Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Święto Pułkowe 8 PU księcia Józefa Poniatowskiego - 2009

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Święto Pułkowe 8 PU księcia Józefa Poniatowskiego - 2009

Postprzez Lucas » 23 kwi 2009, o 16:10

Uroczyste obchody Święta Pułkowego 8 Pułku Ułanów w 2009 roku.
W sobotę 21 marca 2009 roku, jak co roku, w Krakowie zebrali się wszyscy, którym drogie są najwyższe wartości: umiłowanie Boga, Honoru i Ojczyzny ucieleśnione w czci dla 225 letniej historii 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. Przy takiej okazji warto przypomnieć, że 8 Pułk powstał w końcu października 1918 roku w wyniku przejścia w całości do Wojska Polskiego 1 Pułku Ułanów Austro - Węgierskich, którego 1 dyon (300 szabel) wystawił w listopadzie 1784 roku we Lwowie ówczesny major wojsk austriackich - ks. Józef Poniatowski. Dla nieowładniętych jeszcze miłością do kawalerii warto także dodać, że książę Józef nie jest patronem naszego umiłowanego Pułku lecz jego szefem czyli Honorowym po wieczne czasy Dowódcą. My, ułani ochotnicy XXI wieku, mamy ten honor i zaszczyt, że możemy święto 8 Pułku obchodzić w Królewskim Mieście Krakowie, na Wawelu i u grobu Naszego Szefa w Kryptach Katedry Wawelskiej w kaplicy św. Leonarda. Tyle historii…
Jak co roku wszyscy współcześnie ułani ochotnicy noszący barwy 8 PU jak i ubiegający się o ten zaszczyt zebrali się tradycyjnie o godz. 9.00 w kawiarni „Europejska” w Rynku Głównym w Krakowie na tradycyjnej kawie. Tu również dołączyli do nas w sile sekcji, działającej przy Stowarzyszeniu Klub Sportowy „Bór” Ośrodek Jazdy Konnej i Hipoterapii Toporzysko koło Jordanowa, Koledzy kultywujący tradycję Strzelców Konnych w barwach 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego – sekcją dowodził Kolega Paweł Więć. Do szyku ułanów dołączył również poczet sztandarowy Związku Strzeleckiego „STRZELEC” z Jednostki Strzeleckiej 2013 z Ostrowca Świętokrzyskiego. O godz. 10.30 w zwartym szyku pieszym, tradycyjnie trójkowym, prowadzonym przez Dowódcę Szwadronu Niepołomice rtm Jana Znamca wyruszyliśmy Traktem Królewskim aby tuż przed 11.00 dotrzeć pod Krzyż Katyński u stóp Wawelu. Tu spotkaliśmy się z przedstawicielami Stowarzyszenia Koła Pułkowego 8 Pułku Ułanów, Rodziny Pułkowej, dołączyli do nas Koledzy reprezentujący ułanów z Poznania na czele z Kolegą Michałem Andrzejakiem oraz rtm Jakub Czekaj z Zarządu Federacji Kawalerii Ochotniczej z Warszawy (ułan księcia Józefa) wraz z Kolegą Moczydłowskim. Tu wreszcie dołączyła do uroczystości nadając jej wspaniałą oprawę orkiestra dęta OSP BISKUPICE prowadzona przez tamburmajora Pana Marka Konarskiego. O godzinie 11.00 w kościele św. Idziego ojciec Dominik Orczykowski odprawił uroczystą mszę świętą w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy 8 PU oraz członków ich Rodzin, a także osób zmarłych w roku jaki upłynął od ubiegłorocznego święta 8 PU. Okolicznościowa homilia ojca Orczykowskiego poświęcona tradycji i miłości do Ojczyzny wszystkich poruszyła a niejednemu twardemu ułanowi zaszkliła oczy. To taki moment w życiu każdego mężczyzny kiedy się tego nie wstydzi… To łzy wzruszenia po usłyszeniu słów za które każdy oddałby życie. Tego uczy kawaleria i miłość do niej… Po zakończeniu mszy świętej zebrani kawalerzyści ponownie sformowali przed Krzyżem Katyńskim szyk, tym razem do uroczystego apelu poległych, który na rozkaz Dowódcy rtm Jana Znamca poprowadził chor. Stanisław Misztal. Znowu wielkie wzruszenie… wokół zebrał się tłum przypadkowych widzów – wycieczkowiczów spieszących na Wawel. Wszyscy przystanęli i trwali w milczeniu. Wielka lekcja historii i świadectwo żywych za poległych, zamordowanych i umarłych. To chwila kiedy nie sposób sobie nie uświadomić, że w filmie A. Wajdy „Katyń” główni bohaterowie noszą barwy 8 PU. Czuje się wtedy wielki ciężar proporczyków w kolorze starego złota na kołnierzu, wielki ciężar i wielką odpowiedzialność….. Trzeba mieć dużo siły żeby je nosić.
Po zakończeniu apelu poległych w kolumnie marszowej przeszliśmy na wawelskie wzgórze gdzie tradycyjnie na zewnętrznym dziedzińcu w rejonie Katedry odbyło się uroczyste nadanie barw 8 Pułku Ułanów. W tym roku barwy te otrzymali:
uł Maciej Boruta
uł Jakub Grudzień
uł Wacław Telega

Wyjątkowo liczna grupa ułanów ochotników przybyła z rejonu Jasła – to efekt naboru Kolegi Jana Urbana od dłuższego czasu ze Szwadronem Niepołomice zaprzyjaźnionym. Koledzy Ci zostali uroczyście przyjęci na roczny okres kandydacki, celem odbycia stażu w Stowarzyszeniu „Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego” oraz Szwadronie Niepołomice i nadane im zostało prawo noszenia umundurowania w barwach 8 Pułku.

Koledzy Ci to:
1. Jan Urban
2. Paweł Urban
3. Piotr Urban
4. Zbigniew Pietrzyk
5. Janusz Dziadosz
6. Bogdan Śliż
7. Ryszard Drozd
8. Dawid Drozd
9. Jerzy Kosiba
10. Andrzej Bugała
11. Marcin Giebułtowski
12. Tadeusz Mroczka
13. Grzegorz Miszczuk
14. Witold Wierzbiński
15. Kamil Radoń
16. Maciej Nowak
17. Robert Wilkosz
18. Robert Mężyk
Serce rośnie jak widzi się tak liczną grupę ułanów ochotników w barwach 8 PU. Po ceremonii nadania barw zebrani zeszli do podziemi Katedry aby oddać hołd Szefowi Pułku oraz oddać honory i pochylić sztandary nad trumną marszałka Józefa Piłsudskiego – w krypcie srebrnych dzwonów odśpiewaliśmy również „My, I Brygada… „
Po zakończeniu uroczystości w Krakowie wszyscy zebrani udali się do Niepołomic, miasta garnizonowego Szwadronu Niepołomice, na dalszą część uroczystości. O godz. 15.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbył się apel Szwadronu Niepołomice podczas którego wręczono wyróżniającym się w służbie ułanom Odznakę Szwadronu Niepołomice. Na posiedzeniu w dniu 15 marca 2009 roku, Kapituła Odznaki Szwadronu Niepołomice podjęła decyzję o nadaniu, z okazji Święta Pułkowego, prawa do Odznaki Szwadronu Niepołomice następującym Członkom Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice:
uł Wojciech Staniszewski
uł Piotr Staniszewski
Wart podkreślenia jest również fakt kultywowania tradycji 8 PU w zakresie poza mundurowym. Otóż tradycyjnie ułani 8 PU obdarowywali Panie, które wielce przysłużyły się Pułkowi, wisiorem w formie monogramu księcia Józefa pod książęcą mitrą. W bieżącym roku Kapituła Monogramu Księcia Józefa, którą tworzą dotychczas uhonorowane Panie, postanowiła uznać wielkie i nie do przecenienia zasługi jakimi wykazały się na przestrzeni wielu lat nasze Drogie Koleżanki:
Panią Wandę Peliwo
Pannę Alicję Kollar
Wręczenia monogramu dokonała Pani Nina Kisielewska.
Apel zakończył oficjalne obchody Święta Pułkowego. Bezpośrednio po nim wszyscy zebrani udali się do stylowych piwnic zamkowych gdzie Szwadron Niepołomice podjął przybyłych na uroczystości tradycyjnym obiadem.
Skreślił ułan z Sącza.
Jeżeli kogoś pominąłem lub uszło mej uwadze coś ważnego - wybaczcie i spiszcie to na karb wieku weterana......
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 811
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Powrót do Święta pułkowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron