Czas pomyśleć o następnej imprezie zapraszając do Niepołomic na coroczną imprezę "Pola Chwały" przedstawiając jej program:
POLA CHWAŁY 2009
Historia jako zabawa. Historia jako pasja.
IVOtwarte Spotkania Wargamingowe
Piątek 25.09.2009 od 18.00
Przygotowanie prezentacji i ekspozycji
Gry planszowe i gry figurkowe od 18.00 do ostatniego przytomnego gracza…
Rozbijanie obozów wojskowych (okres XVII, XIX, XX wieku) mini-obozowiska historyczne
z całą infrastrukturą (namioty, meble, wyposażenie, przedmioty codziennego użytku), całkowicie otwarte dla zwiedzających.
20.30 na dziedzińcu- odprawa oficerów, plan działań na kolejne dni
Sobota 26.09.2009 9.00-19.00
Okolice Zamku i rejon hipodromu
Program grup rekonstrukcji historycznej:
9.00-19.00 mini obozowisko historyczne obok Zamku- pokaz broni, mundurów i wyposażenia z różnych epok historycznych
Obóz średniowieczny- ogrody
Obóz XVII wieczny- obok dworku
Obóz XIX wieczny- przed dworkiem
Obóz ACW- skarpa obok don Kichote
Obóz WWII – skrzyżowanie przy szkole
Obóz współczesny –antyterroryści, Afganistan, Pustynna Burza (Air soft gun) - okolice hipodromu
9.00-19.00 kramy kupieckie: bednarz, zbrojmistrz, broń pierwotna, biżuteria, reprinty
Strzelanie do celu: łuk, kusza, broń pneumatyczna; rzut włócznią do celu
9.00-19.00 obozowisko dla dzieci przedszkolnych w ogrodach królowej Bony: dwór rycerski, pasowanie na rycerza, turniej rycerski z nagrodami, wybór damy turniejowej, kodeks małego rycerza
9.30- 10.00 odprawa oddziałów rekonstrukcyjnych, wymarsz grup kawaleryjskich, przejazd ulicami miasta, ćwiczenia kawaleryjskie na hipodromie i łąkach okalających miasto
10.00-17.00 Hipodrom: -ćwiczenia przed wieczornymi pokazami
-pokaz władania lancą i szablą
-pokaz musztry pieszej i konnej
-prezentacja musztry i umundurowania żołnierzy
-prezentacja typów broni: maszynowej, długiej, krótkiej i broni białej
-przedstawienie pełnego umundurowania ułana wraz z troczeniem kulbaki
-manewrowanie jednostek piechoty i kawalerii
Trójki kawaleryjskie na patrolach w mieście co jedna- dwie godziny
Rozgrzanie koni i ćwiczenia grup kawaleryjskich na hipodromie co ok. dwie godziny
17.00-18.00 „Kampanie 1809 i 1939”- dwa następujące po sobie pokazy trwające łącznie około godzinę (zachód 18.40)
Sekwencja napoleońska i wrześniowa z krótką przerwą, pirotechnika, sprzęt wojskowy, przedstawienie grup, prezentacja umiejętności po pokazach
18.30- 19.00 „Pancerni” pokaz XVII wieczny
19.30 Wieczorne „Spotkanie Przyjaciół” przy zamkowym grillu – podgrodzie zamkowe
Zaproszenie do Muzeum bitwy pod Racławicami ?
Gawęda tematyczna o tegorocznej rekonstrukcji w Raszynie + zdjęcia
Dziedziniec
9.00-19.00 punkt informacyjny INSPIRO
9.00-19.00 wypożyczalnia strojów historycznych
11.30 Tańce plebejskie i pokazy bractwa rycerskiego
16.30 Tańce dworskie i pokazy bractwa rycerskiego
18.30 Spotkanie autorskie z Panem Jackiem Komudą – Samozwaniec- nowy cykl powieściowy
Po wieczornym grillu (ok.20.30) do późnych godzin nocnych - LARP na kanwie gry fabularnej Dzikie Pola
Piwnice zamkowe
Gotycka
Wargaming (gry figurkowe): DBA kampania (Bitewny Zgiełk)
Red Baron, Zmierzch Żagli, Druga Wojna Światowa- system autorski, Scramble! (STRATEG)
Renesansowa 1
Wargaming: II wojna światowa (STRATEG)
Renesansowa 2
Wargaming (gry figurkowe): Face of War (Tarnów)
Renesansowa 3
Wargaming (gry figurkowe): Operation Overlord
Renesansowa 4
Stoiska: Eldamar- Księgarnia, gry planszowe i komputerowe
Gry komputerowe (stanowiska do grania)- Valkiria (
www.valkiria.net )
Parter
Sala Freskowa
Wargaming (gry figurkowe): Modern Spearhead, Scramble! (Oddział Ósmy)
Polemos Great, Red Alert, General de Brigade (Prague Wargaming Club)
Stoisko: Oddział Ósmy - firma produkująca modele i figury (
www.firmanet.pl/oddzial-8)
Sala Jagiellońska
Gry planszowe (możliwość gry także nocami) Wiedeń 1683, Parkany 1683, Kircholm 1605, Waterloo 1815, Great Battles of Alexander, War Galley i wiele innych…
Sala Akustyczna
Wargaming (gry figurkowe): Uroczysta inauguracja systemu Ogniem i Mieczem,
Cold War Commander, General Quaters, Warmaster Ancients, Flames of War, Mein Panzer i inne (WARGAMER)
Gry planszowe
Stoiska: Wargamer- gry planszowe, systemy wargamingowe (
www.wargamer.pl)
Padrebooks- sklep modelarski
www.padrebooks.pl/e-sklep/ + pokaz technik modelarskich
Emil Horky- prezentacja malowania figur
www.horcata.eu
Sala Rycerska
Flames of War, Warmaster Ancient (SFAN)
Stoiska: SFan -stoisko firmy sprzedającej gry figurowe, planszowe i akcesoria do gier (
www.sfan.pl )
Skarbiec
Dioramy Raszyna i Mokrej, dioramy pociągów pancernych z września 1939 roku, gawędy historyczne, moderowane bitwy
16.15 Gawęda pierwsza- Raszyn i kampania 1809 roku
Gry planszowe
Stoiska: sklep ze Szczecina
I piętro
Sala Portretowa
Szachownica wargamingowa (YELONKY)
Bitwa pod Raszynem- diorama DBR (PK)
Sala Łukowa
Zawody modelarskie o nagrodę Pani na Zamku w Niepołomicach
Warsztaty modelarskie dla początkujących: pokaz technik, nauka podstaw modelarstwa, wykonywanie modeli pod okiem profesjonalnych modelarzy, konkurs na najlepiej wykonany model przez amatorów
Stoisko: Phantom- sklep modelarski
www.phantom.com.pl
Salonik
WPW(MGW)
Okólnik
Napoleonic Warfare (MGW)
NIEDZIELA 27.09.2008
Okolice Zamku
Program grup rekonstrukcji historycznej:
9.00-16.00 mini obozowisko historyczne obok Zamku- pokaz broni, mundurów i wyposażenia z różnych epok historycznych
Obóz średniowieczny- ogrody
Obóz XVII wieczny- obok dworku
Obóz XIX wieczny- przed dworkiem
Obóz ACW- skarpa obok don Kichote
Obóz WWII – skrzyżowanie przy szkole
9.00-16.00 kramy kupieckie: bednarz, zbrojmistrz, broń pierwotna, biżuteria, reprinty
Strzelanie do celu: łuk, kusza, broń pneumatyczna; rzut włócznią do celu
9.00-16.00 obozowisko dla dzieci przedszkolnych w ogrodach królowej Bony: dwór rycerski, pasowanie na rycerza, turniej rycerski z nagrodami, wybór damy turniejowej, kodeks małego rycerza
10.00 odprawa oddziałów rekonstrukcyjnych, wymarsz grup do miejsca przygotowania defilady
10.30 przygotowanie parady w rejonie kościoła przy rynku
11.00 Defilada grup rekonstrukcyjnych ulicami miasta z muzyką!!! ( Rzymianie, Słowianie, Wikingowie, rycerstwo średniowieczne, XVII wiek, okres napoleoński, ACW, wrzesień ’39, Big Red One, współczesność)
11.30 oficjalne otwarcie imprezy niedzielnej – Burmistrz, hipodrom u podnóża Zamku
11.30-11.40 przedstawienie grup, oficjalne podziękowania współpracownikom, służbom i sponsorom
11.40 pokaz II Wojna Światowa około: 45 minut
Prezentacja grupy, umundurowania żołnierzy, ciekawostki
-prezentacja musztry i umundurowania żołnierzy
-pokaz władania lancą i szablą
-pokaz musztry konnej
-przedstawienie pełnego umundurowania ułana wraz z troczeniem kulbaki
-pokazy sprawności jeździeckiej
12.30 pokaz XVII wiek pokaz główny około: 30 minut
Prezentacja grupy, prezentacja umundurowania żołnierzy, ciekawostki
- pokazy kawaleryjskie walki na białą broń
- szkołę walki szablą polską (sposoby ataku/obrony i poruszania się)
-dla chętnych mini-turniej szablowy (walka na trafienia, punktowana, w zabezpieczeniach)
14.30 pokaz okres napoleoński około: 45 minut
Prezentacja grupy, prezentacja umundurowania żołnierzy, ciekawostki
-musztra półplutonu piechoty liniowej oraz woltyżerów
- manewry: kolumna marszowa, czworobok piechoty, linia strzelecka, działania woltyżerów, uderzenie na bagnety
-działoczyn i musztra bojowa artylerii przy obsłudze 2 funtowego działa
Dziedziniec
9.00-16.00 punkt informacyjny, wypożyczalnia strojów historycznych,
Kuchnia staropolska – degustacja żywności
13.00 moderowana zabawa dworska z dziećmi
13.30 Tańce plebejskie i pokazy bractwa rycerskiego
15.00 moderowana zabawa dworska z dziećmi
15.30 Tańce dworskie i pokazy bractwa rycerskiego
16.00 XII Księga
Piwnice zamkowe
Gotycka
Wargaming (gry figurkowe): DBA turniej (JKK)
Red Baron, Zmierzch Żagli, Druga Wojna Światowa- system autorski, Scramble! (STRATEG)
Renesansowa 1
Wargaming: II wojna światowa (STRATEG)
Renesansowa 2
Wargaming (gry figurkowe): Face of War (Tarnów)
Renesansowa 3
Wargaming (gry figurkowe): Operation Overlord
Renesansowa 4
Stoiska: Eldamar- Księgarnia, gry planszowe i komputerowe
Gry komputerowe (stanowiska do grania)- Valkiria (
www.valkiria.net )
Parter
Sala Freskowa
Wargaming (gry figurkowe): Modern Spearhead, Scramble! (Oddział Ósmy)
Polemos Great, Red Alert, General de Brigade (Prague Wargaming Club)
Stoisko: Oddział Ósmy - firma produkująca modele i figury (
www.firmanet.pl/oddzial-8)
Sala Jagiellońska
Gry planszowe: Wiedeń 1683, Parkany 1683, Kircholm 1605, Waterloo 1815, Great Battles of Alexander, War Galley i wiele innych…
Sala Akustyczna
Wargaming (gry figurkowe): Ogniem i Mieczem, Cold War Commander, General Quaters, Warmaster Ancients, Flames of War, Mein Panzer i inne (WARGAMER)
Gry planszowe
Stoiska: Wargamer- gry planszowe, systemy wargamingowe (
www.wargamer.pl)
Padrebooks- sklep modelarski
www.padrebooks.pl/e-sklep/ + pokaz technik modelarskich
Emil Horky- prezentacja malowania figur
www.horcata.eu
Sala Rycerska – SFAN
Flames of War (FOW)- nauka gry i zawody
Bitwa pancerna na froncie wschodnim – megabitwa na przepisach FOW
Stoiska: SFan -stoisko firmy sprzedającej gry figurowe, planszowe i akcesoria do gier (
www.sfan.pl )
Skarbiec
Dioramy Raszyna i Mokrej, dioramy pociągów pancernych z września 1939 roku, gawędy historyczne, moderowane bitwy
13.00 Gawęda druga- Mokra i kampania 1939 roku
Gry planszowe
Stoiska: sklep ze Szczecina
I piętro
Sala Portretowa
Szachownica wargamingowa (YELONKY)
Bitwa pod Raszynem- diorama DBR (PK)
Sala Łukowa
Zawody modelarskie o nagrodę Pani na Zamku w Niepołomicach
Warsztaty modelarskie dla początkujących: pokaz technik, nauka podstaw modelarstwa, wykonywanie modeli pod okiem profesjonalnych modelarzy, konkurs na najlepiej wykonany model przez amatorów
Stoisko: Phantom- sklep modelarski
www.phantom.com.pl
Salonik
GI Commander (HK)
Okólnik
Napoleonic Warfare (MGW)
Planowany koniec pokazów około godz. 16.00
[ Dodano: Sro Wrz 09, 2009 10:59 am ]Uprzejmie zawiadamiam o otrzymaniu w dniu dzisiejszym z Rady i Zarządu Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy oraz Zarządu i Prezesa Rodziny 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich zaproszenia na uroczyste odsłonięcie i poświęcenie
POMNIKA ŻOŁNIERZY 14. PUŁKU UŁANÓW JAZŁOWIECKICH walczących i poległych w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. na Czerniakowie, Sadybie i Siekierkach, w dniu 26 września 2009 r. (sobota) godz. 11.00 ul. Powsińska róg ul.
Idzikowskiego w Warszawie.
W dniu 27 września 2009 r. (niedziela) godz. 10.00 w kościele oo.
Brenardynów pw. św. Bonifacego, przy ul. Bernardyńskiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących Ułanów Jazłowieckich.
Patronat Honorowy: Ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego Gen. Tadeusz Płoski, wsród licznych członków Komitetu Honorowego jest Pan mgr inż. Lesław Kukawski.
Program uroczystości:
godz. 10.45 spotkanie uczestników uroczystości na dziedzińcu starego kościoła oo. Bernardynów, ul. Bernardyńska; godz. 11.00 przywitanie uczestników uroczystości przy tablicy poległych we wrześniu 1939 r. oraz odśpiewanie Modlitwy Ułana Jazłowieckiego; godz. 11.30 udanie się na uroczystość odsłonięcia pomnika Ułanów Jazłowieckich, ul. Powsińska róg ul. Idzikowskiego; godz. 12.00 przemówienie Burmistrza Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, odsłonięcie i poświęcenie pomnika; godz. 12.20 Apel Poległych, złożenie kwiatów; godz. 12.45 przemówienie Generała Stanisława Nałęcz-Komornickiego i Plk.
Bolesława Kostkiewicza;
godz. 13.30 zakończenie uroczystości.
Dodatkowa informacja: wejście na dziedziniec starego kościoła oo.
Bernardynów od ul. Czerniakowskiej i placu Bernardyńskiego. Parking dla samochodów przy placu Bernardyńskim.
Z poważaniem i pozdrowieniami
Kazimierz Tratkiewicz