Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Moderator: Staszek

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez jarema » 14 lis 2010, o 18:09

A kiego czorta "udoskonalać" to, co wymyślono w IIRP i było dobre? Mam na myśli formułę militari. A przecież były i zawody, w których startowali jeźdźcy tak cywilni, jak wojskowi.
Zostawmy cesarzowi, co cesarskie.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Lookas » 14 lis 2010, o 19:11

Formuła "militarii" był niemal co rok odrobinę inna, zatem trudno tu mówic o doskonałości:)

Tracę zwolna orientację o co w tym watku chodzi:) Czy o to, by opracowac regulamun "prób militarii" dla obecnie działających grup i indywidualnych pasjonatów chcacych sie sprawdzić w tej szerokiej dyscyplinie, czy też o to, by każdy móg wrzucić swoje trzy grosze...ot tak, dla orientacji kolegów. A może o jeszcze cos innego??

A może rozwiązaniem byłoby powiedzieć wprost: w "militarii" bawimy sie my, "reprezentanci" kawalerii międzywojennej i reszta won z naszej piaskownicy:)! Możecie sie w to bawić gdzie indziej ale i tak my, zielona kawaleria jesteśmy jedynymi prawdziwymi militarzystami, co udowdnimy zastrzegając w sądach nazwe i znak towarowy:) Wszak jak stwierdził Krzysiek: najlepiej radzą sobie w siodle ci, którzy z zielonej kawalerii się wywodzą, a reszta to daleko za murzynami...:) Byłby to jakiś argument na naszą korzyść:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Piotr Walter » 14 lis 2010, o 23:02

Według mnie regulamin jest dobry (jeśli chodzi o kwestie mundurów i startów). Zmodyfikował bym jedynie punktacje.
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Piotrek » 15 lis 2010, o 14:49

Łukasz, zamiast zadawać pytania i krytykować odpowiedzi, zaproponuj coś. Póki co, zajmujesz się recenzowaniem wypowiedzi innych uczestników dyskusji a sam nie zabrałeś konstruktywnego głosu. Jak byś to widział, by stworzyć jedne zawody dla środowisk kultywujących tradycje kawalerii z wielu okresów? Według mnie to trudna sprawa i będzie z tego więcej kłótni i konfliktów niż pożytku. Powtarzam, niech Militari zostaną Militarii, w takiej formule, jak ją przed 1939 r. wypracowano. Nota bene, nie zmieniała się ona tak bardzo na przestrzeni lat. Regulaminy różniły się nieco, inaczej organizowano poszczególne konkurencje (np. władanie bronią białą na trasie biegu a nie jako osobny konkurs), ale co do zasady było to zawsze to samo. Nie mieszajmy pojęć. Można się zastanawiać nad innym rodzajem zawodów, który będzie łączył w sobie różne epoki kawaleryjskie. Ale trzeba to robić od nowa, tak by reprezentantom każdego z tych nurtów (pytanie, ile może ich być) stworzyć równe warunki rywalizacji. "Doklejenie" tego do Militarii nie wyjdzie moim zdaniem na dobre niczemu.

Określenie "cowboys" nie było pogardliwe. To po prostu zawód który polega na wypasaniu bydła, przepędzaniu go, zaganianiu i wielu innych czynnościach. Nie jest wcale lekki i wymaga umiejętności, jak każdy inny. Tak samo wymaga odpowiednio wyszkolonego konia. Konstrukcja siodła west'owego, sposób szycia spodni, a nawet obcasy butów w west są nieprzypadkowe. Ale z kawalerią ma to niewiele wspólnego.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Lookas » 15 lis 2010, o 15:24

Zamiast odpowiedzi na zarzut recenzowania wypowiedzi odeślę Cię do pierwszego postu w tym wątku:) Napisałem go trzy lata temu, bo nurtowało mnie pytanie "czy dałoby się...?":)

Nurtuje mnie ono nadal, choć uważam, ze jak by się chciało, to by sie dało, ale pod warunkiem opracowania satysfakcjonujacych wszystkich, mało skomplikowanych reguł a nie regulaminów. Staram sie być otwarty na inne srodowiska i nikogo nie faworyzować. To, że zielona kawaleri uważa, ze jest we władaniu bronią konno najlepsza, łatwo dałoby się sprawdzić organizując takie własnie zawody. Ale je nie chcę ich organizować a jedynie podyskutować i poznać inne opinie. W przeciwieństwie do Ciebie, nie lubię tworzyc regulaminów, zapisów i tym podobnych regulacji. Mam zwyczajnie inne podejście... ani lepsze, ani gorsze, po prostu inne. To chyba nie grzech...:D??

Zatem, w podsumie.....watek jest hipotetyczny, więc nie ma konieczności do czegokolwiek się zobowiązywać. Teoretyczna dyskusja nad ewentualnym rozegraniem takich zawodów umiera z braku reprezentacji innych srodowisk niz kawaleria dwudziestolecia. Wniosek: "zieloni kawalerzyści" chyba raczej nie są skłonni porównac umiejetności z innymi rekonstruktorami.
Ale inni i owszem, co opisał chocby Atyl w odpowiedzi na moje pytanie.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Piotrek » 15 lis 2010, o 15:55

A skąd ten wniosek, że współcześni kawalerzyści nie są zainteresowani? Może po prostu brak szerszej reprezentacji kawalerzystów z innych epok?

Ja nie lubię teoretyzować na zasadzie - czy dałoby się, po to tylko żeby sobie pogadać. To jest przelewanie z pustego w próżne. Lepiej podyskutować nad konkretami, po to, żeby coś zrobić. Co wyjdzie z tego, że sobie pogadamy, skoro w założeniach tej dyskusji nie ma przejścia do konkretu i działania? Nic nie wyjdzie. A nie lepiej pomyśleć, czy na prawdę takie zawody/konkurs są możliwe? I dyskutować o tym, co można zrobić i to zrobić, zamiast gadać o niczym, o tym "czy można by". Czy nie można przy okazji któryś zawodów Militarii rozegrać otwarty konkurs władania bronią białą dla kawalerzystów z różnych epok? A jeśli jest wola i chęć, to go zorganizować. Od samego gadania zawodników na zawodach nie przybędzie.

Nie jestem żadnym miłośnikiem regulaminów i ich pisania, jak to sugerujesz. To że wolisz rzeczywistość bez nich, w której można dopasować rzeczywistość do aktualnie wyznawanych poglądów i nastroju danego dnia, to Twoja sprawa. Nie wyobrażam sobie jednak zawodów, obojętnie czy militarii czy jakichkolwiek innych, bez czytelnego regulaminu. Chyba że będziemy organizowali pokazy czy popisy w stylu jam session, ale i tak jakieś jasne reguły są potrzebne.

Mnie już dziś po głowie chodzi, jak napisać wspólny regulamin dla jeźdźców z Polski, USA, UK, Pakistanu, itd. I wcale nie dlatego, że lubię pisać regulaminy.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Lookas » 15 lis 2010, o 16:25

:)

To ja popatrze jak to robisz i z pewnością czegoś się naucze:) A z tego teoretyzowania pożytek choćby taki, ze chcesz takie zawody zorganizować i juz dziś tworzysz podstawy ich regulaminu:) Mimo, ze nie lubisz tego robic:)

OK, żarty na bok:)
W odpowiedzi na moje pytanie, Atyl podał przykład organizowania takich zawodów. Jak rozumiem, całość zasad była na tyle uniwersalna, ze mozna było porównywac zręczność w w zbieraniu pierscieni szablą czy lancą, kłuciu i cięciu, bez dociekania wg jakiego ścicłego regumalinu owe cięcia i pchnięcia zostały wykonane. Stąd moje sugestie odnośnie regulaminów. Wg mnie całość ocen powinna dotyczyć zręczności i stylu a nie zgodności regulaminowych, bo trudno to porównywać jeden do jednego.
To chyba proste i jasne reguły...czy potrzeba je jeszcze precyzować?? Przecież w ogólnym rozrachunku to wciaz sport amatorski, który powinien cieszyc. Zbytnia profesjonalizacja i usztwnienia regulaminowe chyba ta radość mu odbierze;/
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Piotr Walter » 16 lis 2010, o 00:26

Lookas myślę że takie zasady w efekcie prowadziły by do tego że każdy wykonywał by ćwiczenia jak najłatwiej (inaczej niż prawidłowe ćwiczenia regulaminowe) co sprawiło by zatracenie wizerunku kawalerzysty np "zielonego" wz 1939.
Dla mnie osobiście numery typu trafienie pozornika obojętnie jak np na wędke lancą żeby tylko go trafić niema nic wspólnego z władaniem bronią widziałem takie numery i kojarzy misię to jedynie z hołotą z Psiej wólki w której niem nikogo kto mógłby podpowiedzieć jak to powinno wyglądać..

Nasz (ułanów) wizerunek regularnie jest nadszarpywany przez różne wpadki (alkohol, kulawe konie na pokazie, polityka)
Wole żebyśmy starali się chociaż dobrze wyglądać i wykonywać ćwiczenia.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Piotr Walter » 16 lis 2010, o 00:37

Pokierujcie mnie na post o polityce i ułanach (tzn używanie mundurw w kampani) bo niemoge znaleźć.
Pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Piotrek » 16 lis 2010, o 00:43

Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Lookas » 16 lis 2010, o 10:16

Piotr Walter napisał(a):Lookas myślę że takie zasady w efekcie prowadziły by do tego że każdy wykonywał by ćwiczenia jak najłatwiej (....)


A ja uwazam, że to juz kwestia ustalenia formuły. Zakładam, ze styl i zrecznośc oznacza eleganckie i sprawne wykonania poszczególnych cięc i pchnięć a nie odbebnienie toru na odpi.....l. To zawodnikom powinno zależeć na dobrej i eleganckiej formie a sędziowie bez problemu są w stanie wychwycić czy ktoś faktycznie wykonał kłucie lancą czy też machał nią jak cepem. Sądzę, ze łatwiej niz rozróznić pchnięcie czynne od biernego.


Piotr Walter napisał(a):Nasz (ułanów) wizerunek regularnie jest nadszarpywany przez różne wpadki (alkohol, kulawe konie na pokazie, polityka)
Wole żebyśmy starali się chociaż dobrze wyglądać i wykonywać ćwiczenia.

Pozdrawiam


Nie nazwałbym tego...wypadkami:) To notoryczne zdarzenia i samo militarii nie jest w stanie tego naprawić. 'Zielona kawaleria" ma w środowisku rekonstruktorskim w wiekszości kiepskie notowania:( Na szczeście coraz więcej osób z tego środowiska ten problem dostrzega i uznaje zasadnośc owych zarzutów. To dobra tendencja i w jej ramach fajnie byłoby rozegrać zawody o których dyskutujemy. Nawet takie na luzie, towarzyskie, ale dajace możliwość konfrontacji i zaprezentowania się "wrzesniowej" kawalerii w innym niz dotychczas świetle.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez elmijakke » 16 lis 2010, o 10:42

Lookas napisał(a): 'Zielona kawaleria" ma w środowisku rekonstruktorskim w wiekszości kiepskie notowania:( Na szczeście coraz więcej osób z tego środowiska ten problem dostrzega i uznaje zasadnośc owych zarzutów. .


Oświeć mnie w sprawie tych zarzutów.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Lookas » 16 lis 2010, o 10:56

Krzysiek.....dał bys spokój:)
No ale skoro nalegasz:)

- niemal nagminny brak dłabości o zgodnośc z realiami historycznymi.
- bylejakość w doborze umundurowania i wyposazenia (całośc robiona na sztukę)
- niemal kompletna nieznajomośc regulaminów i realiów międzywojennej kawalerii
- bardzo luźne podejście do kwestii zgodności z pokazywanymi czasam usprawiedliwiana naciskiem na kultywowanie tradycji

Do tego można dorzucic skłonnośc do wywyższania ( im gorsza merytorycznie ekipa tym bardziej napuszona - to fakt) i lekceważenia kolegów z ekip odtwarzających inne rodzaje broni, żle rozumianą "ułańską fantazję" i skłonnośc do suto zakrapianych imprez:)

Całośc to oczywiście ogólniki, ale taki obraz KO pojawia sie podczas rozmów z rekonstruktorami "innych broni". Oczywiście nie każda ekipa jest tak kiepska czy tak bardzo niezgodna historycznie. Przez ostatnie 5 lat ( bo mniej wiecej tyle czasu interesuję sie powaznie rekonstrukcja i kawalerią, także ochotniczą) widac znaczny postep, nie mniej....wciąż nie jest tak dobrze jak by się mogło z punktu widzenia KO wydawać. Trzeba mieć swiadomość, ze najbardziej widoczne sa zazwyczaj czarne owce:( Ale izolowanie się KO nie sprzyja zmianie poglądu na nasz temat w szerszym środowisku.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez Piotr Walter » 16 lis 2010, o 18:56

Nie do końca wierzę w możliwość stworzenia takich zasad które by nie doprowadziły do tego co pisałem wcześniej ale może żeby się dowiedzieć trzeba spróbować...
Ciekawe ilu by było zawodników biorąc pod uwagę ilu jest na zwykłych militarii...
pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Zawody Militarii - otwartość i powszechna dostępność....

Postprzez elmijakke » 16 lis 2010, o 22:06

Trzech... :lol:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesna Kawaleria Ochotnicza w RP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron