Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Strefa Militarna Gostyń-Piaski

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Strefa Militarna Gostyń-Piaski

Postprzez Lookas » 14 lip 2008, o 09:08

Witajcie!!!

Ubiegły weekend był bogaty w wydarzenia. Mam na mysli zlot grup rekonstrukcji historycznej, jaki odbył sie w Gostyniu w Wielkopolsce. Za miejsce obozowe słuzył park starego pałacu przy folwarku, co juz samo w sobie tworzyło swietna atmosferę. Do tego kapitalna organizacja i ilość rekonstruktorów i sprzetu stowrzyło REWELACYJNA IMPREZĘ. Ja bawiłem sie doskonale. Ale oczywiscie nie może byc tak, ze nie mam żadnego "ale"....

Zatem...na 275 uczestniczacych rekonstruktorów ( co jak na polskie warunki jest powazna liczbą) reprezentantów wrześniowej kawalerii było......9 i zero koni. Jeden człowiek reprezentował barwy 7 PSK no i my stawiliśmy sie w sile 8 chłopa i .....niestety tyle. A warunki były takie, ze mozna by bez jakiejkolwiek obawy postawić i 100 koni. Dosłownie za płotem folwark ze stajniami i padokami, idealne miejsce na zgromadzenie kawalerii. Żal ze butne i szunme srodowisko KO, mimo, ze bardzo podkreśla w swoich działaniach rekonstrukcje historyczną, tak mizernie się ze swoich deklaracji wywiązuje. Szkoda, bo siła nas Panowie, ale zamiast przyłączytc sie i wspólnie rekonstrułowac historię dla kombatantów i przyszłych pokoleń, KO skupia sie na kiszeniu we własnym sosie....

I mam szczera nadzieję, ze impreza odbedzie sie w przyszłym roku i że wówczas uda sie NAM, członkom KO pokazać.

Kilka fotek:

http://panorama.media.pl/coppermine/thu ... album=1576

http://elka.fm//content/view/28322/208/

POZDRAWIAM
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Strefa Militarna Gostyń-Piaski

Postprzez pieczarka » 15 lip 2008, o 09:07

Lookas napisał(a):Witajcie!!!
Żal ze butne i szunme srodowisko KO, mimo, ze bardzo podkreśla w swoich działaniach rekonstrukcje historyczną, tak mizernie się ze swoich deklaracji wywiązuje. Szkoda, bo siła nas Panowie, ale zamiast przyłączytc sie i wspólnie rekonstrułowac historię dla kombatantów i przyszłych pokoleń, KO skupia sie na kiszeniu we własnym sosie....


... bo KO to w wiekszości nie GRH i ...tyle
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Lookas » 15 lip 2008, o 09:15

Ale czy można dobrze kultywowac tradycje nie znając historii?? I tak dochodzi juz do uproszczeń, a jeśli tak dalej pójdzie, to KO z rzeczywista kawalerią nie bedzie miało wiele wspólnego. Takie jest moje zdanie, nie musicie się z nim zgadzać. Ja uważam, ze nalezy o tym mówić. I nawet jesli nie wszystkie elementy uda się zrekonstruować, to warto odtworzyc choć cześć, po to, by nie przekłamywac historii. Inaczej nie mozna mówic o kultywowaniu tradycji.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 15 lip 2008, o 12:08

Lookas! Za parę lat tacy napeleńcy jak my zostaną zesłani do rezerwatów, gdzie za pieniądze będą nas pokazywać! Bo im dalej o tych wydarzeń, im więcej umiera ostatnich świadków tamtych dni – tym szybciej to wszsystko dla młodszych staje się po prostu historia, i to coraz bardziej odległą! A rekonstrukcja jest po prostu show, na kóre idzie się jak do kina. Przede wszystkim nie każdy ma na tyle czasu i pieniędzy, aby często wyskakiwać poza swoje środowisko. Sorry, trochę nie na temat! Jak co to wytnę! Wiem, co mi chcesz odpowiedzieć, ale może pod innym tematem
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 15 lip 2008, o 13:13

Myślę, ze nie wiesz, co chcę odpowiedzieć.

Rekonstrukcja, to faktycznie show. Oparty na dogłebnej znajomości tematu. To doskonała lekcja historii i w pewnym sensie zywe archiwum. Rekonstrukcja to ponowne wprowadzenie w zycie elementów ulegających zapomnieniu. Rekonstrukcja to własnie rezerwat, i dlatego tak mocno upominam sie o zwrócenie na nia uwagi także w szeregach KO. Nie piję tu do kogokolwiek personalnie. Raczej zwracam uwagę, ze mając taka podbudowę jak częśc grup KO, warto dołozyc jeszcze odrobine wysiłku i w imię wyższych celów, dodać do swoich działań także element rzeczywiście rekonstrukcyjny. I tyle.....
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Łuki » 15 lip 2008, o 14:14

Ułan z Pacanowa napisał(a):Za parę lat tacy napeleńcy jak my zostaną zesłani do rezerwatów, gdzie za pieniądze będą nas pokazywać! Bo im dalej o tych wydarzeń, im więcej umiera ostatnich świadków tamtych dni – tym szybciej to wszsystko dla młodszych staje się po prostu historia, i to coraz bardziej odległą! A rekonstrukcja jest po prostu show, na kóre idzie się jak do kina. Przede wszystkim nie każdy ma na tyle czasu i pieniędzy, aby często wyskakiwać poza swoje środowisko.


W Gostyniu wystawilśmy sztab 7DAK. Własnie taki mały rezerwat grupki szaleńców - namioty, stół sztabowy z gratami z epoki (nie tylko wojskowymi), centralę łączności. Obok nas stala taczanka i Bofors p.lot. My kręciliśmy się wokół tego w mundurach. czasami w pełnym rynsztunku, czasami tylko w kalesonach. Graliśmy w karty, jedliśmy z menażek, radio grało przeboje Miecia Fogga. Ludzie do nas podchodzili, zagadywali, zadawali pytania, robili zdjęcia. Dzieciaki siadały na Boforsie i kręciły go. Wszystko było opatrrzone jakimś naszym komentarzem. I tak było przez 3 dni. A sama inscenizacja to raptem 15-20 minut z półgodzinnymi przygotowaniami. Do tego wspaniały narrator. Myślę, że taka krótka lekcja historii jest dla takiego widza czymś więcej niż podręczniki i filmy. Nie obrażając nikogo to przejazd kawalerii przez miasto nie daje tak wiele jak "rekonstrukcyjny show". No a co do pieniędzy to się zgodzę. To jest problem. Co do czasu. To jeżeli chcemy się "bawić w historię" to nie ma możliwości by go nie znaleźć.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez myta2 » 15 lip 2008, o 22:41

Łuki napisał(a):
Ułan z Pacanowa napisał(a):Za parę lat tacy napeleńcy jak my zostaną zesłani do rezerwatów, gdzie za pieniądze będą nas pokazywać! Bo im dalej o tych wydarzeń, im więcej umiera ostatnich świadków tamtych dni – tym szybciej to wszsystko dla młodszych staje się po prostu historia, i to coraz bardziej odległą! A rekonstrukcja jest po prostu show, na kóre idzie się jak do kina. Przede wszystkim nie każdy ma na tyle czasu i pieniędzy, aby często wyskakiwać poza swoje środowisko.


W Gostyniu wystawilśmy sztab 7DAK. Własnie taki mały rezerwat grupki szaleńców - namioty, stół sztabowy z gratami z epoki (nie tylko wojskowymi), centralę łączności. Obok nas stala taczanka i Bofors p.lot. My kręciliśmy się wokół tego w mundurach. czasami w pełnym rynsztunku, czasami tylko w kalesonach. Graliśmy w karty, jedliśmy z menażek, radio grało przeboje Miecia Fogga. Ludzie do nas podchodzili, zagadywali, zadawali pytania, robili zdjęcia. Dzieciaki siadały na Boforsie i kręciły go. Wszystko było opatrrzone jakimś naszym komentarzem. I tak było przez 3 dni. A sama inscenizacja to raptem 15-20 minut z półgodzinnymi przygotowaniami. Do tego wspaniały narrator. Myślę, że taka krótka lekcja historii jest dla takiego widza czymś więcej niż podręczniki i filmy. Nie obrażając nikogo to przejazd kawalerii przez miasto nie daje tak wiele jak "rekonstrukcyjny show". No a co do pieniędzy to się zgodzę. To jest problem. Co do czasu. To jeżeli chcemy się "bawić w historię" to nie ma możliwości by go nie znaleźć.



No i własnie to różni GRH od KO można bawić się w rekonstrukcję jakiejkolwiek formacji.... ale Kawaleria to poza tadycją przedewszystkim jest koń bez niego niema kawalerii.... i jednym z kilku powodów dla których KO istnieje jest właśnie przejechać przez to miasto, czy to jest mniej czy więcej ekscytujące nie będę dyskutować. Ot i moje zdanie, (na marginesie fajnie jest pokazać się zrobić coś dla ludzi, ale to nie Kawaleria)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Lookas » 15 lip 2008, o 23:55

Wybacz, ale nie łapię sensu wypowiedzi. Co ma koń do rekonstrukcji?? Chesz powiedzieć, ze przeszkadza?? czy że albo koń albo GRH??

Z całym szacunkiem...nie wiem o co chodzi;/

wg mnie Rekonstrukcja kawalerii wymaga konia:) Inaczej będzie niepełna.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez myta2 » 16 lip 2008, o 07:37

Lookas napisał(a):Wybacz, ale nie łapię sensu wypowiedzi. Co ma koń do rekonstrukcji?? Chesz powiedzieć, ze przeszkadza?? czy że albo koń albo GRH??

Z całym szacunkiem...nie wiem o co chodzi;/

wg mnie Rekonstrukcja kawalerii wymaga konia:) Inaczej będzie niepełna.


Odniosłem się do zdani Lukasza odnośnie jeżdżenia przez miasto...
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Łuki » 16 lip 2008, o 08:30

[quote="myta2(na marginesie fajnie jest pokazać się zrobić coś dla ludzi, ale to nie Kawaleria)[/quote]

Mam nadzieję, że to zdanie miało brzmieć "ale to nie Kawaleria Ochotnicza". Bo jeżeli nie to podejżewam, że parę osób z grup kawaleryjskich ciągnących w stronę GRH poczuła się obrażona takim sformułowaniem...
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez myta2 » 16 lip 2008, o 15:28

słusznie ochotnicza............ nikogo nie chcę urażać każdy ma swój sposób na samorealizację i tyle.......
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 17 lip 2008, o 00:09

Panowie! Niech każdy robi co może zggodnie ze swoim sumieniem i możliwosciami finansowymi. Za 10 lat moje pokolenie przejdzie do głębokiej kawaleryjskiej rezerwy. Czy sądzicie że przez ten czas do wszelkich grup KO przyjdzie tyle samo młodych ludzi? Piszę za 10 lat bo chciałbym bardzo uczcić konno 100 rocznicę odzyskania niepodległości!
Jak będzie - czas pokaże!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 17 lip 2008, o 08:46

Patrząc na to, co sie dzieje w rekonstrukcyjnym swiatku, smiem twierdzić, ze ludzi w KO nie ubędzie znacząco. Młodziez chce sie w to bawić, a majac mozliwości, chce w temat pójśc głębiej. Faktycznie łatwiej jest rekonstruowac jednostki piesze czy zmechanizowane, bo odpada "problem" jazdy konnej. To niektórych może zniechęcać, tym bardziej że juz dzis w stajniach i szkółkach chłopcy to margines. Poniekąd dlatego własnie namawiam by sie na imprezach rekonstrukcyjnych pokazywać. Jest ciśnienie w narodzie, ale kto, jesli nie starsze pokolenie ma pokazaywac?? Ja nie miałem szczęscia znać nikogo, kto pokazałby mi podstawową wiedzę. Jesli wyjdziemy z założenia, ze "po nas chocby potop" to to, co staramy sie kultywować, skończy sie właśnie na nas. Młodsi już nie beda zainteresowani, majac inne alternatywy. Zaniedługo utworza się grupy odgrywajace polski kontyngent ONZ. To raczej kwestia czasu, bo pojawią sie na pewno. Jesli nikt z obecnej KO nie przyjmie tego do wiadomości, kolejne pokolenia zostana bez wzorców. I to prawdopodobnie bedzie rzeczywiście koniec polskiej kawalerii.... A byłoby bardzo szkoda.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 18 lip 2008, o 08:59

Zaczynasz kumać! Ale proponuję przenieść dyskusję w tym temacie do działu o współczesnej Kawalerii Ochotniczej!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 18 lip 2008, o 09:13

Lookas - to coś wyjątkowego wśród innych formacji - więc nie martw się ilością. Ci, którzy zechcą to znajdą, a my tylko mamy w tym pomóc.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Następna strona

Powrót do Imprezy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,