Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

180 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: 180 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 mar 2011, o 19:39

Na szaro to ich zrobili :D
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2637
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: 180 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

Postprzez Piotr Walter » 4 mar 2011, o 19:54

wermaht ;) :twisted:
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: 180 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

Postprzez atyl » 13 mar 2011, o 23:02

To dlaczego pod Samosierrą 2008 i 3maja , szwoleżerowie jechali w ułańskich czapkach? :roll:
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Re: 180 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

Postprzez elmijakke » 13 mar 2011, o 23:17

Na Samosierze wszystko było ok - nikt nie widział, że były ułańskie bo były no bojowo - w pokrowcach! :lol:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: 180 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

Postprzez Marcin M. » 29 kwi 2011, o 22:48

Z samym umundurowaniem jest zawrót głowy. Nowo sformowane trzecie dywizjony pułków jazdy Królestwa Polskiego, wyróżniały się furażerkami na głowach żołnierzy [już to strzelcy, już to ułani]. Tylko podoficerowie mieli kaszkiety i ułanki
Furażerki były ciemnozielone [strzelcy konni] lub granatowe [ułani], z wypustkami w barwie pułku. Pierwsze pułki miały karmazynowe, drugie - białe, trzecie - żółte, a czwarte - niebieskie.
Do tego płaszcz szary z kołnierzem i naramiennikami ciemnozielonymi lub granatowymi. Patki na kołnierzu i wypustki wokół naramienników miały stosowne barwy pułkowe. Guziki zrazu białe, czapraki były szare z lampasem w barwie pułku, pendent czerwony, a rząd koński czarny.

A gdzie nowo sformowane "dymowe" szwadrony jazdy? :)

Z uzbrojeniem i szkołą jazdy, występuje natomiast istny miszmasz.
Podstawowym uzbrojeniem kawalerzysty była szabla [posługiwano się również nazwą "pałasz", sic!]. W obydwu armiach już to polskiej już to rosyjskiej, wykorzystywano szable wz. 1817 i 1826, waga około 1 kg, długość ok 1 m., zdaniem Rakowskiego "leżały dobrze w ręku, miały ciężar doskonale rozłożony".
Do tego, dodać należy że korzystano w jeździe polskiej z nieznanej liczby szabel francuskich, czasów monseigneur N.
Poza powyższym, jeżeli weźmiemy dywagacje tylko na temat broni palnej i li tylko skonkretyzowanej do armii moskiewskiej to mamy w ichniejszym pułku strzelców konnych roty karabinierskie w szwadronie uzbrojone w sztucery gwintowane, a pozostali szaserzy w karabiny gładkolufowe. W pułkach ułanów roty karabinierskie miały sztucery, natomiast dragoni mieli swój własny karabin gładkolufowy, dłuższy od karabinków kawaleryjskich.
Lanca [tudzież pika], u Rosjan to istna frywolność. Były w nią uzbrajane dywizje huzarów, strzelców konnych, dragonów! czy nawet kirasjerów! [choćby przykład wojny rosyjsko-tureckiej lat 1828-1829, czy polsko-ruskiej 1831 r.]

W kwestii samego ujeżdżania koni, by prezencję stosowną wykonać przed widzem, ciekaw jestem jakby rekonstruktorzy mogli odtworzyć jazdę ruską z końca lat 20'tych XIX wieku. Dla przykładu po wojnie z Turcją [1829 r.], gdzie dominowała walka improwizowana, tj. taktyka niekonwencjonalna przeciw "dzikim" chordom tureckim, spowodowała iż moskalom się troszkę "barometr" jak prowadzić się w polu rozregulował. I tak cesarz Mikołaj I, ponownie nakazał dostosować swoją jazdę do walki z regularną czyli cywilizowaną jazdą nieprzyjaciela. Jako pierwszy doświadczył zmian V Korpus Rezerwowy Kawalerii, który nie uczestnicząc w wojnie z Turcją, dał popis na przeglądzie w Kozielsku, gdzie car zakazał kawalerii stosować krótkie chody i wprowadził natarcie w kolumnach dywizjonowych. W taktyce rewiowej, działo się bowiem tak iż owe krótkie chody [zebrany kłus i krótki galop, kontrgalop zaczynany z dwóch nóg] pozwalały na utrzymanie zwartości szyku, ale też, z drugiej strony, spowalniały kawalerię. Przykładowo w 1820 roku na jednym z przeglądów artyleria konna poruszała się szybciej od pułku kawalerii. Doszło wręcz do tego iż dobra piechota mogła wyprzedzić galopującą kawalerię ! :)
Marcin M.
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 64
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 20:22

Re: 180 rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską

Postprzez Ułan świętokrzyski » 2 maja 2011, o 23:52

Bo piechota to podstawą każdej armii kiedyś była.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2637
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Poprzednia strona

Powrót do Imprezy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron