Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

11 listopada 2009 w Krakowie.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

11 listopada 2009 w Krakowie.

Postprzez Lucas » 12 lis 2009, o 14:10

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Krakowie o godzinie 9:40 na dziedzińcu przed Katedrą na Wawelu. W tym miejscu tradycyjnie odbyło się uhonorowanie sztandarów Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP i Chorągwi Prezydenta Miasta Krakowa. O godz. 9:45 uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Srebrnych Dzwonów. O godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej została odprawiona Msza św. Po nabożeństwie na dziedzińcu przed Katedrą uformował się patriotyczny pochód. W pochodzie wzięły udział m.in. formacje kawaleryjskie (przyp. Lucas: w tym członkowie Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice (pod dowództwem por KO Pawła Żmudzkiego) z proporcem Koła Pułkowego 8 PU w Krakowie), orkiestra garnizonu Kraków, kompania honorowa 2. korpusu Zmechanizowanego, Policji, kompania honorowa Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP, kompania honorowa Straży Miejskiej, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, niepodległościowych oraz szkół krakowskich. Uczestnicy pochodu przeszli pod Krzyż Katyński na placu przed kościołem św. Idziego, gdzie ok. godz. 11:40 odbyła się uroczystość złożenia wspólnego wieńca od społeczności Krakowa i Małopolski. W trakcie uroczystości plac św. Idziego otrzymał nazwę pl. Ojca Adama Studzińskiego. (http://www.ulani.pl/index.php?str=galer ... =57&page=6 - Ojciec A. Studziński na Święcie Pułkowym 8 PU w marcu 2007r. Był z nami również w roku 2008 - przyp. Lucas)
Następnie uczestnicy pochodu przeszli Drogą Królewską na pl. Matejki.
O godz. 12.30, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyła się uroczystość patriotyczna. W programie uroczystości przewidziano m.in. odegranie sygnału Wojska Polskiego, wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, zmianę warty, apel poległych, złożenie wieńców, odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na zakończenie odbyła się defilada orkiestry Garnizonu Kraków, kompanii honorowej 2. Korpusu Zmechanizowanego, 6. Brygady Desantowo – Szturmowej, 8. Bazy Lotniczej, kompanii honorowych Policji, Straży Miejskiej, Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP i formacji kawaleryjskich.
relacja za www.onet.pl

http://www.youtube.com/watch?v=P_ho1tA6P3I
Ostatnio edytowano 13 lis 2009, o 01:26 przez Lucas, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Piotrek » 12 lis 2009, o 15:05

Trzeba przyznać, że ładnie to wygląda kiedy kawaleria defiluje ulicami. Tylko niechże się nauczą, że w szyku podczas defilady salutuje tylko dowódca :)

A powiedzcie mi jak to w końcu jest, z tą eliminacją bylejakości. Przetarg wygrała ekipa z Toporzyska i ona jest głównym "wykonawcą". Szwadron Niepołomice jedzie z nimi jako "podwykonawca" jeśli dobrze się domyślam. Ale widziałem też tego jegomościa z aparycją Św. Mikołaja, co to był zdaje się o bylejakość posądzany. On też jako "podwykonawca" jedzie? To gdzie tu położenie kresu bylejakości? Chyba, że te pałatki mają bylejakość i niedostatki w umundurowaniu ukrywać właśnie :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lucas » 12 lis 2009, o 15:25

Chwała pogodzie zatem :wink:
Ostatnio edytowano 13 lis 2009, o 01:25 przez Lucas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Lookas » 12 lis 2009, o 15:56

Imć Burzyński zanabywszy taczankę, podnióśł siłę ognia kawalerii krakowskiej. Co tez i zamanifestował a swoich ludzi puścił pieszo. Tym samym panu Bogu dostała się świeczka a diabłu ogarek i całe środowisko wydaje sie być zadowolone.

I nikomu nie przygadując.....ostatnia trójka, w furażerkach jakos tak dziwnie rozchełstanie defilowała. Jak sądzę chodziło o nobilitację i mozliwośc występu publicznego, nie mniej...rogatywkę chyba można pożyczyć??
No ale to jedynie moje spostrzeżenia. Daleki jestem od pouczeń czy jakichkolwiek uwag.
Robi wrazenie mnogość kawalerii w Królewskim Krakowie. Zarówno pod względem reprezentowanych barw jak i ilości defilujących koni.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 12 lis 2009, o 20:30

Panowie! To po prostu było pospolite ruszenie! Trzeba było wypełnić zoobowiązanie wobec Kolegów z Toporzyska, którzy wygrawszy przetarg musieli wczoraj w Krakowie wystawić 40 koni, A niby skąd mieli sami zabrać. Dlatego jak się okazało , pojechali nawet Ci którzy ze Szwadronem nie mają już nic wspólnego i pojechali podobno wyjątkowo jako uzupełniacze. Piszę podobno, bo nasz dowódca sam podejmuje decyzje, o czym pisał już na łamach tego Forum. Dlatego wyszło jak wyszło. Ale wszyscy, którzy przyjechli z własnej nieprzymuszonej woli starali się zrobić wszystko, aby przejazd wypadł jak najlepiej. Deszcz zrobił swoje. Zmokły nawet kalesony, rogatywki są jak z gąbki a mundury i płaszcze poszły do prania. Siodła suszą się gdzie tylko kto może. Ale najważniejsze że jechaliśmy z proporcem KOła 8 PU. Tylko że oficjalnie przeczytano, ze jedzie Toporzysko. A co będzie w przyszłości - jeden Bóg raczy wiedzieć.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ref-ren » 13 lis 2009, o 02:18

Ułan z Pacanowa napisał(a):Panowie! To po prostu było pospolite ruszenie! Trzeba było wypełnić zoobowiązanie wobec Kolegów z Toporzyska, którzy wygrawszy przetarg musieli wczoraj w Krakowie wystawić 40 koni, A niby skąd mieli sami zabrać. Dlatego jak się okazało , pojechali nawet Ci którzy ze Szwadronem nie mają już nic wspólnego i pojechali podobno wyjątkowo jako uzupełniacze. Piszę podobno, bo nasz dowódca sam podejmuje decyzje, o czym pisał już na łamach tego Forum. Dlatego wyszło jak wyszło. Ale wszyscy, którzy przyjechli z własnej nieprzymuszonej woli starali się zrobić wszystko, aby przejazd wypadł jak najlepiej. Deszcz zrobił swoje. Zmokły nawet kalesony, rogatywki są jak z gąbki a mundury i płaszcze poszły do prania. Siodła suszą się gdzie tylko kto może. Ale najważniejsze że jechaliśmy z proporcem KOła 8 PU. Tylko że oficjalnie przeczytano, ze jedzie Toporzysko. A co będzie w przyszłości - jeden Bóg raczy wiedzieć.



"Pospolite ruszenie ( z łapanki jak sądzę)...
Ale za to przez przetarg i za małe pieniądze..."

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Piotrek » 13 lis 2009, o 11:17

Ano, coś słyszałem o tych "łapankach" bo trzeba się z umowy wywiązać. No ale macie ten komfort, bycia najliczniejszą, najlepszą, największą i naj - coś tam jeszcze ekipą, więc dajecie radę :) W każdym razie cieszy to, że jak koledzy w potrzebie, ma kto pomóc.

A dlaczego jechaliście z proporcem koła a nie z własnym sztandarem? Do Katowic pojechał?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Staszek » 13 lis 2009, o 11:46

Dlaczego jechaliśmy z proporcem??? Bo jechać z proporcem Koła Pułkowego 8 Pułku Ułanów to niezmiennie wielki zaszczyt i ogromna nobilitacja. Bo wielu z nas ten właśnie proporzec ucałować miało honor kiedy Koło Pułkowe nadawało nam barwy 8 Pułku na Wawelu. Bo dumni jesteśmy,że możemy pod nim łopoczącym defilować po Krakowie,galopować po Polach Wolicy Śniatyckiej czy odwiedzać mogiły Żółtych Ułanów. Bo...mógłbym wymieniać jeszcze wiele powodów...więc nie pytajcie nas dlaczego z nim jechaliśmy!!!
A może zaraz ktoś zapyta po co jechaliśmy. Odpowiadam: bo każdy komu drogie złotożółte barwy pogodzić nie jest się w stanie z myślą,że w te Narodowe Święta na ulicach Krakowa zabraknie Żółtych Ułanów. Bo to ogromna satysfakcja,bo to wielki zaszczyt i - co dla niektórych najważniejsze a w co niektórzy będą mieć trudność uwierzyć - chęć uczczenia pamięci tych Ułanów Księcia Józefa,którzy już w Niebieskim Szwadronie.
I nawet jeśli będziemy NAJmniejszą grupą pod słońcem i nawet gdyby przyszło przejść Basztową pieszo to ufam,że z równie wielką satysfakcją robić to będziemy!!!
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez Lookas » 13 lis 2009, o 12:14

czuję irytację...:)
Może zwyczajnie cieniem na wszystkich ułanów Ks. Józefa kładzie się niedwana przetargowa przeszłość. To niestety smutne realia.
Rozumiem lojalność......, lubie tez jednak zdrowy rozsądek i pokorę.

I byc może, rózni nas to, ze i ja i Piotr uwazamy, ze czasem mniej znaczy więcej. Ale nie oznacza to, ze na kogokolwiek patrzymy z góry. Jesli jednak ktokolwiek tak to odebrał, to zapewniam, ze to nie było moim zamiarem.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Staszek » 13 lis 2009, o 12:25

Com napisał - napisałem!!! Takie są prawdziwe powody robienia tego co robię. A ostatnie zdanie mojego postu chyba wystarczająco świadczy o pokorze z jaką do tego podchodzę. To nie wyklucza jednak poczucia dumy z tego co robię.
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez Lucas » 13 lis 2009, o 12:47

po pierwsze: Koledzy ze Szwadronu Niepołomice pojechali bez sztandaru ponieważ sztandar pojechał z trzonem Szwadronu i pod własną nazwą i dowództwem na defiladę w Katowicach - proporzec Koła Pułkowego 8 PU ma inny charakter i symbolikę niż sztandar;
po drugie: Szwadron Niepołomice przetarg na jazdę po Krakowie przegrał i pojechał w składzie 3 PSK z Toporzyska od którego obecny sklad Szwadronu może się bardzo dużo nauczyć (więcej pokory Koledzy!!!) - powinien więc jechać pod znakami i pod dowództwem 3 PSK - ja tak uważałem i uważam nadal - nie widzę powodu aby ktoś miał Drogi Jarku wymieniać barwy 8 PU;
po trzecie: przetarg w Krakowie Drogi Łukaszu nic nie załatwił, to nauka dla innych środowisk - jeżeli ktoś ma w nosie pewne sprawy to na nic przetargi i wymogi. Tak więc nie wszyscy są zadowoleni jak napisałeś w swym poście - ja nie zgadzam się z tym i dlatego jestem juz tylko rezerwistą KO. Mam nadzieję, że coraz więcej osób (możliwe, że w bardzo bolesny i przykry dla nich sposób) ale zda sobie z tego sprawę. Póki co to czekam na to i na nich przy kawie w Europejskiej w Krakowie każdego 8 dnia miesiąca o 8 wieczorem - to miejsce do dyskusji na ten temat.

A dla przypomnienia - tak prezentuje się Szwadron Niepołomice pod własnym dowództwem i swoimi znakami (3 maja 2009 w Krakowie - jeszcze przed przetargiem);
Obrazek
Ostatnio edytowano 27 lis 2009, o 09:23 przez Lucas, łącznie edytowano 6 razy
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Lookas » 13 lis 2009, o 12:54

Lucas napisał(a):po trzecie: przetarg w Krakowie Drogi Łukaszu nic nie załatwił, to nauka dla innych środowisk - jeżeli ktoś ma w nosie pewne sprawy to na nic przetargi i wymogi. Tak więc nie wszyscy są zadowoleni - ja nie zgadzam się z tym i dlatego jestem juz tylko rezerwistą KO.


I tu jesteśmy zgodni, przetargi w takiej formie można organizować dla teatrów czy firm cateringowych. W przypadku organizacji takich jak stowarzyszenia kawaleryjskie, to chyba nie jest dobry sposób. Bo jakoś tak dziwnie środek ciężkości z idei i ludzi przesuwa mocno w stronę księgowości i źle rozumianego dochodu.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Lucas » 13 lis 2009, o 13:02

I dlatego Chwała Bogu Najwyższemu, że obdarzył nas Wolicą Śniatycką i Komarowem. Tam nie muszę stawać do prztargu aby móc pochylić głowę w barwach 8 PU nad mogiłą obrońców Ojczyzny.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez pulkownik » 13 lis 2009, o 16:54

No nie ! takiej opcji nie ma. Co nie znaczy, że nie dwoję i troję się by pozyskać środki na organizację. Ale przetargu nie będzie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Maciej Sekuła » 13 lis 2009, o 17:21

Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich w tym roku wystawiło na dzień 11 listopada 13 koni. Wystawiliśmy sekcję ze sztandarem 2 Pułku Ułanów Grochowskich oraz sekcję z lancami + dowódca oddziału. Jestem dumny że mogłem wystąpić ze sztandarem 2 PU, gdzie jechałem na Niemenie jako 3 w pierwszym szeregu w sekcji ze sztandarem. W tym roku choć padało cały czas i przemokliśmy do końca ale było warto zobaczyć pomimo deszczu tylu ludzi, którzy czekali na nas na trasie przemarszu. W tym roku wystąpiliśmy z troczeniem wz.25 czyli wcześniejszym niż 36 i jest to moim zadaniem ciekawe doświadczenie z z troczeniem kulbaki i jego użytkowaniem :). Zdjęcia do obejrzenia na naszej stronie www.grochowscy.pl
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Imprezy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron