Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

KOMARÓW 2009

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

KOMARÓW 2009

Postprzez pulkownik » 21 lip 2009, o 13:33

Zaproszenie do udziału w 89 rocznicy
Bitwy pod Komarowem
29-30.08.2009 r.

W imieniu Stowarzyszenia „Bitwa Pod Komarowem” oraz władz Gminy Komarów-Osada mam zaszczyt zaprosić na 89 rocznicę Bitwy pod Komarowem - największej kawaleryjskiej bitwy XX wieku.

W bieżącym roku uroczystości pod Komarowem odbędą się tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia. W kalendarzu imprez na 2009 rok należy zarezerwować tym razem aż dwa pełne dni - 28-30 sierpnia. Plany na tegoroczną rocznicę bitwy pod Komarowem obejmują nie tylko udział formacji kawaleryjskich w uroczystości patriotyczno – religijnej i inscenizacji. W naszych planach są „I Manewry Kawalerii – Komarów 2009”.
Sobotni dzień 29 sierpnia będzie więc bardzo pracowity ale też mamy nadzieję satysfakcjonujący dla uczestników „komarowskiej potrzeby”. Manewry mają być w swym zamierzeniu rywalizacją pomiędzy uczestniczącymi oddziałami jak też doświadczeniem, które zapewne urozmaici kolejne spotkania oraz podniesie poziom umiejętności współczesnych ułanów. Całodniowe Manewry rozpoczną się rankiem w stanicy we wsi Krzywystok. Działania zostaną poprzedzone punktowanym przeglądem mundurowym i weterynaryjnym. Każdy oddział dostanie do wykonania precyzyjnie określone zadanie. Podstawowym zakresem będzie opanowanie konkretnego celu (ok. 10 km ) oraz powrót na wzgórze 255 o ściśle określonej godzinie. W czasie marszu zostaną ulokowane punkty pośrednie-kontrolne wraz z rozjemcami, sprawdzony zostanie tam szyk, stan koni, ułanów oraz oporządzenie danego oddziału. Po dotarciu na miejsce (pole bitwy). Każdy z dowódców zda meldunek wraz ze sprawozdaniem z wykonanego zadania. Kolejnym etapem będzie prezentacja umiejętności władania szablą i lancą oraz strzelanie przez wyznaczonych z każdej formacji ułanów. Formacja, która wykonana zadanie najlepiej zostanie nagrodzona lancą z buńczukiem „I Manewrów Kawalerii - Komarów 2009” oraz innymi nagrodami. Po zakończeniu Manewrów nastąpi próba przed niedzielną inscenizacją a następnie przemarsz wszystkich formacji na capstrzyk w Komarowie. Wieczorem odbędzie się tradycyjna wspólna biesiada ułańska.
Niedziela będzie równie emocjonująca i pracowita. Poranna polowa Msza Święta rozpocznie dzień. Następnie przemarsz do Wolicy Śniatyckiej oraz udział w głównych uroczystościach rocznicowych. Punktem kulminacyjnym będzie jak zwykle inscenizacja rozbudowana w tym roku o wiele nowych elementów. Liczymy na udział ponad stu konnych spadkobierców ułańskiej tradycji. Skala i rozmach z roku na rok są większe i bardziej emocjonujące. Mamy nadzieję, że i tym razem wszyscy równie mocno będziemy przeżywali to wielkie wydarzenie. Zapraszamy wszystkie zainteresowane formacje do udziału w tym wydarzeniu.

Wyżywienie i noclegi dla koni i uczestników zapewniają organizatorzy. Do dyspozycji uczestników będą wytypowane sąsiednie gospodarstwa we wsi Krzywystok oraz baza namiotowa w punkcie zbornym w tejże wiosce. Należy jednak pamiętać, że impreza ma wymiar polowy i należy zabezpieczyć się w przybory sanitarne jak i śpiwory czy koce. Organizatorzy przewidują zwrot lub partycypację w kosztach transportu koni wg. indywidualnych uzgodnień. Prosimy o informację co do chęci uczestnictwa z podaniem ilości uczestników oraz potwierdzeniem przybycia.
Organizatorzy nie stawiają ograniczeń co do ilości uczestników. Rocznica Bitwy pod Komarowem jest Świętem Całej Kawalerii.

Wszelkie informacje dotyczące imprezy zamieszczone i aktualizowane będą na stronie www.bitwapodkomarowem.pl

kontakt : tel. 0 601 38 54 30,
mail : darch15@wp.pl

Z ułańskim pozdrowieniem
Tomasz Dudek
Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”







W załączeniu, poniżej program uroczystości !!!




Program rocznicy bitwy pod Komarowem :


28.08.2009 - piątek:

Punkt zborny stanica kawalerii - Krzywystok Kolonia

17.00 - 22.00 przyjazd uczestników formacji konnych
- rozładunek i odprowadzenie koni do miejsca ich postoju,
- oporządzenie i karmienie koni
- zakwaterowanie uczestników,
- kolacja.

29.08.2009 – sobota - wariant I


29.08.2009 – sobota -

7.00 – pobudka
7.30 – karmienie koni
8.00-9.30 - śniadanie

10.00 – odprawa dowódców oddziałów z przekazaniem pisemnych rozkazów i map z naniesionym
terenem i kierunkiem działań
- przygotowanie pododdziałów do wymarszu
11.00 – zbiórka pododdziałów na wzniesieniu przy stanicy w Krzywystoku
11.30 – rozpoczęcie zadań :
- przegląd mundurowy
- przegląd weterynaryjny

wymarsz w kolejności numerów pułków.

Ogólny opis działań : czas ok. 4,0 h
Każdy oddział dostanie do wykonania precyzyjnie określone zadanie. Podstawowym zakresem będzie opanowanie konkretnego celu (ok. 15 km ) oraz powrót na wzgórze 255 o ściśle określonej godzinie. W czasie drogi - marszu zostaną ulokowane punkty pośrednie-kontrolne wraz z rozjemcami. Sprawdzony zostanie tam szyk, stan koni, ułanów oraz oporządzenie danego oddziału. . Po dotarciu na miejsce (pole bitwy). Każdy z dowódców zda meldunek wraz ze sprawozdaniem z wykonanego zadania. Kolejnym etapem będzie prezentacja umiejętności władania szablą i lancą oraz strzelanie przez wyznaczonych z każdej formacji ułanów. Formacja, która wykonana zadanie najlepiej zostanie nagrodzona lancą z buńczukiem „I Manewrów Kawalerii - Komarów 2009” oraz innymi nagrodami.

Równocześnie z działaniami oddziałów sztab manewrów zostanie przeniesiony z Krzywystoku
i ulokowany na wzgórzu 255. Jako najwyższy punkt w terenie będzie stanowił miejsce obserwacji działań poszczególnych jednostek.

15.30 – przejazd na miejsce inscenizacji i próba przed niedzielną inscenizacją ze szczegółowym przekazaniem scenariusza.
16.30 – wymarsz na capstrzyk na cmentarzu w Komarowie
17.30 capstrzyk na placu pod kościołem,
- meldunek,
- złożenie hołdu poległym przy mogile zbiorowej na cmentarzu,
- salwa honorowa,
- odegranie marsza kawalerii z udziałem trębacza
.
18.30 powrót do stanicy, odprowadzenie i oporządzenie koni
19.00 biesiada ułańska przy ognisku ( impreza plenerowa )






30.08.2008 - niedziela:

6.30 pobudka,
7.00 karmienie i czyszczenie koni,
8.30 polowa Msza Święta ( ok. 30 min.)
9.00 śniadanie w miejscu zakwaterowania,
10.00 kulbaczenie koni,
10.30 odprawa dowódców oddziałów,
11.30 zbiórka oddziałów i przegląd mundurowy,
12.00 wyjazd konno na miejsce bitwy,
13.00 przyjazd na miejsce uroczystości,
przygotowanie pola do inscenizacji
13.30 sformowanie szyku i przejazd konny,
- przekazanie meldunku wszystkich formacji dowódcy zgrupowania
- przekazanie meldunku o stanie gotowości KO do udziału w uroczystości gospodarzowi Gminy,
- indywidualne prezentacje formacji
- przekazanie nagrody za I Manewry Kawalerii – Komarów 2009”
- dynamiczne pokazy umiejętności i sprawności ułanów i kaskaderów

14.00 - inscenizacje elementów bitwy z bolszewikami z uwzględnieniem efektów
pirotechnicznych z zakończeniem wspólną szarżą kawalerii ( wg opracowanego scenariusza )
15.30 – zakończenie uroczystości i powrót do miejsca kwaterunku
16.30 – poczęstunek i zakończenie 89 rocznicy Bitwy pod Komarowem.



Komarów. 01.01.2009 r.

[ Dodano: Wto Lip 21, 2009 1:37 pm ]
Proszę przekazać poniższą informację zainteresowanym

Stowarzyszenie „Bitwa Pod Komarowem” nawiązało współpracę z Hotelem Orbis Zamojski w Zamościu, który sponsoruje noclegi dla części Naszych Gości.
Dzięki życzliwości Dyrekcji Hotelu dodatkowo istnieje możliwości w dniach 28-30 sierpnia rezerwacji noclegów w Hotelu Orbis Zamojski w specjalnej cenie 150 zł/łóżko wyłącznie na hasło "Bitwa pod Komarowem". Ponadto Hotel, udziela rabatu na usługi gastronomiczne w wysokości 50% również na hasło "Bitwa pod Komarowem".

Sponsor :
Hotel ORBIS Zamojski w Zamościu, ul. Kołłątaja 2/4/6, 22-400
Zamość, tel. 084 639-25-16, fax. 084 639-28-86, e-mail: zamojski@orbis.pl,
www.orbis.pl
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez miszka7-1 » 3 sie 2009, o 12:41

Po rozmowie z d-cą grupy 22 P.U. poddaję pod rowagę uczestnikom Uroczystości Komarowskich sprawę troczenia i rynsztunku na inscenizację.Chodzi o to, ażeby spróbować coraz bardziej zbliżać się do realiów wyposażeniowych tym, co każda grupa posiada.
Troczenie:
Można zaadoptować rzędy wz.36 na austriacką modłę, derka, siodło, sakwy na przód, szabla za udem (nie pod tybinką).No i samo troczenie na tylnym łęku owsiaka,koca ew. menażki, jeżeli ktoś posiada względnie podobną.
Rynsztunek:
Można zrezygnować z części wyposażenia np. łopatki, szelek, maski p.gaz. Zostawić pas, bagnet, ładownice, chlebak, no i karabinek rzecz jasna.Kurtki, bluzy, "koszulki" drelichowe jakie są, ale polowe.No i wiadomo, bez rogatywek wz.35. Jeżeli już to miękkie wz.19. Oczywiście FURAŻERKI (większość je posiada). Szare lub zielone angielki mile widziane :cool:

Oczywiście nie mają to być obostrzenia względem inscenizacji, ale można posiadanym nakładem sprzętowym podnosić pomału poziom samego widowiska, a więc i własny.

Poddaję przemyśleniom, ewentulanie działaniom.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Postprzez pulkownik » 5 sie 2009, o 15:02

Piotrze ! najważniejszy jest bezpieczny przyjazd do Komarowa. Zakwaterowanie dla p. L. Kukawskiego jest w Zamościu w Hotelu Orbis Zamojski na zamojskiej starówce. Myślę, że najpierw powinniście stawić się w hotelu na krótki odpoczynek (15-16.00 ?). Jeśli uda się by zawitać wieczorem o Komarowa (18 km) na 18.00 będzie super. Nie możemy nadwyrężać gości w piątek tym bardziej, że sobota od samego rana będzie bardzo aktywna. O szczegółach porozmawiamy telefonicznie. Pan Lesław i mjr Makowiecki będą mieli opiekę wraz z autem, którą będzie sprawowała żona Adiutanta Jacka Skoczylasa.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Dowódca » 6 sie 2009, o 23:30

Przerywając nieco przygotowania do Komarowa pozwolę sobie przedstawić plan imprezy zwiazanej z 200 rocznicą wyzwolenia Krakowa przez wojska Księcia Józefa Poniatowskiego w 1809

Plan uroczystości
200 rocznicy wkroczenia wojsk Księstwa Warszawskiego do Krakowa
przewidzianych w dniach 6-7 września 2009 roku w Krakowie


5 września 2009 roku

- od godzin porannych przyjazd grup rekonstrukcyjnych odtwarzających wojska austriackie (rosyjskie) i zakładanie w rejonie Fortu Kościuszko obozowiska - ok. 20 osób , 5 namiotów

- godz. 14:00 wymarsz wojsk austriackich (rosyjskich) z obozowiska i zajęcie pozycji obronnych w rejonie Diabelskiego Mostu na ul. Waszyngtona

- godz. 14:00 przyjazd do Krakowa w rejon pętli tramwajowej Salwator i dolnego odcinka
ul. Waszyngtona grup rekonstrukcyjnych odtwarzających Wojska Księstwa Warszawskiego

- godz. 15:00 uformowanie zwartego szyku i wymarsz wojsk z miejsca postoju ulicą Waszyngtona w kierunku Fortu Kościuszko. W trakcie marszu potyczka z napotkanymi oddziałami Austriackimi i powolne wypieranie ich rejonem ulicy Waszyngtona w kierunku bramy Fortu, aż do całkowitego wyparcia wrogich jednostek poza teren fortu - w lewą stronę od bramy

- godz. 17:00 założenie obozowiska wojska Księstwa Warszawskiego i rozpoczęcie życia obozowego ok. 80 osób , 20 namiotów – obóz udostępniony dla widzów

- godz. 18:30 – 19:00 kolacja

- ok. godz. 20:00 wysłanie patroli wojskowych – większość stanu osobowego - w rejon Rynku Głównego i przyległych ulic na wieczorny i nocny patrol.


6 września 2009 roku


- godz. 7:00 pobudka i apel w obozie

- godz. 7:30 – 8:00 śniadanie

- godz. 8:15 transport żołnierzy w rejon Placu Szczepańskiego (część stanu osobowego)

- godz. 9:00 msza święta w Kościele św. Kazimierza Królewicza w Krakowie ul. Reformacka 4 w intencji żołnierzy walczących w 1809 roku

- godz. 9:00 transport autobusem żołnierzy z obozu pod kopcem w rejon parku J. Kurka

- godz. 10:00 przemieszczenie się żołnierzy uczestniczących we mszy w rejon parku J. Kurka
ul. Szlak 71

- godz. 10:15 wymarsz sformowanych jednostek w kierunku Bramy Floriańskiej trasą ulica Szlak Warszawska przez Plac Matejki (alternatywna trasa w wypadku remontu ul. Warszawskiej to marsz ulicami Szlak – Pędzichów - Długa – św. Filipa – Plac Matejki)

- godz. 10:45 odtworzenie wyparcia jednostek rosyjskich blokujących wjazd Bramą Floriańską
I dalszy marsz w kierunku Rynku Głównego ul. Floriańska - pod Wieżę Ratuszową

- godz. 11:15 – Rynek Główny teren przy Wieży Ratuszowej od strony ul. Szewskiej – miejsce usytuowania dawnego odwachu - uroczysty apel kończący ogólnopolskie obchody 200-lecia kampanii 1809 roku

- odezwa naczelnego dowódcy kampanii, oraz zaproszonych gości :
- przedstawiciela UM Kraków
- przedstawiciela organizatora 200-lecia bitwy pod Raszynem
- przedstawiciela organizatora 200-lecia zdobycia Zamościa
- przedstawiciela organizatora 200-lecia zdobycia Sandomierza
- przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej
- wręczenie pamiątkowych odznaczeń za odbytą kampanię

- godz. 12:00 czas wolny dla wojska – możliwość kontaktu z widzami – prezentacja umundurowania i borni

- godz. 13:00 defilada ulicą Grodzką na Wawel

- godz. 13:30 zaciągnięcie przez grobowcem Księcia Józefa honorowej warty przez delegację żołnierzy honorowej oraz złożenie wieńca

- godz. 14:00 – zakończenie uroczystości i transport uczestników z rejonu Wawelu do obozu pod Kopcem Kościuszki.
Avatar użytkownika
Dowódca
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 11:20

Postprzez pulkownik » 9 sie 2009, o 22:05

REGULAMIN DLA UCZESTNIKÓW UROCZYSTOŚCI 89 ROCZNICY BITWY POD KOMROWEM oraz
„I MANEWRY KAWALERII - KOMARÓW 2009”

INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE CAŁOŚCI IMPREZY:

§ 1.
Uroczystość ma za zadanie uczczenie pamięci polskich kawalerzystów i artylerzystów konnych w wojnie polsko bolszewickiej 1919-1920, w duchu poszanowania tradycji i edukacji patriotycznej.

§ 2.
Impreza ma charakter apolityczny i jest autonomiczna, nie promuje również żadnych ideologii powszechnie uznanych za zbrodnicze.

§ 3.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Bitwy Pod Komarowem"

§ 4.
Impreza odbędzie się 29 – 30 sierpnia 2009 r. na terenie objętym działaniem 1 Dywizji Jazdy w roku 1920 na terenie gminy Komarów, Miączyn i Łabunie.

§ 5.
Impreza składa się z :

29.08.2009 r. sobota :
- I Manewry Kawalerii Pod Komarowem
- Capstrzyk
- Spotkanie integracyjne z prelekcją o umundurowaniu w wojnie polsko -
bolszewickiej.

30.08.2009 r. niedziela :
- Przekazanie nagrody dla najlepszej formacji na manewrach
- Przekazanie sztandaru dla Szwadronu Ziemi Zamojskiej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich
- Inscenizacja bitwy pod Komarowem.


§ 6.
Impreza przeznaczona jest dla Formacji Kawalerii Ochotniczej i ma charakter wyłącznie polowy.

§ 7.
Wszyscy uczestnicy zobligowani są do poszanowania barw narodowych i munduru wojskowego w czasie trwania imprezy.

§ 8.
W czasie trwania imprezy obowiązuje dyscyplina i komenda ustalona przez organizatorów. Za uczestniczące formacje odpowiadają bezpośrednio dowódcy poszczególnych oddziałów.

§ 9.
Do uroczystości i działań polowych będą mogli przystąpić uczestnicy umundurowani i wyposażeni zgodnie z warunkami technicznymi II RP oraz grupy inscenizujące wojska polskie i bolszewickie roku 1920.

§ 10.
Do uroczystości i działań polowych będą mogli przystąpić ułani w pełni sprawni fizycznie i nie będący pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających.

§ 11.
Do uczestnictwa zostaną dopuszczone tylko i wyłącznie konie zdrowe oraz dobrej kondycji fizycznej na podstawie przeglądu weterynaryjnego, który poprzedzi rozpoczęcie działań w terenie.

§ 12.
Przed przystąpieniem dowódca każdej formacji będzie zobligowany do przekazania imiennego rejestru uczestników z numerem PESEL dla celów ubezpieczenia NW (niezbędne formularze zostaną przekazane na miejscu).

§ 13.
Dla potrzeb bezpieczeństwa organizatorzy zapewniają podstawową opiekę medyczną oraz weterynaryjną bez zwrotu kosztów środków farmaceutycznych i medycznych.

§ 14.
Organizatorzy zapewniają całodzienne wyżywienie ( śniadanie, obiad, kolacja).

§ 15.
Organizatorzy zapewniają podstawowe wyżywienie dla koni.

§ 16.
Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie w warunkach polowych tj. namioty wojskowe, użyczone stodoły i inne.

§ 17.
Każdy uczestnik winien zabezpieczyć się w podstawowy sprzęt biwakowy.

§ 18.
Każdy uczestnik winien zabezpieczyć się w przybory sanitarne.

§ 19.
Organizatorzy zapewniają partycypacje kosztów przejazdu powyżej 50 km od miejsca kwaterunku. Partycypacja będzie odbywała się na indywidualnie uzgodnionych warunkach.

§ 20.
Dla potrzeb rozliczenia kosztów transportu uczestnicy będą zobowiązani do wystawienia bądź przedstawienia faktur na środki transportu lub oświadczenia pobrania zwrotu kosztów transportu.

§ 21.
Osoby niepełnoletnie uczestniczące w uroczystości będą zobowiązane do przedstawienia pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych.

§ 22.
Osobami odpowiedzialnymi za całokształt organizacji są :
Dowództwo Manewrów i Inscenizacji Bitwy :

Tomasz Dudek – dowódca zgrupowania
Jacek Skoczylas – szef techniczny imprezy
rtm. Wojciech Brykner – I zastępca dowódcy
uł. Michał Czarnecki – II zastępca dowódcy (prowadzący stroną bolszewicką).

I MANEWRY KAWALERII POD KOMAROWEM – KOMARÓW 2009 :

§ 23.
Całodzienne I Manewry odbędą się 29 sierpnia na terenie objętym działaniem 1 Dywizji Jazdy w roku 1920 na terenie Gminy Komarów, Miączyn, Łabunie.

§ 24.
Manewry Kawalerii pod Komarowem mają być rywalizacją pomiędzy uczestniczącymi oddziałami jak też doświadczeniem, które podniesie poziom umiejętności i wyszkolenia współczesnych ułanów.

§ 25.
Nagrodą w I Manewrach Pod Komarowem jest Buńczuk Przechodni Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, który zostanie przekazany najlepszej formacji w trakcie niedzielnej uroczystości w Wolicy Śniatyckiej.

§ 26.
I Manewry Pod Komarowem będą polegały na :
- umiejętności wyszkolenia oddziału
- umiejętności poruszania się oddziału w terenie na podstawie mapy
- dostosowania tempa marszu do odległości w zadanym przedziale czasu
- umiejętność władania szablą i lancą
- umiejętność strzelania do celu – (broń pneumatyczna).

§ 27.
W manewrach mogą brać udział formacje w najmniejszym składzie 1 sekcji. Dla uczestników o mniejszym składzie jest przewidziane łączenie grup, tak by stworzyć minimalny skład 1 sekcji.

§ 28.
Uczestnicy zobowiązani są do wyposażenia i umundurowania zgodnie z przepisami mundurowymi okresu 1919 - 1939, bez względu na wzór. Punktowana będzie jednolitość umundurowania i wyposażenia w ustalonej sekcji.

§ 29.
Każdy dowódca winien posiadać umiejętność :
- czytania map wojskowych
- dostosowania tempa marszu do zadanych odległości wg mapy
- ubezpieczenia Oddziału w terenie.

§ 30.
Każdy dowódca winien być wyposażony w :
- mapnik,
- kompas,
- linijkę,
- notatnik.

§ 31.
Każdy oddział winien być wyposażony polowo z uwzględnieniem :
- wiadro brezentowe do pojenia koni
- podstawowy zestaw medyczny,
- środek łączności w postaci telefonu komórkowego,
- manierki.

§ 32.
Dowództwo manewrów :

Dowódca honorowy mjr Zbigniew Makowiecki
Tomasz Dudek – dowódca zgrupowania
rtm. Wojciech Brykner – I zastępca dowódcy zgrupowania
ułan Michał Czarnecki – II zastępca dowodzący zgrupowania
Jacek Skoczylas – szef techniczny imprezy

Skład komisji manewrów :
mjr Zbigniew Makowiecki
p. Lesław Kukawski
lekarz weterynarii.

UROCZYSTOŚĆ 89 ROCZNICY BITWY POD KOMAROWEM ORAZ INSCENIZACJA BITWY

§ 33.
Uroczystość i inscenizacja odbędą się na miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej.

§ 34.
Inscenizacja ma na celu przybliżenie wydarzeń z pamiętnego 31 sierpnia 1920 roku pod Komarowem i będzie pełniła rolę widowiska historycznego.

§ 35.
W uroczystości i inscenizacji będą brały udział wszystkie formacje kawalerii
ochotniczej oraz inne grupy rekonstrukcji historycznej.

§ 36.
Uroczystość będą składały się z :
- meldunek o gotowości do uroczystości przekazany przez dowódców poszczególnych oddziałów dowódcy zgrupowania,
- przekazanie meldunku o gotowości do uroczystości dowódcy honorowemu mjr. Makowieckiemu,
- przekazanie nagrody – Buńczuka Przechodniego I Manewrów pod Komarowem zwycięskiej formacji,
- przekazanie sztandaru Szwadronowi Ziemi Zamojskiej w barwach 9 PUM
- inscenizacja bitwy.


§ 37.
Zaleca się troczenie i umundurowanie wg wyglądu kawalerii z okresu wojny polsko – bolszewickiej w tym możliwe przeróbki rzędu wz. 36;

a/ troczenie :
- sakwy na przednim łęku
- owsiak, koc i menażka na tylnym łęku
- brak czapraka skórzanego – podwójny koc
- szabla wisząca z lewego lub prawego boku siodła
zdjęcia dostosowania rzędów dostępne na: http://www.bitwapodkomarowem.pl/forum/v ... sc&start=0

b/ umundurowanie :
- umundurowanie wz. 19 lub wcześniejsze
- czapki angielki, rogatywki wz. 19 lub furażerki

c/ dopuszcza się umundurowanie i wyposażenie późniejsze.

§ 38.
Za oddziały odpowiedzialni są dowódcy poszczególnych grup.

§ 39.
Formacje w inscenizacji zostaną podzielone na 4 grupy :

Kawaleria polska :

VII Brygada Jazdy – dow. w inscenizacji Tomasz Dudek
- 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich dow. w inscenizacji ppor. Robert Mazur
- 8 Pułk Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego dow. w inscenizacji rtm. Jan Znamiec
- 9 Pułk Ułanów Małopolskich dow. w inscenizacji rtm. Wojciech Brykner

kawaleria bolszewicka :
1 konarmia całość dow. ataman Michał Czarnecki

§ 40.
Dowództwo inscenizacji będą pełnili :

dowódca honorowy - mjr Zbigniew Makowiecki
dowódca inscenizacji – Tomasz Dudek
I zastępca dowódcy - rtm. Wojciech Brykner
II zastępca dowódcy - rtm. Jan Znamiec
dowodzący stroną bolszewicką - Ataman – uł. Michał Czarnecki
szef techniczny imprezy - Jacek Skoczylas

§ 41.
Przemarsz na pole bitwy oraz powrót jest wspólny w kolumnie marszowej z wydzielonymi pododdziałami.

§ 42.
Przekazanie meldunków dotyczy wszystkich formacji bez względu na umundurowanie do inscenizacji.



§ 43.
Formacją prowadzącą przemarsz jest w kolejności :
- Szwadron Ziemi Zamojskiej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich,
- Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. J.Poniatowskiego,
- Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich,
- pozostałe formacje.

§ 44.
Prowadzącą po przekazaniu nagrody manewrów jest zwycięska formacja .

§ 45.
W czasie uroczystości jak i inscenizacji komenda jest ustalona odgórnie przez dowództwo i wymagalnym jest jej pełne sankcjonowanie.

§ 46.
Wszelkie inne informacje będą zamieszczane i przekazywane na bieżąco.

Regulamin opracowano i zatwierdzono : Komarów 05.08.2009 r.

Tomasz Dudek
rtm. Wojciech Brykner
uł. Michał Czarnecki
Jacek Skoczylas

[ Dodano: Nie Sie 09, 2009 10:01 pm ]
Ostateczny program 89 rocznicy Bitwy pod Komarowem
29 -30.08.2009 r.

Program rocznicy bitwy pod Komarowem :

28.08.2009 - piątek

Punkt zborny stanica kawalerii - Krzywystok Kolonia

17.00 - 22.00 przyjazd uczestników formacji konnych
- rozładunek i odprowadzenie koni do miejsca ich postoju,
- oporządzenie i karmienie koni
- zakwaterowanie uczestników,
- kolacja.

29.08.2009 – sobota

6.00 - pobudka
6.30 - karmienie koni
7.00 - śniadanie
7.45 - siodłanie koni
8.15 - zbiórka pododdziałów na wzniesieniu przy stanicy w Krzywymstoku
8.30 - odprawa dowódców oddziałów : informacje na temat działań, losowanie kolejności wymarszu.

poszczególne formacje zgodnie z kolejnością losowania:
- przegląd weterynaryjny koni
- przegląd mundurowy oddziału
- przekazanie pisemnych rozkazów i map z naniesionym terenem i kierunkiem działań
wymarsz w kolejności losowanych.
wymarsz pierwszego oddziału 9.15
wymarsz ostatniego oddziału 10.30

Ogólny opis działań : czas ok. 4,0 h
Każdy oddział dostanie do wykonania precyzyjnie określone zadanie. Podstawowym zakresem będzie opanowanie konkretnego celu (ok. 15 km) oraz powrót na wzgórze 255 o ściśle określonej godzinie. W czasie drogi - marszu zostaną ulokowane punkty pośrednie-kontrolne wraz z rozjemcami. Sprawdzony zostanie tam szyk, stan koni, ułanów oraz oporządzenie danego oddziału. Po dotarciu na miejsce (pole bitwy) każdy z dowódców zda meldunek wraz ze sprawozdaniem z wykonanego zadania. Kolejnym etapem będzie prezentacja umiejętności władania szablą i lancą oraz strzelanie z broni pneumatycznej przez wyznaczonych z każdej formacji ułanów. Formacja, która wykonana zadanie najlepiej zostanie nagrodzona lancą z buńczukiem „I Manewrów Kawalerii - Komarów 2009”.
Równocześnie z działaniami oddziałów sztab manewrów zostanie przeniesiony z Krzywegostoku i ulokowany na wzgórzu 255. Jako najwyższy punkt w terenie będzie stanowił miejsce obserwacji działań poszczególnych jednostek.

przybycie pierwszego oddziału 14.30
przybycie ostatniego oddziału 15.15
Każdy Oddział po przybyciu i zdaniu meldunku z wykonanego zadania :
(w kolejności porannego wymarszu)
sprawdzenie umiejętności z zakresu:
władanie szablą
władanie lancą
skoki przez przeszkody
strzelanie z broni pneumatycznej.
15.45 - próba do niedzielnej inscenizacji
16.45 - wymarsz oddziałów na capstrzyk do Komarowa
17.30 - capstrzyk na placu pod kościołem,
- meldunek,
- złożenie hołdu poległym przy mogile zbiorowej na cmentarzu,
- salwa honorowa,
- odegranie sygnału Wojska Polskiego z udziałem trębacza
- złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy na grobie poległych ułanów w 1920 roku.

18.30 - powrót do stanicy, odprowadzenie i oporządzenie koni
19.00 - biesiada ułańska przy ognisku ( impreza plenerowa )
20.00 - prelekcja - pogadanka na temat umundurowania roku 1920 – Lesław Kukawski
23.00 - cisza nocna

Uwagi do I Manewrów Pod Komarowem:
- Manewry mają wyłącznie wymiar polowy w związku z tym obowiązuje umundurowanie (letnie), oporządzenie i uzbrojenie polowe.
- Najmniejszy oddział biorący udział w manewrach to sekcja (istnieje możliwość łączenia grup tak by powstała min. sekcja)
- Od zbiórki o godz. 8.15 wszystkie działania będą punktowane zarówno pod względem jakości jak i czasu ich wykonania.
- Na wymarsz należy zabezpieczyć się w manierki z wodą oraz pozostawić miejsce w sakwach na wyżywienie.
- Każda formacja winna wytypować jednego gońca z dobrą orientacją w terenie oraz wytrzymałym koniem.
- Prowadzący winien być wyposażony w kompas, mapnik, notatnik oraz linijkę (krzywomierz).
- Każdy oddział winien być wyposażony w środki medyczne i łączności.

Skład komisji I Manewrów Pod Komarowem – Komarów 2009:

Lesław Kukawski
mjr Zbigniew Makowiecki
Lekarz weterynarii

30.08.2008 - niedziela:

6.30 - pobudka,
7.00 - karmienie i czyszczenie koni,
8.00 - polowa Msza Święta ( ok. 30 min.)
8.45 - wręczenie odznak Ułanów Komarowskich
9.15 - śniadanie w miejscu zakwaterowania,
10.00 - odprawa dowódców oddziałów, formacje – przygotowanie oddziałów
11.00 - siodłanie koni
11.30 - zbiórka oddziałów i przegląd mundurowy,
12.00 - wyjazd konno na miejsce bitwy,
13.00 - przyjazd na miejsce uroczystości,
* przygotowanie pola do inscenizacji
13.20 - sformowanie szyku i przejazd konny,
- przekazanie meldunku wszystkich formacji dowódcy zgrupowania .
- przekazanie meldunku o stanie gotowości KO do udziału w uroczystości,
- indywidualne prezentacje formacji,
- przekazanie nagrody za „I Manewry Kawalerii – Komarów 2009”,
- przekazanie sztandaru Szwadronowi Ziemi Zamojskiej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich,
- dynamiczne pokazy umiejętności i sprawności ułanów i kaskaderów,
13.45 - inscenizacje elementów bitwy z bolszewikami z uwzględnieniem efektów,
pirotechnicznych z zakończeniem wspólną szarżą kawalerii ( wg opracowanego scenariusza )
15.30 - zakończenie uroczystości i powrót do miejsca kwaterunku,
16.00 - poczęstunek i zakończenie 89 rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Uwagi do inscenizacji 89 rocznicy Bitwy pod Komarowem
- Inscenizacja ma wymiar polowy więc umundurowanie oraz troczenie rzędów należy dostosować możliwie najbliżej do realizmu pola walki z roku 1920,
- Wszyscy ułani biorący udział w inscenizacji zostaną przydzieleni do następujących formacji biorących udział w bitwie:
- Sztab I Dywizji i VII Brygady Jazdy,
- 2 Pułk Szwoleżerów,
- 8 Pułk Ułanów,
- 9 Pułk Ułanów,
- bolszewicy z 1 Konnej Armii Budionnego
- Wszystkie działania w ramach inscenizacji będą realizowane zgodnie ze scenariuszem opracowanym na podstawie wydarzeń z 1920 roku,
- Wszystkie informacje dotyczące działań na polu bitwy zostaną przekazane w czasie odprawy z dowódcami poszczególnych formacji.

Osoby odpowiedzialne za 89 rocznicę Bitwy Pod Komarowem
Tomasz Dudek
Michał Czarnecki
Jacek Skoczylas
Wojciech Brykner

Prowadzący inscenizację :
całość - Tomasz Dudek
strona polska - rtm. Wojciech Brykner
strona bolszewicka - ułan Michał Czarnecki
szef 89 rocznicy - Jacek Skoczylas

Ważne uwagi :
Impreza ma charakter w pełni polowy. Warunki noclegowe jak i sanitarne są trudne. Wszystkie miejsca noclegowe będą rozmieszczone w promieniu 1 kilometra od Sztabu Imprezy. Dla potrzeb uczestników zapewniamy namioty wojskowe oraz stodoły na wiosce. Należy zabezpieczyć we własnym zakresie śpiwory, koce oraz materace. Organizatorzy zapewniają wyżywienie oraz zakwaterowanie dla koni.



Tomasz Dudek
Komarów 10.08.2009 r.

[ Dodano: Nie Sie 09, 2009 11:34 pm ]
czy już krew się gotuje ?
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów


Powrót do Imprezy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,