Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Lucas » 19 lut 2010, o 15:53

Działając w imieniu Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie oraz Stowarzyszenia „Szwadron Niepołomice” w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego

Z A P R A S Z A M Y

Wszystkich b. Żołnierzy Pułku, ich Rodziny i Przyjaciół, tworzących naszą Pułkową Rodzinę, członków i sympatyków Stowarzyszenia „Szwadron Niepołomice” oraz wszystkich którym drogie są tradycje oręża polskiego a zwłaszcza Kawalerii Polskiej do wzięcia udziału w uroczystych obchodach Święta Pułkowego 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego które odbędą się w sobotę 20 marca 2010 roku w Krakowie

Program uroczystości:
9.00 tradycyjne spotkanie uczestników uroczystości w Kawiarni EUROPEJSKA przy Krakowskim Rynku;
11.00 uroczysta msza święta w Kolegiacie św. Anny;
12.30 uroczysty apel poległych pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu;
13.00 przemarsz na Wawel - centralna uroczystość Święta Pułkowego tj.: nadanie barw 8 PU, przyjęcie kandydatów na staż, przyznanie odznak Szwadronu Niepołomice – na zakończenie uroczystości oddanie honorów przy sarkofagu Księcia Józefa Poniatowskiego w Krypcie św. Leonarda w podziemiach Katedry Wawelskiej.
15.00 spotkanie towarzyskie uczestników uroczystości w Restauracji „Kawaleria” przy ul. Gołębiej w Krakowie.

Prezes Zarządu
Koła Pułkowego 8 PU
Kazimierz Tratkiewicz

Prezes Zarządu
Stow. „Szwadron Niepołomice”
Jan Znamiec


Wszyscy polegli przyszli zgraja
Między kolegów co zostali
I tak się do nich uśmiechają,
I tak się z nimi przywitali
I tak się z nimi cieszą szczerze,
Radość im lice rozpromienia,
I mówią zdobni w srebrne krzyże
„na przyszłą wojnę do widzenia”.
Kiedy ruszycie do ataku
Drużyna z wami rusza stara
Wszyscy staniemy w Naszym znaku,
Żółte ułany!! Naprzód wiara!
Polegli z nami żyją zawsze,
Zawsze w ułańskim stoją rzędzie,
Biegliśmy w boje wręcz najkrwawsze,
Posłuszni męstwu i komendzie.
I mówią: Niech się nikt nie żali,
Żeśmy u Boga! Nasze blizny
I młode życie my oddali
Jako rycerze dla Ojczyzny!
I w Waszej chcemy żyć pamięci
I niech komenda dzwoni stara:
Z ósmego Pułku w niebo wzięci
Wołamy z Wami – „Naprzód wiara!!”


Włodzimierz Przerwa-Tetmajer ofiarował powyższy wiersz 8 PU w dniu Święta Pułku i imienin Szefa Pułku - 19 marca 1923 r.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Piotrek » 20 lut 2010, o 18:55

Rozumiem zatem, że wszystkie obchody odbywają się w Krakowie, a co za tym idzie, noclegu również należy szukać w Krakowie, a nie w Niepołomicach?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Lucas » 20 lut 2010, o 19:59

Tak Piotrze - całość obchodów tym razem w Krakowie. Nie skreślałbym jednak noclegu w Niepołomicach gdyż do Krakowa "rzut beretem" a ceny nieporównywalnie niższe. Cieszę się już na przyjazd Przyjaciół Szwadronu z 7 DAK'u.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez pulkownik » 20 lut 2010, o 21:32

No będziecie mieli z nami :wink: Tak wcześnie spać nie pójdziemy. Piotrze w Twoich rękach mój mundur - na cywila nie przystoi.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Piotrek » 20 lut 2010, o 21:49

Ale masz na myśli ten nowy, czy ten pozostawiony do poprawki?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez pulkownik » 20 lut 2010, o 22:30

O nowym tylko marzę ... ale kto wie :wink: raczej liczę na ten po poprawkach. Albo krawacik i zdrada.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Lucas » 20 lut 2010, o 22:56

pulkownik napisał(a):No będziecie mieli z nami :wink: Tak wcześnie spać nie pójdziemy. ...............


Tradycje 8 Pułku Ułanów Ksiecia Józia, najstarszego Pułku o 226 letniej już historii, są tak bogate, że Drogi Pułkowniku nocy nam braknie na ich kultywowanie...... :wink:
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez pulkownik » 20 lut 2010, o 23:36

A to tylko jedna noc ? Dla mnie Zdzisiu to będzie pierwsza próba sił po cięciu od wewnątrz. Więc niestety muszę być pokorny jak baranek. Wprawdzie kaszki już odstawiłem ale siły nieeee teeee ! Ale co prawda to prawda tyle jest tematów, że nocka krótka.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Lucas » 21 lut 2010, o 22:14

No toś mnie Pułkowniku wielce zasmucił tymi nowinami ale jeżeli wracasz do sił to się cieszę i tym bardziej rad jestem, że za kilka tygodni Cię uściskam!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Prawie jak ułan » 23 lut 2010, o 23:35

A propos poprawek i uzupełnień umundurowania przed świętem, to udało mi się zdobyć kawałek aksamitu w kolorze starego złota, dokładnie takiego jak pan Sowa używa na otoki do naszych ślicznych rogatywek i obszyłem sobie Modusa tak na zapas. Ale zostało mi jeszcze tak na trzy otoki, więc jeśli ktoś reflektuje to odstąpię kawałek za browarka. A za dwa nawet uszyje gotowy otok :wink:
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Piotrek » 23 lut 2010, o 23:54

A jaką postać odtwarzasz? Oficera? Bo jeśli nie, to aksamit nie bardzo pasuje na otoku, jako że był zastrzeżony wyłącznie dla oficerów. Reszta nosiła sukienne otoki.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Prawie jak ułan » 24 lut 2010, o 00:20

Wiem. Ja jestem prosty ułan ale u nas wszystkie otoki aksamitne. Tak jakoś wyszło. :D
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Piotrek » 24 lut 2010, o 00:24

To niech lepiej wyjdzie, ale z mody, bo to nijak nie pasuje ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Prawie jak ułan » 24 lut 2010, o 09:24

MI tam wcale nie przeszkadza. (mody szwadronowej nie przeskoczysz :D ) A tak poza tym to wydaje mi się, że dobieranie skrupulatnie materiału na otok nie ma większego znaczenia, skoro materiał mundurowy szeregowiec ma z oficerskiego, ostrogi nam się błyszczą poniklowane a owsiaki na siodłach mamy białe... Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach stawiamy troszeczkę bardziej na wygląd niż na praktyczność. Oczywiście zdanie na ten temat każdy ma inne, ale mi to nie przeszkadza. Bardziej skupiam się, żeby moje wyposażenie polowe było jak najbliższe oryginałowi.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Święto Pułkowe 8 PU w Krakowie - marzec 2010

Postprzez Piotrek » 24 lut 2010, o 15:10

Właśnie wystąpienie w takim zestawie ma niewiele wspólnego z oryginałem...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Następna strona

Powrót do Święta pułkowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron