za wiedzę i doświadczenie. Są i tacy, co noszą stopnie, bo tak im się podoba. Grupy rekonstrukcji historycznej stawiają zwykle na możliwie najwierniejsze odtworzenie realiów danego pułku, dopasowując ściśle umundurowanie, uzbrojenie, oporządzenie, do konkretnego okresu w historii i odtwarzanej postaci.

Mamy też Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, który jest regularną jednostką wojska. Sprawują przede wszystkim funkcje reprezentacyjne, czasem biorąc udział w rekonstrukcjach czy zawodach.

Jeśli jesteś z okolic Kielc, najbliżej będzie Ci chyba do kolegów kultywujących tradycje 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

http://www.kawaleriakielce.pl/home/
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Woody » 20 gru 2010, o 23:22

Aha:)
To jeszcze mam takie pytanko czy kawaleria jest w stylu harcerstwa(przysięgi wierności, zasady, prawa według których trzeba żyć) czy to bardziej takie "podwórkowe zabawy" i samowolka(nie żebym chciał kogoś urazić po prostu nie wiem jak to ująć:))
Woody
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 19 gru 2010, o 22:40

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez myta2 » 20 gru 2010, o 23:31

Nie no, generalnie niezależnie od tego że jesteśmy amatorami, to jest to pewne zobowiązanie, pamiętaj że nakładasz mundur i barwy dla których (czy też może w których ) ginęli ludzie, poza tym niezależnie od wszystkiego na rogatywce nosisz Orła - Polskie Godło, pewien szacunek się należy, dla wielu też bycie Kawalerzystą "Ochotnikiem" jest to sposób na życie, mówi się ze kawalerzystą przedewszystkim jest się w środku a nie w kopii (czy też replice) munduru... :idea:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Ułan świętokrzyski » 21 gru 2010, o 15:08

Tak jest! To się ma w sercu i jest to sposób na życie. W życiu prywatnym też kierujesz się tymi zasadami. A w Kiecach od kilku lat ponownie mieszka również ułan z Pacanowa :D
Ostatnio edytowano 21 gru 2010, o 20:32 przez Ułan świętokrzyski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Woody » 21 gru 2010, o 16:14

A no i fajnie bo właśnie mnie coś takiego właśnie interesowało:)
A mundur i szabelkę to trzeba samemu załatwić? i gdzie najlepiej? na zdjęciach widziałem też broń na plecach:) to są też repliki?
i chyba najważniejsze to czy konia to po prostu się ze stadniny wypożycza czy jest jakaś stajnia szwadronowa czy może jednak każdy ma swojego:)?
Woody
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 19 gru 2010, o 22:40

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Piotrek » 21 gru 2010, o 17:25

Umundurowanie, uzbrojenie i oporządzenie zwykle kupuje się samemu. Co bogatsze Stowarzyszenia zakupują ze swoich budżetów, ale w przeważającej większości, każdy wykłada z własnej kieszeni. I nie są to niestety małe kwoty. Mundury, buty, szable i cała reszta to zwykle kopie. Czasem nosi się oryginały, na przykład bagnety, puszki na maski p-gas, itd. Dobra rada - zanim cokolwiek kupisz - zapytaj. Unikniesz błędów i pieniędzy wyrzuconych w błoto na rzeczy niskiej jakości, albo nie pasujące do odtwarzanego przez oddział okresu. Poszczególne pułki miały to do siebie, że wyposażone były w różne rzędy (siodła i uzdy), szable, lance, karabinki, itd. Poza tym, producentów kopii umundurowania i uzbrojenia jest wielu, niestety, porządnie robi tylko kilku.

Z końmi też różnie bywa. Są tacy, co mają swoje, inny wypożyczają je z zaprzyjaźnionych stajni.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesna Kawaleria Ochotnicza w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,