Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak mozna wstapic do kawalerii??

Moderator: Staszek

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez pulkownik » 22 cze 2010, o 10:36

Nie, nie ... ale jeśli takie wrażenie odniosłeś ... tylko jaka to forma szowinizmu, bo nie ma tu mowy o dyskryminacji płci, grup, nacjonalizmie, negatywnej postawie, czy jakichkolwiek treści które w swej definicji szowinizm zawiera. Poza tym czytaj post poniżej.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez elmijakke » 22 cze 2010, o 11:53

chodzi mi o stwierdzenie "kotuś"... No chyba, że się znacie tak dobrze, to przepraszam za wtrącanie się... :wink:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez pulkownik » 22 cze 2010, o 12:25

Hahahaha...no tak ! ale to nie ma nic wspólnego z szowinizmem. Forma raczej sympatyczna - bynajmniej ja tak to traktuję. Ale jeśli Elves poczuje się urażona to chylę czoło i o litość proszą. .... projektu nigdy nie skończę a nie chce mi się rysować jak pieron i szybciej klient mi łeb urwie. Wracam do pracy i odłączam internet bo popadam w uzależnienie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Dowódca » 24 cze 2010, o 13:29

Koledzy


kiedyś rozpoczęliśmy dyskusję na temat startów w zawodach sportowych w mundurach kawaleryjskich. Dziś chciałbym wrócić do tej dyskusji. Kolega Jakub Czekaj opracowuje regulamin startów członków Federacji Kawalerii Ochotnicznej w zawodach sportowych, który po jego opracowaniu zostanie przedstawiony PZJ do zatwierdzenia. Proszę zatem Kolegów o przedstawienie własnych uwag i sugestii, które mogą byc pomocne przy opracowaniu tego regulaminu.
Dla rozpoczęcia tej dyskusji przedstawiam klika propozycji:



1. Mundur garnizonowy zgodny z regulamin danej formacji
2. Twarde nakrycie głowy z trzypunktowym zapięciem (kask w kolorze ciemnozielonym lub czarnym).
3. Możliwość wyjazdu do dekoracji osób pełnoletnich w rogatywce
4. W przypadku gdy jest zgoda sędziego głównego na start bez fraków możliwość wystąpienia w koszuli z krótkim rękawem w kolerze oliwkowym z krawatem w kolorze ciemnozielonym
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Lucas » 24 cze 2010, o 15:21

Jeżeli Dowódca prosi o uwagi to nie wypada odmówić. Oto moje sugestie:
- mundur garnizonowy zapięty pod szyją plus biały żabot i bez pasa głównego;
Jako konserwatysta nie dopuszczałbym możliwości wystąpienia bez munduru - w końcu służba nie drużba :)
A jeżeli chodzi o nakrycie głowy jak najbardziej atestowane, trzypunktowa podpinka, kolor czarny lub khaki ale bezwzględnie z przytwierdzonym orłem, gdyż wypada się witać i żegnać na parkurze poprzez zasalutowanie.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Piotrek » 24 cze 2010, o 15:29

Zgadzam się, mundur bez żadnych odstępstw typu koszula z krótkim rękawem. Przejazd nie trwa znowu tak długo, a w gabardynowych kurtkach przewiewniej jest niż w suknie.
W ujeżdżeniu buty z ostrogami i rękawiczki.
Mundur zgodny z regulaminem środowiska to pojęcie zgubne. A co jak środowisko ma taki regulamin, że nijak nie przystaje do przedwojennych kanonów mundurowych? Z drugiej strony, ustalenie sztywnych reguł na zasadzie - mundur wz. 36, rogatywka wz. 35 będzie dyskryminowało te środowiska, które noszą umundurowanie wedle wcześniejszych wzorów.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez elmijakke » 24 cze 2010, o 16:53

Dowódca napisał(a):Koledzy
kiedyś rozpoczęliśmy dyskusję na temat startów w zawodach sportowych w mundurach kawaleryjskich. Dziś chciałbym wrócić do tej dyskusji. Kolega Jakub Czekaj opracowuje regulamin startów członków Federacji Kawalerii Ochotnicznej w zawodach sportowych, który po jego opracowaniu zostanie przedstawiony PZJ do zatwierdzenia. Proszę zatem Kolegów o przedstawienie własnych uwag i sugestii, które mogą byc pomocne przy opracowaniu tego regulaminu.
Dla rozpoczęcia tej dyskusji przedstawiam klika propozycji:

1. Mundur garnizonowy zgodny z regulamin danej formacji
2. Twarde nakrycie głowy z trzypunktowym zapięciem (kask w kolorze ciemnozielonym lub czarnym).
3. Możliwość wyjazdu do dekoracji osób pełnoletnich w rogatywce
4. W przypadku gdy jest zgoda sędziego głównego na start bez fraków możliwość wystąpienia w koszuli z krótkim rękawem w kolerze oliwkowym z krawatem w kolorze ciemnozielonym


Ad.1 Jednak określiłbym dokładnie wzory mundurowe, nie było ich przecież tak dużo (maksymalnie trzy jeżeli się nie mylę) ;). Nie zostawiłabym tego regulaminom formacji bo niektóre pozwalają np na bluzy typu BDU!!! ;). Mundur wz. 36 - na zawody TYLKO gabardyna, mówimy o zawodach jeżdzieckich, a nie manewrach.
ad.2. Tak jest, pamiętajmy jednak, że współczesne kaski mają wstawki (różnego typu wywietrzniki itp) szare/srebrne także uważam, że powinny być dozwolone.Jestem za orzełkiem.
Ad.3 ...lub w czapce typu angielskiego (pamętajmy o szwoleżerach ;). W ujeżdżeniu czapka/rogatywka obowiązkowa.
Ad.4 Panowie poprzednicy, nie wiem czy startowaliście w 30 stopniowym upale (w kurtce gabardynowej), ale naprawdę to nic przyjemnego pod względem komfortu startu. Piotrze zawody to nie jest sam przejazd, nie będziesz przecież zdejmować kurtki jak masz np 15 koni pomiędzy swoimi przejazdami, a jeszcze trzeba rozprężyć, a co jak sie ma więcej niż jednego konia. W zeszłym roku, w lato, właśnie z tego powodu poważnie myślałem o zmianie mundury na ubranie stricte sportowe. Dlatego jestem zdecydowanie za koszulą z krótkim rękawem. Skoro WP może, to dlaczego nie my - nie bądźmy świętsi od Papieża! Promujmy, a nie zabraniajmy.

I pozostaje jeszcze jedno - co ze sztylpami i sztybletami. Osobiście uważam, że powinno się w mundurze startować tylko w oficerkach.

PS1. Ostrogi w ujeżdżeniu są obowiązkowe w każdym programie.

PS2. Tak przy okazji zobaczcie jak wygląda regulamin ujeżdżenia - jeżeli chodzi o ubiór:
"Wojskowi, policjanci mogą nosić ubiór cywilny lub służbowy na
wszystkich zawodach międzynarodowych. Służbowy ubiór jest dozwolony
nie tylko dla wojskowych i policjantów, ale także dla członków i
pracowników/uczniów organizacji paramilitarnych i narodowych jednostek
hodowlanych/szkół/instytutów.
"
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 cze 2010, o 18:15

No cóż - ja tych problemów nie mam. W zielonym polowym uniformie i w furażerce przemierzam sobie konno takie okolice, gdzie niejeden koń sportowy zesrałby się kilka razy a nie wlzał tam !!! Więc nie dyskutuję o uniformie na zawody sportowe. Ale życzę powodzenia. A poza tym - ten wątek powinien być poruszony w dziale "Wspólczesna Kawaleria Ochotnicza" . Bo tutaj to "ni w pipę ni w oko".
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Prawie jak ułan » 24 cze 2010, o 18:31

Ułan z Pacanowa napisał(a):A poza tym - ten wątek powinien być poruszony w dziale "Wspólczesna Kawaleria Ochotnicza" . Bo tutaj to "ni w ... ni w oko".


Drogi Kolego kiedy właśnie w tym dziale jesteśmy! Tylko wątek nie ten :D
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez pulkownik » 24 cze 2010, o 18:49

Ułan z Pacanowa napisał(a):No cóż - ja tych problemów nie mam. W zielonym polowym uniformie i w furażerce przemierzam sobie konno takie okolice, gdzie niejeden koń sportowy zesrałby się kilka razy a nie wlzał tam !!! .


Jakie bliskie memu sercu :lol: . Ale to dlatego, że my po zawodach niestety nie prucamy. Ale miło jest widzieć na zawodach ułana jak pan Bóg przykazał a i sport z kawalerią szedł zawsze w parze.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Dowódca » 24 cze 2010, o 22:02

Ułan z Pacanowa napisał(a):No cóż - ja tych problemów nie mam. W zielonym polowym uniformie i w furażerce przemierzam sobie konno takie okolice, gdzie niejeden koń sportowy zesrałby się kilka razy a nie wlzał tam !!! Więc nie dyskutuję o uniformie na zawody sportowe. Ale życzę powodzenia. A poza tym - ten wątek powinien być poruszony w dziale "Wspólczesna Kawaleria Ochotnicza" . Bo tutaj to "ni w pipę ni w oko".



Bo koń to mądre stworzenie, po co ma wchodzić tam gdzie nie potrzeba, a załatwianie przez konia (nawet sportowego) potrzeb fizjologicznych w terenie jest niejako rzeczą naturalną, w przeciwieństwie do analogicznego zachowania jeźdźca na widok dobrze ustawionego parcours i wiem co mówię bo przynajmniej 5x tygodniu jeźdźę w teren, tyle samo trenuje, a i na zawodach bywam regularnie i zapewniam, że nie ma przyjemniejszej rzeczy niż jazda w terenie na dobrze ujeżdżonym koniu potrafiącym skakać
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Dowódca » 24 cze 2010, o 22:14

A co do startów w samej koszuli żeby to zrozumieć trzeba to przeżyć. Przypominam sobie jedne zawody w Klikowej gdzie wspólnie z mjr Andrzejem Kitą w drugi dzień zawodów przy + 30 stopniach wróciliśmy mokrzy już z samego oglądania parcours,ale były to stare dobre czasy kiedy istniał jeszcze zwyczaj stosownego wykorzystania zdobytych poprzedniego dnia pucharów, a to duże puchary były ...
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Lucas » 25 cze 2010, o 00:28

Podtrzymuje com napisał o koszuli! Jesteście Koledzy nie jakimiś jeźdźcami sportowymi, którym gorąco i sędzia zawodów pozwala zdjąć fraki - jesteście do pierona kawalerzystami ochotnikami! Nie chcę żeby mnie reprezentowali ułani w koszulach! A że w mundurze ciepło to dobrze wiem! Studiuję często regulaminy mundurowe i nie spotkałem tam ubioru p.n. koszula khaki z krótkim rękawkiem i krawacik. Jak upał nie pozwala w mundurze to białe gacie i biała koszulka i basta! Krzychu jak pokażesz mi zdjęcie przedwojennego kawalerzysty w koszulce na zawodach to stawiam Ci duuuuże piwo!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez Łuki » 25 cze 2010, o 09:28

elmijakke napisał(a):Ad.1 Jednak określiłbym dokładnie wzory mundurowe, nie było ich przecież tak dużo (maksymalnie trzy jeżeli się nie mylę) ;). Nie zostawiłabym tego regulaminom formacji bo niektóre pozwalają np na bluzy typu BDU!!! ;). Mundur wz. 36 - na zawody TYLKO gabardyna, mówimy o zawodach jeżdzieckich, a nie manewrach.

I pozostaje jeszcze jedno - co ze sztylpami i sztybletami. Osobiście uważam, że powinno się w mundurze startować tylko w oficerkach.


No ale dlaczego TYLKO gabardyna i oficerki? Czyżbyś chciał aby zawody były tylko dla "oficerów"? Przecież mundur garnizonowy to dla szeregowych sukno i buty juchtowe. Chyba istotne jest aby mundur był czysty a buty się świeciły a nie z jakiego materiału i jak wykonane są? Ja wiem, że latem w suknie nie jest przyjemnie, ale dlaczego ktoś kto chce w nim wystąpić (choćby dlatego, że nie ma gabardyny) nie ma mieć prawa do tego?
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Jak mozna wstapic do kawalerii??

Postprzez elmijakke » 25 cze 2010, o 10:07

Dowódca napisał(a):A co do startów w samej koszuli żeby to zrozumieć trzeba to przeżyć. Przypominam sobie jedne zawody w Klikowej gdzie wspólnie z mjr Andrzejem Kitą w drugi dzień zawodów przy + 30 stopniach wróciliśmy mokrzy już z samego oglądania parcours,ale były to stare dobre czasy kiedy istniał jeszcze zwyczaj stosownego wykorzystania zdobytych poprzedniego dnia pucharów, a to duże puchary były ...


właśnie o to mi chodzi.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesna Kawaleria Ochotnicza w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron