Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Dni Ułana 2011

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez piotreks » 4 maja 2011, o 13:30

no dobrze, ale to chyba nie wina 50 lat komuny, tylko tych "dumnych" oficerów, że nie pogłębiają wiedzy o tradycjach, które kontynuują.

pozdr
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Lookas » 4 maja 2011, o 14:05

Nie lubię sformuowania " wina komuny". Bo to taka na prawdę nic nie oznacza...nie ma winnych bo wszyscyc są winni??

W rzeczywistości, ciężko mówić o kultywowaniu tradycji. Można powiedziec o ich dziedziczeniu, ale to nie jest jednoznaczne z tym, ze jest ona kultywowana. 7 DAK rozwiązano w 1939 roku i teraz trudno narzucać obecnym oficerom i żołnierzom coś, o czym nie mieli pojęcia i co ich nie przyciagneło do tej konkretnej jednostki. Odgórnie nadano im dziedzictwo tradycji ku czci oficerów i zołnierzy 7 DAK. Dobrze, ze taka świadomośc się rodzi i obecny korpus chce o własną odrebność zawalczyć. Pierwsze jaskółki juz są: ot choćby dumne, czarno-szkarłatne proporczyki na antenach wozów bojowych.

W przypadku wielu pułków brytyjskich ( ale nie tylko, także francuskich, amerykańskich) tradycja jest rzeczywista, poniewaz przez 100 czy więcej lat nikt tej jednostki nie rozformował. Mogła ewoluowac, zmieniac uzbrojenie i wyposażenie, ale wciaż istniała i istnieje. I wciąz akcentuje swój esprit de corpse i swoją odrębność na podstawie której buduje własna legendę. Tak, jak RHA.
Dobrym polskim przykładem jest tu 10 Brygada Kawalerii, która w PSZ odtowrzyła sie w postaci korpusu pancernego. Tyle tylko, ze w Ludowej Polsce nie było dla niej miejsca.
Dziś, w polskiej armii nie mamy takich jednostek:( Zresztą w miedzywojniu tez nie mieliśmy, z wyjatkiem chyba 8 PU, który potrafił dokładnie udokumentowac swój rodowód. Reszta to były mode pułki, nawiązujace w tradycjach do poprzedników, ale nie związane ciągłą i żywą tradycją przez ileśdziesiąt ( czy -set) lat. A teraz nie ma juz ludzi, którzy z pierwszej reki mogliby swoim dziedzicom ( bo nie następcom) te tradycje, także nieoficjalne ( zwyczaje, anegdoty itp) przekazać.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez piotreks » 4 maja 2011, o 14:12

temat się rozdmuchał, a ja miałem na myśli tylko wyszkolenie artylerzystów i koni :wink:

zdaje się ze również Pułk 3 Strzelców Konnych swoje korzenie ma w wieku XIX.

pozdr
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Piotrek » 4 maja 2011, o 14:27

Z tą polskością 8 PU na przestrzeni wieków różnie bywało. Owszem, ks. Józef Poniatowski zorganizował w 1784 r. dwa dywizjony ułanów (jeden we Lwowie drugi w Tarnowie) złożone w większości z polskich ochotników, jednakże w 1791 r. zostały one włączone do 1 Pułku Ułanów i zatraciły swój polski charakter. O ile przez następne kilkadziesiąt lat rekrutów wcielano z Małopolski, to w pułku nie było oficerów Polaków. Sytuacja zmieniła się dopiero pod koniec XIX w. W 1891 r. na 76 oficerów zawodowych i rezerwy 30% stanowili Polacy. W 1918 r. spieszony pułk miał zostać przerzucony z Jekaterynburga na Bałkany, czemu sprzeciwiła się polska kadra pod dowództwem rtm. Stefana Dembińskiego. Udało się przetransportować pułk w okolice Olkusza, a 1 listopada 1918 r. zgłoszono władzom Polskiej Organizacji Wojskowej przejście pułku na służbę odradzającej się Rzeczpospolitej, zwalniając uprzednio żołnierzy innych narodowości.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Lookas » 4 maja 2011, o 14:29

tak to było, nie mniej....jakąśtam ciagłość zachowano:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Piotrek » 4 maja 2011, o 14:34

piotreks napisał(a):temat się rozdmuchał, a ja miałem na myśli tylko wyszkolenie artylerzystów i koni :wink:

zdaje się ze również Pułk 3 Strzelców Konnych swoje korzenie ma w wieku XIX.

pozdr


Wiele pułków kawalerii II RP szukało swoich korzeni w XIX w. Choćby "nasz" 3. Pułk Ułanów Wielkopolskich (późniejszy 17 PU), 2 Pułk Ułanów Grochowskich i wile innych. Również Artyleria Konna nawiązywała swoimi tradycjami do minionego (dla niej) stulecia. Widać to w symbolice odznaki artylerii konnej - biały krzyż maltański - nawiązujący do fundatora pierwszej baterii artylerii konnej Wacława Potockiego w 1809 r. ; orzeł siedzący na płonącym granacie wspartym na skrzyżowanych lufach - nawiązujący do orła noszonego na czapkach artylerzystów Królestwa Polskiego czy też czarno - szkarłatne barwy (czerń i szkarłat (w zasadzie pąs) były obok koloru ciemnozielonego barwami XIX-wiecznych mundurów artylerii).
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Marcin M. » 4 maja 2011, o 16:06

Piotrek napisał(a):nawiązujący do fundatora pierwszej baterii artylerii konnej Wacława Potockiego w 1809 r.


Wprawdzie ostateczna organizacja artylerii polowej nastąpiła dopiero w połowie marca 1809 roku i obejmowała 30 dział, to wspomniana przez ciebie bateria została utworzona przy końcu 1808 roku sumptem prywatnym Włodzimierza Potockiego;
1. kompania artylerii konnej, a w niej 4 działa 6 funtowe i 50 ludzi obsługi.
Marcin M.
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 64
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 20:22

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Piotrek » 4 maja 2011, o 16:18

Faktycznie, obie te daty wskazywane są jako początki artylerii konnej, chociaż i pod koniec XVIII w. były próby jej utworzenia. A napisałem o 1809 r. jako dacie widniejącej na odznace.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Piotr Walter » 4 maja 2011, o 16:31

Z Piotrkiems trzeba zgodzić się w jednym temacie: Gdyby mieć b. dużo funduszy to tak - można by wyszkolić ludzi i konie do takiego pokazu w ciągu niedługiego czasu rok może dwa. Ale to niczego nie zmienia, bo niema ani takich funduszy. Ani ciągłości która jeśłi była by zapewniona to może ten rodzaj broni przetrwał by do dziś w reprezentacyjnym wymiarze.

Co do proporczyków na wozach bojowych to w Afganistanie nasz Piętnastak wyruszający na patrol na swoim wozie bojowym zawiesi proporczyk 15 Pułku :D
Świadomość barw i tradycji przynajmniej w naszej Brygadzie znacznie wzrasta świadczy to dobrze o tych żołnierzach i o naszej "rekonstruktorskiej" działalności. Myślę,że rokowania na przyszłość są ogromnę ;)
Ale dużo mozolnej pracy przed nami ;)

Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez ARTYLAK » 7 maja 2011, o 11:04

Tradycja :!: .
Dana przed strzałem z opuszczoną anteną, a na niej proporczyk 1 baterii 7 dywizjonu Artylerii konnej Wielkopolskiej. Pierwszy pocisk zawsze ku chwale dywizjonu. By Ci co na wiecznej warcie usłyszeli nas i wspierali w celności ognia mając nas w opiece.
Obrazek
Avatar użytkownika
ARTYLAK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 77
Dołączył(a): 10 kwi 2009, o 22:09
Lokalizacja: Poznań / Wędrzyn

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Piotrek » 7 maja 2011, o 15:11

Pięknie !
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Piotr Walter » 7 maja 2011, o 16:40

No ładnie ! :D Kaliber niezły ;)
Ten proporczyk rozumiem normalnie wisi na antenie a do strzelania jest ściągany??
Pozdrowienia dla Afganistanu:)
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez ARTYLAK » 7 maja 2011, o 17:07

Antena jest położona by jej nie przestrzelić. :D
Avatar użytkownika
ARTYLAK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 77
Dołączył(a): 10 kwi 2009, o 22:09
Lokalizacja: Poznań / Wędrzyn

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Lookas » 7 maja 2011, o 17:55

A nie masz takiej foty, na której widać proporczyki?? Jestem ciekaw jak sie sprawują, bo jeszcze nie widziałem ich na wozach:) Choć wiem, ze są używane:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Dni Ułana 2011

Postprzez Piotr Walter » 7 maja 2011, o 20:15

Aha ;)
Ja zielony jestem :P
Mam obiecane zdjęcia z proporczykiem piętnastki z wozu bojowego ;)
Jak dostanę to z Piotrka pomocą zamieszczę :)

Może by stworzyć wątek Kawaleria w Afganistanie i tam pisać o takich rzeczach? I przenieść te posty ?
Pozdro
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Imprezy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron